Bungalovlar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Bungalovlar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Bungalovlar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1- Bungalov nedir?

Bungalov, başlangıçta Güney Asya'daki Bengal Bölgesinde inşa edilen, günümüzde ise dünya çapında örneklerine rastlanılan bir bina türüdür. Bungalov kelimesinin anlamı ülkelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bungalov evlerin ortak özellikleri arasında alçak katlı olması ve veranda bulunması sayılabilir. Bungalov evler Birinci Dünya Savaşı’nda sonra Avustralya ile Amerika’ya bağlı California’da popüler hale geldi. Günümüze geldiğimizde ise Kuzey Amerika ya da İngiltere’de görebileceğiniz bungalovlar küçük bir çatısı olan müstakil ev ya da minyatür ahşap ev görünümündedir. Genellikle ya tek katlıdır ya da eğimli bir çatı üzerine inşa edilmiş ikinci bir kat bulunur.

2- Sürekli ya da dönemlik kalmak için bungalov

Bungolovun kelime anlamı ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte ortak özelliği alçak katlı müstakil bir ev olmasıdır. Bungalov evler ahşap, saman gibi farklı materyallerle inşa edilebilirler. Özellikle ahşaptan yapılma bungalov evler bir ya da iki kişiyi ağırlayacak kapasitede inşa edilip tatil yörelerinde geçici konaklama imkanı sunuyor. Sahil bungalovu ya da su bungalovu olarak da adlandırabileceğimiz bu yapılar genellikle orman içinde yahut denize yakın bir yere inşa ediliyor. Bu tür bungalovlar dönemlik olarak kullanılırken tıpkı standart bir müstakil ev gibi ömürlük kullanabileceğiniz bungolav evler de mevcut. Özel olarak tasarlanabilen bungolar, arzuya göre 2 katlı olabiliyor. Zemin katta çoğunlukla veranda bulunuyor.

2.1 - Bungalov tipleri

Amerikan tipi bungalov evler genelde eğimli veya tırtıklı bir çatı üzerine yine eğimli bir çatı ile ön sundurma yahut ana çatının uzantısıyla oluşmuş veranda gibi özellikler barındırır. Bu tür evlerin özellikle eski olanlarında bodrum katı bulunurdu. Dış cephesinde çoğunlukla tuğla taş kullanılmıştır. Dağ evi tipindeki bungalovlarda ise ikinci kat çatı katı şeklindedir. Farklı ülkelerde çatı malzemesi olarak saz kullanılmıştır. Bungalovların genel karakteristik özellikleri ise 1 ya da 2 katlı olması, geniş ve eğimli bir çatı, girişte veranda ile büyük bir sundurma, veranda ve bahçe gibi açık alanlara kolay erişim ve son olarak girişin doğrudan oturma odasına açılması gibi özellikleri sayabiliriz. Dış cephede ahşap, saman, taş gibi farklı malzemeler kullanılabilir.

2.2- Türkiye’de sık rastlanır mı?

Bungalov evler Türkiye’de giderek yaygın hale gelmeye başladı. Müstakil ev olarak kullanıldığı gibi özellikle doğa ile iç içe olan bölgelerde daha popüler durumda. Bunun sebebi tatil yörelerinde lüks otellere alternatif olarak küçük bungalov yapıların talep görmesi. Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerine bağlı olarak Olimpos, Uzungöl, Kartepe ve Ağva gibi yerlerde rahatlıkla bungalov ev bulabilirsiniz. Bu sayede hem doğa içinde hem de daha ekonomik bir tatil planı mümkün.

3- Bungalov ev inşası

Bungalovlar farklı malzemelerden inşa edilebilir ve basit yapılarda illa ki bir mimara ihtiyaç yoktur. Tatil yörelerinde ağırlıklı olarak ahşap bungalovlara rastlarız. Bu tür evler genelde tek katlı, tamamen ahşaptan yapılan ve küçük bir verandaya sahip yapılardır. Yerden yarlaşık 40 cm yukarıya inşa edilir. Ana malzeme ahşap direktler paslanmaz demir ile birlikte toprağa gömülüdür. Daha sonra beton atılır. Bungalov evler genellikle basit bir dikdörtgen olmasına rağmen farklı şekillerde de inşa edilebilir. Tuğla duvarlara sahip bungalovlarda pencereler çoğunlukla yüksek konumda ve çatıya yakındır. Bu mimari teknik sayesinde pencere üzerindeki tuğlaları desteklemek için özel kemer veya lento ihtiyacını ortadan kaldırır. Bununla birlikte iki katlı evlerde pencerenin üstündeki tuğla duvarın üzerine devam etmekten başka seçeneği yoktur.

3.1 - Enerji verimliliği

Bungalov evler ağırlıklı olarak ahşap malzemesinden yapılır. Ahşabın enerji tasarrufu bakımından pek çok artısı vardır. Kışın sıcak yazın serin bir ev ortamı sunar. Hücresel niteliğinden ötürü çelikten bile kat kat daha iyi bir yalıtkandır. Aynı zamanda termal özelliklidir. Bu doğal termal özelliği sebebiyle bir çok yapı malzemesinin önüne geçer. Çünkü dışarıdan içeriye doğru olan ısı akışını minimuma indirir.

3.2 - Olası doğal afetlere karşı koruma önlemleri

Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığı için ev seçiminde doğal afetler sorusu akla geliyor. Bungalov yapımında kullanılan ahşap depreme karşı avantaj sağlar. Ahşap hafif fakat güçlü bir malzemedir. Bu hafif yapısından ötürü kolay kolay çökmez. Çökme durumunda da hafif olmasından ötürü can kaybı daha az yaşanır. Demir iskeleti olan ahşap evler çok daha dayanıklıdır.

3.3 - Hukuki konular

Her yapı için gerekli olan belgeler bungalov evler için de geçerlidir. Bunlar yapı ruhsatı için gerekli belgeler: ruhsat başvuru dilekçesi, belediyeden alınacak imar durumu ve tapudur. Ek olarak Mimalar Odası’ndan sicil belgesi, oda onaylıbetonarme statik proje, İnşaat Mühendisi Odası sicil belgesi, tesisat projeleri, zemin etüd raporu, yapı müteahhidi ile ilgili belgeler gereklidir.

4 - Avantajlar ve dezavantajlar

Bungalovlar çoğunlukla tek katlı evler olmasına rağmen çoğunlukla eğimli bir çatıyla birlikte ikinci bir kat da içerirler. Bungalovların küçük olanlarının bakımı kolaydır ve uzun vadede masraf çıkarmaz. Isıtma ve soğutma maliyetleri daha düşük olup mülk değeri nispeten yüksek kalma eğilimindedir. Bungalovların büyük olanları değişiklikler ve eklemeler için daha fazla alana izin verirler. Doğal ortamda inşa edilen bungalov evlerin zemini alçaktır. Bu sayede sadece çalılarla dahi mahremiyet sağlanabilir. Dezavantaj olarak ise büyük bungalovlar çok geniş bir arazi kaplar, bu da maliyeti arttırır. Ek olarak çatı kaplamasına daha fazla malzeme gerekir. Zeminin alçak olması uzun vadede problem yaratabilir.

5 - Bakım ve masraflar

Büyük bungalov evler metrekare başına iki katlı evlerden daha pahalıdır. Çünkü aynı oturma alanı için daha büyük bir temel ve çatı alanı gereklidir. Küçük bungalov evler ise ekonomiktir. Ancak dönemlik yaşamaya elverişlidir.

6 - Bungalov ev yapımı

Bungalov ev yapımı için ahşap malzeme favoridir. Yapının temeli için ahşap direkler ile birlikte paslanmaz çelik toprağa gömülüdür. Sonra da beton atılır.