Bahçe İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Bahçe İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Bahçe İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Bir bahçeyi harika yapan nedir?

Herkesin aklında hayalindeki bahçeyi nasıl yaratacağına dair bir fikir vardır. Kimileri için bir havuz vazgeçilmezdir, bir başkası biraz yeşilliğin olduğu bir bahçeyi yeterli bulur. İster bir avuç topraktan isterse geniş bir açık alandan söz edelim, büyük küçük bütün bahçeler için geçerli olan birkaç basit kural vardır. Öncelikle, kişisel zevk ve tercihlerimiz ne olursa olsun, arazi koşulları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.  Bahçenizi kendiniz ve konuklarınız için sıcak ve çekici kılmak için, iyi hissettirecek bir takım unsurlar kullanabilirsiniz. Bahçecilikle ilgili yetenekleri olanlar içlerindeki yaratıcı enerjiyi serbest bırakıp kendi tasarımlarını yapabilirler. Ama şunu aklınızda tutun: bahçeniz evinize bağımlıdır ve bu iki alan arasında bir bağlantı kurduğunuzdan emin olun. Bir sonraki bölümde, hayalinizdeki bahçeyi yaratmak için tüm unsurları nasıl birleştireceğinize değineceğiz.

Bahçe tasarımı için yeni fikirleri nereden bulabilirim?

Web sitemizin bahçe bölümünde, Akdeniz’den moderne, tropikten Japon bahçelerine varana kadar her türden sayısız bahçe fotoğrafı bulabilir, bunlardan esinlenebilir ve fikir edinebilirsiniz. Mutlaka zevkinize uyacak bir şeyler bulacaksınız! Ve eğer bahçeniz küçükse dert etmeyin, küçük bahçeler için de harika fikirlerimiz var. Beğendiğiniz bir bahçenin görselini tek tıkla yeni fikirler bölümünüze ekleyebilirsiniz. Homify’daki yeni fikirler bölümü, bir tür albüm gibidir. Size ilham ve fikir veren görselleri derleyebileceğiniz ve istediğiniz zaman güncelleyebileceğiniz son derece kolay bir yoldur bu. Yalnızca bu kadar da değil, dilerseniz her bir görsele notlar iliştirebilir, ilgili bahçede neyi beğendiğinizi hatırlamak için etiketler kullanabilirsiniz. Yeni fikirleriniz daima elinizin altında olması için profilinizde saklanır.

Peki bahçemde tam olarak ne yapabilirim?

Bir bahçenin tasarımında kullanılabilecek çok sayıda farklı stil ve tema vardır. Bahçenizin, evinizin ve sizin bireysel tarzınızı yansıtmasını tavsiye ettiğimiz için, kişiliğinizi dış mekanda nasıl ifade edebileceğinizi keşfetmeniz önemlidir. Bundan sonra bahçenizi ve (eğer varsa) terasınızı nasıl bölümleyeceğinize dair kararlar alabilir ve ne türden malzemeler kullanacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca nelere öncelik vereceğinize de kadar verin. Bitkilerin ağırlıkta olduğu bir bahçe mi istiyorsunuz yoksa küçük bir havuzu daha mı çok seversiniz? Belki de çocuklarınız için küçük bir oyun bahçesi sizin için olmazsa olmazdır. İşlevsellik de görünüş kadar önemlidir. Bu yüzden bahçenizin toplamda nasıl bir bütün oluşturduğu üzerinde durun. Elbette herhangi bir karışıklığa, daha kötüsü bir felakete meydan vermemek için bir bahçe uzmanından yardım almak her zaman iyi bir fikirdir. Ama siz bahçe ilhamı üzerine ne kadar çok düşünürseniz ve kafanız ne kadar net olursa, uzmanınızla birlikte alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır.

İşlevsel bir bahçeyi nasıl yaratabilirim?  

Bahçenizi kazmaya başlamadan önce, işiniz bittiğinde bahçenizin nasıl bir yer olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Barbekü partileri ve sosyalleşme için bir alan mı istiyorsunuz yoksa yalnızca kafa dinleyecek huzurlu bir alan size yetiyor mu? Bir oyun bahçesi mi sizin için daha cazip yoksa bir Zen bahçesi mi? Evde fazla vakit geçiremiyorsunuz ve bu yüzden de bakımı kolay bir bahçeyi mi tercih ediyorsunuz? Peki bahçenizi meraklı gözlerden korumak için belli yükseklikte çitlere de ihtiyacınız olacak mı? İşin sonunda herhangi bir can sıkıcı sürprizle karşılaşmamak için tüm bu soruları kendinize sormanız gerekiyor. Bir başka önemli konu da gölge sorunudur. Güneşin hareketlerini izleyin ve bahçenizin neresine hangi saatlerde gölge düşüyor bilgi edinin. Böylelikle güneş görmesi gereken veya gölge tercih eden bitkileri nereye yerleştireceğinizi bilirsiniz. Küçük bir bahçe bile kendi içinde bölümlere ayrılabilir. Çiçeklere ayrılan bölümler ile oturma alanlarında belli bir denge ve hiyerarşi kurmak mümkündür. Ne kadar bitki yetiştireceğinizi ve bunların ne kadar yayılacağını dahi düşünmelisiniz. Buna göre ideal bir büyüme için ne kadar aralıkla dikim yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Dar alanlar için bahçe fikirleri

-Duvar Saksıları, ahşap, metal veya çuha kullanılarak özel saksı cepleri yapabilir. 

-Ahşap zemin ile balkonunuzun doğallığını artırmış olursunuz. 

-Balkon saksıları ile doğallığı apartmana taşıyın. 

-Merdiven kenarlarından küçük bahçeler oluşturun. 

-Bahçenizin görselliğini artırmak adına taşları canlı pastel renklere boyayabilirsiniz.

Detaylar için dar alanlara küçük bahçeler yazısını inceleyebilirsiniz.

Peki ya bahçe çitleri?  

Hayalinizdeki bahçe düzenlemesini oluştururken, bahçe çitlerini ihmal etmemeli veya unutmamalısınız. Yaratmak için büyük bir enerji harcayacağınız alanın sınırlarını çizeceği için, çit meselesini en son düşünülecek konu olarak bırakmak doğru değildir. Bahçenize yaptığınız onca yatırımdan sonra ucuz görünümlü bir bahçe çiti ile yarattığınız görüntüyü bozmak istemezsiniz. Eğer yeni bir bahçeye ihtiyacınız varsa, yapacağınız plana mutlaka çitleri de dahil etmelisiniz.

Bir bahçeyi verimli biçimde nasıl planlarım?  

Bahçenizi verimli bir şekilde planlamak istiyorsanız, öncelikle bahçe fikirlerinizi derleyip toplamalı ve tercihen bir bahçe uzmanı, peyzaj tasarımcısı ya da peyzaj mimarından yardım almalısınız. Bir uzmana danışmak, özellikle de bahçenizde büyük değişiklikler yapmak niyetindeyseniz, her zaman iyi bir fikirdir. Sonuçta uzmanlar suya dayanıklı malzemeler ve az bakım gerektiren bitkilerle ilgili her şeyi bilirler. Hiç şüphesiz size yaşam tarzınız ve bir bahçeye sahip olmaktaki niyetinizle ilgili sorular soracaklardır. Homify platformundaki bahçe ve peyzaj uzmanları hiçbir işi çok küçük ya da çok büyük olarak kabul etmezler. Ve yeşil çatılar veya Koi Pondlar gibi pek yaygın olmayan seçeneklerle dahi baş edebilirler.

Bahçemin dekorasyonuna bir çekidüzen vermek için neler yapabilirim?  

Geniş bir bahçeye sahip olma lüksü olanlar için, her türlü dekorasyon tıpkı iç mekanlardaki gibi kolaylıkla uygulanabilir. Bahçe şemsiyelerinden tutun da, bahçe koltuklarına, sedirlere, geniş yastıklara ve iskemlelere varana kadar her türlü renk ve dokuyu bahçenize ya da terasınıza uygulayabilirsiniz. Çiçeklerdeki renklerin de birer dekorasyon unsuru olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Çeşitli bahçe aksesuarları ile de kolaylıkla bir hava yakalamanız mümkündür. Örneğin romantik bir alan yaratmak istiyorsanız, buna uygun bir aydınlatma seçeneği üzerine düşünün. Veya gelenekselden şaşmayan biriyseniz, arkadaş canlısı bir bahçe cücesi veya kuş banyosu da pekâlâ bahçenize güzel bir hava katabilir.

Bahçe katı daire 

Eğer eviniz bahçe katında ise o zaman kullanabileceğiniz küçük bir alanınız var demektir. Bu alanı çok akıllıca kullanarak harika dekorasyonlar yaratabilirsiniz. Tabi bahçe katında oturduğunuz için dikkat etmeniz gereken şeylerde var. Bahçe katlarında sensörlü led aydınlatmalar kullanarak dekorasyonu canlandırabilir ve kullanışı arttırabilirsiniz. Bahçe katıyla ilgili fikirleri görmek için sitemize göz atın.

Kendin yap fikirleri

Özellikle bahçelerde kandin yap fikirleri harika sonuçlar verebiliyor. Kullanmadığınız eşyalardan çok yaratıcı ve şık görünümlü objeler yapabilirsiniz. Örneğin kendi fırınını kendin yap içeriğimizden yararlanarak bahçenize fırın yapabilir ve çok daha sağlıklı bir pişirme yöntemi elde edebilirsiniz. İsterseniz tuğla kullanarak yada toprak kullanarak yapacağınız fırınlar hem yemeklerinize lezzet hemde bahçenize  farklı bir ambiyans katacaktır.

Bununla birlikte homify da pek çok saksılık fikirleri elde edebilirsiniz. Evde kullanmadığınız eşyalardan yapacağınız saksılıklar çok modern bir hava katacaktır. Ayrıca bahçenizde uygun ortamınız varsa unutmamanız gereken en önemli objelerden biri ise hamak. Genel olarak kendin yap projeleri ile bahçelerinize

-Reçel kavanozlarından aydınlatma aksesuarları 

-Dirsek borulardan dekoratif saksılar 

-Paletlerden yada kovalardan saksılıklar 

-Tekstil ürünleriyle sandalye kılıfları oluşturabilirsiniz.

En popüler bahçe tasarımlarını nasıl bir araya getirebilirim?

Nasıl yapmalı: Doğal bahçeler 

Doğal bahçeler flora ve faunayı birleştirmek için mükemmel bir yol sunarlar. Doğru bitkilendirme ile, özellikle de lokal türlerin tercih edilmesiyle, kelebek, kurbağa ve arı gibi türlerin yaşamasına da katkıda bulunabilecek bir ortam yaratabilirsiniz. Doğal bahçelerin bakımında kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır. Bazı bitkilerin düzenli sulanması veya hiç kesilmemeleri gerekebilir. Doğal bahçelerdeki ana fikir, kendi kendini mineraller yoluyla ve hayvanların tohumların çimlenmesine yardımcı olmalarıyla destekleyen küçük bir ekosistem kurabilmektir. Bu türden bir bahçe, kendilerine ait doğal bir ortam isteyenler kadar, çocuklarına dünyamızın ne kadar değerli olduğunu öğretmek isteyenler için de mükemmel bir seçenektir.

Nasıl yapmalı: Modern bahçeler

Modern bahçe tasarlarken, sade bir dizayn ve yerleşim en önemli belirleyici unsurdur. Çimleri, terası ve çiçek yataklarını düzgün bir hiyerarşi ve seviyelendirme ile yerleştirmek de keza çok önemlidir. Çit bitkileri ve çiçeklerin, kesin geometrik şekillerini koruyabilmeleri için düzenli olarak biçilmeleri ve şekillendirilmeleri gerekir. Çağdaş görüntüyü desteklemek için bahçenizde çelik ve hatta beton bile kullanabilirsiniz.

Nasıl yapmalı: Akdeniz tarzı bahçeler 

Akdeniz stili bahçeler denince insanın aklına ilk önce kırmızı tuğlalar ve kahverengi ile toprak renklerinin farklı tonlarının bir arada kullanılması geliyor. Aslına bakarsanız Akdeniz bahçeleri, özelliklerini büyük ölçüde İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden almışlardır. Doğal taşlar, ahşap ve beyaz ya da açık mavi gibi renkler de mükemmel Akdeniz bahçesini yaratırken kullanılacak önemli unsurlardır.

Nasıl yapmalı: Japon bahçeleri 

Japon veya Asya tarzı bahçeler ise huzur ve dinginlik merkezlidirler. Bu yüzden bahçenin hem görünümü hem de ruhu bu duyguları yansıtmalıdır. Taş, su ve az bakım gerektiren bitkiler, uyum ve huzur duygularına yol açmalarıyla bilinirler. Mini şelaleler, su yolları ve gölcükler de aynı amaçla kullanılabilecek unsurlardır. Bahçenizin boyutlarına göre bunlardan istediklerinizi tercih edebilirsiniz. Japon bahçelerinde, bonsai ağaçları ve bambu çitleriyle birlikte iyi planlanmış ve gözü yormayan simetrik bir tasarım genellikle standart unsurlardır.

Nasıl yapmalı: Zen bahçeleri 

Bir Zen bahçesi, Japon bahçesinin sudan tamamen arındırılmış özel bir türüdür, bu yüzden kuru bahçe olarak da bilinir. Su yerine tahta bir tırmıkla kum veya minik taşlar üzerine çizilen dalgavari desenler çizilir ve bunlar suyun akışını temsil eder. Bu tarzın diğer karakteristik unsurları çakıl taşları ve kaya parçalarıdır. Yeşillik olarak da yalnızca yosunlar kullanılır.

Nasıl yapmalı: Taş bahçeler 

Bir taş bahçe genellikle eğimli arazilerde oluşturulur ve bu tip arazilerde yapılan evlerin caddeye bakan tarafları için harika bir seçimdir. Stonehenge’i kendi başınıza yeniden yorumlamaya çalışırken felaketvari sonuçlarla karşılaşmamak adına, bir profesyonelden yardım almak her zaman en iyisidir, özellikle bu tip bir bahçe için. Arazinizin topografisini iyi incelemeli ve kireçtaşı, granit veya arduvaz konstrüksiyonların yanında sağlıklı gelişebilecek bitkiler tercih etmelisiniz.

Peki ya veranda, teras ve ahşap zeminler?

Çoğu bahçenin giriş bölümü veranda ya da teraslardan olduğu için, bu alanların tasarımı bahçenizle bir arada düşünülmelidir. Zemin tercihiniz için çok sayıda seçenek bulabilirsiniz. Ahşap, sıcak ve samimi bir ortam yaratırken, taş ise aynı zamanda temizliği ve bakımı da çok kolay olan kaliteli bir zerafet ortaya koyacaktır. Sonuçta bahçe planlamada seçeceğiniz malzeme sizin zevkinize ve çevre koşullarınıza bağlıdır.

Ne türden bahçe mobilyaları kullanabilirim?

Bahçe mobilyaları yalnızca görünümleri için değil, aynı zamanda işlevleri için de önemlidir. Mobilyalar konforlu ve sağlam olmalıdır. Bu arada yağışlı sezonlarda bu mobilyaların depolanabileceği alanlar üzerine düşünmek de son derece önemlidir. Eğer sedirler sizin için fazla klasik kalıyorsa, hamak veya şezlong gibi seçeneklere de yönelebilirsiniz. Çoğu insan bahçe mobilyalarında tik ağacı veya plastik malzeme tercih eder, zira bunlar son derece dayanıklı ve su geçirmez özelliktedirler. Unutmadan, gençler ve genç kalanlar için salıncak ve trambolin gibi eğlenceli seçenekler de değerlendirilebilinir.

Hangi bitkilerin bahçeme uygun olacağını nasıl bileceğim?

İster sebze isterse çiçekli veya çiçeksiz bitkiler tercih edin, öncelikle yapmanız gereken toprağınızın kalitesini ölçmek ve hem uzun hem kısa vadede ne kadar bakım için enerji harcamak istediğinizi tespit etmektir. Herhangi bir tarz ya da temaya karar vermeden önce bunları yapmanız gerekir. Yenilebilir bitkiler ve meyve ağaçlarını mı tercih edersiniz, yoksa evinizi harika bir bahar kokusuyla dolduracak çiçekleri mi? Bunlara alternatif olarak en ekonomik ve en az bakım gerektiren seçenek olarak taş bahçelere de yönelebilirsiniz. Elbette bu herkes için uygun bir tercih olmayabilir.

Bahçe tasarımı için ilham alabileceğim başka fikirler var mıdır?

Bu noktada bahçenizin büyüklüğü önemlidir ama yeriniz müsaitse bahçenize bir kulübe veya küçük bir ofis koymayı da düşünebilirsiniz. Evinizin hacmini genişletmek için harika bir yol olabilir bu. Yine işlerinizi toparlamak, hesaplarınızı tutmak veya biraz rahatlamak için kendinize ait bir alan çok işinize yarayabilir. Yaratıcı seçeneklerin sonu yok, bahçenizde hayallerinizdeki yüzme havuzunu ya da göleti kurmayı dahi düşünebilirsiniz.