Bahçe Kulübesi İçin Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Bahçe Kulübesi İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Bahçe Kulübesi İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Bahçe kulübeleri

Bahçe kulübeleri özellikle evin içindeki depolama alanlarının yeterli gelmediği ya da dışarıda ekstra bir yaşam alanı oluşturulmak istenen durumlarda hayat kurtarıcı olan bir tür ek bina olarak tanımlanabilir. Bahçe kulübeleri, geniş bahçeli evlerde farklı amaç ve fonksiyonlar ile inşa edilen, çoğunlukla tek katlı ve basit mimari özelliklere sahip olan yapılardır. Bahçe kulübeleri de, tıpkı evler gibi pek çok farklı malzemeden inşa edilebilirler. Farklı kullanım ve farklı estetik anlayışlarına sahip olabilen bahçe kulübelerinin ekstra depolama alanından, minik bir misafir odasına kadar pek çok farklı işlevi olabilir. Ancak tabii ki en yaygın karşımıza çıkan bahçe kulübesi konsepti, bakımlı ve ferah bir bahçenin keyfinin çıkarılabileceği konforlu oturma odaları ve kış bahçeleri oluyor. Siz de evinizin bahçesinde şahane bir kulübe olsun istiyorsanız, kendiniz işe girişmeden ya da bir bahçe ürünleri uzmanına danışmadan önce aşağıda bahçe kulübeleri hakkında bilmeniz gereken önemli noktalar ve ipuçları bulabilirsiniz.

Bahçe kulübesini ne için kullanabilirim?

Bahçe kulübeleri hem keyif, hem de fonksiyonel ihtiyaçlar için kullanılabilecek tarzlarda, farklı form ve malzemelerden tasarlanabilir ve inşa edilebilirler. Dolayısıyla bahçe kulübeleri, tıpkı bahçe süz havuzu ya da zen bahçesi gibi bahçeli evlerde yaşayanların kişisel istekleri doğrultusunda gelişen projelerdir. Kimileri evinin bahçesine bir kulübe yaptırarak bu kulübeyi bisiklet, çim biçme makinesi, mangal malzemeleri, bahçede kullanılan bazı araç ve gereçleri muhafaza etmek amacıyla, düzenli bir depolama işlevi görecek bir alan olarak kullanıyor. Ancak bahçe kulübelerinin yeşil çimlerin, ağaçların ve mis kokulu çiçeklerin keyfini daha iyi sürebilmek için yaz aylarında yarı açık bir oturma odası, kış ve sonbaharda ise geniş camlı kış bahçeleri olarak tasarlanması da oldukça yaygın görülen bir durum. Bunun dışında el işleri ve hobilerle ilgilenenler için bahçe kulübeleri mükemmel birer atölye olabilir, veya evinizde yeterli oda yoksa çalışma odası da... Hatta bahçe kulübelerini misafir odası olarak tasarlayıp kullananlara bile rastlayabiliyoruz.

Nasıl bir bahçe kulübesi yaptırmalıyım?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle bahçe kulübenizin hangi amaçla kullanılacağına karar vermeniz gerekiyor tabii ki. Unutmayın ki kullanım amacı bahçe kulübesinin yalnızca içinin nasıl döşeneceğini değil, dış özelliklerini, boyutlarını ve mimarisini de belirleyen en önemli nokta. Bahçe kulübeleri ahşaptan metale, çadır bezinden plastiğe pek çok farklı malzeme ve tarzda yapılabilir. Ayrıca bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edeceğiniz malzeme ile kendiniz de bir bahçe kulübesi inşa edebilirsiniz çünkü aslında bu yaşam alanlarının en öne çıkan özelliklerinin başında basit, pratik ve kolay inşa edilebilir olmaları geliyor. Peki hangi fonksiyonlar için hangi kulübe türleri daha uygun olur? Karşılaştırmalı olarak bahçe kulübelerinin malzeme ve tarzlarını inceleyecek olursak:

Ahşap bahçe kulübeleri:

Estetik açıdan en etkili kulübe tarzını tabii ki ahşap bahçe kulübeleri oluşturuyor. Ahşap bahçe kulübeleri tasarım çeşitliliği açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Eğer bahçenizde kış bahçesi olarak da kullanabileceğiniz kapalı ve şık bir oturma alanı ya da içinde zaman geçireceğiniz bir atölye oluşturmak istiyorsanız nispeten daha geniş bir alanda, cam pencereleri geniş olan bir tasarım sizin için ideal demektir. Ayrıca ahşabın doğal bir malzeme olması ve rustik stilden klasiğe, modernden minimale her tarzda baş rol

oynayabilmesi evin dış cephesi, renkleri ve stili ile uyum sağlayabilen ve evin mimarisini tamamlayan bir bahçe kulübesi isteyenler için de ideal özelliklerin başında geliyor. Ancak ahşap bir bahçe kulübesi yaptırmak için usta bir marangoz bulmalısınız ya da bu tarz küçük kulübe ve bağ evi türü yapılar üreten firmalara istediğiniz tasarımı iletmelisiniz ki bu da ahşap bahçe kulübelerinin diğer seçeneklere nazaran daha yüksek bütçeli ve biraz daha zahmetli ve uzun bir inşa sürecine sahip olduklarının göstergesi. Bugün eğer hazır bir ahşap bahçe kulübesi düşünüyorsanız, istediğiniz tasarım ve özelliklere göre 2000 ila 10000 TL arasında bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Metal bahçe kulübeleri:

Eğer bahçe kulübenizi bir depolama alanı olarak kullanacaksanız hem dayanıklı hem de ekonomik seçeneklerin başında metal kulübeler geliyor. Metal alet evi olarak da aslandırılan bu tarz kulübeler hem iklim koşullarında dayanıklı oluyorlar hem de bir depo için ideal koşulları oldukça ekonomik fiyatlarla sağlıyorlar. Ayrıca metal bahçe kulübelerinin inşa süreçleri de son derece basit oluyor, çoğunlukla siparişiniz hazır olarak geliyor. Fiyatları ise söylediğimiz gibi oldukça uygun; piyasada 1000 lirayı aşmayan metal tasarımlar bulmak mümkün. Ayrıca metal bir kulübeyi kendi tasarımınızı oluşturarak sanayide kendiniz de yaptırabilirsiniz.

Plastik bahçe kulübeleri:

Plastik estetik olarak ahşap ya da metal kadar çekici gelmese de aslında depolama alanı olarak kullanılacak bahçe kulübeleri için oldukça kullanışlı ve pratik bir seçenek. Farklı renk ve tasarımlarda üretilebilen plastik bahçe kulübeleri aslında pek yaygın değil. Ancak hem bakım istemeyen, hem hava koşullarına dayanıklı, hem de zahmetsiz ve pratik bir kurulum istiyorsanız bahçe kulübeniz için plastik malzemeyi de düşünebilirsiniz. 1500-2000 TL karşılığında bahçenize ya da evinizin ön avlusuna son derece şık bir garaj havası verecek plastik bir kulübe edinmek mümkün.

Çadır bezi ve diğer malzemeler:

Eğer çok düşük bir bütçeyle yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız çadır bezi gibi dış koşullara dayanıklı kumaşlarla kendi bahçe kulübenizi kendiniz yapabilirsiniz. İnternette bulabileceğiniz tasarım ve çizimler size bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca herhangi bir türde bahçe kulübesi ararken bu tarz yapıların ardiye kulübesi, alet evi, bahçe dolabı ve bahçe evi olarak da anıldığını aklınızdan çıkarmayın ve aramalarınızı bu anahtar kelimeleri kullanarak genişletin.

Bahçe kulübesinin çatısı nasıl olmalı?

Tıpkı evlerde olduğu gibi, bahçe kulübelerinde de pek çok farklı çatı stili kullanılabilir elbette. Ancak hem ekonomik hem de işlevsel bir yapı oluşturmak için iki çatı modeli oldukça yaygın. Bunlardan biri bugün hâlâ ev çatılarında da en sık kullanılan modellerden biri olan beşik çatılar. Üçgen formlu, iki yana doğru eğimli olan beşik çatılar bahçe kulübelerinde estetik olarak harikalar yaratıyor; üstelik rüzgarlı ve yağışlı havalara da dayanıklı. Bir diğer yaygın model ise düz çatılar. Hafif bir eğim ya da açılan kanallarla suyun akışının sağlandığı düz çatılar, hem pratik hem de basit depolama kulübeleri için oldukça ideal.