İskandinav Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler| homify İskandinav Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İskandinav Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler

İskandinav banyo

İskandinav tarzı dekorasyon modern, huzurlu ve oldukça rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu için banyolar için gayet ideal bir stildir. Çünkü banyo, uzun bir günün ardından dinlenip gevşemek için sıcak duş içeren bir yerdir. Klasik veya modern stil deyince herkesin nasıl bir banyo bulacağına dair bir fikri olur. İskandinav stili ise çok bilinen bir tarz değildir. 

Bu stil temelde modern ve minimalist tarza yakın bir çizgiye sahiptir. Örneğin modern ve minimalist stilde olduğu gibi beyaz rengi baskındır. Kuzey Avrupa ülkelerinden çıkan İskandinav stili Danimarka, Norveç ve Finlandiya gibi ülkelerden doğmuştur. Ve bu nedenle soğuk iklim baz alınarak göre tarzın karakteri belirlenmiştir. 

Stilde beyaz rengin baskın olmasının nedeni güneşin az göründüğü kış mevsiminde ortamı aydınlık kılmaktır. Malzeme tercihi olarak ise ahşap öne çıkar. Mobilya tasarımında ise düz hatlar ve modern şekiller görülür. İskandinav stilin minimalist tarza yakınlaştığı husus ise sadeliktir. Stilde mobilya sayısı oldukça azdır. Buna karşın bol sayıda aksesuar kullanılır.

İskandinav banyo tasarımında nelere dikkat edilmeli? 

İskandinav tarzı sadece bir dekorasyon konsepti olarak değil, banyo alışkanlıklarınızı daha pratik hale getirmek için dahi tercih edebilirsiniz. Az sayıda eşya ile basit ve sade bir mekan amacını güden stili uygulamaya karar verdiğiniz takdirde öncelikle ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmalısınız. 

Bu da demek oluyor ki daha fazla depolama için satın alınan hantal raflık ve dolaplardan vazgeçmelisiniz. Bununla birlikte İskandinav stili minimalist stilden ayıran özellikler de söz konusu. Her ne kadar az ve öz eşya amacını gütse de İskandinav stil aksesuar konusunda çok cömerttir. Kısacası banyonuzda az eşya olmakla birlikte hareketli ve ilgi çekici bir banyoya sahip olursunuz. İskandinav tarzda öne çıkan bir diğer husus aydınlatmadır. 

Kuzey Avrupa ülkelerinde soğuk iklimden ötürü hava erkenden kararır. Bu nedenle pencereler genellikle büyüktür. Banyolar ise mahrem bir alan olduğu için genellikle büyük pencere bulunmaz. Bu durumda İskandinav bir banyo için yapay aydınlatmaya yatırım yapmalısınız.

İskandinav banyo için hangi malzemeler tercih edilmeli?

İskandinav tarzında doğal malzemeler tarzın karakteristik özelliklerinden biridir. Tüm malzemeleri kapsamamakla birlikte lavabo, dolap, zemin gibi bölümlerden birinde doğal bir materyal kullanılması yeterlidir. Ahşap İskandinav tarzı bir banyo tasarımı için en ideal malzemedir. Hem dayanıklı hem ekonomik olması ahşabı popüler kılar. 

Ek olarak ahşap, bulunduğu her mekana sıcaklık katar. Bu özellik tarzın estetik yönüne hitap eder. Ahşabı zeminde ya da lavabo tezgahında ve hatta küvette dahi kullanabilirsiniz. Zemin kaplaması için ahşap kullanmayı riskli buluyorsanız eğer lavabo tezgahında gayet modern duracaktır. 

Doğal malzemeler sıcak bir ambiyans yaratılan banyonuza şıklık da katmanız gerekir. Bu nedenle İskandinav stilinde doğal unsurlarla birlikte metalik ve parlak materyaller de görülür. Bakır ışıltılı bir lamba ya da metalik fayanslar banyonuzu daha cazip ve ilgi çekici hale getirir.

İskandinav banyoda küvet nasıl olmalı?

İskandinav banyo için tercih edeceğiniz küvet modern stilde olduğu gibi bağımsız bir küvet olabilir. Bağımsız küvetler görünüm olarak çok çağdaş bir etki yaratırlar. İskandinav stilde hem minimalist hem modern stilden izler gördüğümüz için küvetin, modern tasarım banyolarda olduğu gibi bağımsız olması yenilikçi bir hava yaratır. 

Bununla birlikte standart bir küvet de kullanabilirsiniz. Zira İskandinav tarzda, az sayıda eşya ile çokça aksesuar kullanıldığı için küvet sade dahi olsa diğer parçalarla şık bir ortam yaratabilirsiniz. İskandinav banyoda ahşabı kullanmaya özen gösterin. Daha önce de belirttiğimiz gibi doğal malzemeleri aksesuarlarda olsa dahi kullanmak gerekiyor. Eğer cesur fikirlere açıksanız ahşabı küvette kullanabilirsiniz. Bunun dışında küvetin dış yüzeyince veya ayaklarında altın, gümüş gibi metalik renkler tercih edebilirsiniz.

İskandinav banyo için hangi renkler tercih edilmeli? 

Minimalist tarzdan esintiler taşıyan İskandinav stilde yumuşak, nötr tonları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle beyaz rengi baskındır. Böylece mevcut banyo alanı küçük dahi olsa beyaz renkle daha ferah ve aydınlık gözükecektir. Beyaz rengi zeminde, duvar kaplamalarında, lavabo ve küvet gibi büyük parçalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede banyo, görsel açıdan olduğundan daha büyükmüş gibi algılanır. Beyaz dışında gri ve pastel tonlar da kullanılabilir. 

Koyu renkler de değerlendirilebilir  ancak hem banyoyu daha kapalı ve basık gösterir hem de İskandinav stilin aydınlık etkisi kaybolur. Beyaz ile birlikte belli noktalarda siyah kullanımı da sık görülüyor. Siyah-beyaz ikilisi her daim modern bir etki yaratır, bu yüzden İskandinav stilde de bolca siyah beyaza rastlarız.  

Altın, gümüş ve bakır gibi metalik renkler de tüm banyoya kaplamayacak şekilde bazı parçalarda güzel durur. Bu saydıklarımız İskandinav tasarım banyolarda hiç canlı renkler olmadığını düşündürmesin. Baskın renkler daha çok lamba, havlu ve halı gibi küçük eşyalarda kullanılır.

İskandinav banyo için kullanılacak aksesuarlar nelerdir?

İskandinav stilde az sayıda eşya ile sadeliğinden öneminin altını çizdik. Fakat bu tür banyolar aksesuar konusunda oldukça zengindir. İskandinav tasarım bir banyoda mutlaka büyük bir ayna olur. Bu ayna standardat bir model yerine daha eğlenceli bir tarza sahiptir. Aynı zamanda kare, dikdörtgen ve yuvarlak gibi geometrik bir şekli veya çerçevesi vardır. İskandinav banyo da öne çıkan diğer bir aksesuar ahşap tabure ve merdiven şeklinde raflıktır. 

Modern bir fikirden yola çıkan bu parçalar hem yerden tasarruf sağlar hem de yaratıcı görünürler. Eğer banyo için tercih ettiğiniz zemin beyaz renk ise geometrik desenli küçük bir halı banyo dekorasyonunu tamamlayacaktır. İskandinav stilde en çok gördüğümüz şeylerden biri duvarlarda farklı ebatlarda pek çok resimdir. 

Banyoya resim asmak hem ezberbozan hem de eğlenceli bir fikirdir. İskandinav banyonuz için yeşil bitkileri de süsleme amaçlı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Son olarak banyonuza daha fazla parıltı katmak için modern lamba modelleri satın alın.

İskandinav banyoda zemin kaplaması nasıl olmalı? 

Bu tarz banyolarda beyaz rengi mutlaka öne çıkar. Bununla birlikte eğer duvarlarda desenli fayans kullandıysanız zeminde beyazı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Siyah beyaz seramik karolar da İskandinav banyoyu tamamlayıcı bir seçimdir. 

Ayrıca ahşap zemin de İskandinav banyoya çok yakışacaktır. homify’da İskandinav banyo ilgili dergi yazılarımıza göz atabilir;  Banyo dekorasyonunda farklı örnekler ve Banyo dekorasyon modelleri başlıklarında ilham verici örnekler bulabilirsiniz.