Temizlik İpuçları: Doğal Malzemelerle Ev Yapımı Leke Çıkarıcı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Temizlik İpuçları: Doğal Malzemelerle Ev Yapımı Leke Çıkarıcı

Nesrin Erkol Profil resmi/Şirket logosu Nesrin Erkol

Materyaller

  • 200 ml karbonat
  • 140 ml %20’lik hidrojen peroksit
  • 400 ml tarımsal alkol
  • 100 ml beyaz sirke
  • 400 ml sıvı sabun
  • Geniş bir kase
  • Huni

Tanım

Çıkmayan lekeler zaman zaman tam bir kabusa dönüşebilir. Hatta lekeli kıyafeti henüz kullanılır durumda olsa bile atmak durumunda kalabiliriz. Kimi zaman da dolaptan çıkardığımız kışlıkların durduk yerde küf lekesi olduğunu görürüz. Bu ve benzeri lekeleri çıkarmak için sabun türü temizleyiciler genellikle yeterli olmaz. Dahası sıradan bir temizleyici ile lekeyi çıkarmaya çalışırken kumaşta kalıcı hasar bırakabiliriz. Bu projede inatçı lekelere çözüm olabilecek doğal leke çıkarıcı yapımını ele alacağız. Kolayca temin edebileceğiniz ve gayet uygun fiyatlı ürünlerle yapabileceğiniz bu leke çıkarıcı endüstriyel ürünlere doğal bir alternatif olacak. Bu sayede lekeli kıyafetlerinizi atmak ve haliyle de yenilerini almak zorunda kalmayacağınız için ev ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. 

Masraf
12 saatZorlukKolay

Adım 1: Karışımı hazırlayın

200 ml karbonat, 400 ml tarımsal alkol ve 140 ml hidrojen peroksiti geniş bir kase içinde iyice karıştırın.

Adım 2: Sirkeyi ekleyin

Beyaz sirkeyi karışıma yavaşça ekleyin. Karışım sirkeye reaksiyon vereceğinden bu işlemi acele etmeden ve dikkatle yapmanız önemli. 

Adım 3: Sıvı sabunu ekleyin

400 ml sıvı sabunu ekleyin ve tamamen homojen hale gelene kadar iyice karıştırın.

Adım 4: Karışımı şişeleyin

Bir huni yardımıyla karışımı boş ve temiz bir şişeye aktarın. Etrafa ve elinize dökmemeye dikkat edin.

Adım 5: Kullanım şekli

Bir kovaya 4 litre su koyun ve üzerine karışımdan 100 ml ekleyin. 

Adım 6: Kullanım şekli II

Lekeli kıyafetinizi suyla seyreltilmiş leke çıkarıcıya batırın ve bu şekilde en az 12 saat bırakın. Daha iyi sonuç almak için suyun içinde lekeyi ovabilirsiniz. Veya 12 saatin sonunda ıslak haldeki kıyafeti doğrudan çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Leke çok inatçı ise aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi evde leke çıkarıcı yapımı hiç de zor değil. Pek çok endüstriyel temizlik ürününe buna benzer basit ve doğal alternatifler üreterek hem cebinizi hem de doğayı koruyabilirsiniz. Daha fazla doğal temizlik ürünü için bizi takip etmeye devam edin.

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar