Deri Askılı Yuvarlak Ayna Nasıl Yapılır? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Deri Askılı Yuvarlak Ayna Nasıl Yapılır?

Ayse Ozcelik Profil resmi/Şirket logosu Ayse Ozcelik

Materyaller

 • Yuvarlak bir ayna
 • Ahşap
 • Dekupaj testeresi
 • Zımpara
 • Çift taraflı bant
 • İki adet kemer ya da uzun deri şeridi
 • Çok amaçlı yapıştırıcı
 • Ahşap vidası
 • Uzun bir vida
 • Dübel
 • Matkap

Tanım

Uzun süredir evde kendim nasıl yuvarlak bir ayna yapabileceğime bakıyorum ama aradığım stile uygun herhangi bir rehber bulamadım, bu yüzden de kendim yeni bir kendin-yap projesi ortaya çıkarmaya çalıştım. Ev dekorasyonum oldukça minimalist, bu yüzden aynayı asmak için artık kullanmadığım iki eski kemeri değerlendirmeye karar verdim. Ağır bir çerçeve istemedim, bu yüzden de çerçeve olarak kullanmak için 10 mm'lik bir MDF seçtim. Seçtiğim ayna ise 40 cm çapında. Tabii siz kendi isteğinize göre aynanızın boyutunu da değiştirebilirsiniz. Peki bu yuvarlak ayna çerçevesi nasıl yapılıyor? İşte detaylar.

Masraf
1 saatZorlukZor

Adım 1: Aynanın boyutunu işaretleyin

Yuvarlak aynayı ahşap panelin üstüne yerleştirin ve bir markörle ahşabı nereden keseceğinizi belirlemek için etrafını çizin. Ayna ve cam dükkanlarından ya da internet mağazalarından çerçevesiz yuvarlak bir ayna bulabilirsiniz. 

Adım 2: Ahşap paneli yuvarlak şekilde kesin

Dekupaj testeresini kullanarak daha önce çizdiğiniz çizgiyi takip ederek düzgün şekilde kesmeyi deneyin. Gördüğünüz gibi, ben o kadar kusursuz kesemedim ama sorun değil! Kesimden sonra tahtadaki tümsekleri gidermek için kenarları zımparalayacağım.

Adım 3: Deri kemeri yapıştırın

Bu dekoratif ayna yapımının mümkün olduğunca ucuz olmasını istediğim için, eski deri kemerleri yeniden kullanmaya karar verdim. Önce bir kemerin tokasını çıkardım ve çok amaçlı yapıştırıcı ile deri kısımlarını ahşaba yapıştırdım. Daha sonra kemeri uzatmak için birbirlerine bağladım. Tüm ahşap çerçeveyi kapladıktan sonra, kayışın geri kalanıyla aynayı asacağınız şekilde bir askı oluşturun ve kemerin diğer ucunu çerçeveye yapıştırın. 

Adım 4: Her iki tarafa bir delik açın ve vidaları ekleyin

Yuvarlak aynanızı asabilmek ve sağlam olmasından emin olmak için ahşabın iki tarafına birer delik açın. Bu delik iki kat deri ve ahşabın içinden geçmeli. Ardından, deri şeridi yerine sabitlemek için vidaları açtığınız deliklere takın. Yeterince güvenli olmadığını düşünüyorsanız, bir vida daha ekleyebilirsiniz.

Adım 5: Ahşabı aynaya yapıştırın

Aynayı ahşaba yapıştırmanın en güvenli yolu kuvvetli çift taraflı bantlardan kullanmak. Çift taraflı bant satın alırken taşıyabildikleri ağırlıklara dikkat edin ve taşıyıcı gücü yüksek olanlardan tercih edin. Ahşabı temizleyip kuruladıktan sonra aynanın arka kısmını ahşaba yapıştırın. Ne kadar çok bant kullanırsanız o kadar sağlam olacaktır. 


Adım 6: Aynanızı artık asabilirsiniz

Ve tabii ki son adımda aynanızı duvara asabilirsiniz. Bunu yaparken de ilk önce aynayı olmasını istediğiniz yere yerleştirin ve duvarı deleceğiniz yeri işaretleyin. Matkapla deldiğiniz yere bir dübel ve uzun bir vida yerleştirin. Daha sonra aynanın askı olan kemer kısmını vidaya asın. İşte bu kadar! Bu kendin yap ayna çerçevesini oval aynalar için de kullanabilirsiniz.


Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar