Bebek Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Bebek Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Bebek Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Bebek odasını nasıl dekore etmeliyim?

Bebeğin dünyaya gelmesine yakın‚ evi tatlı telaş sarar ve yapılması gereken işlerden bir tanesi de aileye katılacak olan bu minik bireye içinde rahat edeceği bir oda hazırlamaktır. Bebek odası hazırlamak oldukça eğlenceli bir iştir! Bebeğiniz için hem sevimli hem de konforlu eşyaları bir araya getirmek ve nihayetinde şık ve işlevsel bir çocuk odası oluşturmak için alışveriş planları başlar.

Bebek odası bebeğin zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimini olumlu etkileyecek şekilde düzenlenmelidir. Mekana dingin bir havanın hakim olması, hem bebeğin huzuru hem de annenin huzuru için oldukça önemlidir. Bu nedenle, mobilya ve aksesuar seçiminden önce bebek için doğru olan odanın seçimi yapılmalıdır.

Bebek odası ebeveyn odasına yakın olmalıdır ki, anne ve baba gerekli durumlarda bebeğe hızlıca ulaşabilsin. Bebek odasının mutlaka doğal gün ışığı alan bir penceresi olmalıdır ve oda sık sık havalandırılmalıdır. Odanın mümkün olduğunca gürültüsüz bir alanda olması da tercih edilmelidir. Ayrıca oda emniyetli olmalıdır ve kolayca temizlenebilen eşyalar ile döşenmelidir.

Bebek odası için alışverişe başlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey ise, satın alacağınız ürünlerin sağlık açısından uygunlukları olmalıdır. Mobilyaların malzemesi olarak doğal bir ürün olan ahşap tercih etmekte fayda var. Ayrıca, cilanın solunuma zarar vermemesi lazım. Tekstil ürünlerinde ise, kullanılan boyanın alerjik etki olasılığını yok etmek ya da en aza indirmek için mümkün olduğunca kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Sentetik ürünler yerine pamuklu ürünleri tercih etmenizi öneririz.

Odanın zemin kaplamasının ise kaygan olmamasına azami özen göstermeniz gerekiyor. Mat, kaydırmaz, kiri gösteren ancak aynı zamanda kolayca temizlenen malzemeler bebek odası zemin kaplaması için idealdir. Bu malzeme ahşap parke, laminant parke ya da mat seramik zemin olabilir. Bebek odalarında halı olması ise pek önerilmiyor, zira halı toz tutma olasığı yüksek bir malzeme ve alerjik reaksiyona neden olabiliyor.

Hangi mobilyaları seçmeliyim?

Bir bebek odasının ihtiyaçları bebek büyüdükçe değişir. Bebeğin ilk birkaç yıl boyunca kullanacağı tüm mobilyaları tek seferde satın alabileceğiniz gibi, her bir parça mobilya ve aksesuarı zamanı geldikçe de alabilirsiniz.

İlk etapta ihtiyaç olan mobilyalar beşik ve alt değiştirme masası olarak da kullanılabilen bir şifonyerden ibarettir. Beşik modelleri oldukça çeşitlidir ve beğenileriniz doğrultusunda bir karar verebilirsiniz. İhtiyacınıza ve beğeninize göre, yalnızca ilk yıl kullanılabilecek ufak ve portatif bir model de seçebilir, birkaç yıl boyunca kullanmaya devam edebileceğiniz, karyola tipi bir beşik de tercih edebilirsiniz. Portatif beşikler doğum sonrasında bebeklerin yoğun bakıma ihtiyacı olduğu dönemlerde ebeveyn odasında kullanılabilir, daha sonraysa kendi odasına taşınabilir. Karyola tipi beşikler ise nispeten uzun süre kullanılabileceği için birkaç yıl boyunca yeni yatak masrafı çıkarmaz.

Satın alacağınız beşiğin kenarları kolayca çıkarılıp yıkanabilen pamuklu kumaşla kaplı pedlerle desteklenmiş olmalı, ön korkuluğu ise hareketli olmalıdır. Arzu edilirse sallanabilen modeller tercih edilebilir. Beşiğin derinliği ne çok fazla olmalı ne de fazla alçak olmalıdır; böylece siz belinizi zorlamadan bebeğe kolayca ulaşabilirsiniz, bebek ise ayaklandığında düşme tehlikesi atlatmaz. Ayrıca, parmaklıkların aralıkları da bebeğin herhangi bir uzvunun sıkışmayacağı aralıkta olmalıdır, (en az 2,5 cm, en fazla 7 cm). Emzirmeye destek sağlayan minderler de bu dönemde alınması gereken ürünler arasında.

Bebek biraz büyüdüğünde, annenin bebeği rahatça emzirebilmesi için dekorasyona bir koltuk ve miktarı artan eşyalar için bir de giysi dolabı eklenebilir.

Bebek artık hareketlenmeye başladığında ise, odanın emniyeti konusunda alınan önlemlerin önemi artar. Kapı ve pencereler, sivri köşeler, prizler bebek tarafından ulaşılamaz hale getirilmeli, gerekli tüm koruyucu unsurlar kullanılmalıdır.

Odayı nasıl yerleştirmeliyim?

Beşiğin oda içerisindeki konumu çok önemlidir. Beşiği pencereye, kapıya veya ısı kaynaklarına yakın yerleştirmemelisiniz. Beşik doğrudan güneş ışığı almamalı ve mümkünse tamamen duvar dibinde de konumlanmamalıdır. Bebek odanız yeteri kadar genişse, beşiğin dört tarafını da boş bırakmayı tercih etmelisiniz. Oda yeterli genişliğe sahip değilse, beşiğin baş kısmını duvara dayayabilirsiniz.

Şifonyer ve dolap ise duvar kenarlarında olmalı, gün ışığını kesmemeli, genel hareket alanını daraltmamalıdır. homify sayfalarında ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından bebek odası fotoğrafları inceleyebilir, kendi bebek odanızı oluşturmak için ihtiyacınız olan ilhamı bulabilirsiniz. Beğendiğiniz odaları aynen kopyalayabilir, hoşunuza giden mobilyaları homify sayfaları üzerinden ulaşabileceğiniz firmalara yaptırabilir ya da bir dekoratörle çalışabilirsiniz.

Bebek odasının renkleri nasıl olmalı?

Bebek odası tasarlarken genellikle erkek çocuk yatak odası için mavi, kız çocuk yatak odası içinse pembe tonlarını tercih etme eğilimi var. Bu renkler cinsiyetlerle ve dolayısıyla cinsiyet rolleriyle özleştirildiği için pedagoglar tarafından aslında hiç önerilmiyor. Biz ise, kötü bir dekorasyona neden oldukları için hiç önermiyoruz! Önerilen renkler yine açık tonlarda; ancak üç ya da dört rengin bir arada kullanıldığı, kontrast oluşturan kombinasyonlar. Ağırlıklı olarak sıcak renkleri ya da soğuk renkleri seçebilir, seçtiğiniz rengi ona uyumlu ikinci bir renk ile kombine edip, dekorasyonu kontrast bir renk ile tamamlayabilirsiniz. homify sayfaları bebekler için uygun renk ve desenlere sahip duvar kağıtları bulmak için de bire birdir!

Bebek odasının aydınlatması nasıl olmalı?

Bebek odasının mutlaka bir penceresi olmalı ve oda doğal gün ışığı almalı. Oda ısısı iyi bir şekilde ayarlanmalı, gereğinden sıcak yapılmamalıdır. Bu nedenden dolayı güney yönü pek tercih edilmiyor. Odada ısı ölçer ve nem ölçer bulundurmakta fayda var. Ayrıca, gerekli zamanlarda ışığı tamamen kesebilecek kalınlıkta perdeler ya da gölgelikler almak da faydalı olacaktır.

Odanın suni aydınlatması ise direkt ve yalnızca tepeden olmamalı, mümkünse ışık kaynakları ayarlanabilmelidir. Ayarlanabilir bir aydınlatma geceleri az ışık veren bir gece lambasına dönüşeceği için pratik bir kullanım sağlar. Homojen bir aydınlatma sağlamak için birkaç noktadan aydınlatma yapmak doğru olacaktır. Bunun için dekoratif olarak da şık bir görünüm oluşturan aplikler, abajurlar ve şerit lambalar kullanılabilir. homify sayfalarında aydınlatma konusunda uzman birçok firma bulabilir, bu firmalar ile doğrudan iletişime geçerek detaylı soruları kendilerine yöneltebilirsiniz.