Oturma Odası Dekorasyon Yazıları Fikir & İpuçları | homify

Oturma Odalarında Açık Renk Devrimi: Huzurlu Zarafet Yolculuğum

Açık renkli oturma odama girmek, huzurun ve zamansız zarafetin dünyasına girmek gibidir. Sizi sığınağıma davet ederken neden bu renk paletini seçtiğimi ve yaşam alanım üzerindeki derin etkisini paylaşacağım.

22 Eylül, 2023

Canlı Renklerle Dekorasyon: 15 Örnek, 15 Püf Noktası!

Dekorasyonda zaman renk kullanımı her zaman korkutucu bir meseledir. Özellikle de güçlü ve canlı renkler kullanacaksınız oran ve yerleşimi ustaca yapmanız gerekir çünkü aksi halde yaşam alanlarımızda yorucu bir renk kargaşası ortaya çıkabilir.

18 Mart, 2022

Salonunuz İçin Doğru Mobilya Seçimi Kılavuzu: Kritik İpuçları ve Örnek Görseller

Oturma odaları muhtemelen pek çok evin en önemli yaşam alanlarıdır. Günün yorgunluğunu ve stresini televizyon seyrederek attığımız, misafirlerimizi ağırladığımız, ailemizle en çok vakit geçirdiğimiz salonlar evlerin en çok trafik alan odaları.

01 Mart, 2022

Her Devrin en Zarif ve Görkemli Seçimi: Zamana Meydan Okuyan Mermer Zeminler

Mermer döşeme, doğal zarafeti ve lüks estetiği nedeniyle uzun zamandır evlerde, iş yerlerinde ve apartman girişlerinde tercih edilen bir malzeme. Mimaride tarihi olarak her dönemde çok önemli bir rol oynamış olan mermer, her zamankinden daha fazla dö…

22 Şubat, 2022

Salona Göre Oturma Grubu Seçimi Rehberi – 10 Püf Noktası

Başarılı bir iç dekorasyonun sırrı, evinizin her bir tasarım unsurunun uyumlu bir bütün oluşturacak şekilde birbirine bağlanmasıdır. Eviniz için satın alacağınız mobilya ve aksesuar seçeneklerinde de bu bütünlüğü ve genel uyumu sağlayacak modeller se…

27 Ocak, 2022

Her Bütçeye Uyacak Birbirinden Çekici Salon Yenileme Fikirleri

Evlerimizin dekorasyonunun gündelik yaşantımıza ne kadar çok etki ettiğini galiba hepimiz son zamanlarda çok daha iyi anladık. İnsanlar çoğunlukla pandemi süreciyle birlikte evlerde çok daha fazla zaman geçirmeye başladıkça, dekorasyonun yalnızca est…

03 Aralık, 2021

Kahve Köşesi Dekorasyonu için 15 Keyifli ve Huzur Dolu Püf Noktası

Ev dekorasyonlarının bu kadar önemli olmasının en öne çıkan nedeni evlerimizin ve yaşam alanlarımızın bizim bu modern dünya içindeki sığınaklarımız olmasıdır. İş yaşantısı, kalabalık şehir hayatının stresi ve gündelik koşuşturma arasında rahatlayıp s…

08 Kasım, 2021

Yemek Odanızı ve Salonunuzu Birleştirmek İstediğinizde Kullanabileceğiniz 15 Orijinal Fikir

Alan tasarrufu ve sosyalleşme açısından bir evin kullanımına ne kadar büyük bir potansiyel kattığı düşünüldüğünde, açık planlı yaşam alanlarının bugün neden mimari olarak tüm dünyada öne çıkan bir tarz ve yıllardır değişmeyen bir trend olduğunu anlam…

24 Ekim, 2021

Hasır Dekorasyon Unsurlarını Evinizde Kullanmanın 16 Muhteşem Örneği

Özgür ruhun, gezgin yaşamın, doğallığın ve dünyayla bir bütün olmanın temsilcisi olan bir dekorasyon tarzı arıyorsanız son yıllarda dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşan bohem stil tam size göre olabilir.

07 Ağustos, 2021

​Salon için Bakımı Kolay ve Dekoratif Bitkiler

Evinizin her zaman doğal bir havaya sahip olmasını istiyor ve taze hava soluyarak sağlıklı kalmak için çabalıyorsanız salon bitkilerini evinizden eksik etmemelisiniz. Bitkiler, kirli havayı absorbe ederek fotosentezle oksijen üreten canlılar olduğund…

18 Temmuz, 2021

Oturma odaları, bir evin en çok zaman geçirilen alanıdır. Bu nedenle diğer odalara göre dekorasyonuna daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Hem evdeki en çok kullanılan alan olduğu için iç açıcı ve ferah görünecek, hem de size kendinizi rahat hissettirirken bir yandan da kullanışlı bir alan haline gelecek güzel bir oturma odası dekorasyonu oluşturmanız çok önemlidir. Tüm bunların yanı sıra oturma odaları en çok kullanılan odaların başında geldiğinden, oturma odası mobilyaları diğer odalarda yer alan mobilyalara göre daha çabuk yıpranabilir.

Oturma odalarında dikkat etmeniz gereken fakat genellikle gözden kaçan birçok oturma odası dekorasyon detayı sayesinde oturma odanız kullanışlı ve ferah bir alana dönüşebilir. Homify'da bulabileceğiniz birçok oturma odası dekorasyon yazılarında yer alan yüzlerce fikir size bu konuda yardımcı olabilir. Oturma odanız için en doğru dekorasyon stilinden yapmamanız gereken dekorasyon hatalarına, oturma odanız için hangi mobilyaları seçmeniz gerektiğinden en güzel oturma odası tasarımlarına kadar birçok farklı ve yararlı içeriği dergi yazıları arasında bulabilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Oturma odası dekore ederken, ilk önce elinizde bulunan malzemeye; yani kendi salonunuza bakmanız ve doğru bir planlama yaparak hangi mobilyaları tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda gerek ev nüfusunu, gerekse salon boyutlarını göz önünde bulundurarak sizin için en uygun oturma grubunu belirlemeniz, seçtiğiniz yer ve duvar döşemeleriyle uyum sağlayacak mobilyalarla bütünlük sağlamanız doğru olacaktır. Ana mobilyaları seçtikten sonra doğru dekoratif aksesuarları tercih ederek alanın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Oturma odanız için tercih edebileceğiniz renk, stil, model,aksesuar seçimi gibi konulara karar verirken kafanız karışırsa; Homify dergi yazıları arasındaki “Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri” tarzındaki birçok oturma odası dekorasyon yazısından yardım alabilirsiniz. Yazılardaki ipuçlarından yararlanarak kullanışlı bir oturma odası dekorasyonu yaratırken, görsellerden de ilham alabilirsiniz.

Oturma Odamda Hangi Dekorasyon Stillerini Kullanabilirim?

Oturma odaları, evlerde dekorasyonuna en çok dikkat edilen alan olduğundan bir nevi evin dekorasyon belirleyicisi konumundadır. Oturma odası dekorasyonunda tercih edilen stil genellikle evin geneline uygulanacağından, birçok dekorasyon stili arasında en çok hoşunuza gideni seçmenizde fayda var. Günümüzde birçok farklı dekorasyon stili dikkat çektiğinden bu konuda işiniz biraz zor; İskandinav stilinden retroya, modern tarzdan endüstriyel dekorasyona, eklektikten minimal tarza kadar birçok dekorasyon stilini oturma odanızda uygulayabilirsiniz. Eğer dekorasyon stilleri konusunda merak ettikleriniz varsa; Homify yazıları arasında farklı dekorasyon stillerine sahip olan oturma odası fikirlerini görebilir, uygulanış örneklerine göz gezdirebilir, özgün oturma odası fikirlerinden ve stillerden kendi oturma odanız için ilham alabilirsiniz.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Herkes daha büyük ve ferah evlerde yaşamak istese de, her zaman bu mümkün olamayabiliyor. Eğer küçük bir oturma odanız varsa, tercih edeceğiniz doğru dekorasyon fikirleri sayesinde alanı daha geniş ve ferah gösterebilir, sizi sıkmayacak ve bunaltmayacak bir oturma odası oluşturabilirsiniz. Öncelikle her küçük odada olduğu gibi küçük oturma odalarında da açık tonların kullanılması, yer ve duvar döşemelerinde karmaşık desenler ya da koyu renklerden kaçınmak, geniş mobilyalar yerine köşe koltuklar ya da portatif parçalar tercih etmek, duvar rafları ve nişlerden yardım almak gibi birçok küçük dokunuşla alanı genişletmek mümkün. Ayna kullanımı, doğru ışıklandırma, perde ve halı seçimi gibi dekorasyon seçimlerini nasıl daha doğru yapabileceğinizi, bu küçük dokunuşlar sayesinde oturma odanızı nasıl daha büyük gösterebileceğinizi merak ediyorsanız; Homify dergi yazılarından bunun gibi birçok fikir yazısını okuyabilir ve detayları öğrenebilirsiniz.