Ev onarım ve bakımı Yazıları Fikir & İpuçları | homify Ev onarım ve bakımı Yazıları Fikir & İpuçları

Ev onarım ve bakımı Yazıları Fikir & İpuçları

Edremit’te rüya gibi bir modern villa projesi

Çoğumuzun hayallerinde huzurlu, konforlu, doğayla iç içe, deniz manzaralı, geniş bir bahçesi olan, havuzlu ve modern yaşam alışkanlıklarına uyumlu bir evde yaşamak var. Elbette böyle bir ev için hem coğrafi konum hem de mimari tasarım çok büyük bir ö…

25 Mart, 2019

İstanbul'dan 360° sanal tur imkânıyla birlikte suit konut projesi

Konut projeleri ve ticari yapılar için, kullanıcıların nasıl bir yapıya sahip olacağını önceden görmesi ve gözlemlemesi büyük bir avantajdır. Gelişen teknolojilerle birlikte mimari görselleştirme ve mekân tasarımı konularında uzmanlaşan firmalar, kul…

22 Şubat, 2019

Kocaeli'de dış cephe yalıtımı ve tadilatı yapılan 2 uygulama projesi

Havalar soğuduğunda enerji tüketimi ve yakıt masraflarını düşürecek akılcı çözümlere ihtiyaç duyarız. Özellikle soğuk hava koşullarına uygun yapısal nitelikler taşıyan binalar için yalıtım önemli bir unsurdur.

13 Şubat, 2019

Dış cephe taş kaplama çeşitlerine genel bir bakış

Dış cepheler evlerimizi olumsuz hava koşullarından koruyan ama aynı zamanda da dışarıdan görünüm açısından benzersiz bir etkiye sahip olan, hem estetik hem de fonksiyonel yüzeylerdir ve bu yüzden de dış cephe kaplamaları söz konusu olduğu zaman hem d…

10 Ocak, 2019

Fethiye'de kat planlarıyla birlikte 3 katlı modern bir villa projesi

Türkiye’nin en gözde turizm ve tatil mekanlarından birine, Muğla’nın Fethiye ilçesine konuk olacağız bugünkü yazımızda. Mimari detaylarını ve kat planlarını inceleyeceğimiz bahçeli ve zemin ve çatı katıyla 3 katlı bu harika yazlık villa projesi, Muğl…

26 Aralık, 2018

Kırklareli Lüleburgaz'da dış cephe kaplama projesi

homify sayfalarında sizlerle Türkiye’nin dört bir yanındaki farklı şehirleri ziyaret ediyor ve farklı kategorilerde, farklı özellikleri olan mimari yapıları, dış cephe çalışmalarını, inşaat uygulamalarını paylaşıyoruz.

24 Aralık, 2018

Düz çatı yalıtımları için fikirler

Çatılar düz ve bindirme çatı olmak üzere ikiye ayrılır. Bindirme çatılarda çatı arası boşluk istenilen ölçülerde olduğu için yalıtım işlemleri kolay bir şekilde yapılabilirken düz çatılı evlerde yalıtım işlemleri aynı kolaylıkta yapılamaz.

05 Aralık, 2018

Aydınlatma ünitelerinde enerjiden tasarruf etmek için 8 ekonomik çözüm

Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak ekonomik açıdan avantaj sağlar. Dünyadaki enerji tüketimi bakımından tasarrufun sağlanması ise kaynakların tüketimini azaltır ve uzun ömürlülük sağlar.

30 Kasım, 2018

Kese kağıdı renkleri kullanarak yapılabilecek 8 dekorasyon fikri

Kese kağıdı rengi, natürel renk tonları olan kahverengi tonlarından biridir. Doğal renkler, dekorasyonda huzur veren bir atmosfer oluşturur. Yalın çizgilerle sakin ve sıcak bir atmosfer oluşturmayı düşünüyorsanız kese kağıdı rengi tonları ilginizi çe…

24 Kasım, 2018

Balkon ve merdivenler için farklı cam korkuluk modelleri

Merdiven ve balkonlarda kullanılan korkuluklar bu alanların güvenliklerini sağlayan ana unsurlardır ve bu yüzden de oldukça önemlidirler. Ne var ki, korkuluklar bugün artık yalnızca güvenlik bariyerleri olarak kullanılmıyor, aynı zamanda da estetik b…

16 Kasım, 2018

Hayatta herşeyde olduğu gibi zamanla birlikte evler de yıpranmakta ve onarım istemektedir. Kimi evlerde ufak çaplı yıpranmalar olurken kimi evler de ise baş edilemez şekilde eskimeler görülür. İşin bu aşamaya gelmemesi için bakım periyodları belirlenmeli ve sürekli olarak bakım yapılmalıdır. Bakım yapılan bir ev yıpranmaz ve onarım ihtiyacına gerek duyulmaz. Eğer evleriniz yıpranmış ve onarılmasını istiyorsanız Homify’ i ziyaret etmelisiniz. Homify’ de evlerinizdeki sıkıntılarınıza birçok benzer örneğini görsellerle birlikte bulabilir ve ne yapmanız gerektiğini danışabilirsiniz.

Evinizin Dış Cephesinde Aşırı Yıpranmalarınız Var İse 

Bazen evler bulundukları yerlerin özelliklerine göre aşırı yıpranmalara maruz kalabilir. Sizin evinizde bu evlerden biri ise , geçmişte yapılan hatayı yapmayarak farklı tarzdaki inşaat girişimlerine girmelisiniz. Örneğin çok nemli bir bölgede veya denize yakın bir eviniz var ise dış cephede boya asla kullanılmamalıdır. Dış duvarlarınızda olan yıpranmalarıda kapatacak olan taş tuğlaları tercih ederek hem yenilenme hem de onarımı bir arada gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca dışı taş olan evlerin yıpranma süreleri ve bakım periyodları uzun zaman aralığındadır. Ayrıca perde beton duvarlar ile dış cephede bulunan duvarlarınızı kapatabilir adeta yeni bir duvar haline dönüştürebilirsiniz.   Evin iskeletinde yıkılma durumu gibi büyük yıpratıcı durumlar var ise sonradan eklenen taşıyıcı direkler yapılmalıdır.

Ev içinde Onarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bir evin yada apartman dairesinin içinin onarımı dış cephesi kadar kolay bir işlem olmayabilir. Evin içi daha hassas ve işçilik gerektiren ve birçok eşya barındırdığı için yenilenme süreci daha zahmetli ve işçiliklidir. Eğer evinizin içinde onarım gerektirecek bir durumu var ise kesinlikle uzman bir ekip tarafından yardım almalısınız. Bir evin içinde onarım gerektiren birçok sorun olabilir. Bunlar arasında en zahmetlisi su tesisatı işlemidir. Su tesisatı onarımında su hattını keserek kesinlikle alanı boşaltmalısınız. Olabilecek sorunlara karşı belediyeden de bilgiler alarak birlikte hareket etmelisiniz.  Elektrik tesisatı kaynaklı bir sıkıntı yaşıyor iseniz elektriğe karşı hassas eşya ve materyalleri ortamdan uzak tutmalısınız. Bu hayati önem taşıyan aşamaları gözden kaçırmamalısınız.

Ev Dekorasyonunda Onarım ve Yenilenme Nasıl Yapılır? 

Evinizin çok eskidiğini ve yıprandığını düşünüyorsunuz; bu nedenle onarım aşamasına geçmek istiyorsanız Homify’ yi ziyaret ederek görsellerle derlenmiş aklınızdaki birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Ev içinde mobilyalarınız, mutfağınız, banyonuz yıpranmış olabilir.  Unutmayın ki ev içinde onarıma geçtiğinizde bu işlemi yenilikçi tercihlerle birlikte yapmalısınız. Eskiyen bir mobilyanızı atmak yerine geri dönüşüme katkı sağlayarak boya, vernik gibi işlemleri tercih etmelisiniz. Retro akımının çok moda olduğu bu yıllarda bu durumu çok iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz.  

Mutfaklarınızı ve Banyolarınızın Onarımı 

Mutfak ve banyolarınız eviniz içindeki en fazla tesisatı barındıran odalardır. Buraları onarmak ve yenilemenin zor olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Modern mimarinin üzerinde çalıştığı bu durum portatif hazır malzemeleri gün yüzüne çıkarmıştır. Hazır mutfak tezgahları parke altından rahatlıkla yerleştirilebilen terlemez su boruları sayesinde bu işlemler artık çok daha kolay ve cüzi maliyetli işçilik gerektirmektedir.  Banyolarda ise yıpranmış fayans ve su tesisatlarınızı onarırken su geçirmez duvar panelleri, kağıtlarını ve parkeleri direk üzerine döşeyerek hem zamandan tasarruf edip hem de yorucu kırma işlemlerinden kurtulabilirsiniz.  

Ev Bakımı Hangi Zaman Aralıklarında Olmalı? 

Ev bakımı yapmak ev onarımı yapmaktan hem maddi hem de manevi olarak çok daha kolay bir işlemdir.  Ev bakımlarınızı düzenli bir şekilde yaparsanız eviniz daha az yıpranacak ve olabilecek büyük sorunlara mani olmuş olacaksınızdır. Eğer yeni bir eviniz var ise ortalama 5 yılda bir tüm ev tesisatlarınızı gözden geçirmeli ve gerekli bakımlarınızı yapmalısınız. Eski bir evde oturuyor iseniz bu süreyi kısaltarak 2 yılda bir evinizi gözden geçirmelisiniz.