Tropikal Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler| homify Tropikal Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Tropikal Banyolar İçin İlham Veren Fikirler & Resimler

Tropikal banyo dizaynı 

Banyo dekorasyonları söz konusu olduğunda zamanın trendlerinden bahsetmek aslında biraz anlamsızlaşıyor çünkü banyo tasarımlarında da her ne kadar zaman zaman popülerleşen akımlar olsa da aslında çoğunlukla oldukça kişisel bir yaşam alanı olduğu için kişisel alışkanlıklar, zevkler ve konfor anlayışı dekorasyonu belirleyen ana unsur oluyor. 

Farklı banyo tarzlarının ayırt edici özelliklerini belirleyen unsurlar da aslında banyo dekorasyon stillerinin ana noktalarını oluşturan unsurlar oluyor. Örneğin dinlendirici ve mümkün olan en hijyenik banyoya sahip olmak istiyorsanız modern minimalizm; canlandırıcı bir görkem ve göz alıcı bir estetikten banyoda da vazgeçmek istemiyorsanız klasik stil dekorasyon, doğallıkla gelen bir huzur arıyorsanız rustik tarz sizin banyonuz için ideal tarz olabilir. Hem dinlendirici, hem sıcak ve samimi, hem canlandırıcı ve olabildiğince de doğal bir banyo atmosferi yaratmak isterseniz, aradığınız banyo dekorasyonu tropikal olacaktır. 

Aşağıda, hayalinizdeki banyoya ulaşabilmenizi kolaylaştırmak için bu tarz banyolar hakkında en çok merak edilen konu başlıklarını inceliyoruz. Eğer banyonuzun nasıl dizayn edilmesi gerektiğine çoktan karar verdiyseniz ve aklınızdaki tasarımı hayata geçirecek profesyonel şirketlerle iletişime geçmek istiyorsanız, homify sayfalarında kayıtlı olan birbirinden nitelikli ve tecrübeli uzmanlara banyo tasarımcıları sekmesini tıklayarak ulaşabilir ve size yakın olanlarla hemen iletişime geçebilirsiniz.

Tropikal tarz dekorasyon nedir?

Tropikal banyo tarzını anlayabilmek için önce tabii ki tropikal tarzın genel detaylarına hakim olmamız gerekiyor. Tropikal iklim kuşağının yarattığı o sıcak ve enerjik havasını taklit eden bir tarz olan tropikal temalar çoğunlukla yoğun yeşil bitki kullanımı ile anımsanırlar. Yapay olmayan bir canlılık ve gösterişin ön planda olduğu bu tarzın verdiği en belirleyici duygu şölen havasında sıcacık bir kumsal tatili hissiyatıdır. Bu tarz ile dizayn edilmiş yaşam alanlarında kendinizi mutlu, stressiz ve zinde hissedersiniz.

Tropikal temalı dekorasyonlarda doğal unsurlar ön planda tutulur ve yapay ve parlak renkler pek tercih edilmez. Renklerin canlılığı da doğanın bir taklididir diyebiliriz. Güneş sarısı, yaprak yeşili, gökyüzü mavisi gibi canlı renkler ön plandadır ancak örneğin pırıldayan bir neon kırmızısı bu tarz için uygun değildir. 

Tropikal tarz dekorasyonlar aslında ülkeler ve bölgeler arasında değişimler gösterebilir ancak genellikle doğaya dönük ve dış mekanların iç mekanlarla iç içe geçtiği yaklaşımlar ortak noktadır. Bambu, rattan gibi tropik bitkilerden elde edilen doğal malzemelerden üretilen mobilyalar,  maun ve tik ağacı gibi sıcak iklim ağaçlarından elde edilen ahşap malzeme kullanımı bu tarzın en öne çıkan özelliklerindendir. Tropikal dekorasyonların olmazsa olmazlarından bir diğeri ise yeşil bitkilerle canlandırılmış havadar ortamlardır elbette.

Banyoda tropikal tarzı tercih etmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Tropikal temalı dekorasyonların en öne çıkan özellikleri kullandıkları doğal malzeme ve canlı bitkilerin söz konusu atmosferi ekstra bir çabaya gerek olmadan dinlendirici ve huzurlu bir hale getirmesi. Banyolar da her sabah yeni güne başladığımız yaşam alanları olarak enerji veren bir doğallığa sahip olduklarında işlevleri doğrultusunda vermeleri gereken hissi çok daha doğrudan ve saf bir şekilde yayabiliyorlar. Ayrıca yoğun ve stresli iş günlerinin ardından dinlendirici sıcak bir banyo da etkisini en iyi tropikal temalarda gösteriyor.

Tabii tropikal temalı banyoların yaydığı olumlu ve yüksek enerji bu tarzın tek avantajı değil. Popülerlik açısından baktığımızda da dekorasyon dünyasının öne çıkan trendlerinin arasında tropikal etkiler yer alıyor. Yalnızca banyolarda değil, evin her yaşam alanında geçtiğimiz yıllar içinde giderek artan bir yaygınlığa ulaşan tropikal esintili tasarımlar evinize karakter ve stil katmak için de bire bir.

Şıklığı, dinlendiriciliği ve yenileyici doğallığının yanında pek de dezavantaj gibi görünmese de, tropikal tarzın da kendine göre zorlukları var elbette. Bunlardan en göze çarpanı da, canlı bitki kullanımının yoğun olduğu bu stilde kullanılan bitki ve çiçeklerin bakımını sağlamak olacaktır elbette. Ancak neyse ki ülkemizin iklimi ev ağaçlarının bakımını kolaylaştırıyor.

Tropikal tarzlı banyo dekorasyonunun estetik özellikleri nelerdir?

Dediğimiz gibi, doğallık ve sıcaklıkla gelen yenileyici bir enerji tropikal banyoların vazgeçilmez özellikleri arasındadır. Peki bu enerjiyi sağlayan estetik unsurlar nelerdir? Yani kusursuz bir tropikal banyoda neler mutlaka olmalı?

Bu sorunun cevabı elbette evden eve değişecek olsa da, aslında temel birkaç unsurdan bahsedebiliriz. Bu unsurların başında da şüphesiz ki canlı bitkiler geliyor. Banyolarda kullanılan ev ağaçları ve yeşil bitkiler banyoya her zaman yenileyici ve canlandırıcı bir tazelik katarlar ve banyonun havasının her zaman daha güzel ve temiz olmasını sağlarlar. Eğer banyonuzda tarz olarak tropikal bir stil tercih etmeseniz bile bu tarzın bu eşsiz özelliğini tropikal bir dokunuş olarak banyonuzun dizaynına katabilirsiniz. Geniş yapraklı, bakımı kolay ev ağaçları hemen hemen her tarza uyum sağlayabilene bitkilerdir.

Doğal ve sıcak renk tonlarında fayanslar da banyonuzda tropikal esintiler yaratmanın şık yollarından biri. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi bu şıklık parlak ve yapay renklerle değil, tropik iklim kuşağındaki sahillerin doğallığını taklit eden canlılıktaki sarı, mavi, yeşil, ağaç kabuğu gibi renklerle meydana getirilmeli.

Sadece banyoları değil, herhangi bir yaşam alanına tropikal bir sıcaklık katmanın en popüler yöntemlerinden biri ise tropik desenli duvar kağıdı ve kaplamaları. Ananas, muz, mango gibi tropikal meyveler, palmiyeler gibi geniş yapraklı bitkiler, flamingolar, filler ya da yoğun ormanların vahşi üyelerinden oluşan hayvanlar, son yıllarda en çok popüler olan harika duvar kağıdı desenlerini oluşturuyor.

Banyo dolabı, tezgah gibi yerleşik dekorasyon unsurlarının malzeme tercihlerinde de doğal seçenekler kullanılmalı elbette. Ahşap ve bambu en çok kullanılan ve en ideal malzemelerin başında geliyor. Ayrıca hasır sepetler, keten gibi doğal kumaşlardan imal edilmiş banyo halıları, botanik desenli banyo perdeleri, hindistan cevizi gibi doğal şeylerden yapılmış sıra dışı ve yaratıcı aksesuarlar ve aromatik mumlar da tropikal banyolarda kullanılabilecek benzersiz dekorasyon unsurlarını oluşturuyor.

Farklı tropikal banyo fikirlerine nereden ulaşabilirim?

Eğer banyonuza pratik tropikal dokunuşlarda bulunmak istiyorsanız ya da banyonuzu bu tarz ile yeniden yaratmak istiyorsanız homify sayfalarında dünyanın dört bir yanından tropikal banyo örneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca size ilham verecek olan banyo dekorasyonu önerilerine de homify Dergi sekmelerindeki yazı ve derlemelerimizi inceleyerek ulaşabilir, hoşunuza giden banyo dekorasyon örneklerini kendi fikir yazılarınızın bulunduğu sayfanıza kaydedebilirsiniz. Ayrıca dekorasyon konusunda aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.