Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları | homify Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları

Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları

Salonun içinde yemek alanı için 12 harika fikir

Çok büyük ve çok odalı evlerde yaşamayanlar için yemek alanları dizayn etmek her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Yemek masaları bazen mutfak bazense salonun içinde yer almak zorunda kalır çünkü sadece bu fonksiyon için ayrılacak bir ekstra oda söz ko…

31 Aralık, 2019

İstanbul'da seçkin bir firmadan Star Wars temalı modern bir dekorasyon

Evinizin sizi ve zevklerinizi yansıtmasının bir sınırı var mıdır? Bir ev, sahipleriyle en fazla ne kadar bütünleşebilir? Bu soruların cevabı, sizin için çalışan profesyonellerin becerileriyle doğru orantılıdır.

27 Ekim, 2019

Antalya'da deneyimli firmadan iç açıcı ve modern bir daire tasarımı

Hem ferah ve iç açıcı bir pozitif enerjiye sahip olan, hem alanların kullanımı ile oldukça fonksiyonel bir dizayn ortaya koyan, hem de mobilya seçimleriyle sofistike ve konforlu bir yaşam deneyimi sunan ev dekorasyon örnekleri ile ilgileniyorsanız, b…

04 Ekim, 2019

Birbirinden güzel örneklerle Amerikan mutfaklar!

Açık mutfak olarak da bilinen Amerikan mutfaklar, hem kullanım kolaylığı, hem ferahlığı, hem de şık tasarımları ile mutfak dekorasyonlarının ilgi gören modellerinden biridir. Özellikle modern stilde kendine yer bulan Amerikan mutfakların en belirgin…

24 Ağustos, 2019

Antalya'dan 450 m² modern bir villa tasarımı

Villa tipi projeler, toplu konut projelerine nazaran birçok avantaj sunuyor ve tercih ediliyor. Bu yazımızda Antalya'dan modern bir villa tasarımı projesine yer verdik. Firma tarafından mimari ve iç mimari projelendirme hizmetleri sunuluyor.

22 Ağustos, 2019

Cafe ve restoran tasarımı ile ilgili Türkiye'den ilham veren fikirler

Cafe ve restoranlar, tasarım çizgisi doğrultusunda keyifli vakit geçirebileceğimiz yerlerdir. Farklı üsluplarda konfor sunan bir mekanda saatlerce oturmak isteyebiliriz. Türkiye'deki farklı cafe ve restoranların, profesyonel iç mimarların elinden çık…

19 Haziran, 2019

Küçük mutfak dekorasyonlarına ilham verecek öneriler

İç mimaride mutfaklar uzmanları en çok oyalayan alanlardan biridir. Bunun nedeni mutfak tasarımının birden fazla ustalık gerektiren bir yapıya sahip olmasıdır. Özellikle mutfağın mimarisi bir takım olumsuz özellikler barındırıyorsa, tasarımı çok daha…

01 Haziran, 2019

İstanbullu mobilya üreticisinden ağaç masa ve konsol modelleri

Ev dekorasyonu yapılırken natürel dokular kullanmak sıcak bir atmosfer oluşturur. Ahşap, kolay şekil alabilirliği ile mobilyalarda kullanılır. Ağaç türüne göre farklı doku ve renk alternatifleri bulunur.

26 Mayıs, 2019

Antalya’dan 60 metrekarelik alanda harikalar yaratan bir ev projesi

Dekorasyon ve iç mimaride küçük alanlarda fonksiyonel, ferah ve şık çözümler üretmek kolay bir görev değildir. Ancak küçük evler bugünün çağdaş şehirlerinde yaşam koşullarımızı oluşturan gerçeklerden biri.

23 Mayıs, 2019

İzmir'den UV baskı ile kişiye özel dolap tasarımları

Depolama sistemleri, düzen oluşturmada dekorasyonun önemli unsurlarından biridir. Döşeme alanından tasarruf etmenizi sağlayan dolaplar, dekorasyonda uygulanan stil, tarz ya da temaya yönelik tasarlanabilir.

30 Nisan, 2019

Yemek odaları eskilerde sadece büyük evlerde dizayn edilirken, günümüzde nerdeyse dekorasyon zorunluğu haline gelmiştir. Kalabalık bir aileniz veya geniş bir çevreniz var ise evinizin en uygun odasını yemek odası olarak dekore etmelisiniz. Daha çok yabancı kültürlerden giren hayatımıza bu durum ülkemizde salon , mutfak veya oturma odalarında iç içe bir şekilde kullanılmaktadır. Bu iki durum kıyaslanacak olursa ayrı bir yemek odasının bir çok avantajı vardır.

Genellikle küçük alanlarda tercih edilen yemek odalarını dekore ederken belirli başlı kriterler vardır. Misafirlerinizin ve ailenizin iç içe olduğu bu alanlar için ana unsur kullanışlı ve rahat ortamlar olmasıdır. Bu unsurları baz alarak dekorasyon yapılmalıdır. Sizler de yemek odası döşemeyi düşünüyorsanız Homify’ i ziyaret ederek uzmanlarca  hazırlanmış fikirler bulabilir veya aklınızdaki sorulara çözüm bulabilirsiniz.

Mobilya Seçimindeki Hassas Noktalar

Yemek odalarının en büyük göze çarpan unsurları yemek masasından ve sandalyelerden oluşan mobilyalarıdır.  Herşeyden önce odanızın ebatlarına uygun mobilyalar seçmelisiniz. Sandalyelerin rahat hareket edebildiği mobilyalar ilk tercihiniz olmalı. Değer verdiğiniz misafirlerinizin huzuru için; sandalyelerinizi tercih ederken ilk kriteriniz rahatlık ve konfor olmalıdır. Evin olan stiline uygun olarak yemek odalarınızı seçimi de bir başka önemli konudur. Evinizin stilinin dışına çıktığınızda bu odanın dekorasyonu saçma olabilir. Yemek masası seçiminde ise odanızın şeklini göz önünde bulundurmalısınız. Odanız geniş dikdörtgen şeklindeyse kare veya dikdörtgen masaları düşünebilirsiniz. Odanız küçük bir oda ise yuvarlak masalar dekorasyonunuz için uygun olacaktır.

Renklerle Sihirli Dokunuşlar Yapın

Küçük alanlar için dekorasyonda renklerle ufak sihirler yapabilirsiniz. Doğru renkleri seçtiğiniz taktirde odalarınız daha geniş ve ferah görünecektir. Alan küçük olunca yapacağınız ilk renk tercihi beyaz ve tonajları olmalıdır. Bir başta tercih de ana renklerin en açın tonları olmak şartıyla tercih edebilirsiniz. Eğer illaki bir farklılık istiyorsanız ufak aksesuarlarla odayı renklendirebilirsiniz. Duvarınız ve mobilyalarınızın farklı renkte veya ayrı tonda olmasına dikkat etmelisiniz. En azından bu iki ana kriter arasında bir ton fark etmelidir.

Bu alanlarda açık renkli duvarlar ve büyük pencereler tercih ederseniz mekana yansıyan doğal gün ışığından bolca yararlanıp, bu doğal ışığın optimize edici etkisiyle odayı olduğundan daha geniş gösterecektir. Aksi taktirde seçilen koyu renkler ise doğal ışığı soğurarak  mekanı olduğundan daha küçük gösterecektir. En ideal seçimler için mavi ve yeşilin açık ve yumuşak tonlarını tercih edin.  

Dekoratif Aksesuarlar Minimum Düzeyde Seçilmeli

Küçük olan yemek odanızı döşerken dahada darlaştırmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için ihtiyacınızdan fazla olan eşyaları seçmemelisiniz. Aksesuar kullanmak istiyorsanızda duvarları bu konuda değerlendirebilirsiniz. Duvar raflarında minik aksesuarları veya şık tabloları tercih edebilirsiniz. Küçük olan alanlarda aynalar kullanılarak alanda ferahlık ve genişlik sağlayabilirsiniz. Yemek alanınızı aynalar ile hem büyütebilir hem şıklık katabilirsiniz. Ayrıca yemek masanızın üzerine şamdanlar veya şık mumlar tercih edilebilir. Eğer alanınız dar ve şık görünüme önem veriyorsanız ekstra olarak yemek servislerinizde süste abartıya kaçabilirsiniz. Homify uzman ekibince hazırlanmış olan yazılarda detaylı aksesuar kullanımına göz atabilirsiniz.

Yemek Odasında Aydınlatma Nasıl Olmalıdır? 

Aydınlatma hususu yemek yerken önemli bir konudur. Mekanlarınız için aydınlatma seçiminde kritik nokta eviniz için seçtiğiniz dekorasyon stilidir. Örneğin Klasik tarz için şık avizeler tercih edilmelidir. Küçük olan yemek odalarınızda mekanı aydınlattığınız avizeler optimal ölçüde olmalı ve sarkma ölçüsü seviyeli olmalıdır.