Ahşap Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Ahşap Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Ahşap Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. Erim Mobilya – Kapı: tarz Ahşap kapılar
 2. Erim Mobilya – Kapı: tarz Ahşap kapılar
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Erim Mobilya – Kapı: tarz Ahşap kapılar
 5. Erim Mobilya – Kapı: tarz Ahşap kapılar
 6. Erim Mobilya – Kapı: tarz Ahşap kapılar
 7. M/s Studio7 Architects: tarz Ahşap kapılar
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. كاسل للإستشارات الهندسية وأعمال الديكور في القاهرة: tarz Ahşap kapılar
 10. كاسل للإستشارات الهندسية وأعمال الديكور في القاهرة: tarz Ahşap kapılar
 11. ALIWEN arquitectura & construcción sustentable - Santiago: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 12. Tebmar: tarz Ahşap kapılar
 13. Conely: tarz Ahşap kapılar
 14. Conely: tarz Ahşap kapılar
 15. FPL srl: tarz Ahşap kapılar
 16. كاسل للإستشارات الهندسية وأعمال الديكور في القاهرة: tarz Ahşap kapılar
 17. Estudio Dillon Terzaghi Arquitectura - Pilar: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 18. AM PORTE SAS: tarz Ahşap kapılar
 19. PEZA: tarz Ahşap kapılar
 20. MODULAR HOME: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 21. Pierre Bernard Création: tarz Ahşap kapılar
 22. 360 Home Interior: tarz Ahşap kapılar
 23. 漢玥室內設計: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 24. Neun Designs Pvt.Ltd.: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 25. melania de masi architetto: tarz Ahşap kapılar
 26. José Melo Ferreira, Arquitecto: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 27. AM PORTE SAS: tarz Ahşap kapılar
 28. AMID: tarz Ahşap kapılar
  Ad
 29. Homify_gmbh: tarz Ahşap kapılar
 30. Carpinteria Gonzalez: tarz Ahşap kapılar
 31. Almadera: tarz Ahşap kapılar
 32. Công Ty TNHH XD Cảnh Quan Vườn Nhà Đẹp: tarz Ahşap kapılar
 33. 元作空間設計: tarz Ahşap kapılar

Ahşap pencereler 

Evinizi yenilerken malzeme ve tarz seçimleri yapmak bir hayli zordur; özellikle pencere değişimleri söz konusu olduğunda bu zorluk daha da katlanıyor çünkü pencere konusunda karar verirken yalnızca estetik kaygılarla değil, iklim koşullarını, ses ve ısı yalıtımı ve çevresel etmenlere dayanıklılık gibi meseleleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Üstelik bugünün gelişen ve sürekli yeniliklere açık olan mimari ve tasarım dünyasında pencere çerçeveleri konusunda da seçenekler bir hayli fazla ve her malzeme ve seçeneğin de kendine göre bir hayli ikna edici özellikleri olduğu da aşikâr. Bugün bir hayli yaygın olan vinil yani PVC ve alüminyum pencere türlerinin yanı sıra ahşap malzemeden üretilen pencereler de bir hayli ilgi görüyor ancak yalıtım gibi konularda kullanıcıların her zaman soru işaretleri oluyor tabii ki. Estetik açıdan zamana meydan okuyan ve her devirde güzelliğiyle öne çıkan ahşap çerçevelerin teknik özellikleri, avantajları, dezavantajlı gibi detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Ahşap çerçeveli pencerelerin avantajları

Ahşap mimari tarihinin en başından beri kullanılan oldukça köklü ve doğal bir malzeme, bu da zaten ahşap çerçevelerin zamana meydana okuyan ve hiç eskimeyen estetik yapısı olarak da karşımıza çıkan en bilindik avantaj diyebiliriz. Ahşap sıcaklığı, pimapen pencereyle kıyaslayınca her evi daha değerli ve daha güzel kılabilecek kadar kuvvetli bir tasarım unsuru. Özellikle geleneksel mimarilere sahip evlerde evin o kültürel ve tarihi dokusunun bozulmaması için ahşap pencerelerden başka herhangi bir malzemenin kullanılmaması gerekiyor. Ancak ahşap çerçeveli pencerelerin tek avantajı estetik artıları değil elbette. Ahşap doğal ve nefes alan bir malzemedir ve bu da onu çok iyi bir izolasyon malzemesi haline getirir. İyi bir ağaçtan yapılan kaliteli bir ahşap çerçeve kışın sıcak, yazın serin yaşam alanları yaratır. Nefes alan yapısı sayesinde de her zaman havadar ve ferah alanlar ortaya çıkardığı için diğer seçeneklere göre daha sağlıklıdır.

Ahşap pencereler bugün artık çeşitlilik açısından da bir hayli zengin. Standart olmayan ve işçilik ve ustalığa açık yapısı sayesinde usta pencere ustalarının ellerinde benzersiz ve sanat eserini andıran tasarımlar çıkabileceği gibi, fabrikada üretilen ahşap çerçevelerde de renk ve model çeşitliliği oldukça geniş. Modernden klasiğe, rustikten endüstriyele her mimari ve her dekorasyon tarzı için uyumlu bir ahşap pencere modeli mutlaka bulunuyor. Bu da tabii ki diğer pencere malzemelerinin yarattığı tekdüzeliği yıkan ve eşsiz bir karakter oluşturan bir nitelik.

Ahşap çerçeveli pencereler uzun ömürlülük açısından da göz dolduruyor. Bakımları düzenli yapıldığında ve iyi bakıldığında ahşap çerçeveler bir ömür boyu kullanılabilir.

Ahşap pencerelere uyumlu ahşap panjurlar da yaptırmak evinizin değerini arttıran oldukça şık ve özel bir dekorasyon unsuru olacaktır. Panjurlu ahşap pencereler her zaman bulundukları sokaklarda fark yaratan ve dikkat çeken evler oluyorlar.

Eğer ahşap pencerelerin maliyetini düşürmek ve vinil gibi pratik ve modern evler için kullanışlı olan malzemenin avantajlarından yararlanmak isterseniz, ahşap estetiğini PVC ya da alüminyum pencerelerin teknolojik kullanımlarıyla bir araya getiren modern tasarımlar da mevcut. Ahşap kaplama olarak adlandırılan bu çerçevelerin dışı doğal ahşap, içi ise PVC ya da alüminyum olarak tasarlanıyor ve fabrikalarda üretiliyor. Ahşap dokusunu yeni nesil pencere teknolojisi ile buluşturmanın harika bir yolu.

Ahşap pencerelerin bir diğer güzelliği ise boyanabilir olmaları; yani dilerseniz her sene farklı renkte  pencere çerçevelerine sahip olabilirsiniz. O sene hangi renk modaysa ona göre pencerelerinizi oldukça düşük bir bütçe ve el emeği ile yenileyebilirsiniz.

Ahşap pencereler konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler

Her ne kadar bazı konularda kusursuz olsa da, ahşap pencerelerin de elbette bazı dezavantajları ve kullanırken dikkat edilmesi gereken veya sipariş etmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı özellikleri var.  

Ahşabın iyi bakıldığında oldukça uzun ömürlü olduğundan yukarıda bahsetmiştik; bu özelliğin bir anlamı daha var, o da ahşap çerçeveli pencerelerin düzenli ve iyi bir bakım istediği tabii ki. Nefes alan bir malzeme olduğu için, ahşap iyi bakılmadığı taksirde çürüyebilir ve ölebilir. Düzenli bakım, ilaçlama ve cilalarının yapılamayacağı bir evde ahşap pencerelerin tercih edilmesi pek doğru olmaz.

Ahşap rutubete ve neme belli koşullarda dayanıklı olsa da, örneğin deniz kenarındaki bir evde pencerelerde ahşap kullanılması da tavsiye edilmiyor çünkü deniz kenarındaki rutubet miktarını özel vernik ve boyalarla engellemek pek mümkün değil.  

Tahta kurusu ve ahşabın içinde yaşayan ve ahşaptan beslenen bazı böcek türleri de ahşap pencere yaptıracakların aklında tutması gereken bir başka dezavantaj. Bu böcek türleri ahşabı içten içe kemirerek çürütüyor; dolayısıyla ahşap pencere çerçevelerinizi düzenli olarak bu tür böceklerin ahşabın içine yerleşip ürememeleri için ilaçlamanız gerekiyor.

Ve tabii ki ahşap çerçeveli pencere yaptırmayı düşünenlerin göz önünde bulundurması gereken en önemli unsur bütçe belirlemek. Ahşap pencereler diğer malzemeli pencere modellerine göre daha pahalıdır; özel tasarımlı ahşap pencereler daha da pahalıdır. Dolayısıyla ahşap pencerede karar kılmadan önce evinizin pencerelerinin ölçülerini alarak mutlaka bir kapı ve pencere üreticisine ya da marangoza danışıp fiyat almanız ve bütçenizi de ona göre ayarlamanız gerekiyor.

Ahşap pencerelerin bakımı nasıl olmalı?

Dediğimiz gibi ahşap pencereler, belirli koşullardan korunmadıkları takdirde güzelliklerini yitiriyor ve çürümeye başlıyorlar. Ahşabın o benzersiz dokusunu korumak ve uzun ömürlü pencerelere sahip olmak aslında hiç de zor değil, ama istikrarlı ve düzenli bir bakım çalışmasını gerektiriyor.

Öncelikle ahşap çerçevelerin düzenli olarak ahşaba yönelik temizlik ürünleri ile temizlenmesi gerekiyor. Bu temizlik ahşabın su almasının ve rutubetten etkilenmesinin de önüne geçecektir. Bunun dışında tahta kurusu ve diğer böceklere karşı da düzenli ilaçlama yapılması şart; senenin belirli zamanlarında yapılan ilaçlamalar ahşap çerçeveli pencerenizin böceklenmesinin ve nihayetinde de çürümesinin önüne geçecektir.

Bunların yanı sıra ahşap çerçeveleri birkaç yılda bir verniklemek ve boyamak da hem böceklere hem de diğer unsurlara karşı ahşabı koruyacak ve yenileyecektir. Üstelik bu işlem sırasında ahşap pencerenin çerçevelerinde oluşan küçük hasar, çizik ve sıyrıkları da zımparalayarak yok etmeniz ve malzemeyi yenilemeniz de mümkün. Tabii tüm bunları kendiniz yapabileceğiniz gibi, aslında oldukça ekonomik ücretlerle ahşap üzerine çalışan profesyonellerle de anlaşarak ahşap pencerelerinizin bakımını yaptırabilirsiniz.