Restorasyon Yazıları Fikir & İpuçları | homify Restorasyon Yazıları Fikir & İpuçları

Restorasyon Yazıları Fikir & İpuçları

İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır?

İç mimarlık nedir? Yaşam alanlarını dekore ederken, binanın yapısından ziyade, estetik unsurlarla donanım sağlamak iç mimarların işidir. Kullanım ihtiyaçlarını göz önüne alarak kişisel zevk ve beğeniler, ihtiyaçlar, doğrultusunda uygulanacak stil ve…

22 Mayıs, 2021

Prefabriklere sağlam bir alternatif geldi: Çelik evler!

Ekonomik, ergonomik ve fonksiyonel evler olarak bilinen çelik evler aynı zamanda kısa süre de inşa edilebilen evlerdir. Günümüzde çok yaygın olarak tercih edilen çelik konstrüksiyon ev yapımı ergonomik özellikleri ile bilinmektedir.

14 Mayıs, 2021

Birbirinden güzel küçük ev modelleri

Minik evler, son yıllarda tüm dünyada giderek daha da yaygınlaşan bir trend haline geldi. Küçük evler inşa etmek ve küçük evlerde yaşamak öylesine yaygınlaştı ki bu artık bir sosyal hareket olarak görülüyor.

05 Nisan, 2021

Kendi enerjisini kendisi üreten 9 çevre dostu ev modeli

Yenilenebilir enerji ile çevreye ve doğaya katkı sağlamak artık hepimizin elinde. Günümüzde bahçeli evler ve çiftlikler için tercih edilen güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler ile elektrik üretmek için doğal kaynakların tüketilmesinin önüne g…

07 Mart, 2021

5 modern müstakil evin 3D proje çizimleri

Bir ev inşa edilmeden önce tüm detaylarını gösteren proje hazırlanması zorunludur. Teknolojik sistemler sayesinde evler için iki boyut ve üç boyutlu projeler hazırlanabilmektedir. Bu sayede ev sahibi olacak kişi evi tüm detayları ile görebilir.

27 Şubat, 2021

​Mimar ya da müteahhide vekaletname verirken dikkat edilmesi gerekenler

Başta büyük şehirler olmak üzere gün geçtikçe kalabalıklaşan nüfus, kentleşme düzeyinin artışı ve ekonomik sebepler nedeniyle arsa sahipleri müteahhit ya da mimarla anlaşarak arazilerini değerlendirmek istiyorlar.

16 Şubat, 2021

Planları ile birlikte, birbirinden güzel 5 müstakil aile evi

Aileniz ve hayvan dostlarınızla birlikte yaşayacağınız geniş ve bahçeli bir eve sahip olmak istiyorsanız, işe sizin için en uygun modeli seçerek başlayabilirsiniz. Proje için anlaşacağınız mimar ya da çalışacağınız profesyonel ekip sizin için her şey…

13 Şubat, 2021

Evin giriş kısmı için basit ama etkili 8 fikir

Giriş holü, ev dekorasyonu sırasında öne çıkan alanlardan biri olmasa da aslında evin ilk göze çarpan ve dekorasyon hakkında ilk izlenimi veren alanı olduğu için son derece önemlidir.

12 Şubat, 2021

Dış cephe taş kaplama çeşitlerine genel bir bakış

Dış cepheler evlerimizi olumsuz hava koşullarından koruyan ama aynı zamanda da dışarıdan görünüm açısından benzersiz bir etkiye sahip olan, hem estetik hem de fonksiyonel yüzeylerdir ve bu yüzden de dış cephe kaplamaları söz konusu olduğu zaman hem d…

11 Şubat, 2021

İlham verecek 30 prefabrik ev modeli

Kendi evinizi yaptırmak istiyorsanız işe farklı yapı sistemlerini araştırarak başlayabilirsiniz. Gelişen yapı teknolojileri sayesinde artık betonarmeye alternatif birçok sistem kullanılıyor ve bu sistemlerin her biri daha yenilikçi ve ekonomik çözüml…

29 Ocak, 2021

Restorasyon, mimaride tarihi bir değeri ve kendine has bulunmaz özellikleri olan mimari yapıların esas halini bozmadan; günümüz malzemeleriyle tadilat edilmesi ve tarihi dokusunu bozmadan o eski yapının günümüzde yaşanabilir bir alana dönüştürülmesi demektir. Tarihin bir yerinde rol oynamış, içindeki yaşanmışlıklarla günümüze kadar gelmiş eski binalar restorasyon sayesinde büyülü alanlara dönüşebilir. Restorasyon yazılarına ayrı bir yer açan Homify dergide sadece eski evler değil; fabrikalardan değirmenlere, dükkanlardan şatolara kadar aklınıza gelebilecek her türlü mimari yapının restorasyon sayesinde tasarım evlere dönüştüğü fikirleri görebilirsiniz. Yazıların arasında önce ve sonraki halleriyle değişimine adım adım tanık olabilir, tarihi dokusunu günümüz teknolojisiyle birleştirerek büyülü yaşam alanlarına dönüşmüş özel binaların görsellerini ve restorasyon fikirlerini okuyabilirsiniz.

Restorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Restorasyon, sadece eski bir binayı yenilemek anlamına gelmediğinden herkesin yardım almadan yapabileceği bir iş değildir. Bir bina restore edilirken onun tarihi, özellikleri, değerleri belirlenip aslına uygun parçaları seçmek adına binanın zarar görmüş yerleri gözlemlenmelidir. Restorasyon konusunda mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu konuda fikir ve yardım almak için Homify yazılarına göz gezdirebilir, dünyadaki birçok restorasyon örneğine ve uzmanların restorasyon çalışmalarına bakarak ilham alabilirsiniz.

Düşük Bütçeli Restorasyon Fikirleri Var mı?

Restorasyon, belli bir bütçeye ihtiyaç duyan kapsamlı bir çalışma olsa da, Homify fikir yazılarından yardım alarak düşük bir bütçeyle de altından kalkabilirsiniz. Öncelikle restore edeceğiniz binanın hasarı ve yapılacak değişimin kapsamı göz önünde bulundurulmalı; buna göre bir plan yapıp ardından bütçe belirlenmelidir. Eğer restore edeceğiniz bina çok büyük ve çok hasar görmüş, değerli bir tarihi binaysa ve değişim sonunda onu kapsamlı bir yapıya dönüştürmek istiyorsanız; çok düşük bir bütçe beklentisi içinde olmamanızı öneririz fakat fikir yazılarında karşınıza çıkacak ipuçları sayesinde daha küçük restorasyon çalışmalarında kullanabileceğiniz yaratıcı materyaller, dekoratif ögeler ve fikirlerle maliyeti az da olsa düşürebilirsiniz.

Homify'da Bulabileceğim Restorasyon Fikirleri Neler?

Homify, restorasyon hakkında birçok farklı tarzda yazı ve fikri bulabileceğiniz bir platform. Dünyanın her köşesinden birçok uzman ve mimari fikrini bünyesinde barındırdığından, Homify yazıları restorasyon konusunda size yardımcı olabilir. Özellikle Önce&Sonra yazıları arasında birçok farklı yapının nasıl restore edildiğini görebilir ve onlardan ilham alabilirsiniz. Bu yapılar arasında 16. yüzyıldan kalmış olan bir evi, bir depoyu, fabrikayı ya da bir değirmeni görmeniz mümkün. Bütün bu birbirinden farklı yapıların restorasyon aşamalarını görseller halinde görebilir, aynı zamanda restorasyon çalışmalarında izlenen adımlara dair birçok ipucunu öğrenebilirsiniz. Restorasyon hikayeleriyle her ülkeden birçok tarihi binanın eve, ofise, gece kulübüne ya da bir otele dönüşmesine şahit olabilirsiniz.