Ahşap ev için ilham veren tasarım fikirleri & resimleri

 1. SİSNELİ AHŞAP EV - AĞAÇ EV - KÜTÜK EV - BUNGALOV -KAMELYA – http://www.ahsapev.net/bungalov/ahsap-bungalow/bungalov-ahsap-otel-002: tarz Ahşap ev
 2. selin tomruk evleri – ahşap ev: tarz Ahşap ev
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. MAHAL MİMARLIK – İznik Kütük Ev: tarz Ahşap ev
 5. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 6. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 7. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 10. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 11. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 12. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 13. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 14. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 15. G-Stark Architecture – Modernist Rüya Ev: tarz Ahşap ev
 16. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Ahşap bungalov kütük ev: tarz Ahşap ev
 17. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Ahşap bungalov kütük ev: tarz Ahşap ev
 18. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Ahşap bungalov kütük ev: tarz Ahşap ev
 19. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Çatı: tarz Ahşap ev
 20. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Wc + banyo: tarz Ahşap ev
 21. Rusticasa: tarz Ahşap ev
 22. dom arquitectura: tarz Ahşap ev
 23. Discovercasa | Casas de Madeira & Modulares: tarz Ahşap ev
  Ad
 24. Rusticasa: tarz Ahşap ev
 25. アークス建築デザイン事務所: tarz Ahşap ev
 26. Rusticasa: tarz Ahşap ev
 27. Rusticasa: tarz Ahşap ev
 28. 中山大輔建築設計事務所/Nakayama Architects: tarz Ahşap ev
 29. Rusticasa: tarz Ahşap ev
 30. ООО 'Студия Клееного Бруса': tarz Ahşap ev
 31. Marlegno: tarz Ahşap ev
  Ad
 32. 한다움건설: tarz Ahşap ev
  Ad
 33. 위드하임: tarz Ahşap ev
  Ad

İnsanlar kendilerine  çatısı ve dört duvarı olan evler inşa etmeye başladıklarından beri, yani mimarinin doğuşundan bu yana kullanılan en eski malzemelerden biri ahşap. Arkeolojik çalışmalarda bundan 10,000 yıl öncesinde ana yapı malzemesi olarak kerestenin kullanıldığı evlere rastlandı. Tarihin eski zamanlarından bugüne pek çok farklı inşaat malzemesi ortaya çıkmış ve bir hayli yaygınlaşmış olsa da, ahşap bugün hâlâ mimaride oldukça büyük bir yer tutuyor; bugün dünyanın farklı yerlerinde ahşap malzeme ile inşa edilen gökdelenler bile mevcut. 

Türkiye’de de ahşap evlerin oldukça köklü bir tarihi var; bugün hâlâ özellikle İstanbul’ın tarihi semtlerindeki sokaklarda Osmanlı zamanından kalma eski ahşap evlere rastlayabiliyoruz. Ahşabın yüzyıllara meydan okuyan bu yaygınlığının pek çok sebebi var elbette. Bunların en başında da ahşabın sınırsız, organik ve ekolojik bir kaynak olması geliyor. Ahşap doğal bir malzeme olduğu için nefes alan bir yapıya sahiptir ve bu betonarme evlerdeki havasızlık hissiyatının yaşanmamasına neden olur; dolayısıyla diğer yapı malzemelerine göre daha sağlıklı ve ferah bir ev ortaya çıkarır. Ayrıca depreme karşı dayanıklılık, bakımları eksik edilmediği takdirde uzun ömürlülük, daha ekonomik bir inşaat ve malzeme maliyeti ve de daha pratik bir inşaat süreci gibi özellikleri ahşap evleri özellikle müstakil ev yaptırmak isteyenler için bir hayli cazip kılıyor. Aşağıda ahşap evlerle ilgili en çok merak edilen konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Ahşap ev yaptırmak isteyenler için ne tür seçenekler var?

Ahşap oldukça kullanışlı ve çeşitli türde evler yaratabilen bir malzemedir. Bugün farklı cins ağaçlardan üretilen kerestelerle farklı kalite, boyut ve özelliklerde evler inşa ediliyor. İşlenmiş ahşaptan büyük yazlık evler, kırlarda huzur dolu ve sağlam bir ev isteyenler için kütük evler, haftasonu ve tatilleri geçirmek üzere inşa edilen küçük bungalovlar, fabrikada üretilen pratik ahşap prefabrik evler ve ağaç evler yaygın seçenekler arasında yer alıyor. Ahşap evler genellikle tatil ya da kır evlerinde daha sık görülse de aslında bugün ahşabın işlenme teknolojisi de bir hayli geliştiği için ahşap evinizde hiçbir sorun yaşamadan dört mevsim de yaşayabilirsiniz. Üstelik yalıtım açısından da bir hayli avantajlı olan ahşap evinizi kışın ısıtmak çok daha kolay ve ekonomik olacaktır.

Ahşap evlerin yangın riskine karşı korumak mümkün mü?

Elbette! Öncelikle ahşabın taş ya da betona nazaran çok daha hafif bir malzeme olduğunu söyleyelim; bu hafiflik yangın ve benzeri afetlerde de hayat kurtarıcı olabiliyor. Ahşap her ne kadar diğer malzemelere göre daha hızlı yanacağı sanılsa da aslında yangına dayanıklılık açısından da daha avantajlı bir malzeme. Örneğin olası bir yangında belirli bir derece ısıya ulaşıldığında çelik bir çatı on beş dakikada çökerken ahşap çatı aynı derecedeki ısıda bir saat kadar ayakta kalabiliyor. Bu da tabii ki olası bir yangın sırasında tahliye işlemini kolaylaştırarak hayat kurtarıyor. Ancak pek tabii ki kimse evinde yangın çıkmasını istemez ve ahşap ev yaptırmak konusunda çekincesi olanların en önemli şüphesi de yangın riski. Yangın oluşumunu engelleyecek yanmaz vernik ve boyalar sayesinde bugün artık ahşap evlerin yangın riski de diğer evlerden daha fazla değil.

Arazime ahşap ev yaptırmak için proje çizdirmem ve ruhsat almam gerekir mi?

Her ne kadar bu konuyla ilgili özellikle internette ahşap evler için ruhsat ve izin alınmasına gerek olmadığı söylentisi dolaşsa da bu doğru değil. Ahşap ev yaptırırken de proje çizdirmeniz ve belediyeden ruhsat almanız gerekiyor. Konut imarı olmayan arazilerde ahşap yapılara izin verildiği bilgisi de pek doğru sayılmaz. Bu konuda her belediyenin farklı uygulamaları var ve bazı bölgelerde ahşap kulübe, bungalov ve belli bir metrekarenin altındaki prefabrik ahşap evlere imar olmasa da izin verilirken, bazı bölgelerde betonarme evlerle aynı prosedür uygulanabiliyor. Dolayısıyla arazinize ev yaptırmadan ya da ahşap ev yaptırmak fikriyle bir arazi satın almadan önce bölgedeki yasal prosedürü öğrenmek için mutlaka belediye ile görüşmelisiniz.

Ahşap evimi kendim inşa edebilir miyim?

Özellikle kır evi tarzı kulübelerden ve bungalovlardan bahsediyorsak evet edebilirsiniz; bu konuda pek çok video ve bilgilendirici makale bulmanız da mümkün. Ancak eğer bu konuda tecrübeniz ve bilginiz yoksa bunun sizin için çok zor olacağını ve sonucun çok daha maliyetli olabileceğini unutmayın. Öncelikle eviniz küçük de olsa sağlam olması için belirli bir plan ve proje dahilinde olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız şart. Zaten belediyeden gerekli izinleri almak için de profesyonel mimarlara uygun bir proje çizdirmeniz ve evinizi de bu projeye göre inşa etmeniz gerekiyor. Bunu yapmak da göründüğü kadar kolay olmayabilir. Belirlenmiş bir bütçe ile profesyonel firmalarla çalışmak günün sonunda sizin avantajınıza olacaktır. Ancak evinizi kendiniz inşa etmek istiyorsanız da ahşap parçaları fabrikalarda hazırlanmış hazır modüler bağ evlerinden satın alarak, riske girmeden kendi evinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Ahşap evler ne kadar mal oluyor?

Ahşap evlerin maliyetleri, tıpkı diğer malzemelerden inşa edilen evler gibi kaliteye, boyuta ve mimari yapıya göre değişkenlik gösteriyor. İnşası oldukça basit olan küçük alanlı bağ evleri, bungalovlar ve prefabrik ahşap evlerin fiyatları metrekarede 600-700 TL’den başlıyor ve kerestenin türüne, evin büyüklüğüne ve istenilen mimari özelliklere göre de artıyor. Genel olarak betonarme veya taş evlerden daha ekonomik olan ahşap evler inşaat süreçlerinin hızlı olması sayesinde de giderlerin daha düşük bütçeyle karşılanabilmesini sağlıyor.

Destek alabileceğiniz profesyoneller

Eğer ahşap bir ev yaptırmak istiyorsanız, homify portalında kolaylıkla ulaşabileceğiniz, bölgenizde yer alan profesyonel bir mimardan belediyenin uyguladığı yasal prosedürleri öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ev seçeneklerinizi öğrenmek için ahşap evler konusunda uzmanlaşmış olan inşaat şirketlerine başvurabilirsiniz. Tabii ahşap evinizin senelik bakıma ihtiyacı vardır, bu bakımlar konusunda da marangozlara danışmalısınız. Ayrıca tüm bunların yanı sıra aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.