Mantar Tıpa ile Kulaklık Kablo Düzenleyici Yapımı [Geri Dönüşüm Fikirleri] | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mantar Tıpa ile Kulaklık Kablo Düzenleyici Yapımı [Geri Dönüşüm Fikirleri]

mustafacanulus Profil resmi/Şirket logosu mustafacanulus

Materyaller

  • Elastik ip
  • Akülü vidalama
  • Mantar tıpa
  • Cetvel
  • Tükenmez kalem
  • Makas
  • 3 adet boncuk

Tanım

Birbirine dolanmış kulaklık kablolarını ayıklamaya uğraşmak hemen her gün uğraştığımız  sıkıcı bir iştir. Benzer durumlar şarj kabloları gibi hemen her türden sık kullanılan kabloda karşımıza çıkar. Üstelik bunların çoğu oldukça hassas kablolardır. Bu projede gayet basit bir şekilde yapacağımız kablo düzenleyici ile kulaklık veya şarj kablolarınızı kolayca düzenli tutabileceksiniz. Ayrıca dolanmayan kablolar daha uzun ömürlü olacağından sizi yenilerini almak için masraf yapmaktan da kurtaracak. Dilerseniz her kablonuz için ayrı ayrı kablo düzenleyiciler yapabilir, üstlerine hangi kablo için olduklarını yazarak sınıflandırabilirsiniz. Kablo düzenleyicinizi uzatma kablosu gibi daha kalın kablolar için kullanacaksanız da tek yapmanız gereken daha sağlam bir elastik ip kullanmak.

Masraf
15 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Gerekli malzemeleri bir araya getirin

Başta da söylediğimiz gibi bu basit kablo düzenleyiciyi her türlü kablo için kullanabilirsiniz. Eğer kulaklık veya şarj kablosu için kullanacaksanız elastik ip olarak basit bir lastikli toka işinizi görecektir. Ama daha kalın kablolar için paraşüt ipi gibi daha  sağlam bir elastik ip tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Adım 2: Elastik ipi kesin

Ürününüzü hangi tür kablo için kullanacağınıza karar verin ve buna uygun uzunlukta ipinizi kesin. Kulaklık ve şarj  kabloları için 15 santim elastik ip yeterli olacaktır. Kalın elektrik kabloları içinse 30 santim civarı bir ip kesebilirsiniz.

Adım 3: Mantar tıpanın delme noktalarını işaretleyin

Şişe mantarı kenarlarına bir santim uzaklıkta yan yana iki delik yeri işaretleyin. Şişe mantarı veya mantar tıpa yerine plastik tıpaları da kullanabilirsiniz ama delme esnasında parçalanmaması için özen gösterin.

Adım 4: Tıpayı delin

Akülü vidalamayı kullanarak işaretleri yerlerden iki delik açın. Deliklerin tıpadan dik bir açıyla indiğinden emin olun. Mantar tıpanın parçalanmaması için çok kalın olmayan bir delme ucu kullanmanız daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Adım 5: Elastik ipi deliklerden geçirin

Elastik ipinizin iki ucunu tıpanın aynı tarafındaki deliklerden geçirin. Eğer ipiniz delikten geçmiyorsa ucunu birkaç tur bantlayarak veya ince bir tel geçirip önce onu, ardından ipi delikten geçirerek bu işi kolaylaştırabilirsiniz.

Adım 6: Boncukları takın

İpinizin açıkta kalan kesilmiş uçlarına boncukları geçirin ve ardından sağlam birer düğüm atarak boncukları bulundukları pozisyonda sabitleyin. Paraşüt ipi gibi kalın bir ip kullanıyorsanız boncuklar olmadan yalnızca düğüm atmanız da yeterli olacaktır. 

Adım 7: Kablo düzenleyiciniz kullanıma hazır!

Kablo düzenleyicinizi ister kulaklık kablosu düzenleyici olarak, isterseniz şarj kablosu veya başka bir kablo için kullanın, sonuçta sizi stresli bir kablo ayıklama işinden kurtaracağına emin olabilirsiniz. Artık  karmakarışık kablolar ve sürekli yenilenen kulaklıklar için bahaneniz kalmadı. Kablo düzenleyicinizi iyi günlerde kullanın!

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar