Bahçe Havuzu: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Bahçe Havuzu: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Bahçe Havuzu: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Geçmişte bir lüks sembolü olan havuzlar günümüzde bahçesi olan her evde yer alan bir aksesuar haline gelmiştir.  Büyük evlerde veya villaların bahçelerinde görmeye alışkın olduğumuz havuzlar artık küçük evlerin bahçelerinde de bir bahçe aksesuarı veya evin arazi büyüklüğüne göre yüzme ihtiyacını gideren bir ihtiyaç olarak yer alıyor. Gelişen teknolojiler ve ihtiyaçlara göre irili ufaklı, mesela sonsuzluk havuzu ya da yüzme göleti gibi çok fazla sayıda çeşide sahip olan havuzlar bir evin nefes alma alanı, estetik açıdan dış cephe ve bahçe dekorasyonlarını destekleyen alanlardır. Lüks ve ihtişamlı villaların sahip olduğu ve görkemin bir sembolü olan bahçe havuzu mimari tasarıma ve planlamayı yapan mimarın yahut havuz & spa şirketinin hayal gücüne göre farklı şekillerde olabilir. Klasik havuz dışında günümüzde modern havuz tasarımları da oldukça yaygın olarak tercih edilmeye başlanmış ve bir evin görselliğini en üst noktaya ulaştıracak şekilde uygulanabilmektedir.

Bahçe havuzlarının özellikleri

Bir bahçe havuzu öncelikle bulunduğu bahçe ile orantılı ölçülere sahip olmalıdır. Bahçe boyutları ile orantısız olduğunda bahçe ve havuz estetiği tamamen ortadan kalkacaktır. Bu nedenle ideal oranlarda boyutlar belirlenmeli tasarım ve uygulama bu boyutlara göre yapılmalıdır.  Bahçe havuzu yaparken dikkat edilmesi gereken en temel konu güvenliktir. Havuz kenarında yer alan ve taşan suyu geri dönüşümde kullanılmasını sağlayan havuz ızgaraları ve yürüme alanı kaygan olmayan malzemelerden seçilerek yapılmalıdır. Aksi durumda istenmeyen kazalar meydana gelebilir. Havuz içi bakımı ve sterilizasyon için bakteri barındırmayan fayans, seramik ve dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. Bir bahçe havuzu için en önemli konuların başında temizlik gelir. Bu nedenle bakteri barındırmayan malzemelerin seçilmesi hayati öneme sahiptir. Bahçe havuzu tasarımı ve statik hesaplar inşaat mühendisleri tarafından yapılmalıdır. Statik hesaplar, derinlik ve genişlik doğru hesaplanmadığında havuzunuz sizin için risk oluşturur. Havuz içi aydınlatmaları zevkinize göre seçebilir elektrik aksamlarını özel yalıtımlı malzemeler seçerek uygulatabilirsiniz. Bahçe havuzu özellikleri arasında yer alan bir diğer konu da bahçe ile uyumlu olmasıdır. Bahçe estetiğini artıracak, havuz kenarı peyzajı yaparak hem havuzunuzun görselliğini hem de bahçenin etkileyici güzelliğini artırabilirsiniz.

Havuz tasarımı ve kullanılan malzemeler

Bahçe havuzu tasarımları doğrudan bahçe genişliğine ve ev sahibinin tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dünya üzerinde kolay uygulanabilir olması ve benimsenmiş olması nedeniyle klasik dikdörtgen havuz modeli tercih edilse de modern tasarımlara sahip yuvarlar, kuğu modeli,  eklemeli havuz modelleri, kare havuz modeli,  yıldız modeli gibi farklı geometrilere ve değişen derinliklere sahip bahçe havuzu modelleri tercih edilmektedir. Bahçe havuzu tasarımı dışında tasarımı şık bir şekilde ortaya çıkarak malzeme seçimi de hayati öneme sahiptir. Havuz tasarımı yapılırken kullanılacak malzemelerde seçilmelidir. Bahçe havuzu tasarımı uygulanacak derinliğe bağlı olarak oluşacak su basıncına dayanıklı yan duvarlar hesaplanarak yapılır. İstenilen şekil ve geometri farklılıkları basınç faktörünü değiştireceği için tasarım çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.  Bahçe havuzu için kullanılacak malzemeler hem havuz ışıltısını çok etkileyici bir şekilde yansıtacak hem de görsel açıdan göz kamaştırıcı özelliklere sahip malzemeler olarak seçilmelidir. Havuz içinde kullanılan su ile birlikte muhteşem bir uyum oluşturması için genel olarak mavi ve tonları tercih edilirken havuz içi aydınlatmaları göz önüne alındığında aydınlatma renkleri ile uyumlu renkler de tercih edilebilir.  Bahçe havuzu malzeme seçiminde önemli olan evin dış cephesi, bahçe estetiği ve görsel bütünlüğün sağlanmasıdır. Bu nedenle malzeme seçimi sırasında diğer etkenlere göre seçim yapılmalıdır.

Yer üstü havuzları ve eksileri

Bahçe içinde üst kotu bahçe kotu ile aynı olan havuzlar oldukça estetik ve şık görüntülere sahiptir. Bu havuz modeli dışında yer üstüne inşa edilen havuzlarda vardır. Yer üstü havuzları derinliklere bağlı olarak bahçe de devasa boyutlara sahip bir akvaryumu andırır. Bu durum evinizin dış cephe estetiğini ve görsel olarak göz kamaştırıcı güzelliğini gölgeleyecektir. Ayrıca kullanılan malzemeler oluşan su basıncına dayanım göstermediğinde havuz patlayarak hazne içindeki su hem bahçeye hem de evinize zarar verebilir. Bu olumsuz durum oluşmaması için dayanımı yüksek ve estetik açıdan görsel özellikleri bulunan malzemeler tercih edilebilir. Ancak bu durum bahçe havuzu maliyetinin bir ev maliyetine ulaşmasına neden olacaktır. Yer üstü havuzlarının bir diğer olumsuz özelliği de havuza atlamak için havuz yüksekliğinde özel bir tramplen veya atlama alanı yaptırmak zorunda olmanızdır. Bu durum ekstra maliyet oluşturacağı gibi bahçenizde fazladan yer kaplayan bir aksesuara sahip olmak zorunda olacağınızı gösterir.

Yer üstü dayanıklı bir havuz çok maliyetli olurken yer altı havuzları da doğru tasarımlara sahip olmadığında maliyeti düşük ama kalıcı olmayan havuzlar olacaktır. Bu nedenle yer altı havuzu yapacaksanız yönetmeliklere uygun, doğru tasarımlara sahip yer altı havuzları yapmalısınız. Maliyet açısından yer sütü havuzuna göre çok düşük maliyetlere sahip yer altı havuzları bahçe estetiği ve dış cephe görselini de en üst noktaya taşıyacaktır.

Küçük bahçeler için havuzlar

Her evin bahçesi geni olmadığı için küçük bahçelere özel havuz tasarımları yapılarak küçük bahçeli evlerin havuzlu evler olması sağlanmaktadır. Evin boyutları ile orantılı olarak ince yüzme havuzları, su akım jetleri ile küçük ama görsel olarak basınçlı suyun farklı şekiller oluşturduğu estetik havuzlar hayata geçirilebilir. Özellikle bahçe havuzu olarak minik havuzlar tercih edilerek bahçe aksesuarı olarak kullanılıyor. Ayrıca yüzmek için evin boyu veya eni uzunluğunda ince uzun havuzlar da tasarlanarak eve özel tasarımlar olarak hayata geçiriliyor. Eğer çok sınırlı bir bahçe alanı veya veranda alanınız varsa bahçe havuzu olarak jakuzi havuzlar veya spa havuzlar tercih edilerek evinizin fonksiyonel bir havuza sahip olması sağlanabilir.

Bahçe havuzu güvenliği

Bahçe havuzu tasarımı yapılırken en önemli konu kişi ve çocuk güvenliğidir. Bu nedenle ülke de geçerli olan havuz yönetmelikleri incelenerek tasarımlar yapılır. Yönetmeliklerde yer alan çocuk güvenliği maddeleri şu şekildedir:

Havuz kullanılmadığı mevsimlerde havuz etrafına minimum yüksekliği 120 cm olan cam bariyerler veya çitler yapılmalıdır.

Çocukların kaymaları halinde can güvenliğini sağlayan suda batmayan özel güvenlik ekipmanları kullanılmalıdır.

Havuz içinde çocuklar denetimsiz bırakılmamalı bir denetmen eşliğinde havuza vakit geçirilmelidir.

Suda batmayan oyuncak türü aksesuarlar havuz içinde bırakılmamalı ve çocuk güvenliği sağlanmalıdır.

Yer üstü şişme bir havuzunuz varsa yüzme işleminden sonra havuz boşaltılıp indirilerek güvenlik sağlanmalıdır.

Çocuk havuzlarında can güvenliğini sağlayan 60 cm derinlik geçilmemeli, eğimli havuzlarda çocuk bölümü ile yetişkin bölümü arasında çocukların aşamayacağı yükseklikte engel bulunmalıdır.

Havuz tasarımı ve maliyetler

Yüzme ve bahçe havuzlarının tasarımı yapılırken tabi oldukları yönetmelik maddeleri esas alınarak yapılır. 27866 sayılı 6.03,2011 tarihli resmi gazete de güncellenerek resmi gazete de yayınlanıp yürürlüğe giren havuz yönetmeliğine göre yapılan havuz tasarımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denetim ekibi tarafından denetlenerek uygunluk belgesi alır. Ayrıca Halk Sağlığı Kurumu tarafından steril olma şartlarını taşıdığı tespit edilen havuzlar kullanıma uygun belgesi alır. Bu denetimlerin tamamı halka açık yüzme havuzları için geçerlidir. Bahçe havuzu olarak kullanılacak havuzlarda aynı yönetmeliklere uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır.Bahçe havuzu maliyeti hesaplanmasında havuz inşasında kullanılacak malzemeler, havuz kapasitesine göre kullanılacak su, suyun taşınmasını sağlayacak tesisat ekipmanları maliyete etki eden faktörlerdir. Ülkemizde yönetmeliklere uygun olarak yapılacak bir havuzun metreküp başına maliyeti 2500 TL – 6000 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu maliyet hesabında kullanılacak malzemeler ve tasarım yönetmeliklere ve bakanlık denetimlerine uygun olacak şekilde seçilecektir. Ayrıca havuz bakım maliyetleri de havuz maliyetine etki eden faktörlerden birdir. Havuz bakım maliyeti içinde havuz suyunun değiştirilmesi, sterilizasyon sağlanması için kullanılacak klor vb kimyasallar ve yosunlaşmaya karşı yapılacak bakım kalemleri yer alır. Bir bahçe havuzu bakım maliyeti metreküp başına 340 TL – 700 TL arasında değişkenlik gösterir. Kış aylarında da kullanılacak bir havuz için ısıtma maliyeti maliyet kalemleri arasında yer alır.  Isıtma zemin altına yerleştirilen sıcak su hatları ile sağlanmaktadır. Bu durumda bir havuz için metreküp başına ısıtma maliyet 600 – 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.