[Çocuklar İçin Aktiviteler] Sevimli Kitap Ayraçları: Adım Adım Origami | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

[Çocuklar İçin Aktiviteler] Sevimli Kitap Ayraçları: Adım Adım Origami

Gül Yılmaz Profil resmi/Şirket logosu Gül Yılmaz

Materyaller

  • Kağıt
  • Makas
  • Cetvel
  • Markör veya mum boya

Tanım

Çocuklarınızla birlikte hem eğitici hem de eğlenceli bir faaliyet yapmak ister misiniz? Mesela sevimli bir kitap ayracı yapımı? Bu origami kitap ayraçları her yaştan çocuk için gayet uygun ve çok az malzeme gerektiriyor. Katlamaları yaptıktan sonra çocuklarınız kağıt üzerine farklı desenler çizerek ayraçları daha da özgün hale getirebilirler. Dilerseniz çocuğunuzla yapacağınız bu basit ama sevimli el işi ürünü sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Kitap köşelerine uygun bu ayraçların yetişkin versiyonlarını da dolmakalemle desenler çizerek veya sözler yazarak süsleyebilirsiniz. Kağıttan kitap ayracı yapımı yağmurlu günlerde evde sıkılan çocuklarınızı faydalı bir işle meşgul edecek ve keyiflerini yerine getirecek.

Masraf
5 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Malzemeleri bir araya getirin

Bu kitap ayracı yapımı sırasında kağıt, el işi kağıdı, mum boya, markör, kuru boya ve hatta sim bile kullanabilirsiniz.

Adım 2: Kağıdı kesin

Kullanacağınız kağıdı 15x15 santim boyutunda bir kare olacak şekilde kesin.

Adım 3: İkiye katlayın

Kağıdınızı köşegeni ortada kalacak ve bir üçgen oluşturacak şekilde iki ucunu birleştirerek ilk katlamaya yapın.

Adım 4: Alt kenarları katlayın

İkiye katlı kağıdınızı alt köşelerinden tutarak tepede birleşecek ve üst üste binmeyecek şekilde tekrar katlayın. Kat yerlerini iyice bastırdıktan sonra tekrar açarak bir önceki ikiye katlı haline geri döndürün.

Adım 5: Üst ucunu katlayın

Son iki katlamayı yapıp gerçi açmanızdan sonra kağıdınızın ortasına bir elmas şekli oluşacak. Bu elmasın üst yarısını alt yarısının üstüne resimde görüldüğü şekilde katlayın.

Adım 6: İki tarafı tekrar katlayın

Daha önce katlayarak izlerini belli ettikten sonra tekrar açtığınız sağ ve sol kenarı kat yerlerinden tekrar katlayın. 

Adım 7: Fazlalıkları içe katlayın

Kağıdımız artık bir tür külah şeklini almaya başladı. Son yaptığınız katlamadan sonra kağıdın size bakan tarafından iki parça halinde olan fazlalıkları külah biçiminin içine doğru katlayın. Dilerseniz sağlam olması için bu aşamada biraz yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. Ama yeterince bastırdığınız takdirde buna çok gerek olmayacaktır. 

Adım 8: Büyük parçayı içe katlayın

Kağıdın size bakan tarafındaki iki parçayı içe katladıktan sonra artık tek bir fazlalık kaldı. Bu tek büyük parçayı da aynı şekilde içeriye katlayıp sıkıca bastırın. 

Adım 9: Süslemelerinizi yapın

Kitap köşelerinde kullanabileceğiniz bu ayraçlar sıradan ayraçlardan hem daha kullanışlı hem de kesinlikle daha sevimliler. Katlama aşaması bittikten sonra süsleme işini tamamen çocuklarınıza ve onların hayal güçlerine bırakabilirsiniz. Her türden boya kalemi ve akla gelebilecek başka ürünlerle diledikleri süslemeyi yapabilirler. Bu örnekte ben ayracın iç tarafına iki parça kağıt yapıştırarak bir tilki formu elde ettim ve üst kısmını da buna göre boyadım. Çocuklarınızı kitaplarla buluşturacak bu etkinlik erken yaşta kitap sevgisi kazandırmak için de çok yararla olma potansiyeli taşıyor. 

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar