Bodrum Pencereleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri | homify Bodrum Pencereleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri

Bodrum Pencereleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri

1- Bir bodrum penceresi seçerken ne düşünmeliyim?

Bodrum bulunan evlerde pencere mutlaka gereklidir. Aksi halde bodrum katı karanlık ve işlevsiz hale gelir. Bununla birlikte bodrum penceresinin daha önemli bir amacı vardır. Yangın veya diğer diğer acil durumlarda bodrumdan güvenli bir çıkış sağlamalıdır. Dolayısıyla bodrum penceresi yetişkin bir insanın sığacağı genişlikte olmalıdır. Acil durumlar için alınacak bir diğer önlem pencerenin içinden merdiven sığacak kadar büyük olmasıdır. Tüm bunlar hesaba katılarak pencere yaptırılmalıdır. Bodrum penceresinin bir diğer avantajı hava akışını sağlamaktır. Havasız kalan bir mekan insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu nedenle düzenli olarak sık sık havalandırılmalıdır. Bodrum penceresi standart pencerelere oranla daha basık ancak geniştir. Bu şekli tamamen bodrumun mimari durumuyla ilgilidir.

Bodrum katı yeni bir yatak odası, home office veya başka bir yaşam alanı oluşturmak için kullanılacaksa eğer yine bodrum penceresi elzem hale gelir. Yoksa yaşam alanı karanlık ve kasvetli olur. Aydınlatma ve havalandırma dışında ahşap pencereler ya da pimapen pencerelerde aranan ısı ve nem yalıtımı gibi özellikler bodrum penceresi için de geçerlidir.

2- Bodrum için hangi pencere türü seçilmeli?

Bodrum için seçilecek pencere öncelikle malzemeye göre belirlenir. Alüminyum ve demir gibi metal doğramalar kullanışlı değildir. Zaman içinde paslanma riski vardır. Günümüzde en popüler pencere türü PVC doğramalardır. Bunda en önemli sebep uzun ömürlü olmasıdır. Bunun dışında metal gibi pas tutmaz, çürümez, eğilip bükülmez, deforme olmaz, ısı kaybınna neden olmaz, boya gibi özel bir bakım gerektirmez. En önemlisi de ekonomiktir. Günümüzde bu malzemenin geri dönüştürebilir niteliği taşıyanları da vardır. Dolayısıyla çevre dostudur. Ayrıca modüler bir yapıdadır, bu nedenle kurulumunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Fakat PVC doğramaların da dezavantajları mevcut. Ateşe dayanıklı bir malzeme değildir. Tadilat yapılması gerektiğinde çıkarıp sökmesi güçtür. Çok fazla renk seçeneği yoktur. Acil durumlarda örneğin yangın çıktığında tehlikeli toksik dumanlara neden olur. Tüm bunlara rağmen PVC pencereler diğer seçeneklere oranla daha dayanıklıdır. Bu da popüler olmasında en büyük etkenlerden biridir.

Malzemeden sonra ikinci husus pencerenin tasarımıdır. Standart biçimde içe doğru iki kanatlı ya da tek kanatlı pencere, yukarıdan aşağıya doğru açılan hooper pencere ya da kayar kapaklı pencere modelleri mevcuttur. Eğer bodrumunuz küçük bir alana sahipse kayar kapılı modeller sizin için en iyisidir. Diğer modellere ise bodrumun mimari yapısı, kullanım amacı ve dekorasyonuna göre karar verilmelidir.

3. Bodrum için en iyi pencere malzemesi hangisidir?

Vinil yapımı çerçeveler rutubetten kaynaklanan hasara karşı dayanıklıdır, pas gibi sorunlara sebep olmaz, kolayca temizlenebilir. Aynı zamanda sert güneş ışığına  dayanıklı olacak şekildir tasarlanmış. Maliyet açısından ekonomiktir, çok çeşitli renk ve stilleri mevcuttur.

Ahşap, dekoratif açıdan estetik görüenen bir pencere modeli olmakla birlikte diğer malzemelere oranla dayanıksızdır. Isı yalıtımında başarısızdır, hava değişikliğine bağlı olarak kısa zamanda deforme olabilir. Nem sonucunda yüzeyinde yıpranma oluşur. Sürekli bakım ve boya ister. Bu nedenle günümüzde çok az tercih edilen bir modeldir.

Fiberglas ev penceresi kullanımına elverişli, hem iç hem dış mekanda harika görünen, dayanıklı bir malzemedir. Çok güçlü bir malzeme olması acil durumlar hesaba katıldığında önemli bir avantajdır. Aynı zamanda çok sayıda renk ve tasarım seçeneği sunar. Ancak pahalı bir pencere modelidir. Bu nedenle diğerleri kadar popüler olmamıştır.

Alüminyum güçlü, dayanıklı, istediğiniz renge boyanabilen bir diğer seçenektir. Ekonomik açıdan ucuz olduğu için bir dönem yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde ekonomik seçeneklerden biridir. Ancak pas tutabilir, bu da uzun vadede olumsuz bir özelliktir.

4. Bodrum penceresinin değiştirilmesi

Pencereleriniz eskisi kadar iyi yalıtım sağlayamadığında, bakım gerektiğinde değiştirme zamanı gelmiş demektir. Yeni bir pencere evinizi görünüşünü yükseltip enerji verimliliğini arttırması bakımından epey avantaj sağlar. Pencere değişiminde hangi cam türünün bodrumunuz için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bunun için bodruma giren ışık miktarını göz önünde bulundurun. İkinci bir husus pencerenin çerçeve modelidir. Eviniz için doğru boyutta ve uygun kalınlıktaki pencereyi tercih etmelisiniz. Aynı zamanda pencere modelinin estetik yönünü unutmayın. Dekorasyonu tamamlayıcı öğelerden biridir pencere. Malzeme olarak pencere türlerini araştırın. Genellikle pencere türleri 3 gruba ayrılır. Bunlar ahşap, plastik ve metal doğramalardır. Her birinin kendine özgü artıları ve eksileri bulunur. Günümüzde en az tercih edileni ahşaptır. En popüler olanı ise PVC pencerelerdir. Bunda en önemli etken ucuz ve dayanıklı olmasıdır. Pencere değişimi yaparken özetle pencere stili, çerçeve türü, enerji tasarruju, pencere boyutu gibi etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Karar aşamasından sonra ölçüm yapılıp en geç 3-4 hafta içinde pencere montajı yapılır. Bu aşamada eğer konuya hakim değilseniz, pencere firmalarına başvurmak daha makûl bir çözüm olacaktır.

5. Bodrum pencerelerinin dekorasyonu ve bakımı

Bodrum katında büyük pencereler mevcut ise tül, stor, zebra gibi perde modelleri ile tamamlayabilirsiniz. Perde kullanımın amacı gölgelik ve arzuya göre mahremiyet sağlayarak yaşanabilirliği arttırmaktır. Bodrum katı yatak odası, salon, çalışma odası gibi bir alana dönüştürülecekse eğer perde kullanımı mutlaka bir ihtiyaç haline gelir.

Bodrum penceresi form olarak basık fakat geniş bir tasarıma sahip olduğu için uzun perdeler yerine kısa modellere yönelmelidir. Uzun perde tercih ediliyorsa açık tonlu, tül perdeler kullanılabilir. Perdelerin açık tonlu olmasında amaç pencereden gelen güneş ışığını engellememektir. Doğal ışık önemli bir aydınlatma kaynağıdır. Bodrum penceresi basık olduğu için ışığın girişi engellenmemelidir. Dekorasyonda canlı ve cesur renkler seçilerek perdelerin açık tonu dengelenebilir. Bitkiler ve  çeşitli duvar aksesuarları ile pencere görünümüne hareket sağlanarak estetik bir bodrum dekorasyonu meydana getirilir. Zamanla oluşan toz ve yağmur lekeleri sebebiyle camlar düzenli olarak silinmelidir.