müstekil ev planı uygulanabilirliği hk. | homify

müstekil ev planı uygulanabilirliği hk.

akuzcali
190 Görüntüleme2

Merhabalar, Birkaç konuda fikir edinebilmek için sormak istediklerim var yardımcı olursanız sevinirim.

Kendi arsam üzerine ~ 150m2 müstakil ev yaptırmak istiyorum. Kendim de mesleğim gereği çizim programlarına hakimim, ev tasarımını görsel olarak yapabilirim fakat iş statik,mekanik hesaplamalara yüklere gelince o iş beni aşıyor.

Sormak istediklerim; Ekteki gibi bir ev yaptırmak istesem dış duvarlarda biraz fazla girinti çıkıntı oldu bu bir sıkıntı yaratır mı ( kolonlama ve çatı oluşturmada ) ?. %3 eğim kendinden bodrum oluşturma için sanırım az, sizce zemini derinleştirip bodrum kat mı düşünülmeli yoksa üste 2. kat mı?. Evin konumlandırması sizce uygun mu? yada arsanın neresine konumlandırmalıyım?. ve son olarak ortalama bir kaba teslim fiyatı ne tutar? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Arsa hk : %3 Eğim, Yol tarafı alçak kot, Batı karadeniz bölgesi

Cevaplar

• Sanal Mimarlık Hizmetleri

plana bakıldığında taşıyıcı sistem ile ilgili bir sıkıntı olmaz. Onay sürecin de çizerken düzeltmeler yapılır.

Dikkat edilmesi gereken bir kaç husus yazmak istedim;

Çamaşır odasının ön cephede olması uygun değil. Genel wc, garaj, çamaşır odasını bir araya getirip bir plan yapılabilir. Genel wc evin salon ve mutfak için uzak kalmış. Garaj da en önemli alan gibi ön cephe de öne çıkmış onu geri de tutacak bir plan yapabilirsiniz. Bu plana göre girişiniz çok zayıf kalıyor. Bu plan örneğinde Çamaşır odası ile girişi yer değiştirseniz ve dışa 1 m çıkıntı bile vermiş olsanız ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.Sağda yaptığınız girinti çıktıyı solda yatak odası cephelerinde de uygulayabilirsiniz.

Bina yerleşimini çekme mesafelerine göre yapmışsınız . İyi duruyor ancak arka bahçeyi kullanacak mısınız. ön yolun trafik yoğunluğu ne bunlara dikkat ederek yerleşim yaparsanız daha iyi olabilir.

Müstakil ev planlarını araştırın, başarılı bir iş çıkarmışsınız. Kendi eviniz olacağı için bir kaç deneme yapmanızda fayda var.

Kolay gelsin.

• akuzcali

Yorum ve önerileriniz için teşekkürler, Önerilerinizi dikkate alacağım. Birkaç alternatif yerleşim daha yapıp son halini vermeyi düşünüyorum.