Bahçe Süs Havuzu İçin Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Bahçe Süs Havuzu İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Bahçe Süs Havuzu İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Ülkemizde çok yaygın olmasa da bahçe havuzları her çeşidiyle lüks evlerin en önemli özelliklerinden biri olarak görülmeye devam ediyor. Özellikle bahçeli evlerde bahçe dekorasyonunun önemli bir ögesi olarak kabul edilen bahçe havuzları, hem süs amaçlı, hem ekolojik özellikte, hem de çeşitli aktiviteler için kullanılabilecek özelliklerde yapılabiliyor. Kullanım amacına göre farklı yapılarda tasarlanan bahçe havuzlarının büyüklükleri ve teknik özellikleri de türüne bağlı olarak değişiyor. Dekoratif amaçlı kullanılacak süs havuzları daha küçük ölçülerde ve klasik tasarım özelliklerinde yapılırken, ekolojik havuzlarda detaylı bir biyolojik altyapı uygulanıyor. Siz de bahçenize kullanım amacınıza ve bütçenize uygun bir bahçe süs havuzu yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler size yol gösterebilir.

Hangi amaçla yapılırsa yapılsın bahçe havuzlarının ortak özelliği suyun dinlendirici ve rahatlatıcı özelliklerinden faydalanarak ev sakinlerine huzur ve konfor kazandırmalarıdır. Ekolojik havuzların doğal ve iç açıcı görüntüsü, örneğin zen bahçesi türü tasarımlarda da tercih edilen süs havuzlarının huzur veren sesi ve yüzme havuzlarının sağladığı imkanlar her bahçeli ev için aranan özelliklerdir.

Bahçe süs havuzlarının çeşitleri nelerdir?

Bahçe süs havuzu deyince ilk akla gelen yüzme havuzları olsa da ülkemizde en yaygın kullanılanı süs havuzlarıdır. Özellikle eski yapıların avlu olarak ayrılmış kısmında bulunan, mermer ve taş gibi malzemelerden yapılmış, işlemeli ve oymalı bir mimariye sahip olan, fıskiyeli havuzlardır. Tasarımı şadırvanlarda olduğu gibi bol işlemeli ve dairesel formdadır. Çeşitli ışıklandırmalar, fıskiyeler ve yapay şelalelerle zenginleştirilir. Zaman zaman bu süs havuzlarında çeşitli süs balıklarının beslendiği de görülür ama balık bakımı için gerekli ekosistemi kurmak bu yapılarda pek mümkün olmadığından sağlıklı bir yöntem değildir.

Süs havuzlarını bahçenizde su sesi duymak ve akan suyu izlemek izlemek istediğiniz için yaptırabilirsiniz ancak bahçenizde daha geniş bir ekosistem görmek istiyorsanız tercihinizi yapay göllerden yana kullanabilirsiniz. Yapay göletler çeşitli bitki ve hayvanlardan oluşan entegre bir çevre sistemi oluşturma esasına dayanır. Yüzme amaçlı ve süs amaçlı olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanabilir. Yüzme amaçlı kullanılanları biyolojik havuz yüzme göleti gibi isimlerle de biliniyor. homify başlıklarında yüzme göletleri hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Süs amaçlı kullanılan göletlerde ise daha basit bir sistem uygulanıyor.

Yapay göletler nedir nasıl yapılır?

Tarih boyunca sulama ve su deposu amaçlı kullanılmış olan yapay göletler uzun yıllardır dekoratif amaçlarla da kullanılıyorlar. Yapay göletler çeşitli bitki ve hayvanların yaşayabildiği ve direkt toprak üzerine kurulan yapay göllerdir. Yapay göletler her kültürde farklı özelliklerde düzenlenirler, Japon bahçesi gibi düzenlenen göletlerle, nilüfer çiçekleriyle kaplı İskandinav tarzı göletler en çok bilinenlerdir. Yapay göletlerin genel olarak en büyük özelliği ise binlerce bitki ile cennet gibi bir görüntüye sahip olmalarıdır.

Yapay göletlerin sayısındaki artışı ve giderek daha popüler hale gelmelerini yalnızca dekoratif amaçlardan değil insanların çevre bilincinin ve doğal ortamlara duyulan özlemin bir sonucu olduğunu da söyleyebiliriz. Büyük bir tehlike ile karşı karşıya olan ekosistemimizde çevre bilinci ve ekolojik sorumluluklar zorunluluk haline geliyor. Yapay göletler ve biyolojik havuzlar da ekolojik sorumluluk çerçevesinde atılan ufak adımlardan biri sayılabilir.

Yapay göletler kurumuş bir nehir ya da akarsu havzasına kurulabileceği gibi havuz mantığıyla kazılan alanlara da yapılabilirler. Yeterli derinlikte kazılan toprağın tabanı çakıl ve taş gibi doğal zemin malzemeleri ile kaplandıktan sonra, bitkilendirilerek ve su ile doldurularak oluşturulur. Projesi ve uygulaması Peyzaj mimarları ve Biohavuz uzmanları tarafından yapılan göletlerin, bulunduğu bölgenin iklim ve bitki örtüsüne uygun olacak şekilde hazırlanması gerekir.

Yapay göletler için en uygun bitkiler nelerdir?

Bitkiler göletlerde yalnızca görüntüleri için değil ekosistemin işleyişini sağlayacakları için de kullanılırlar. Bu nedenle bulunduğu çevrenin iklim özelliklerine uygun olarak seçilmesi gerekir. Bitki seçimi yaparken su altı bitkileri ve su üstü bitkileri olarak iki kategoride seçim yapmalısınız ve her iki kategori için de uygun miktarda bitki seçmelisiniz. Nilüfer, saz, bazı yosun türleri, lilyum, yonca, lotus ve birçok derin su bitkisini kullanabilirsiniz.

Göletlerde yaşayabilecek balık türleri nelerdir?

Koi, Noel balığı, yayın balığı, sazan, oryantal, orfe, tenfish, sunfish gibi balık türleri göletler için uygun olabilir ancak seçim yaparken mutlaka yaşadığınız bölgenin iklim şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Balıkların yanı sıra sünger ve mercanlar gibi akvaryum canlılarını da göletlerde bulundurmanız mümkün. Bu tür canlılar doğal ekosistemin daha hızlı oluşmasına yardımcı olacaklardır.

Göletlerin bakımı nasıl olur?

Hava koşulları dört mevsim farklılık göstereceğinden bakım şeklinizi mevsime göre belirlemelisiniz. Yapay göletlerde suyun sıcaklığının ayarlanamaması gibi bir dezavantaj söz konusudur. Bu nedenle seçeceğiniz balık ve bitkilerin, bölgenin en soğuk ve en sıcak dereceleri arasında yaşayabilen türlerden seçilmiş olması gereklidir. Bunu yanı sıra düzenli aralıklarla gölet içi ve gölet dışında temizlik ve bakım yapmanız gerekebilir. Çevrede herhangi bir su sızıntısı varsa onarmalı ve filtre görevi gören bitkilerin su içerisindeki konsantrasyonunu dengede tutmaya önem vermelisiniz. Bu sayede kendi kendini temizleyen doğal bir ekosistemi kolayca oluşturmuş olursunuz. Su tabanında mineral ve toz birikmelerine karşı düzenli aralıklarla taban temizliği yapmanız da gerekebilir.

Bahçe havuzlarının en sevileni: Yüzme havuzları!

Süs havuzları ve göletlerin yanı sıra bahçelere inşa edilen havuzlardan sonuncusu da yüzme havuzlarıdır. Biyolojik yüzme havuzu ve klasik yüzme havuzu olarak iki farklı türde yüzme havuzları yapılabiliyor. Klasik yüzme havuzları su, filtre, pompa ve su motoru, düzenli bakım ve kimyasal temizleyiciler gibi birçok masraf çıkardıklarından bakımı oldukça zor ve teferruatlı olabiliyor anca biyolojik havuzlarda kendi kendini temizleyen bir sistem kurulduğundan çok daha masrafsız ve doğaldırlar. homify içeriklerinde biohavuzlar hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.