Kendin Yap - Chesterfield yatak başı

Özgür Özçakmak - homify

Materyaller

  • Sunta
  • Köpük (3 cm kalınlığında)
  • Döşemelik kumaş
  • Keçe
  • Düğme
  • Uzun bir iğne
  • Kalın bir iplik
  • Yapıştırıcı

Tanım

​Artık sevmeseniz bile eski bir mobilyadan kurtulmak çok da kolay olmayabilir. Özellikle yatağınızın modası geçtiğinde hele bir de metalse ve ve artık eskisi kadar iyi görünmüyorsa durum biraz daha zor olabilir.


Biz yatak başlığını yeniden oluşturup yepyeni bir hale getirecek bir yolunu bulduk.Talimatları uygulayarak Chesterfield tarzda bir yatak başlığı elde ettik. Siz de adım adım uygulayabilirsiniz.

Masraf
3 saatZorlukKolay

Adım 1:

İhtiyacınız olan şey öncelikle bir sunta. Uygun bir boyut olması için suntayı yatağın genişliğinde seçtik ve yüksekliğini başlığa rahatça yaslanabilecek şekilde belirledik.

Adım 2:

Chesterfield tarzı oluşturmak için sunta üzerine 10 cm arayla çizgiler çizdik. Sonra da 20 cm arayla sunta üzerine delikler açtık.

Adım 3:

Daha sonra köpükleri tutkal yardımıyla suntanın üzerine yapıştırdık.  

Köpüğün üst tabakasının ahşabın 10 cm önüne çıkacak şekilde düzenlenmesini öneriyoruz. Böylece köşelerdeki köpük fazlasını daha güzel ve rahat şekilde suntanın etrafına dolayabilirsiniz.

Adım 4:

Şimdi oluşturduğumuz iskeleti kaplama zamanı. Kumaşı, köpük levhanın üst tabakası ile aynı boyutta olacak şekilde kesmenizi öneriyoruz. 

Ahşap panelin kenarlarına sararak zımba ile sabitleyebilirsiniz.

Adım 5:

Zımbalamaya suntanın ortasından başlayın ve 5 cm aralıklarla olacak şekilde kumaşı suntaya sabitleyin. Kumaşın kırışık olmadığından emin olun. Aksi takdirde çok hoş görünmeyecektir.

Adım 6:

Chesterfield tarzda bir yatak başlığı oluşturmaya çalıştığımızı unutmayın. Bu ne anlama geliyor? Düğmelere ihtiyacımız var! Düğmelerin başlık ile aynı kumaşa ve renge sahip olduğundan emin olun. Eğer kumaş fazlanız varsa bunları düğmelere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Adım 7:

Düğmeleri yatak başlığına takmak için biraz  kalın ve uzun bir iğne kullanın. Sunta arkasındaki delikten başlayın ve iğneyi tüm kumaş katmanlarından ileri doğru itin. Ardından düğmeyi iğne yardımıyla sabitleyin.

Adım 8:

 İpliği bir çivi yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Bu işlemi iki kişi yaparsa çok daha kolay olacaktır. Bir kişi düğmeyi ön taraftan çekerken, diğer kişi de ipliği çiviye bağlayabilir.


Adım 9:

İşte bu kadar. Yatak başlığınız hazır!

​Blogger'ın diğer projelerini takip etmek için 
​buraya tıklayabilirsiniz.

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar