Temizlik İpuçları: Doğal Malzemelerle Buzdolabı Kokusu Giderme | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Temizlik İpuçları: Doğal Malzemelerle Buzdolabı Kokusu Giderme

Ayşe  Kurander Profil resmi/Şirket logosu Ayşe Kurander

Materyaller

  • Hindistan cevizli sabun veya doğal deterjan
  • Su
  • Karbonat
  • Temizlik bezi
  • Sünger
  • Çekilmiş kahve
  • Aktif karbon

Tanım

Buzdolabında koku sorunuyla pek çoğumuz zaman zaman karşılaşırız. Bu durum genellikle buzdolabınızı tepeden tırnağa detaylı bir şekilde temizleme vakti geldiğine işarettir. Zaman içinde yemek artıkları, çeşitli sıvıların damlacıkları ve buna benzer pek çok farklı madde çözünerek kokulu gazlar ve elbette beraberinde çeşitli bakteriler üretirler. Tamamen doğal ve basit malzemeler kullanarak bu kokuyu tamamen giderebilir ve çok daha sağlıklı bir buzdolabına kavuşabilirsiniz. 

Masraf
1 saatZorlukKolay

Adım 1: Buzdolabını boşaltın

Öncelikle buzdolabınızı fişten çekin. Ardından içindeki her şeyi tek tek çıkarın ve ambalajlı ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edin. Çoğu zaman bozulmuş ya da çürümüş bir ürün kokudan tek başına sorumlu olabilmektedir. 

Adım 2: Rafları çıkarın

Buzdolabı düzeni için raflar olmazsa olmazdır. Ancak onları tamamen çıkarmadan gerçek bir detaylı temizlikten söz edemeyiz. Bu yüzden bütün rafları ve dolap içindeki diğer ayrılabilir parçaları çıkartın ve ılık suda temiz bir sünger yardımıyla yıkayın. Doğal detarjan veya sabun kullanabilirsiniz ama süngerin sert kısmını kullanmamaya dikkat edin.

Adım 3: Dolap içini temizleyin

Rafları tamamen çıkardıktan sonra iç kısmı da iyice temizlemeden buzdolabı kokusunu tamamen gidermek mümkün olmayabilir. Yine doğal deterjan veya sabunlu ılık suya batırdığınız süngerin yumuşak kısmıyla dolabın iç yüzeylerini dikkatli bir şekilde silin. Eğer koku sorunu ciddi boyutta ise daha köklü çözüm için su ve karbonat karışımı da kullanabilirsiniz. 

Adım 4: Dolabı kurutun

Temizlikten arta kalan ıslaklığı kuru bir bezle alın. Dolaba tekrar takacağınız raf ve diğer parçaları da aynı şekilde iyice kurulayın.

Adım 5: Rafları yerleştirin

Rafları ve diğer ayrılabilir parçaları eski düzenlerine göre tekrar yerleştirin.

Adım 6: Ürünleri yerleştirin

Elden geçirdiğiniz ve tarihi geçmiş olanlarını ayıkladığınız gıda ürünlerini dolabınıza tekrar yerleştirin.

Adım 7: Çekilmiş kahve kullanımı

Dolap temizliğinden sonra raflardan birine bir kase içinde çekilmiş kahve koyabilirsiniz. Geniş bir kase tercih ederseniz kahve kötü kokuları daha hızlı emecektir. Bu uygulamayı yapacaksanız kahveyi ayda bir kez değiştirmeyi unutmayın.

Adım 8: Aktif karbon kullanımı

Kahveden daha güçlü bir koku çekici isterseniz dolabınızın alt raflarından birine kase içinde aktif karbon da koyabilirsiniz. Bu projede dolap içi kokusu nasıl giderilir sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Unutmayalım ki evimizin hemen her bölümünde koku sorunu genellikle detaylı bir temizlikle kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Buzdolabınızı da iyi bir temizlikle ilk günkü haline getirebilirsiniz. 

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar