Dış Mekan Aydınlatma Yazıları Fikir & İpuçları

Evinizin havasını değiştirecek asma tavan modelleri

Evinizi dekore ederken tavan için birbirinden modern, rustik, otantik tasarımlara sahip asma tavan modelleri tercih edebilirsiniz. Asma tavan aynı zamanda aydınlatma tasarımlarına yardımcı olan unsurlar olduğundan özellikle oturma odası başta olmak ü…

08 Nisan, 2021

Güneş görmeyen evleri aydınlatacak 8 örnek dekorasyon

Ev dekorasyonlarında evin cephesi ve gün ışığı alma süresi önemli faktörlerden biridir. Eğer eviniz uzun süre güneş alıyorsa ve cephesi güneşe dönükse şanslısınız demektir. Ancak güneş almayan ev mimarisi söz konusu ise ve odalarınız karanlıkta kalıy…

31 Ocak, 2021

Modern dokunuşlarla hayal gibi yaşam alanları

Evlerimiz bizim yeryüzündeki bize ait olan sığınaklarımızdır. Evimizde kendimizi rahat, konforlu, iyi hissetmemiz yaşam kalitemizi arttıran en önemli unsurların başında geliyor. İşte doğru iç mimari tasarım da bu yüzden bu kadar hayati bir konu.

26 Temmuz, 2020

Yemek alanları için tavan aydınlatma modelleri

Yemek odaları ve yemek alanlarının en önemli tasarım unsurlarından biri de aydınlatmadır. Işıklandırma elbette her yaşam alanı için büyük bir önem taşıyor ancak yemek masalarının doğru bir aydınlatma ile vurgulanması o alanın kullanımı açısından oldu…

16 Haziran, 2020

Klasik ve modern çizgileri harmanlayan bir dekorasyon projesi

Dekorasyon projeleri hemen herkes için ilgi çekicidir. Özellikle sıfırdan yapılan dekorasyonlar boş bir tuvalin canlı bir resme dönüşme süreci gibi bir heyecan yaşatır insana. Bir evi dekore etmek gerçekten de bir resim yapmakla benzerdir.

28 Nisan, 2020

İzmir'de gerçek bir saray yavrusu

Sizlerle birlikte birbirinden güzel pek çok eve konuk oluyoruz. Her biri farklı yönleriyle öne çıkan, bazen tarzlarıyla, bazen asaletleri veya lüks dekorasyonlarıyla iddialı olan bu evlerin sayısı da giderek artıyor.

05 Nisan, 2020

Evinizde konforlu, dinlendirici ve keyifli küçük köşeler yaratmak

Evde vakit geçirmek kimileri için büyük bir keyif, kimileri içinse dışarı çıkana kadar geçici bir hapislik gibidir. Bu durum kişilerin karakter özelliklerine, hobilerine, zevk ve beğenilerine göre değişmekle birlikte aslında evlerimiz de bunda belirl…

01 Nisan, 2020

3D modelleme ile tasarlanan ışıl ışıl bir daire

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırır, konfor ve yaşam kalitemizi arttırır ve hayal gücünü gerçeğe dönüştürür. Teknolojinin inşaat sektöründeki yansımaları ise tasarım ve uygulama yöntemlerini tamamen başka bir boyuta taşıdı.

01 Mart, 2020

10 çarpıcı örnekle iç tasarımda bitki kullanımı

Evinizi güzelleştirmenin en doğal yolu, bitkilerle yaşam alanlarına canlılık katmaktır. Özellikle dekorasyona uyum sağlayan bitki seçimleriyle bir odanın konfor ve ferahlık düzeyi çarpıcı şekilde değişebilir.

14 Şubat, 2020

Bahçe ve balkonları güneş ve yağmurdan korumanın yolları

Kışın en soğuk günlerini yavaş yavaş geride bırakmaya başlıyoruz. İçimizi ısıtacak bahar güneşini bolca göreceğimiz günlere haftalar kaldı. Bahar demek aynı zamanda doğaya, kırlara, ormanlara ve korulara koşmak, temiz havaya doymak demek.

28 Ocak, 2020

Dış mekan aydınlatmaları, artık sadece gereklilik olduğundan değil, dekoratif amaçlı da tercih edilebiliyor. Birçok modern mimari örneğinde görebileceğimiz dekoratif dış mekan aydınlatmaları, hem aydınlatma özelliğiyle kullanışlı hale gelirken bir yandan da özellikle vurgulanmak istenen yapısal detayların da altını çiziyor. Led modellerden spot aydınlatmalara, dış mekan aydınlatma direklerinden bina aydınlatmalarına kadar birçok farklı modeli ve seçeneği bulunan dış mekan aydınlatma sistemleri gün geçtikçe gelişiyor. Son dekorasyon ve mimari trendleri takip eden Homify dergi yazılarında, dış mekan aydınlatma modellerine dair son trendleri de görebilirsiniz. Yazılar arasında yer alan fikir verici detaylar yardımıyla eviniz, bahçeniz ya da iş yeriniz için en doğru dış mekan aydınlatma modelini tercih edebilir, görseller yardımıyla en yeni tasarımlara göz gezdirebilirsiniz.

Dış Mekan Aydınlatması Seçerken Nasıl Karar Vermeliyim?

Dış mekan aydınlatma modelini seçerken, öncelikle aydınlatacağı alanın göz önünde bulundurulması doğru olacaktır. “En iyi dış mekan aydınlatma seçenekleri nelerdir?” yazımız gibi fikir verici yazılarda detaylı olarak görebileceğiniz doğru aydınlatma seçimi, her mekana göre farklılık gösterecektir. Veranda ya da balkon gibi yaz akşamlarını değerlendireceğiniz açık mekanlarda direkt olarak gözüne gelmeyen ve sizi rahatsız etmeyen, spot ya da led gibi bölgesel ve az ışıklı aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yerine ev girişleri, bahçe yolu ya da binanın dış aydınlatması gibi fazla ışığa ihtiyacınız olan alanlarda direkt olarak mekanı aydınlatabilecek, tavan ya da direk aydınlatma ürünlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Dekoratif aydınlatma fikirlerini tercih ederseniz, bahçenizdeki belirli bölgeleri vurgulayacak ya da binanızın dışına hoş bir görüntü katacak farklı fikirlerle beraber her alana uygun farklı bir aydınlatma modeli seçeneğini yazılarımızda görebilirsiniz.

Dış Mekan Aydınlatma Seçenekleri Neler?

Dış mekanlarda ısıya, yağışa, neme ve dış etkenlere dayanıklı aydınlatma modelleri tercih etmeniz gerekir. Yazılarımızda karşınıza birçok farklı dış mekan aydınlatma seçeneği çıkacaktır; led aydınlatma, spot aydınlatma, tavan aydınlatması, aplikler, lamba direkleri gibi.. Bu fikirlerin hepsi hoşunuza gitse de, aydınlatmayı kullanacağınız alana uygun bir model seçmeye özen gösterin. İç ve dış mekan olmak üzere ayrılmış aydınlatma kategorimizde birçok farklı aydınlatma seçeneğini görebilir, özel tasarım aydınlatma ürünleriyle tanışabilir ve birçok farklı ülkede yer alan ev ve iş yerlerinin aydınlatma örneklerini görsel destekli olarak görerek fikir alabilirsiniz.

Dış Mekanlar Nasıl Doğru Aydınlanır?

Aktif olarak kullanılan dış mekanların doğru bir şekilde aydınlatılması çok önemlidir. Bir kafenin dış mekanı ya da evinizin kapısına giden giriş yolunun cılız ve dekoratif ışık sistemleriyle aydınlatılması nasıl yanlış olacaksa, altında oturanların yüzüne vuracak ve onları rahatsız edecek fazla bir ışık da abartılı duracaktır. Bu nedenle hangi mekana hangi ışığın daha uygun olacağını anlatan fikir yazılarımızdan destek alarak dış mekanların nasıl doğru aydınlanacağını öğrenebilirsiniz. Bir kafe ya da barın dış aydınlatmasıyla ev balkon ve bahçelerinin aydınlatması arasında olması gereken farkları, bahçe ve bitkilerin nasıl aydınlatılması gerektiğini, teras ve verandalarda kullanılması en uygun dış mekan aydınlatmasını ve daha birçok fikri yazılarımız arasında detaylı olarak bulabilirsiniz.