Merdiven Yazıları Fikir & İpuçları | homify Merdiven Yazıları Fikir & İpuçları

Merdiven Yazıları Fikir & İpuçları

İstanbul Kurtköy'deki dairenin gri tonlarındaki dekorasyonu

Modern konut projeleri tasarım çizgileriyle son yıllarda ön plana çıkıyor. Kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan bir proje için deneyimli mimarlık firmalarıyla çalışmak ise avantaj sağlıyor.

28 Mart, 2019

İstanbul'dan 360° sanal tur imkânıyla birlikte suit konut projesi

Konut projeleri ve ticari yapılar için, kullanıcıların nasıl bir yapıya sahip olacağını önceden görmesi ve gözlemlemesi büyük bir avantajdır. Gelişen teknolojilerle birlikte mimari görselleştirme ve mekân tasarımı konularında uzmanlaşan firmalar, kul…

22 Şubat, 2019

Ayakkabılarınızı depolamak için kullanılacak 10 yol

Depolama ihtiyacı bir evin düzenini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ayakkabı ve portmanto gereçlerini depolanması için, giriş holü ya da koridorlar için özel tasarlanan ayakkabılık modelleri kullanılır.

11 Ocak, 2019

Yatak karyolasını yatak odası merkezi ve duvar hizasına ortalamak için 10 neden

Yatağınızı odanın merkezi ya da duvar hizasına ortalamayı hiç düşündünüz mü? Fonksiyonellik katması bakımından bir stil yakalamanın yanı sıra, konfor sağlayan unsurlar yakalayabilirsiniz.

01 Aralık, 2018

Aydınlatma ünitelerinde enerjiden tasarruf etmek için 8 ekonomik çözüm

Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak ekonomik açıdan avantaj sağlar. Dünyadaki enerji tüketimi bakımından tasarrufun sağlanması ise kaynakların tüketimini azaltır ve uzun ömürlülük sağlar.

30 Kasım, 2018

Konut ve işletmeler için 14 manzaralı duvar kağıdı örneği

Manzaralı duvar kağıtları dekorasyonda kullanıldığında, yalın çizgilerle doğallık hakim olur. Aranılan niteliklerde doğayı davet eden, huzur veren bir atmosfer oluşturmak kolaylaşır.

27 Kasım, 2018

Somon rengi kullanarak yapabileceğiniz ev dekorasyonu fikirleri

Dingin bir atmosfer oluşturmak için yumuşak renk tonlarını dekorasyonda kullanabilirsiniz. Pastel renk tonları yumuşak renkler arasındadır. Somon rengi ise açıktan koyuya uzanan renk tonları ile ev dekorasyonuna sıcaklık katar.

16 Kasım, 2018

​Merdiven halısı kaplama ve kullanımına dair kapsamlı bilgiler

Merdivenler için halı seçimi evin diğer alanları için halı seçmekten biraz daha zor olabilir. Bunun başlıca nedeni merdivene göre halı stili ve rengine karar vermektir, aynı zamanda halının merdivene monte edilebilmesi için uygun dayanıklılığa ve…

07 Kasım, 2018

Evinizdeki odayı spor odasına çevirmek için bilmeniz gerekenler

Şehir yaşamını seçenler için günlük aktivitelerin ardından stres atma ve sağlıklı bir yaşam yolunu seçmek için spor yapmak gerekiyor. Yaşamın bir parçası haline getirmek ise sanıldığı kadar zor değil.

24 Ekim, 2018

Balkonunuzu kışın da kullanabilmek için 11 çözüm önerisi!

Evinizin balkon, teras gibi açık hava alanları yaz ve bahar mevsimlerinde günlerinizin çoğunu geçirdiğiniz alanlardır ve evinizde ekstra bir oda gibidirler. Kış mevsiminin en tatsız yönlerinden biri de elbette ki bu alanları kullanamıyor ve açık hava…

06 Ekim, 2018

Çok katlı evlerde üst kata çıkmak için bir zorunluluk olan merdivenler, günümüzde zorunluluk olmaktan çıkarak birçok farklı tasarımla evlerin dekoratif birer tamamlayıcısı haline geliyor. Camından metaline, duvara monte olanından gizlenebilene kadar birçok farklı merdiven tasarımı hayalgücünün sınırlarını zorlayarak evlerimizin bir parçası oluyor. Peki eviniz için en uygun merdiven modelini nasıl bulabilir, merdivenlerinizi nasıl daha kullanışlı hale getirebilirsiniz? Homify, dergi yazıları kategorisiyle birlikte mimariye dair her türlü detayı görseller ve dikkat çekici fikirlerle birlikte sunarak bu tür sorulara cevap bulmanızda yardımcı olmayı amaçlıyor. Birçok farklı kategorideki yazılar arasında, merdiven tasarımlarından yardımcınız olacak ipuçlarına kadar birçok detayı bulabilirsiniz.

Evim İçin Hangi Merdiveni Tercih Etmeliyim?

Evinizin büyüklüğü, tarzı ve ihtiyaçları doğrultusunda farklı merdiven modellerini tercih edebilirsiniz. Döner basamaklarıyla daha az yer kaplayan sarmal merdivenler ya da daha büyük evlerde rahatlıkla kullanılabilecek düz merdiven modellerini kullanabilirsiniz. Merdiven seçerken evinizin genel mimarisi ve dekorasyon stilini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Örneğin; endüstriyel tarzda dekore edilmiş bir evde metal merdiven modelleri daha iyi durabilecekken rustik ya da country tarzı olan bir evde ahşap basamaklı ve taş döşemeli merdiven modelleri uygun durabilir. Modern evlerde cam, visal ya da özel tasarım merdiven modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eviniz için hangi merdiven modelini tercih edeceğinize karar veremiyorsanız; “Eviniz için doğru merdiven tasarımını nasıl bulabilirsiniz?” yazısı gibi referans olabilecek birçok yazı içeriğindeki farklı merdiven modellerine ve fikirlerine göz gezdirebilirsiniz.

Küçük Evler İçin Hangi Merdiven Tasarımı Uygun?

Küçük evlerde alt katı üst kata bağlayan merdivenin ekstra yer kaplaması istenmeyecektir. Bu nedenle küçük evlere uygun olan bazı merdiven fikirlerinden ilham alarak evinizde alandan kazanabilirsiniz. Spiral merdivenler, daha küçük evlerde ilk tercih edilen merdiven modelidir. Dönerek çıkan yapısı sayesinde düz merdivenlere oranla daha az yer kapladıklarından birçok evde bu merdiven modeline rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte asma katlara çıkan ince ve düz merdivenler de fazla yer kaplamayacağından bir tercih olabilir. Cam merdiven tasarımları, modern bir tasarım olmakla birlikte şeffaf oluşuyla farklı bir algı yaratarak daha geniş bir ev havası oluşturabilir. Duvara monte olan bağımsız merdivenler, özel merdiven tasarımları ve daha birçok modern merdiven modeli küçük evlerde kurtarıcı olabilir. Bu tarz merdiven fikirlerine göz gezdirebileceğiniz Homify dergi yazıları arasında yer alan “Küçük Bir Ev İçin En Uygun Merdiven Tasarımı Hangisidir?” yazısından eviniz için uygun merdiven modelini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Merdiven Altını Nasıl Değerlendirebilirim?

Birden çok katlı evlerde merdivenler bir zorunluluk olmakla birlikte çoğu zaman hazır bir şekilde inşaa edilmiş, düz ve çok yer kaplayan merdiven modelleriyle karşılaşabiliyoruz. Böyle bir durumda merdivenin işgal ettiği alanı değerlendirmek için farklı fikirler arayabilirsiniz. İşte bu fikirleri kolaylıkla bulabileceğiniz Homify dergi yazıları arasında, birçok merdiven altı değerlendirme ipucuna rastlayabilirsiniz. Bunlardan biri; merdiven altını gömme dolap olarak inşaa etmek. Yerden tasarruf ederken evinizdeki fazlalıkları da saklayabileceğiniz bu dolaplar çok işinize yarayacaktır. Bunun yerine boydan boya raflarla döşenmiş bir merdiven altı sayesinde kendi kütüphanenize de sahip olabilirsiniz. Eğer çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız için özel bir alan oluşturmak istiyorsanız; merdiven altınızı onlar için eğlenceli bir oyun odasına dönüştürmeniz de mümkün. Bütün bunları ve daha fazlasını nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız; dergi yazıları arasındaki “Merdiven” fikir yazılarında birçok iç açıcı tasarımla karşılaşabilirsiniz.