Modern Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Modern Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler

Modern Tarz Bahçe Tasarım Fikirleri & Resimler

MODERN BAHÇELER

  Şehirde yaşayanlar için bahçenin anlamı kırsal bölgelerde yaşayanlara göre çok daha fazladır. Günümüzde modern alış veriş merkezleri, modern mimarilere sahip binalar ve evler inşa edildiği gibi modern peyzajlara sahip bahçelerde  tasarlanmakta ve evler ile uyumlu şekilde hayata geçirilmektedir. Şehirde bir eviniz varsa modern bir bahçe peyzajı ile evinizin değerini artırabilir, dört mevsim nefes alabileceğiniz bir yaşam alanına sahip olabilr veya evinizin doğal olmasına katkı sağlayabilirsiniz. 

Günümüzde dört mevsim yeşil kalan bahçeleri tasarlamak kadar bahçelerin bakımını yapmak ve modern bakım yöntemleri ile yaşanılabilir, doğal ve yemyeşil bir bahçeye sahip olmak beton yığınları arasında nefes alabileceğiniz, kendinizi dinleyeceğiniz doğal ve yeşil bir alana sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Modern bahçeler  günümüz teknoloji ile  daha kısa sürelerde hayata geçirilmektedir. Konforlu ve doğal bir yaşama sahip olabilmek ve en uygun bütçeler ile modern bir bahçeye hayat vermek adına uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi homify bahçe tasarımları sayfasında yer alan modern bahçe uygulamalarını inceleyerek kendi tarzınızı yansıtacağınız bahçeler de yaratabilir mimar yanınızı ortaya çıkarabilirsiniz.     

Modern bir bahçeden beklentiler   

Modern bir bahçeye sahip olmak isteği daha ferah bir yaşam ve daha konforlu bir hayat sürmek istemekten kaynaklanır. Daha iyi standartlarda yaşamak için yapılacak modern bir bahçeden üst düzeyde beklentiler oluşur. Bu beklentilerin başında dört mevsim yeşil kalarak yaz kış insana huzur veren ve doğal bir yaşam imkanı sağlayan bir bahçe olması gelmektedir. 

Ayrıca  evinizin değerini artırması ve evinizin gerdanlığı olması da bir diğer beklentidir. Çocuklarınızın oyunlar oynayabileceği güvenli ve doğal bir bahçe olması, büyüklerin dinlenme alanı, yaz aylarının sıcağından korunum alanı yahut bir bahçe kulübesi olması, kış aylarında size bir nefes alma imkanı sağlaması gibi etkenlerde modern bir bahçeden beklenenler arasındadır. 

Bu beklentileri karşılayacak bir bahçe tasarımı yapılması ve bahçe bakımlarının doğru bir şekilde yapılarak dört mevsim bu özelliklere sahip bir bahçe oluşturulması modern evinizin  insanlar tarafından beğenilmesini sağlayacağı gibi örnek bir eve sahip olma fırsatı da sunacaktır. Tüm beklentileri karşılayacak modern olduğu kadar çekici ve güzel bir bahçeye sahip olmak her insanın  hayallerini süsler.      

Doğru tasarımı nasıl yapabilirim ?   

Yaşadığınız şehirde veya seyahat ettiğiniz ükelerde mutlaka hayranlık uyandıran ve şaşkınlık yaşatan modern bahçe tasarımları görmüşsünüzdür. Doğru bir bahçe tasarımı yapmak modern bahçeyi hayata geçireceğiniz şehrin modern mimarisi, geleneksel mimarisi ile uyumlu,  yerel mimari izlerini bilmeli ve modern bahçeler için en uygun peyzaj tasarımlarını hayata geçirmelisiniz.  Doğru bahçe tasarımı bulmak kadar doğru tercihler yapmakta çok önemlidir. 

Modern bahçe içinde  yıllık ve mevsimlik bitki tercihleri bahçenin dört mevsim yeşil kalmasını sağlayacağı gibi   mimari ile olan uyumunu da destekleyecektir. Günümüz teknolojisini göz önüne aldığınızda peyzaj mimarları tarafından yapılan tasarımlar modern bahçeler için sembol haline gelmiştir. 

Geçmişte kullanılan teknolojiye nazaran günümüzde kullanılan teknoloji bahçelerin yeşil alandan çok insana huzur veren birer yaşam alanı olmasını sağlamaktadır. Göz kamaştırıcı güzellikte modern bahçelerde doğru bir peyzaj tasarım yapmak hem evinizin değerini artıracak hem de beton hapishaneler içinde yaşadığımız şu günlerde yeşile ve bitkiye olan özleminizi dindirecektir.   

Modern bahçeler için ip uçları 

  Günümüzde modern bir bahçe tasarımı yapmak için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Bu uzman bir peyzaj mimarı olabilir, tecrübeli bir bahçıvan olabilir veya bahçe peyzajları konusunda size detaylı bilgi verebilecek homify modern bahçe konulu yazılar olabilir. 

Hangi yöntemi tercih edeceğinize kendiniz karar vermeli modern bir bahçe yaratırken ekonomik olarak da doğru adımlar atmalısınız. Bir uzmandan yardım almak size ekonomik olarak zorluk yaratabilir ancak bu tercih ile mükemmel ve modern bir bahçe tasarımı yaparak hayata geçirebilirsiniz. Modern bir bahçe tasarımı yapmak için ihtiyaç duyacağınız bir diğer ip ucu da toprak konusunda bilgi sahibi olmaktır. 

Topraklar ve bitkiler her zaman bir biri ile uyumlu  olmayabilir. Seçeceğiniz bitkilerin hangi toprak türünde canlı kalacağını bilmeli ve araştırmalar yaparak bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmalısınız. Modern bir bahçe sadece yeşilliklerden meydana gelmez. Ahşap ve taş malzemelerde modern bir bahçenin asli unsurlarıdır. Yürüyüş yolları ve çevre süsleri için taş veya ahşap en temel çözüm olarak size avantaj sağlayacağı gibi bahçenizin modern ve zarif bir bahçe olmasına da katkı sağlayacaktır. Modern bir bahçe tasarımı yaparken gözden kaçırmamanız gereken en temel özellik taş yürüyüş yolları ile yeşil çimin ideal boylarda uyumudur. Basamak basamak bir yürüyüş yolu arasına ekeceğiniz çimler size mükemmel bir görsel oluşturma fırsatı verecektir.   

Modern bir bahçe için maliyet hesabı   

Modern bir bahçenin tasarımı kadar uygulaması da zorlu bir süreç olduğu gibi ekonomik olarak dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Modern bir bahçe de mutlaka yıllık yeşil bitkiler ve mevsimlik bitkilerin yanında yeşil çimler yer almalıdır. Bitkilerin dışında bahçe aksesuarları, süsler, havuz, çitler, ahşap ve tal malzemeler de yer almalı ve modern olduğu kadar çekici bir bahçe oluşturulmalıdır. Modern bir bahçe için maliyet hesabı yaptığınızda metrekare başına bir hesap ortaya çıkar.  

Modern bir bahçe uygulaması uzmanlar ve peyzaj mimarları tarafından İstanbul gibi bir şehirde metrekaresi 650 TL - 1500 TL arasında yapılmaktadır. Bu maliyetler içinde metrekare birim fiyatına göre farklı malzemeler ve bitkiler yer alır. Metropol şehirler dışında modern bir bahçe uygulaması yapmak istediğinizde metrekare fiyatı aşağılara düşmektedir. Bu şehirlerde birim metrekare fiyat 400- 1200 TL arasında yer alıyor. 

Eğer kusursuz ve mükemmel bir modern bahçe uygulaması yapmak istiyorsanız isteğinize göre kullanılacak birinci sınıf malzemeler nedeni ile birim metrekare başına maliyet daha da yukarılara çıkabilir. Burada yapılacak olan tasarım ve sizin istekleriniz maliyeti belirlemektedir.   

Bahçe ile ilgili yasal zorunluluklar 

Evinizin bahçesi için uymanız gereken bazı yasal zorunluluklar vardır. Evinizin yer aldığı sınırlar hangi yerel belediyeye ait ise ilgili belediyeden imar planı istenmeli ve bahçeniz imar planına uygun ölçülerde olmalıdır. Aksi durumlarda cezai işlemler ile karşılaşabilirsiniz. 

Ayrıca bahçenizde yer alacak yıllık ağaçların boyları diğer evlerin cephelerini kapatmamalıdır. Diğer evlerin güneş alma açısı ve cephe görselliği gibi konularda komşularınız ile sorunlar yaşamamak için peyzaj tasarımı yapılırken çok dikkatli olmak gereklidir.