Evde kedi oyuncağı yapımı: Çok Kolay İki Örnek | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evde kedi oyuncağı yapımı: Çok Kolay İki Örnek

nalan_mucella Profil resmi/Şirket logosu nalan_mucella

Materyaller

  • Tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Çift taraflı bant ya da yapıştırıcı
  • Eski bir tişört
  • Ahşap bir çubuk
  • Vidalama aleti
  • Pamuk iplik

Tanım

Kedi sevgisi ülkemizde çok yaygın ve çoğumuz evimizde kedi besliyoruz. Kedilerin ne kadar oyuncu olduğunu da tüm kedi sahipleri bilir. Evlerimize neşe ve güzellik katan kedilerimiz için şık oyuncaklar satın alıyoruz. Ancak aslında çok basit malzemelerle ve çok kolay bir şekilde, para harcamadan kedilerimiz için harika oyuncaklar yapabiliriz. Eğer siz de kedileriniz için evde kendinizin yapabileceğiniz basit kedi oyuncağı fikirleri arıyorsanız işte iki farklı oyuncak fikri! 

Masraf
20 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Malzemeleri bir araya getirin

Bu oyuncakların en iyi yanı, ihtiyacınız olan her şeyi evinizde bulabilmeniz. Ayrıca malzemeleri farklı malzemelerle de değiştirebilirsiniz. Örneğin, tuvalet kağıdı rulosu yerine bir kağıt havlu rulosu kullanabilirsiniz. Sıvı yapıştırıcı yerine çift taraflı bant kullanabilirsiniz.

Adım 2: Kartondan kedi oyuncağı

İlk yapacağımız oyuncağı karton kullanarak yapacağız. Kedi oyuncağı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ne kadar kolay olduğuna gerçekten şaşıracaksınız. Öncelikle tuvalet kağıdı rulosunu keserek 4 veya 6 altı halka parça elde edin. Halkaların her biri parmak kalınlığında olmalı.

Adım 3: Parçaları birbirine monte etmeye başlayın

Şimdi halkaları birbirinin içine geçirerek resimdeki gibi kesişen noktalardan yapıştırın. Ben bunu yaparken çift taraflı bant kullandım ve böylece tutkal gibi sıvı yapıştırıcıların kurumasını beklememe gerek kalmadı ama siz evde hangisi varsa onunla yapıştırabilirsiniz. 

Adım 4: Kartondan oyuncağınız hazır

Halkaları iç içe geçirip kesişen yerleri yapıştırdığınızda kediniz için top şeklindeki oyuncak da hazır olacak. İşte bu kadar basit! Yere atın ve kedinizin bu minik karton topu kovalamasını keyifle seyredin. 

Adım 5: Sevimli ipuçları

Bu karton kedi oyuncağını sevimli dostlarınız için daha çekici hale getirmek için içine kedi nanesi ya da ödül maması koyabilirsiniz. 

Adım 6: Ahşap çubuğu delin

Kediler içgüdüleri nedeniyle bir şeyleri kovalamayı severler, bu yüzden pahalı kedi oyuncakları satın almak yerine kendi kovalama çubuğunuzu yapabilirsiniz. Tahta bir çubuğun kenarında bir delik açarak başlayabilirsiniz. 

Adım 7: İpliği geçirin

Açtığınız delikten, pamuk ipliğinden, görseldeki gibi bir ilmek geçirin ve daha sonra bu ilmeğin içinden de ipin uçlarını geçirerek bir düğüm oluşturun. 

Adım 8: Tişört parçası ile uzun bir ip oluşturun

Eski bir tişörtten uzun bir kumaş parçası kesin ve tahta çubuğun etrafına bağlayın. Eski bir ayakkabı bağı veya herhangi bir kalın ipi de kullanabilirsiniz, sadece diğer iplerden daha kalın ve daha güçlü olduğundan emin olmalısınız.

Adım 9: İpi düğüme sarın

Daha önce düğüm attığınız ipi alın ve tişört parçasının etrafına sarın. Gerçekten sıkı sararsanız kedileriniz oynarken ipleri koparamazlar.

Adım 10: Tişörtten çok ince parça kesin

Eski tişörtü yaklaşık 15 cm uzunluğunda ipler oluşturacak şekilde kesin. Mükemmel olması gerekmiyor, aşağı yukarı aynı boyutta olmaları yeterli. Ben yirmi parça ile yaptım ama siz dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu aşamada tişört parçası yerine başka şeyler de kullanabilirsiniz ama kumaştan kesilmiş ipleri kediler dişleri ile kolayca sökemiyorlar ve bu da bu oyuncağı daha güvenli ve uzun ömürlü kılıyor. 

Adım 11: Kumaş parçalarını birleştirin

Başka bir ip kullanarak, kumaş parçalarını ortadan bağlayın ve resimdeki gibi bir püskül oluşturun. 

Adım 12: Püskülü uzun ipe bağlayın

Şimdi tek yapmanız gereken püskülü tahtaya başlı olan ipin ucuna bağlayarak eklemek. Bu püskül kedinizin avı olacak.

Adım 13: Kedinizi oynatabilirsiniz

Bu oyuncakla kedinizi oynatmak için tahta çubuktan tutun ve püskülü sallayın. Oyuncağı havada sallayabilir ya da yerde sürükleyerek kedinizin dikkatini çekebilirsiniz. 

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar