Beşik Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Beşik Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Beşik Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

 1. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Beşik çatı
 2. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Beşik çatı
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Beşik çatı
 5. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Beşik çatı
 6. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Beşik çatı
 7. ofisvesaire – M Çatı Katı // M Roof Top: tarz Beşik çatı
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - ZÜMRÜT: tarz Beşik çatı
 10. ENGIMULTI: tarz Beşik çatı
 11. ENGIMULTI: tarz Beşik çatı
 12. ESMETEVA : tarz Beşik çatı
 13. House Renovation London Ltd: tarz Beşik çatı
 14. Rusticasa: tarz Beşik çatı
 15. 위드하임: tarz Beşik çatı
  Ad
 16. Fabiana Ordoqui Arquitectura y Diseño.  Rosario | Funes |Roldán: tarz Beşik çatı
  Ad
 17. AMID: tarz Beşik çatı
  Ad
 18. Fabiana Ordoqui Arquitectura y Diseño.  Rosario | Funes |Roldán: tarz Beşik çatı
  Ad
 19. Obras Amber: tarz Beşik çatı
 20. Black Oak Company group|( Ooty. )( Timberman )( Growing ): tarz Beşik çatı
  Ad
 21. Möhring Architekten: tarz Beşik çatı
 22. Maisy Melo Arquitetura e Urbanismo: tarz Beşik çatı
 23. GREENcanopy innovations: tarz Beşik çatı
 24. Design WRX: tarz Beşik çatı
 25. Maisy Melo Arquitetura e Urbanismo: tarz Beşik çatı
 26. N&V diseño y construcción: tarz Beşik çatı
  Ad
 27. N&V diseño y construcción: tarz Beşik çatı
  Ad
 28. Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange: tarz Beşik çatı
 29. Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange: tarz Beşik çatı
 30. Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange: tarz Beşik çatı
 31. Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange: tarz Beşik çatı
 32. Dachdeckermeisterbetrieb Dirk Lange: tarz Beşik çatı
 33. AMID: tarz Beşik çatı
  Ad

Beşik çatı nedir?

Evlerimizi soğuktan, sıcaktan, yağmur, kar ve doludan, rüzgardan, kısacası her türlü hava şartından koruyan en üst bölümüne çatı adı verilir. Çatılar, evlerimizin sert iklim koşullarına en çok maruz kalan bölümleridir. Bir eve uygulanacak olan çatı türü, evin konumuna ve mimarisine göre belirlenir, yani hem hava şartları hem de görsellik çatının tasarımının ne şekilde olacağı konusundaki  önemli faktörlerdir. Örneğin, yağmur en yaygın hava koşullarından biridir ve çatılar yağışın kontrollü ve hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için tasarlanmalıdır. Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde, karın çatı üstünde birikip binaya ağırlık yapmaması ve bir an önce tahliye edilmesi için eğim oranı yüksek çatılar tercih edilir.

En çok kullanılan çatı modelleri beşik çatılar, kırma çatılar ve düz çatılardır. Bu çatı tiplerinden her birinin kendi alt kategorileri ve varyasyonları da vardır. Beşik çatı, çift yüzeyli çatı olarak da adlandırılan bir modeldir ve iki tarafa eğimi vardır. Beşik çatının her iki yüzü, çatının en tepe noktasında yer alan ve mahya adı verilen, yere paralel bir kalas ile birbirine bağlanır. İki eğimli yüzeyin meyili aynı oranda ise, mahya binanın dar kenarlarının ortasından alınarak düzenlenir. Binanın dar kenarlarında kalan üçgen formdaki ön ve arka duvarlara ise kalkan duvar adı verilir. Bu tür çatılara beşik denilmesinin nedeni, çatıya tersten bakıldığında şeklinin bir beşik gibi görünmesidir.

Beşik çatı modeli çatı katına sahip evlerde sıklıkla tercih edilir. İki yöne doğru eğimli olması sayesinde beşik çatılara istenilen eğim verilebilir, böylece çatının ortası istenildiği kadar yükseltilebilir. Çatı eğimi, normal iklim bölgelerinde %30-33’lük bir açıyla yapılırken kar potansiyeli yüksek olan bölgelerde kar yüküne daha az maruz kalması için %40-45’lik eğime kadar çıkılabilir.

Yaygın olarak kullanılan beşik çatı alt kategorileri nelerdir?

- Üçgen biçmindeki duvarın evin ana giriş cephesine baktığı açık beşik çatılar,

- Çatı yapısının binanın dışına çıkıntı yaptığı kutu beşik çatılar,

- T biçmindeki yapıların üzerini örten T beşik çatılar,

- L biçmindeki yapıların üzerini örten L beşik çatılar,

- Sundurma çıkıntılı beşik çatılar,

- Güvercinlikli beşik çatılar,

- Hollanda tipi, hibrit beşik çatılar.

Bu çatı modellerinden bazıları ülkemizde oldukça yaygınken, bazıları ise daha çok yabancı ülkelerde gördüğümüz modellerdir. Dünyanın dört bir yanından müstakil ev fotoğrafları paylaşılan homify sayfalarında tüm bu örneklere yer verilmektedir.

Beşik çatının iskeleti nasıl olmalıdır?

Beşik çatının altyapısında ahşap da, çelik de kullanılabilir. Ahşap çatılar hafiflikleri ve kolay uygulanabilirlikleri nedeniyle tercih edlirken, çelik çatılar sağlamlıkları açısından tercih edilmektedir. Her iki malzeme de dayanıklı olmakla birlikte, ahşabın yangında taşıma yeteneğini en geç kaybeden yapı malzemesi olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Ayrıca, binaya daha az yük bindirdiği için deprem durumunda da daha fazla güvenlik sunar.  

Beşik çatının örtüsü nasıl olmalıdır?

Çatı örtüsü adı da verilen çatı kaplama malzemeleri çeşitlilik göstermektedir. Beşik çatıların örtüsü için pişmiş toprak kiremit, beton kiremit, çinko titanyum panel, bitümlü (asfaltlı) şingıl (shingle) ve ahşap şingıl (pedavra) kullanılabilir. Her malzemenin birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Pişmiş topraktan yapılan geleneksel kiremit modelleri ülkemizde en çok tercih edilen çatı kaplama türü olmakla birlikte, fiyat olarak da en pahalılardan biridir. Ancak beton kiremitlere oranla sıvı emiliminin yarı yarıya olması, beton kiremitlere göre hafifliği nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Pişmiş topraktan imal edilen kiremitlerin beton kiremitlere göre dezavantajı ise yüksek fiyatlarının yanı sıra ısıya dayanaklıklarının daha az olması ve bu nedenle daha kolay kırılma olasılıklarıdır. Toprak kiremitler don gibi sert hava koşullarında çatlayıp kırılabilirler. Pişmiş toprak kiremitler doğal olarak kızıl renge sahiptirler, beton kiremitlerde ise renk yelpazesi oldukça geniştir ve hemen hemen her renkte beton kiremit imal edilebilmektedir. Beton kiremitlerin boyutları ve şekilleri standarttır ve toprak kiremitlere göre daha büyük oldukları için montajları daha kısa sürer.

Çinko çatılar geleneksel halleriyle ülkemizde pek yaygın olmasa da, yeni teknoloji ürünü olan titanyum çinko bileşimli çatı örtüleri hem konut hem de endüstriyel yapılarda gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Titanyum çinko bileşimi korozyona karşı dirençli, dayanıklı, bakım gerektirmeyen, hafif bir malzemedir ve özellikle çağdaş stildeki yapılarda tercih edilir. Fiyatı alternatiflerine göre yüksek olmakla birlikte, uzun ömrü sayesinde kendini amorti eder. Ayrıca, geri dönüşümlü bir malzeme olduğu için tekrar kullanılabilirler, yani sürdürülebilirlik açısından da vir tercih nedeni oluştururlar.

Bitümlü şingıl ise en uygun fiyatlı ve en hafif çatı kaplama malzemesi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Kolay döşenmesi vakitten ve işçilikten tasarruf sağlar. Çeşitli şekillerde ve renklerde olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Şingılın dezavantajı ise, alternatiflerine oranda basit görünümü ve kısa ömrüdür. İzolasyonu pek kuvvetli değildir, ayrıca fırtınada yerlerinden kopabilirler.

Ülkemizde pek yaygın olmayan bir başka beşik çatı örtüsü ise ahşap şingıllardır. Genellikle sedir ağacından yapılan ahşap şingıl kaplamalar otantik ve şık görünümleri ile ön plana çıkarlar ancak yüksek maliyetleri nedeniyle pek yaygınlaşmamıştır.

Beşik çatılar, aynı zamanda ışıklık adıyla da bilinen çatı pencereleri için de uygundur. Doğal gün ışığından azami düzeyde faydalanmaya yarayan çatı pencerelerinin manuel ya da uzaktan kumandalı modelleri mevcut.  

Güvenilir çatı ustasını nereden bulabilirim?

Çatı konstrüksiyonu uzmanlık gerektiren bir daldır. Kusursuz bir çatı, binanın mimarisi ile uyumlu olmalı, aynı zamanda su ve ısı izolasyonunu çok iyi sağlamalıdır. Çatı kaplaması için kullanılacak malzemenin türü, çatının biçimine göre seçilmeli, kaplama altı tahtası (taşıyıcı katman) ile çatı örtüsü arasına gerekli olan tüm izolasyon katmanları eksiksiz olarak yerleştirilmelidir.

Çatı inşasında, malzemenin yanı sıra işçilik de çok önemlidir. Çatı yapımı mutlaka profesyonel bir çatı ustası tarafından gerçekleştirilmelidir. İster sıfırdan bir çalışma yaptırın isterse de bir tadilat ya da tamirat işi olsun, homify profesyonell sayfasından ihtiyacınız olan ustaya ulaşabilir, hatta ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.