Adım Adım Rustik Tarzda Dekoratif Duvar Askısı Yapımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Adım Adım Rustik Tarzda Dekoratif Duvar Askısı Yapımı

zeyno_b Profil resmi/Şirket logosu zeyno_b

Materyaller

  • Kalın bir ağaç dalı dilimi
  • Altıgen vida
  • Epoksi kil
  • Testere
  • Vidalama aleti
  • El mengenesi
  • Zımpara
  • Boya fırçası
  • Vernik
  • Bıçak

Tanım

Rustik stil eşya ve aksesuarları dekorasyonda kullanmayı çok seviyorum ve bir süredir rustik dekorasyon önerileri arıyordum. Pinterest’te gezinirken harika bir dekoratif tekli duvar askısı modeline rastladım ve kendim yapmaya karar verdim. Bu minimalist ahşap duvar askısı özellikle evinin girişinde geniş bir portmanto için yeri olmayanlar ve sadelikten hoşlananlar için harika bir fikir. İşte adım adım rustik duvar askısı yapımı...

Masraf
8 saatZorlukOrta

Adım 1: Ağaç dalını kesin

Bir dalı düzgün kesmenin en iyi yolu masa testeresi kullanmak. Ama eğer sabit bir masa testereniz yoksa normal testere de kullanabilirsiniz. Ağaç diliminin 5 cm genişlikte kesilmesi gerekiyor. Ayrıca eğer evde bu dilimi kesemeyeceğinizi düşünüyorsanız bir marangozdan da isteyebilirsiniz.

Adım 2: Ahşabın kabuğunu çıkarın

Bu aşamada dalın dış kabuğunu soymanız gerekiyor. Ben bunu bir bıçakla kolaylıkla yapabildim.

Adım 3: Zımparalayın

Her ne kadar rustik bir görünüm hedeflesem de yine de pürüzsüz ve düzgün görünsün istediğim için tüm dilimi iyice zımparaladım.

Adım 4: Bir delik açın

Seçtiğiniz altıgen vidanın baş kısmı genişliğinde bir matkap ucu seçin. Bu noktada ahşap dilimini tutabilmek için el mengenesi ile sabitlemeniz gerekiyor. Mengene ile ahşabı masaya sabitledikten sonra dilimin yarısına gelecek genişlikte bir delik açın.

Adım 5: Vidayı yerleştirin

Bu ağaç dilimini bir askıya dönüştürmek için açtığınız deliğe vidanın kalın kısmını yerleştirin. 

Adım 6: Epoksi kili ekleyin

Vidanın yerinde durması için onu sabitleyecek bir şeye ihtiyacınız var. Ben bunun için epoksi kil kullandım ama eğer epoksi kil bulamazsanız hava ile kuruyan kil de kullanabilirsiniz. Vidayı oturttuğunuz deliği epoksi kil ile doldurun; kilin vidayı sıkıştırması gerekiyor. Kilin delikten taşmamasına özen gösterin çünkü bu askının duvarda düz duramamasına neden olacaktır.

Adım 7: Verniği uygulayın

Epoksi kil tamamen kuruduktan sonra askınızın yüzeylerine verniği sürün. Bu ahşabın daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Özellikle bu askıyı banyo, mutfak gibi nemli yerlerde kullanacaksanız vernik uygulaması oldukça önemli. Eğer isterseniz ahşabı boyayabilirsiniz de elbette. 

Adım 8: Duvara takın

Vidayı duvarda açtığınız deliğe takarak bu sade ahşap duvar askısını kullanmaya başlayabilirsiniz! Giriş koridorunda ceketinizi ya da çantanızı asmak için kullanabileceğiniz gibi, mutfak ve banyoda da havlu askısı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle minimalist ve modern tasarımlara bu rustik dokunuş çok yakışıyor. 

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar