Küçük Oturma Odaları Yazıları Fikir & İpuçları

Oturma Odalarında Açık Renk Devrimi: Huzurlu Zarafet Yolculuğum

Açık renkli oturma odama girmek, huzurun ve zamansız zarafetin dünyasına girmek gibidir. Sizi sığınağıma davet ederken neden bu renk paletini seçtiğimi ve yaşam alanım üzerindeki derin etkisini paylaşacağım.

22 Eylül, 2023

Canlı Renklerle Dekorasyon: 15 Örnek, 15 Püf Noktası!

Dekorasyonda zaman renk kullanımı her zaman korkutucu bir meseledir. Özellikle de güçlü ve canlı renkler kullanacaksınız oran ve yerleşimi ustaca yapmanız gerekir çünkü aksi halde yaşam alanlarımızda yorucu bir renk kargaşası ortaya çıkabilir.

18 Mart, 2022

Salonunuz İçin Doğru Mobilya Seçimi Kılavuzu: Kritik İpuçları ve Örnek Görseller

Oturma odaları muhtemelen pek çok evin en önemli yaşam alanlarıdır. Günün yorgunluğunu ve stresini televizyon seyrederek attığımız, misafirlerimizi ağırladığımız, ailemizle en çok vakit geçirdiğimiz salonlar evlerin en çok trafik alan odaları.

01 Mart, 2022

Her Devrin en Zarif ve Görkemli Seçimi: Zamana Meydan Okuyan Mermer Zeminler

Mermer döşeme, doğal zarafeti ve lüks estetiği nedeniyle uzun zamandır evlerde, iş yerlerinde ve apartman girişlerinde tercih edilen bir malzeme. Mimaride tarihi olarak her dönemde çok önemli bir rol oynamış olan mermer, her zamankinden daha fazla dö…

22 Şubat, 2022

Salona Göre Oturma Grubu Seçimi Rehberi – 10 Püf Noktası

Başarılı bir iç dekorasyonun sırrı, evinizin her bir tasarım unsurunun uyumlu bir bütün oluşturacak şekilde birbirine bağlanmasıdır. Eviniz için satın alacağınız mobilya ve aksesuar seçeneklerinde de bu bütünlüğü ve genel uyumu sağlayacak modeller se…

27 Ocak, 2022

Her Bütçeye Uyacak Birbirinden Çekici Salon Yenileme Fikirleri

Evlerimizin dekorasyonunun gündelik yaşantımıza ne kadar çok etki ettiğini galiba hepimiz son zamanlarda çok daha iyi anladık. İnsanlar çoğunlukla pandemi süreciyle birlikte evlerde çok daha fazla zaman geçirmeye başladıkça, dekorasyonun yalnızca est…

03 Aralık, 2021

Kahve Köşesi Dekorasyonu için 15 Keyifli ve Huzur Dolu Püf Noktası

Ev dekorasyonlarının bu kadar önemli olmasının en öne çıkan nedeni evlerimizin ve yaşam alanlarımızın bizim bu modern dünya içindeki sığınaklarımız olmasıdır. İş yaşantısı, kalabalık şehir hayatının stresi ve gündelik koşuşturma arasında rahatlayıp s…

08 Kasım, 2021

Yemek Odanızı ve Salonunuzu Birleştirmek İstediğinizde Kullanabileceğiniz 15 Orijinal Fikir

Alan tasarrufu ve sosyalleşme açısından bir evin kullanımına ne kadar büyük bir potansiyel kattığı düşünüldüğünde, açık planlı yaşam alanlarının bugün neden mimari olarak tüm dünyada öne çıkan bir tarz ve yıllardır değişmeyen bir trend olduğunu anlam…

24 Ekim, 2021

Hasır Dekorasyon Unsurlarını Evinizde Kullanmanın 16 Muhteşem Örneği

Özgür ruhun, gezgin yaşamın, doğallığın ve dünyayla bir bütün olmanın temsilcisi olan bir dekorasyon tarzı arıyorsanız son yıllarda dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşan bohem stil tam size göre olabilir.

07 Ağustos, 2021

Duvar Süsleme: 20 Harika Örnekle Evinizde Uygulayabileceğiniz Pratik Fikirler!

Evinizin duvar dekorasyonunun ne kadar önemli olduğu üzerine hiç düşündünüz mü? Duvarlar evlerimizde yer alan mobilyaların, aksesuarların, renklerin ve dokuların fonunu oluştururlar ve yaşam alanlarının en geniş yüzeyleri olarak tasarımın en önemli b…

04 Temmuz, 2021

Oturma odaları bir evin ev sahibi ile misafirler için en kalabalık olan ve en çok zaman geçirilen alanlardır. Bu alanları dekore ederken birçok konu göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde nüfusun artması, yerleşim alanlarının azalması ve şehirdeki yaşantıya olan ilginin artmasından ötürü karşımıza küçük metrekareli odalara sahip evler çıkarmıştır. Eğer sizin de mevcut oturma odanız küçük ise bu alandan maksimum verimi alacak dekorasyon tercihlerini yapmalısınız. Doğru tercihleri yapmak için birçok unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Homify 'nin bir çalışma alanıda küçük odaların nasıl daha kullanışlı, nasıl daha verimli, kullanılması üzerinedir. Homify' den derlenen birkaç yazıdan kısaca bahsedecek olursak, işte size küçük oturma odalarınızı nasıl dekore etmeniz hakkında kurtarıcı ip uçları..

Hangi Renkler Tercih Edilmelidir? Küçük bir alanda kapalı renkler tercih edildiği taktirde ortam daha boğuk ,daha kullanışsız hale gelecektir. Bunun için açık renklerin hakim olduğu ekipmanlar seçilerek ev döşenmelidir.  Beyaz duvarlara gri ve açık sarı eşyalar son yıllarda bir hayli tercih edilmektedir. Bu renkleri kullandığınız taktirde odalarınız daha geniş görünecektir.  Bir başka örnek verecek olursan açık gri veya buz mavisi duvarlara pastel renkli eşyaları dengeli bir şekilde yerleştirerek renklerle alanınızın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Koltuk Tipim Ne Olmalı? Küçük bir oturma odasına en ideal koltuk tipi ölçülerek yapılan L, U ve C şeklinde olan dönemeçli koltuk sistemleridir. Bu koltuklar sayesinde iki koltuk arasındaki boş kalan mesafeyi oturum alanı olarak değerlendirebilirsiniz.  Koltuğunuzun yanına ufak bir berjerde yerleştirerek hem konforlu hem de 3’ lü 4’lü koltuk takımlarına göre daha samimi bir ortam yaratmış olacaksınızdır.

Düzenli Bir Görüntü Yaratmanın İp Uçları Küçük alanların en büyük sorunu düzensiz görünen ortamların olmasıdır. Birçok insan oturum alanının düzenli ve dengeli bir şekilde yerleşmiş olmasını ister. Bunun için herşeyden önce alanınıza uygun ebattaki mobilyaları seçerek  işe başlamalısınız. Odanızın şekline göre eşyaları yerleştirmelisiniz. Odanız kare ise ,koltukları karşılıklı bir şekilde  bir duvarı boş bırakarak döşemelisiniz. Dikdörtgen tarz bir odada ise odayı iki şekilde değerlendirerek ihtiyacınız doğrultusunda olan eşyaları buna göre yerleştirmelisiniz. Fazla aksesuar ve süsten kaçınmalısınız. Dar olan odanızı dahada küçük gösterecek olan büyük eşyalar yerine duvara asılabilen çerçeveler, aplikleri tercih etmelisiniz.

Mobilya Seçiminde Yapılan Hatalar Nelerdir? Küçük olan oturma odalarınıza mobilya seçerken firmaların sunduğu özel ebattaki ölçülerinize göre mobilya seçimi yapabilirsiniz. Böylelikle yürüyüş alanlarınızı kısıtlanmayarak daha ferah ve huzur dolu alanlar oluşacaktır.

Son yılların çok sık tercih edildiği portatif ve çok amaçlı mobilyalar küçük odalarınız için kaçınılmaz bir fırsattır. Televizyonlarınızı duvara asarak ve üst taraflarına raf, kitaplık gibi mobilyaların duvara monte edilmesiyle ya da mobilyalardan dışa doğru duvar nişlerinin raf ve kitaplık amacıyla kullanılması sizin hem alanınızı daha geniş gösterecek hem de eşyalarınızı koyabileceğiniz alanlar yaratacaktır.  Küçük sehpalara dönüşebilen portatif orta sehpalar ile de ihtiyacınızdan kısmayarak yer avantajı sağlayabilirsiniz.

Pencere ve Perde Seçimi Nasıl Olmalı? Homify uzmanlarınca küçük odalarda pencereler daha geniş ve duvardan duvara olmalıdır. Perde seçimleriniz ise daha çok açık, şeffaf ve sadelikten yana olmalıdır. Böylelikle göz yorgunluğu olmayacak küçük olan oturum alanınız daha çok ışık alacağı için daha geniş görünecektir. Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için Homify’ nin büyük bir titizlikle hazırlanan arşivine göz atabilirsiniz.