Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir? | Temizlik İpuçları | homify

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir? | Temizlik İpuçları

Ayşe  Kurander Profil resmi/Şirket logosu Ayşe Kurander

Materyaller

  • Bulaşık süngeri
  • 1 su bardağı karbonat
  • 1 su bardağı beyaz sirke
  • Çamaşır suyu
  • Tuz
  • Bulaşık deterjanı

Tanım

Doğrama tahtaları, yemek pişiren herkes için mutfaktaki en temel ögelerden biri. Et kesmek veya sebzeleri doğramak için her yemek hazırlığında kesme tahtası kullanıyoruz. Gelgelelim, hemen hemen her şeyi üzerlerinde kestiğimiz için kesme tahtası temizliği de sağlığımız için çok önemli. Ahşap ya da plastik kesme tahtalarının üzerinde oluşan kesikler nedeniyle bu kesiklerin içinde kalan yiyecekler doğru temizlenmediğinde bakterilerin çoğalmasına neden olabilirler. Ancak endişelenmeyin çünkü hangi malzemeden yapılmış kesme tahtası kullanıyor olursanız olun, aşağıda size doğrama tahtası temizliğinin en doğru ve sağlıklı yolunu göstereceğim. Aslında bu temizliğin ne kadar basit olduğunu gördüğünüzde rutininizin bir parçası haline gelecek. Sadece sebze ve et kestiğiniz doğrama tahtası değil, ekmek tahtası da aynı yöntemlerle temizlenebilir. Ne dersiniz, başlayalım mı?

Masraf
20 dakikaZorlukKolay

Adım 1: Ahşap doğrama tahtası her kullanımdan sonra nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesi tahtaya zarar verebileceğinden, ahşap tahtalar her zaman elde yıkanmalıdır. Bu nedenle, ahşap kesme tahtaları her kullanımdan sonra sadece bulaşık süngerinin yumuşak tarafı, bulaşık sabunu ve ılık suyla yıkayın.

Adım 2: Kurutma

Tahtayı kuru bir bulaşık beziyle iyice kurulamalı ve yerine koymadan önce tamamen kurumasını beklemelisiniz.

Adım 3: Derinlemesine temizlik

Periyodik olarak, ahşap kesme tahtasında daha derin bir temizlik yapmanız gerekir. Bunu yapmak için, doğrama tahtasının üzerine 1 bardak karbonat serpin ve 1 bardak beyaz sirke ekleyin.

Adım 4: Derinlemesine temizliğin II. adımı

Birkaç dakika bekletin. Bu tahtanızın üzerindeki lekeleri de çıkaracaktır.

Adım 5: Durulayın

Daha sonra karbonat ve sirke karışımı tahtanın üzerinden tamamen çıkana kadar iyice durulayın. Bir bulaşık beziyle kurulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

Adım 6: Plastik doğrama tahtası nasıl temizlenir?

250 ml su ile seyreltilmiş 1 çay kaşığı çamaşır suyu içeren bir çözelti hazırlayın.

Adım 7: Süngerle ovalayın

Plastik doğrama tahtasını temizlemek için bu karışıma batırılmış yumuşak bir sünger kullanın.

Adım 8: Zor lekeleri çıkarma

Tahtada çıkarılması zor lekeler varsa 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı sudan oluşan bir macun yapabilir ve süngerle ovalayabilirsiniz.

Adım 9: Durulayın

Plastik kesme tahtasını sadece su kullanarak durulayın. Temizledikten sonra kurutun ve yerine koymadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Bu projeyi beğendiniz mi?

Yorumlar