7 Adımda Lavanta Bakımı + Lavanta Çoğaltma [Bahçecilik İpuçları] | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 Adımda Lavanta Bakımı + Lavanta Çoğaltma [Bahçecilik İpuçları]

Ayse  Ozcelik Profil resmi/Şirket logosu Ayse Ozcelik

Materyaller

  • Makas
  • Saksı
  • Toprak
  • Su
  • Bambu çubuğu veya kurşun kalem

Tanım

Evinizde her türden canlı bitkiler bulundurmak daima iyi bir fikirdir. Lavanta çiçeği yetiştirmenin ise harika kokusu gibi ekstra faydaları da vardır. Lavantanızı uzun süre canlı ve sağlıklı tutmak için bakımını doğru yapmanız, günde en az birkaç saat ışık alan bir yerde tutmanız ve düzenli budamanız gerekir. Budamak hem bitkinizin sağlığını koruyacak, hem de yeni sürgüleri ekerek lavantanızı çoğaltabileceksiniz. Gelin şimdi lavanta fidesi bakımı nasıl olur, lavanta tohumu ne zaman ekilir ve lavanta çiçeği ekimi nasıl olur gibi soruların yanıtlarına bakalım...

Masraf
10 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Lavanta çoğaltma işlemi için malzemeleri bir araya getirin

İdeal olarak bu iş için budama makası kullanmak gerekse de sıradan bir mutfak makası da işinizi görecektir. Saksının boyutu ve toprağın miktarı ise lavantanızdan ne kadar sürgü alacağınıza bağlı olacağından kararı siz vereceksiniz.

Adım 2: Lavantayı ne zaman budamalı?

Lavantanızı budamak için en iyi zaman sonbahar veya ilkbahar başlangıcıdır. Çok soğuk veya çok sıcak olmayan bir günde budama yaparsanız sürgülerin zarar görmesini önleyebilirsiniz. Lavanta tohumu ekmek için de aynı dönemler elverişli olacaktır. 

Adım 3: Hangi sürgüleri kesmeli?

Sağlıklı görünen ve üzerinde tomurcuk ya da çiçek olmayan sürgüleri tercih etmelisiniz. Her biri yaklaşık 10 santim olacak şekilde kesebilirsiniz.

Adım 4: Dip taraftaki yaprakları ayırın

Kestiğiniz sürgünün alt tarafında kalan yaprakları kesin. Bu kısım toprağın içinde kalacak. Üstte kalan yapraklar ise fotosentez yapmaya devam edecekler. Bitki köklendirmek için özel karışımlardan elinizin altında varsa sürgüleri buna batırabilirsiniz. Bu tür karışımlar köklenme sürecini hızlandıracaktır.

Adım 5: Saksınızı hazırlayın

Toprağınızı saksıya dökün ve saksıya hafifçe vurarak oturmasını sağlayın. Çok fazla bastırmaktan kaçının. Toprak ne çok sıkı ne çok gevşek olmalı. Ardından toprağa bir çubuk sokarak sürgüler için delik açın.

Adım 6: Sürgüleri saplayın

Önceden hazırladığınız sürgülerin yapraksız kısmını açtığınız deliğe yavaşça yerleştirin ve parmağınızla toprağı iterek boşlukları doldurun. Son olarak hafifçe bastırarak sürgünün tam olarak oturmasını sağlayın. Burada da çok fazla bastırmamaya dikkat edin.

Adım 7: Yeni lavantalarınıza yer açın

Yeni sürgülerin dikildiği saksınızı toprağı nemli tutacak kadar hafifçe sulayın. Eğer saksının duracağı yer soğuk olacaksa dikimin ilk ayında çevresini bir torba ve lastik yardımıyla kaplayabilirsiniz. Fazla sıcak bir ortam olursa da sık sık sulayarak toprağı nemli tutun. Toprağın nemini parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Lavantalarınızı köklenme aşamasında yarı gölge bir alanda tutun. 3-4 hafta sonra daha büyük bir vazoya ya da doğrudan bahçenizde bir yere aktarabilirsiniz.

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar