Modern Aydınlatma Yazıları Fikir & İpuçları | homify Modern Aydınlatma Yazıları Fikir & İpuçları

Modern Aydınlatma Yazıları Fikir & İpuçları

Evinizin havasını değiştirecek asma tavan modelleri

Evinizi dekore ederken tavan için birbirinden modern, rustik, otantik tasarımlara sahip asma tavan modelleri tercih edebilirsiniz. Asma tavan aynı zamanda aydınlatma tasarımlarına yardımcı olan unsurlar olduğundan özellikle oturma odası başta olmak ü…

08 Nisan, 2021

Güneş görmeyen evleri aydınlatacak 8 örnek dekorasyon

Ev dekorasyonlarında evin cephesi ve gün ışığı alma süresi önemli faktörlerden biridir. Eğer eviniz uzun süre güneş alıyorsa ve cephesi güneşe dönükse şanslısınız demektir. Ancak güneş almayan ev mimarisi söz konusu ise ve odalarınız karanlıkta kalıy…

31 Ocak, 2021

Salon için avize modelleri: 15 örnek fotoğraf

Aydınlatmalar; bir evi muhteşem gösteren detaylardır. Özellikle salon ve yemek odası gibi yaşam alanlarında kullanılacak modern avize modelleri evinizin konforunu ve değerini artıracaktır.

27 Ocak, 2021

Ev hediyesi ne olabilir? 41 fikir

Sevdiklerinize hediyeler almak istediğinizde sayısız alternatife sahipsiniz. Eğer yeni bir eve taşınmış bir arkadaşınıza veya yeni bir ev almış bir dostunuza ev hediyesi almak istiyorsanız çok şık ve hediye verdiğiniz kişiyi mutlu edecek bir hediye s…

16 Ocak, 2021

Modern dokunuşlarla hayal gibi yaşam alanları

Evlerimiz bizim yeryüzündeki bize ait olan sığınaklarımızdır. Evimizde kendimizi rahat, konforlu, iyi hissetmemiz yaşam kalitemizi arttıran en önemli unsurların başında geliyor. İşte doğru iç mimari tasarım da bu yüzden bu kadar hayati bir konu.

26 Temmuz, 2020

Yemek alanları için tavan aydınlatma modelleri

Yemek odaları ve yemek alanlarının en önemli tasarım unsurlarından biri de aydınlatmadır. Işıklandırma elbette her yaşam alanı için büyük bir önem taşıyor ancak yemek masalarının doğru bir aydınlatma ile vurgulanması o alanın kullanımı açısından oldu…

16 Haziran, 2020

Klasik ve modern çizgileri harmanlayan bir dekorasyon projesi

Dekorasyon projeleri hemen herkes için ilgi çekicidir. Özellikle sıfırdan yapılan dekorasyonlar boş bir tuvalin canlı bir resme dönüşme süreci gibi bir heyecan yaşatır insana. Bir evi dekore etmek gerçekten de bir resim yapmakla benzerdir.

28 Nisan, 2020

İzmir'de gerçek bir saray yavrusu

Sizlerle birlikte birbirinden güzel pek çok eve konuk oluyoruz. Her biri farklı yönleriyle öne çıkan, bazen tarzlarıyla, bazen asaletleri veya lüks dekorasyonlarıyla iddialı olan bu evlerin sayısı da giderek artıyor.

05 Nisan, 2020

Evinizde konforlu, dinlendirici ve keyifli küçük köşeler yaratmak

Evde vakit geçirmek kimileri için büyük bir keyif, kimileri içinse dışarı çıkana kadar geçici bir hapislik gibidir. Bu durum kişilerin karakter özelliklerine, hobilerine, zevk ve beğenilerine göre değişmekle birlikte aslında evlerimiz de bunda belirl…

01 Nisan, 2020

3D modelleme ile tasarlanan ışıl ışıl bir daire

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırır, konfor ve yaşam kalitemizi arttırır ve hayal gücünü gerçeğe dönüştürür. Teknolojinin inşaat sektöründeki yansımaları ise tasarım ve uygulama yöntemlerini tamamen başka bir boyuta taşıdı.

01 Mart, 2020

Dekorasyonda aydınlatma sistemleri çok hassas ve önemlidir. Renkler ise dekorasyonun en önemli konusudur. Bu sebeplerden ötürü renklerin doğru algılanmasını sağlayan ışık kaynakları doğru seçilerek, doğru açılarla yerleştirilmelidir. Teknolojinin gelişmesiyle ve tercihlerin çoğalmasıyla birlikte birçok aydınlatma alternatifi üretilmiştir. Bu teknolojilere yetişmek ve yakından takip etmek zordur. Birçok dekorasyon stilinin en fazla tercih edilenlerden biri de modern tarzın baskın olduğu seçimlerdir. Naiflikten ve güncel tercihlerden oluşan bu stile uygun birçok aydınlatma sistemleri vardır. En uygununu evinize seçerken dikkat etmeniz gereken konuları Homify ‘i ziyaret ederek uzman ekipçe hazırlanmış yazı ve görsellere ulaşabilirsiniz. 

En Moda ve En Çok Tercih Edilen Sistemler 

Enerjinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle enerjinin tasarruflu bir şekilde kullanmanın bilincini her insan bilmelidir. Manevi olduğu kadar maddi açıdanda fayda sağlayan tasarruflu ampuller ilk tercihiniz olmalıdır. Modernlik açısındanda birçok alternatifi bulunan bu ampullerin  en uygununu evinize seçmelisiniz. Alanınızın büyüklüğüne göre birkaç modelinden birlikte faydalanabilirsiniz.

Son yıllarda en çok tercih edilen aydınlatma sistemi sade ve asimetrik olan sarkık lamba sistemleridir. Fazla göze çarpmayan bu aydınlatma sistemleri dekorunuza uygun renkte seçilmelidir. Bunun yanı sıra aplikler, ayaklı yüksek abajurlar bir hayli ilgi görmektedir.

Modern Bir Mekan Aydınlatması Nasıl Olur?

Evin dekorasyonu açısından aydınlatma çok önemli bir konudur. Aydınlatma sistemlerinin fazla göze çarpması  dekorasyonunuzun önüne geçerek hoş bir görüntü vermez. Işığınızın seviyesi yeterli miktarda aydınlatmalı ve gözü kamaştırmayacak en optimal ölçüde olmalı. Işığınızın yeterli gelmiyor ve gün ışığından çok fazla faydalanamıyorsanız köşelere  ayaklı yüksek abajurlar yerleştirerek hem dekoratif hem de işlevsel bir fayda sağlayabilirsiniz.

Manevi Değeri Yüksek Olan Eşyalarınıza Vurgu Aydınlatma 

Modern aydınlatma 3 ana amaç vardır.  Ortam, vurgu ve görev olarak ayrılan aydınlatma sistemlerini ortam aydınlatması zorunlu olmak şartıyla ayrı ayrı evinizde kullanabilirken hepsini bir şekilde de kullanabilirsiniz . Dekoratif anlamdada şıklık veren vurgu ve görev aydınlatmasını salonlarınızda veya mutfaklarınızda uygulayabilirsiniz. Çok değer verdiğiniz bir tabloyu veya resmi duvarınızda bir aplik yardımıyla aydınlatabilirsiniz.  Vurgu aydınlatması denilen bu sistem son yıllarda çok tercih edilmektedir. Modern tarz stilinin bir başka aydınlatma sistemi olan görev aydınlatması ile mutfağınızda veya yemek masanızın üzerinde uygulayarak ta ortamınızda dekoratif şıklık sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgileri ve birçok görseli Homify’ de bulabilirsiniz.

Modern Çizgisinden Çıkmadan Sıcak Bir Oda İçin Aydınlatma Nasıl Olur? 

Son yılların dekorasyonları genellikle soğuk renklerden ve tonajlarından yapılmaktadır. Modern tarzın getirdiği zorunluluklardan biri de daha açık ve soğuk renkleri fazla miktarda kullanılmasıdır. Bu tercihler de mekandaki samimiyetliyi azaltarak, ortamda kötü bir hava yakalanmasına sebebiyet vermektedir. Ancak bu sorunu doğru aydınlatma ile aşabilirsiniz. Optimal düzeyden bir seviye altta olan ve gün ışığına yakın sarı ışık veren sistemler seçilerek ortama bir nevi sıcaklık katabilirsiniz. Bunu tavanınızın dört bir yanına yerleştirdiğiniz spot lambalar ile de yaparken merkezi konuma yerleştirilen lambalar ile de kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Mekanınıza Uygun En Modern Aydınlatma Nasıl Seçilir? 

Aydınlatma sistemi kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Mekanlarınızın modern bir yapıdan çıkmaması için; seçeceğiniz ışık kaynağı işlevsel amacına uygun olmalıdır. yatak odasına son yıllarda renkli loş ışık tarzları seçilirken mutfaklara ise daha çok görev tarzındaki aydınlatma  sistemleri seçilmektedir. Misafirlerinizi ağırladığınız ve ailecek zaman zaman geçirdiğiniz oturma odalarında ise vurgu, görev ile  ortam aydınlatma sistemlerinin 3 üde uygulanabilmektedir. Homify’ i ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgilere ve uygulamalara ulaşabilirsiniz.