Kendin yap telefon kabı tasarımları | homify

Kendin yap telefon kabı tasarımları

Dilay Altıner

Materyaller

  • Akrilik boya
  • Oje
  • Boncuk ve taşlar (tercihen)
  • Dekoratif Desenli Kağıt Bant
  • Asetat / Akrilik
  • Ilık su
  • Kap (su için)

Tanım

Telefon kapları kişiselleştirmenin en çok yapıldığı alanlardan biri. Eğer kendi kabınızı kendiniz oluşturmayı ve stilinizi yansıtmayı seviyorsanız farklı zamanlarda yapmış olduğum ve sizin için bir araya getirdiğim telefon kabı tasarımlarından ilham alabilirsiniz ♥

Masraf
10 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Gece ve Siyah Beyaz Temalı Telefon Kabı

Telefon kaplarını en rahat renklendirebileceğiniz yöntem boyamaktır. Ben de bu telefon kabım için beyaz akrilik boya ve sabitlemek için şeffaf cila kullanmıştım. Elinizde beyaz oje varsa doğrudan beyaz oje ile de bu tasarımı oluşturabilirsiniz. İlk başta hilal için küçük bir şablon oluşturdum. Daha sonra içini boyayıp, yıldızları çizdim. Geceye en çok hayal / rüya kelimesini yakıştırdım ve hilalin üstüne "DREAM" yazdım. Son olarak da elimde bulunan yapıştırma taşlarla telefon kabıma ışıltı kattım. Boncukları çizdiğim bazı yıldızların üzerine getirerek yıldız ışıltısı etkisi yaratmak istedim.

Boya ve ojeyle süslemenin en pratik yanı asetonla kolayca çıkarabilmek.

Adım 2: Mermer Desenli Telefon Kabı Tasarımı

Ebruli ya da mermer gibi desenleri seviyorsanız, bu fikir tam size göre. Yine oje kullanarak harika bir desen elde edeceğiz.

Bunun için bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun. Burada suyun ılık olması işin püf noktası ve deseninizi düzgün oluşturabilmeniz için önemli. Aynı zamanda kullanacağınız kabın genişliğinin telefon kabınızdan büyük olmasına dikkat edin.

Suyu hazırladıktan sonra dilediğiniz renkteki ojenizi suya damlatıyorsunuz. Birden fazla renk kullanabileceğiniz gibi benim gibi tek renk de tercih edebilirsiniz. Ben telefon kabım siyah renkli bir silikon kap olduğu için sadece beyaz renk kullandım.

Suya döktüğünüz ojeyı ince bir çubuk yardımıyla yavaşça dağıtıyorsanız. Bu aşamda dikkatli ve hızlı olmak önemli oje birden donarsa çubuğunuza yapışıp çıkabilir.

Biraz dağıtıp istediğiniz görüntüyü elde ettikten sonra telefonunuzdan çıkardığınız telefon kabınızı suya paralel bir şekilde batırın ve desenin her yere yapışmasını sağlayın. Eğer her yeri tek seferde yapamıyorsanız. Bu adımı tekrarlayabilirsiniz. Kuruduktan sonra telefon kabınızı takıp kullanabilirsiniz.

Adım 3: Donut desenli Telefon Kabı Tasarımı

Youtube daki ilk projem, ilk denemem. Yine oje kullanarak oluşturduğum bir telefon kabı tasarımıydı.

Bu sefer 4 farklı renkte oje kullanarak donut desenleri oluşturdum. Bu şekilde dilediğiniz deseni oluşturabilirsiniz.

Adım 4: Renkli Asetatlarla Telefon Kabı Tasarımı

Silikon kabın en güzel avantajlarından biri üzerine tutkal bile uygulasanız asetonla çıkarıp kullanabiliyor olmanız bence. Bu proje için ben sonbahar teması seçip, son bahar renklerinde yaprakları renkli asetatlardan kesip beyaz tutkal ile kabın üzerine yapıştırdım. Asetat/Akrilik gibi malzemelerin dezavantajlarından birisi şeffaflığında dolayı tutkal izini belli ediyor olması.

Asetat/ Akrilikleri kırtasiyelerden bulabilirsiniz.

Adım 5: Dream Telefon Kabı Tasarımı

Telefon kabı süslemenin en pratik yolu dekoratif bantlar olsa gerek. Kendinden desenli kağıt bantlarla telefon kabınızı anında yenileyebilirsiniz. Ben bantların üzerine yine kırmızı asetattan bir daire kesip yapıştırdım. Akrilik kısmın üzerine de "DREAM" yazdım.

Adım 6: Ahşap Çubuklarla Telefon Kabı Tasarımı

Ahşap çubuklarla yaptığım telefon kabı tasarımı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar