Apartmanlar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Apartman tipi konut nedir?

Apartman sözcüğünün kökeni “a parte” (bölünmüş, ayrılmış) kavramına dayanır. Apartman tipi konutlar her katında birkaç evin bulunduğu, yüksek katlı toplu konutlardır. Aynı büyüklükteki bir arsada yapılaşması ve çok daha fazla aileye konut sağlaması nedeniyle yaygınlaşmıştır. Sanayileşmenin getirdiği ekonomik, demografik ve kültürel değişimin bir sonucu olarak apartman tipi toplu konutlar müstakil evlerin yerini almış ve birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaygın konut tipi haline gelmiştir.

Birden fazla ailenin yaşadığı toplu konut tiplerinin tarihi, farklı isimler ve mimarilere sahip olsalar da, Antik Roma dönemine kadar uzanır. O dönemlerde kullanılan toplu konutların yatay düzlemde genişleyen ve geçişleri koridorlarla sağlanan yapılar olduğu görülür, betonarme sistem henüz bulunmadığından farklı yapı malzemeleri ile üretilmişlerdir. Bugün Yemen civarlarında hala ayakta duran, yaklaşık 2000 yıllık, kerpiçten yapılma çok katlı toplu konutlar bulunmaktadır. Günümüzdeki şekliyle apartman konutları ise, 18. ve 19. yüzyılda endüstrileşme ile birlikte yaygınlaşmaya başlamış ve ilk olarak Paris’te inşa edilmiştir. Daha düzenli bir şehirleşme ve daha çok konut imkanı sunacağı fikriyle popülerleşen apartman tipi konutlarda kullanılan yapı sistemi taş, tuğla yığma ve betonarmedir. Betonarme yapısı ve katı geometrik formları nedeniyle brütal bir görüntüye sahip olan apartmanlar, yaygınlaşmaya başladığı yıllardan itibaren mimariye yeni bir boyut kazandırmıştır.

Apartman tipi konutların stilleri

Ülkemizdeki ilk apartmanlar 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlamıştır. İstanbul’da halen kullanılan ve çoğunluğu Beyoğlu ve Galata civarında bulunan, çeşitli restorasyonlar geçirmiş 19. yüzyıl apartmanlarını görmek mümkündür. İstanbul Beyoğlu ve Galata civarında temelleri atılan bu yeni konut tipinde günümüz betonarme sistemine oldukça benzeyen yığma inşaat tekniği kullanılmıştır. Ahşap veya çelik taşıyıcılı, duvarları taş veya tuğla örülü ve alçı sıvalı bu teknik daha yüksek katlı yapılara imkan tanıdığı için hızla popülerleşmiştir. “Çok katlı binalar yapmaya oldukça uygun olan bu yeni yapım tekniği ve malzemeleri, Galata’da 19. yüzyılın sonlarına doğru hem değeri gün geçtikçe artan kent toprağından daha fazla gelir elde etme düşüncesine hizmet etmekte, hem de nüfus artışıyla ortaya çıkan konut ihtiyacına bir çözüm oluşturmaktadır. “ (Alıntı)

Apartman tipi konutların stil özellikleri son yıllara kadar işlemeli ve rölyefli, karakter sahibi klasik izler taşırken son yıllarda plaza kültürüyle birlikte tamamen brütalleşmiştir.

Apartman dairesinde yaşamanın artıları ve eksileri nelerdir?

Ülkemizde apartman tipi konutlar arsa sahiplerini ve müteahhitleri en çok mutlu eden ve önü alınamayan nüfus artışına da fayda sağlayan bir yapı şekli olduğundan adeta milli konut tipi olarak benimsenmiştir. Elbette apartman dairesinde yaşamanın ev sahipleri için de birçok avantajı vardır. Toplu konut olduklarından müstakil evlerle kıyaslandığında komşu ilişkileri kurma, ortak alanların masraflarını bölüşme ve daha güvenli bir çevre oluşturma gibi avantajlar barındırır. Özellikle son yıllarda popülerleşen site için apartmanlar çocuklu aileler için eşi bulunmaz bir fırsat olmuş durumda. Giderek kalabalıklaşan şehrin her sokağını dolduran cadde ve yollardan çocuklara oyun alanı kalmıyor ve bu durum site içi apartmanları çocuklu aileler için daha cazip hale getiriyor.

Aparman dairelerinin çekici özelliklerinden biri de yakın akrabalar için aynı apartmanda, bir arada yaşama imkanı sağlamasıdır. Bu nedenle ülkemizde aile apartmanları da oldukça yaygındır. Üç nesilin bir arada yaşayabileceği aile apartmanları toplu konut sisteminin aile büyükleri tarafından en sevilen yanı olabilir.

Bütün avantajlarının yanı sıra apartman dairesinde yaşamanın bir takım zorlukları da vardır. Her şeyden evvel, kendinize ait bir bahçe, temiz ve iç açıcı bir çevre ve sakin, kalabalıktan uzak bir yaşam alanı ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor. Huzurlu bir yaşam tanımınızda yalnızlık, sessizlik ve bahçe varsa apartman dairesinde yaşamak sizin için boğucu olabilir. Ayrıca yükseklik korkusu ve klostrofobisi olanlar için de apartman daireleri pek tavsiye edilmez. Bunların yanı sıra deprem felaketine karşı çok daha dayanıksızdır ve tonlarca ağırlıkta betondan oluştuklarından yıkım anında, müstakil evlere göre çok daha büyük felaketlere yol açabilirler.

Apartman daireleri iyi bir yatırım aracı mıdır?

Apartman daireleri yaşam alanı olarak tercih edilmekle beraber yatırım aracı olarak da kullanılıyor. Birikmiş parası bulunan birçok insan bu parayı daireye yatırarak aylık kira geliri sağlama yoluna gidebiliyor. Apartmanların yatırım amaçlı değerlendirilme avantajları piyasanın durumuna göre değişebildiği için, bir uzmandan destek alarak ön araştırma yapmakta yarar var. Eğer siz de kira geliri için yatırım amaçlı ev almayı düşünüyorsanız aşağıda dikkat etmeniz gereken birkaç detayı bulabilirsiniz.

* Evin kat mülkiyeti, kat ittifakı gibi yasal durumlarını incelemeden satın almayın.

* Yatırım amaçlı ev alırken evin büyüklüğünü çok önemsemenize gerek yok, kirada anormal artışlara neden olmayacaktır.

* Çok yüksek aidatlı evleri kiraya vermek biraz daha zor olabilir bu nedenle alırken aidatı da dikkate alın.

* Evin depreme dayanıklılığını, arsasının durumunu mutlaka inceleyin.

* Evin bulunduğu bölgenin, okul, hastane gibi kurumlara yakınlığının, kiracılar açısından dikkate alınacak önemli kriterler olduğunu unutmayın.

Apartman dairelerin maliyeti nedir?

Diğer bütün konut tiplerinde olduğu gibi apartman dairelerinde de maliyet, evin bulunduğu bölgeye, evin yapı ve özelliklerine, büyüklüğüne ve sezona göre değişiklik göstermektedir. Ev satın almaya veya arsanıza ev yaptırmaya karar verdiğinizde, yol boyunca size rehberlik edecek bir mimar ve müteahhitten danışmanlık almanız en doğrusu olacaktır. Ortalama bir fiyat olarak betonarme bir apartman dairesinin 100 metrekare inşaat maliyeti 70 ile 150 bin TL arası değişebilmektedir. Ancak evi inşaat maliyetinden satın almayı beklemeyin özellikle ülkede uygulanan vergi ve yasal yükümlülükler bu fiyatı iki katına bile çıkarabilir. Bu nedenle hem iyi araştırma yapıp doğru zamanı beklemek hem de güvenilir bir ekiple çalışmak oldukça önem taşıyor.

Apartman dairesi satın alırken ya da arsanıza apartman yaptırmak istediğinizde size hangi profesyoneller yardımcı olabilir?

Satın alma konusunda size yardımcı olabilecek en doğru profesyonel emlak danışmanları olacaktır. Ev yaptırmak istediğinizde ise müteahhit, mimar ve inşaat şirketlerinden oluşan bir ekiple çalışmanız gerekebilir. Şehrinizdeki mimar ve diğer uzmanlara ulaşmak için homify bağlantısını kullanabilirsiniz.