Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları | homify Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları

Küçük Yemek Odaları Yazıları Fikir & İpuçları

Ankara'dan iç mekan tasarımlarıyla birlikte göz alıcı konut projesi

İnşaat sektörüyle meslekleri gereği içli dışlı olmayan insanlar için bir noktada sektörle ilgili gereksinimleri olduğunda bunları karşılamak genellikle zordur. Örneğin evinizin bir odasında tadilat yaptırmak ya da sahip olduğunuz arazide sıfırdan bir…

31 Ocak, 2019

Dekorasyonda kullanılacak yeşil rengin 14 tonu

Natürel renkler, iç mekanda huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmak için yeşil tonları ile kombinasyon yapacağınız renklerle yaşam alanlarnı huzurlu ve ferah kılabilirsiniz.

05 Ocak, 2019

Nötr renk tonlarıyla her eve yakışan 10 gri halı modeli

Halılar, günümüzde stillerine ve malzemelerine göre ayrılırlar. Yün halılar, olefin halılar, polyester halılar, ipek halılar, akrilik halılar ve naylon halılar mevcuttur. Dekorasyona uygun stillerde de modern tip halılar, klasik ya da geleneksel halı…

21 Aralık, 2018

Aydınlatma ünitelerinde enerjiden tasarruf etmek için 8 ekonomik çözüm

Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak ekonomik açıdan avantaj sağlar. Dünyadaki enerji tüketimi bakımından tasarrufun sağlanması ise kaynakların tüketimini azaltır ve uzun ömürlülük sağlar.

30 Kasım, 2018

Konut ve işletmeler için 14 manzaralı duvar kağıdı örneği

Manzaralı duvar kağıtları dekorasyonda kullanıldığında, yalın çizgilerle doğallık hakim olur. Aranılan niteliklerde doğayı davet eden, huzur veren bir atmosfer oluşturmak kolaylaşır.

27 Kasım, 2018

2019 mobilya renkleri ve trendleri

Dekorasyonda mobilya trendlerinde dönemsel olarak yenilikler olur. Form ya da renklerin değişiklik gösterdiği mobilyaların tasarımından renklerine birçok kombin alternatifi mevcut.

20 Kasım, 2018

Somon rengi kullanarak yapabileceğiniz ev dekorasyonu fikirleri

Dingin bir atmosfer oluşturmak için yumuşak renk tonlarını dekorasyonda kullanabilirsiniz. Pastel renk tonları yumuşak renkler arasındadır. Somon rengi ise açıktan koyuya uzanan renk tonları ile ev dekorasyonuna sıcaklık katar.

16 Kasım, 2018

Dekorasyonda mermer kullanım alanları ve çeşitleri

Mermer, uzun yıllar dekorasyonda kullanılagelen güzel ve doğal bir malzemedir. Pencere önü denizlikten mutfak tezgahlarına birçok alanda sıklıkla kullanılır. Zengin doku ve renk alternatifleriyle her eve yakışacak mermer tonları mevcuttur.

14 Kasım, 2018

Ankara'dan çocuk odası tasarımları

Konut tasarımları, bünyesinde oturma odalarından yatak odalarına birçok yaşam alanını kapsar. Çocuk odası tasarımı  ise keyifli bir iştir. Fonksiyonel ve estetik unsurları bir araya getirmek gerekir.

10 Kasım, 2018

İstanbul Atakent'te Avrupa Konutları'ndan örnek daire uygulaması

homify'da konut projeleri ve mimarlık firmalarının tasarım çalışmaları oldukça ilgi görüyor. Bu yazımızda ise modern ve şık dizayna sahip konut projelerine yer verdik. İsanbullu firma olan Este Mimarlık, 2013 yılında kurulmuş.

06 Kasım, 2018

Yemek odaları eskilerde sadece büyük evlerde dizayn edilirken, günümüzde nerdeyse dekorasyon zorunluğu haline gelmiştir. Kalabalık bir aileniz veya geniş bir çevreniz var ise evinizin en uygun odasını yemek odası olarak dekore etmelisiniz. Daha çok yabancı kültürlerden giren hayatımıza bu durum ülkemizde salon , mutfak veya oturma odalarında iç içe bir şekilde kullanılmaktadır. Bu iki durum kıyaslanacak olursa ayrı bir yemek odasının bir çok avantajı vardır.

Genellikle küçük alanlarda tercih edilen yemek odalarını dekore ederken belirli başlı kriterler vardır. Misafirlerinizin ve ailenizin iç içe olduğu bu alanlar için ana unsur kullanışlı ve rahat ortamlar olmasıdır. Bu unsurları baz alarak dekorasyon yapılmalıdır. Sizler de yemek odası döşemeyi düşünüyorsanız Homify’ i ziyaret ederek uzmanlarca  hazırlanmış fikirler bulabilir veya aklınızdaki sorulara çözüm bulabilirsiniz.

Mobilya Seçimindeki Hassas Noktalar

Yemek odalarının en büyük göze çarpan unsurları yemek masasından ve sandalyelerden oluşan mobilyalarıdır.  Herşeyden önce odanızın ebatlarına uygun mobilyalar seçmelisiniz. Sandalyelerin rahat hareket edebildiği mobilyalar ilk tercihiniz olmalı. Değer verdiğiniz misafirlerinizin huzuru için; sandalyelerinizi tercih ederken ilk kriteriniz rahatlık ve konfor olmalıdır. Evin olan stiline uygun olarak yemek odalarınızı seçimi de bir başka önemli konudur. Evinizin stilinin dışına çıktığınızda bu odanın dekorasyonu saçma olabilir. Yemek masası seçiminde ise odanızın şeklini göz önünde bulundurmalısınız. Odanız geniş dikdörtgen şeklindeyse kare veya dikdörtgen masaları düşünebilirsiniz. Odanız küçük bir oda ise yuvarlak masalar dekorasyonunuz için uygun olacaktır.

Renklerle Sihirli Dokunuşlar Yapın

Küçük alanlar için dekorasyonda renklerle ufak sihirler yapabilirsiniz. Doğru renkleri seçtiğiniz taktirde odalarınız daha geniş ve ferah görünecektir. Alan küçük olunca yapacağınız ilk renk tercihi beyaz ve tonajları olmalıdır. Bir başta tercih de ana renklerin en açın tonları olmak şartıyla tercih edebilirsiniz. Eğer illaki bir farklılık istiyorsanız ufak aksesuarlarla odayı renklendirebilirsiniz. Duvarınız ve mobilyalarınızın farklı renkte veya ayrı tonda olmasına dikkat etmelisiniz. En azından bu iki ana kriter arasında bir ton fark etmelidir.

Bu alanlarda açık renkli duvarlar ve büyük pencereler tercih ederseniz mekana yansıyan doğal gün ışığından bolca yararlanıp, bu doğal ışığın optimize edici etkisiyle odayı olduğundan daha geniş gösterecektir. Aksi taktirde seçilen koyu renkler ise doğal ışığı soğurarak  mekanı olduğundan daha küçük gösterecektir. En ideal seçimler için mavi ve yeşilin açık ve yumuşak tonlarını tercih edin.  

Dekoratif Aksesuarlar Minimum Düzeyde Seçilmeli

Küçük olan yemek odanızı döşerken dahada darlaştırmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için ihtiyacınızdan fazla olan eşyaları seçmemelisiniz. Aksesuar kullanmak istiyorsanızda duvarları bu konuda değerlendirebilirsiniz. Duvar raflarında minik aksesuarları veya şık tabloları tercih edebilirsiniz. Küçük olan alanlarda aynalar kullanılarak alanda ferahlık ve genişlik sağlayabilirsiniz. Yemek alanınızı aynalar ile hem büyütebilir hem şıklık katabilirsiniz. Ayrıca yemek masanızın üzerine şamdanlar veya şık mumlar tercih edilebilir. Eğer alanınız dar ve şık görünüme önem veriyorsanız ekstra olarak yemek servislerinizde süste abartıya kaçabilirsiniz. Homify uzman ekibince hazırlanmış olan yazılarda detaylı aksesuar kullanımına göz atabilirsiniz.

Yemek Odasında Aydınlatma Nasıl Olmalıdır? 

Aydınlatma hususu yemek yerken önemli bir konudur. Mekanlarınız için aydınlatma seçiminde kritik nokta eviniz için seçtiğiniz dekorasyon stilidir. Örneğin Klasik tarz için şık avizeler tercih edilmelidir. Küçük olan yemek odalarınızda mekanı aydınlattığınız avizeler optimal ölçüde olmalı ve sarkma ölçüsü seviyeli olmalıdır.