Akdeniz Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Akdeniz Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler

Akdeniz Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler

Akdeniz bahçesi

Şehirlerin gün geçtikçe betonlaştığı, çevremize baktığımızda gri dışındaki renk göremediğimiz günümüzde bahçeli bir evde yaşamak hakiki bir ayrıcalık. Bahçede zaman geçirmek ve ağacın, çiçeklerin, çimin, kısacası yeşilin içinde olmak insana müthiş bir huzur veriyor. 

İyi bir bahçe tasarımı nasıl yapılır? 

Bir bahçe oluştururken atacağınız ilk adım peyzaj tasarımı olmalı. Peyzaj tasarımı yalnızca hangi bitkilerin nereye ekileceğini seçmek değil, bahçenin sulamadan aydınlatmaya kadar tüm altyapısını oluşturmak anlamına geliyor. Elbette bitki seçimi de çok önemli. Konumlandığınız bölgenin iklim koşullarına uygun yapılmış bir peyzaj tasarımı sayesinde bitkilerinizin ömürleri çok daha uzun, bakımları çok daha kolay olur. 

Yöreye uygun bitkilerin seçildiği, altyapı çalışması özenle gerçekleştirilmiş bir bahçe sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli. İyi bir peyzaj tasarımı yapmak için bahçenizi nasıl kullanmak istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bahçeyi daha çok görsel olarak mı kullanmak istiyoruz? Bahçeyi yalnızca yazın mı kullanıyorsunuz yoksa bahçede yaz kış zaman geçirmeyi mi tercih ediyoruz? Bahçede oyun oynamayı seven çocuklarınız var mı? Kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarınız var mı? Bahçenizde sık sık misafir ağırlar mısınız? 

Kendi ürünlerinizi yetiştirmek için bir bostan oluşturmayı planlıyor musunuz? Tüm bu soruların cevabı, sizi adım adım nasıl bir bahçe tasarımı yapmanız gerektiğine götürecektir. İsteklerinize uygun olmayan, alışkanlıklarınıza uyum sağlamayan, doğru bitki seçiminin yapılmadığı, kötü tasarlanmış bir bahçe harcadığımız onca emek ve yaptığımız onca masrafa rağmen kullanışsız bir alana dönüşebilir. Bahçe dekorasyonu tek seferde yapılıp bitirilen bir dekorasyon türü değildir, sürdürülebilirlik ister. 

Nihayetinde, bahçeler sürekli ilgi ve bakım gerektiren canlı bitkilerden ve hava koşullarına maruz kalan ürünlerden oluşuyor, dolayısıyla ancak gereksinimleriniz ve zevkleriniz doğrultusunda tasarlayacağınız bir bahçe tüm olası zorluklarına rağmen size zevk ve huzur verecektir. 

Akdeniz bahçesi nasıl tasarlanır? 

Akdeniz stili bir bahçe tasarlanmak için öncellikle Akdeniz iklimine uygun bitkiler ve   Akdeniz stili tasarım hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bitkilerden başlayalım: Ülkemiz üç tarafı denizlerle kaplı bir yarımada biçimdedir ve Ege Denizi koluyla birlikte Akdeniz’e olan kıyılarımızın uzunluğu 3950 km’dir (Ege 2250 km, Akdeniz 1700 km). 

Bu da ülkemizin batı ve güney kıyılarından biraz kuzeye biraz da doğuya doğru oldukça geniş bir kısmının doğal olarak Akdeniz iklim kuşağında yer aldığı anlamına geliyor. Akdeniz ikliminin en bilinen özelliği, birçoğumuzun okul yıllarından da kolayca anımsayabileceği gibi, yaz aylarının sıcak ve kurak geçmesi, kış aylarının ise ılık ve yağışlı geçmesidir. Akdeniz’in bitki örtüsü de sıcak ve kurak yaz aylarından etkilenmiştir. 

Kış ayları boyunca da yeşil kalan maki türü çalılıklar, kurak yaz aylarının susuzluğuna dayanıklı zakkum türü çiçekler, yine susuzluğa dayanıklı laden, lavanta, kekik, funda, ada çayı, ayrıca nane, yasemin  gibi garig adıyla bilinen, kısa boylu çalılık türü bitkiler oldukça yaygındır. Bu bitkiler daha çok kıyılara yakın bölgelerde görülür. Kıyıdan yükseldikçe önce zeytin, sonra karaçam, meşe gibi ağaçların yer aldığı yamaç ormanları, daha da yükselince köknar, sedir ve kayın gibi ağaçların yetiştiği yüksek ormanlar ile karşılaşılır. 

Ayırca, tipik olmamalarına rağmen, bölgeye uyum sağlamış okaliptüsler, palmiye türleri, kaktüsler ve agavlar da oldukça yaygındır. Gelelim Akdeniz stili tasarıma: Akdeniz stili ev dekorasyonu, adından da belli olacağı üzere Akdeniz kıyısında yer alan ülkelerin geleneksel mimarisinden, bitki örtüsünden ve kültürel özelliklerinden ilham alır. Akdeniz dendiğinde İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi kuzey Akdeniz ülkeleri ilk akla gelen isimler olsa da Akdeniz tarzı bu kadarla sınırlı değildir. Suriye ve Lübnan gibi Arap ülkelerinin de, Fas başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerinin etkisi de Akdeniz stiline yansır. 

Toprak tonları ile deniz ve gökyüzü renkleri stilin çatısını oluşturur. Kemerli ahşap kapılar, taş cepheler, beyaz badanalı cepheler, gri-sarı badanalı cepheler, kızıl kiremitli çatılar, ahşap pergolalar, taş zemin mozaikleri, geleneksel desenli seramikler ve terakota zemin kaplamaları en çok kullanılan dekorasyon unsurlarıdır. Akdeniz stiline uygun bir bahçe oluşturmak için, iklim şartlarına uygun bitkileri stile uygun dekore edilmiş alanlar ile birleştirmek gerekiyor. İşte Akdeniz bahçeniz için uygulayabileceğiniz birkaç fikir: 

- Pergola: Yaz aylarının sıcak geçtiğini göz önüne alırsak, ilk yapmanız gereken şey sizi yakıcı güneşten koruyacak gölgelikli bir alan oluşturmak. Bunun için ahşap pergola çözümleri muhteşem bir fikir! Pergolanızı kızıl kiremit ile kaplayıp çevresinde begonvil, yasemin, hanımeli gibi çiçekli bitkiler ya da asma ekebilirsiniz. Pergolayı yalnızca ahşap konstrüksiyon haliyle bırakıp üst kısmını bitkilerle örtmek de bir seçenek. 

- Doğal taş yürüyüş yolları: İri kayrak taşları, taş mozaik ya da evinizin bulunduğu yöreden yerel taşlar ile oluşturulmuş bahçe içi yürüyüş yolları Akdeniz bahçeleri için biçilmiş kaftan!    

- Ağaçlar: Zeytin ağacı, türlü meyve ağaçları, fıstık çamı, servi, defne, ardıç gibi sıcak havalara dayanıklı ağaçlar Akdeniz bahçeniz için harika seçenekler. Daha fazla seçenek için peyzaj mimarlarından bilgi alabilirsiniz.

- Çiçekler ve diğer bitkiler: Lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, nane gibi aromatik bitkiler, zakkum, sulak alanlaravrsa saz çeşitleri en güzel Akdeniz baahçesi bitkileri arasında yer alıyor. Akdeniz bahçesi ne kadar doğal görünürse o kadar güzel olur, o nedenle bitkileri karışık düzende ekmelisiniz. Mevsimlik çiçekler de her bahçenin olmazsa olmazı! Ayrıca, kaktüs ve sukulentlerle süslenen kayalı bahçe de uygun olacaktır. Akdeniz bahçenizin zeminini çim ile kaplamanız mümkün; ancak çimin sürekli sulama isteyen bir bitki olduğunu ve bu nedenle bakımının maliyetli olabileceğini gözardı etmeyin. 

- Pişmiş toprak saksılar: Bahçenize ektiğiniz bitkilere ek olarak, terasınıza koyabileceğiniz pişmiş toprak saksılar içine de çeşitli mevsimlik çiçekler ve aromatik bitkiler ekebilirsiniz. 

- Süs havuzu, kuş sulukları: Akdeniz stilinin gösterişli versiyonu bahçede su elementinin olmasını sever. Eğer siz de seviyorsanız, bahçenize küçük bir süs havuzu ya da şık bir çeşme yaptırabilirsiniz. Daha mütevazı bir seçenek ise birbirinden sevimli kuş sulukları. 

- Bahçe duvarı ve çitler: Eğer bahçenizin çevresini kapatmak istiyorsanız, bunun için taş duvarları tercih edebilirsiniz. Servi, ligustrum, mazı gibi bitkiler de çit bitkileri olarak kullanılmak üzere Akdeniz bahçelerine son derece uygun. 

- Aydınlatma: Ferforje bahçe aydınlatmaları Akdeniz bahçenizi hem akşamları da rahatlıkla kullanmanızı sağlayacak hem de görsel olarak harika bir dekor oluşturacaktır. 

Akdeniz bahçemi tasarlayacak bir peyzaj mimarına nasıl ulaşabilirim? 

Akdeniz tarzı bahçenizin tasarımını yapacak olan profesyonelin yalnızca bitki çeşitlerini değil, bölgeyi ve iklimi de çok iyi tanıması gerekmektedir. Peyzaj mimarı, sizin bahçeden beklentinizi de anlayıp ona göre bir tasarım yapması en iyi yoldur. Böylece, sizin için sürdürülebilir bir Akdeniz bahçesi tasarımı yapabilir. İyi bir peyzaj mimarına ulaşmanın en kolay yolu ise homify platformudur. Çünkü önceki çalışmalarını inceleyebileceğiniz, referanslarını görebileceğiniz bölgenizden bir tasarımcı ile çalışmak istediğiniz sonuca ulaşmanın en temel kuralıdır. homify sayfalarından yalnızca peyzaj mimarlarına değil, bir evin inşaasından dekorasyonuna kadar olan tüm aşamalarda uzmanlaşmış çeşitli profesyonellere ulaşabilirsiniz.