Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları | homify Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları

Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları

Mükemmel bir çalışma odası nasıl olmalı?

Mükemmel bir çalışma odası, ortamı, mobilyaları ve aksesuarları ile çalışmak için rahatlık ve konfor bulacağınız bir alan olmalıdır. Evden çalışmak, rutinimizi ve tempomuzu kendimize göre ayarlama lüksünün yanı sıra evde olmanın rahatlığını da sağladığı için pek çok iş alanı için son derece idealdir. Buna karşın pek azımızın evinde bir çalışma odası yaratma lüksü oluyor.  Kendiniz için mükemmel bir çalışma odası yaratmak için bir ofiste nelere ihtiyacınız olduğunu ve dönüştüreceğiniz odadaki diğer unsurların neler olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kişinin ihtiyaç duyduğu tüm konfor olanakları ve işini yapabilmesi için gerekli unsurların bir araya gelmesi etkin ve verimli bir çalışma odasını ortaya çıkaracaktır. Çalışma odanızda bir işle meşgul olduğunuzda herhangi bir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz. Bunun için de gerek görsel, gerekse de işitsel olarak dikkat dağıtıcı olacak potansiyel etkenlerin önünü en baştan kesmeniz gerekir. Çalışma odanızın gözünüze hoş gelecek, yaratıcılığınızı tetikleyecek ve içinde bulunmaktan zevk duyacağınız bir tasarıma sahip olması da çalışma veriminize ve kapasitenize olumlu anlamda katkıda bulunacaktır.

Çalışma odam içim yeni fikir ve ilham kaynaklarını nasıl bulabilirim?

homify web sitesinde son derece verimli çalışma odası fikirleri bulabilir, iddialı mobilyalar, özel dekorasyonlar, yaratıcı tasarımlar ve çalışma odalarıyla ilgili daha pek çok materyal sayesinde kendi çalışma odanız için ilham alabilirsiniz. Çalışma odanızın tarzını ve tasarımını belirleyecek olan faktörlerden bir tanesi de, çalışma alanınızla ilgili ve bu alana özel aksesuarlar ve hatta bu alanda esinleyici olacak bir çizgi de olabilir. Çalışma odanızı kendi başınıza tasarlayıp uygulamasını yapabileceğiniz gibi, dilerseniz homify'ın sayfalarında rahatlıkla bulabileceğiniz ve kıyaslayabileceğiniz çok sayıda uzman yapı ve tasarım profesyonelinden de yardım alabilirsiniz. Ayrıca akraba ve arkadaşlarınızın evlerindeki çalışma odaları da sizin için güzel bir ilham kaynağı olabilir, bunu da göz ardı etmeyin. Elinizdeki eşya ve aksesuarlarla yaratıcı bir ortam hazırlamaya çalışmak, kullanışlı bir çalışma odası kurarken ilk adımınız olabilir.

Çalışma odam için neler yapabilirim?

Çalışma odanızda sakinleştirici ve rahatlatıcı objelere ve eşyalara yer vermek, işinize daha iyi konsantre olmanızı garanti altına alacaktır. Bunu garanti altına almak için öncelikle yaslanma açısı ayarlanabilen bir döner çalışma sandalyesi ve yüksekliği kendi boyunuza göre ideal olarak ayarlanmış bir çalışma masası ile işe başlayabilirsiniz. Odaklanmanızı engelleyecek gereksiz detaylar ve gözü yoracak aksesuarlardan kaçınarak minimum eşya kullanmanız da çalışma odanızın verimlilik kapasitesini arttıracaktır. Bununla birlikte taze bir buket çiçeğin bulunduğu bir vazo ya da bir aile fotoğrafının bulunduğu bir çerçeve veya güzel bir tablo da neşenizi yerine getirerek motivasyonunuzun artmasına sebep olabilir. Çalışma odanızın aydınlatması da önemlidir. Doğal ışıktan doğru bir şekilde ve verimli olarak yararlanmak adına oda kapısı ve penceresinin yerleşimi önem arz eder. Aydınlatma her türden mekanda önemli bir konu olsa da, çalışma odalarında doğru aydınlatma bilhassa önemlidir, zira iyi bir doğal ışık akışı çalışma veriminizi arttırabileceği gibi kötü ve eksik aydınlatma da tam tersi etki yaratıp çalışmanızı yavaşlatabilir hatta bütünüyle engelleyebilir. Doğru bir doğal ışık kullanımı, doğru aydınlatma elemanları ve dikkatle seçilmiş mobilya ve aksesuarlar ideal bir çalışma odasını oluşturacak başlıca unsurlardır. Ayrıca çalışma odanızda güzel bir enerji akışı yaratmak adına gerek zemin ve duvarlarda, gerekse de mobilya ve aksesuarlarda kullanacağınız renk ve desenlerin üzerinde de hassasiyetle durmalı ve zevkinize uygun seçimler yapmalısınız.

Çalışma odamın duvarları için hangi rengi tercih etmem daha doğru olur?

Çalışma odanızın duvarlarında aydınlık ve pastel bir renk tercih etmeniz genel prensip olarak daha doğru olacaktır. Duvarlarda kullanılan açık bir renk, odanın parlaklığının dengeli olmasına yol açar ve odanın da rahat ve konforlu kalmasına yardımcı olur. Koyu renkler gözlerinizi yoracağı gibi konsantre olmanızın da önünü kesecektir. Ki bir çalışma odasında en son isteyeceğiniz şey konsantre olmanızı engelleyecek unsurlardır. Duvarlara ekleyeceğiniz tekli raf ya da çoklu raf sistemleri hem çeşitli eşyalarınız için alan temin edecek, hem de sürekli kullanacağınız iş gereçlerinin derli toplu bir halde elinizin altında olmasını sağlayacaktır. İyi tasarlanmış raflar aynı zamanda güzel bir dekorasyon objesidir ve çalışma odanızın tasarımına katkıda bulunabilirler. Duvarlara asacağınız resimler ve duvar tipi aplikler de çalışma odanızda güzel bir enerji ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Kaliteleri ve çeşitleri yıldan yıla artan duvar kağıtları da çalışma odanızın duvarları için iyi bir seçenek olabilir. Zevkinize göre seçeceğiniz çiçekli ya da soyut desenli bir duvar kağıdı, çalışma odanıza ferahlık katacağı gibi yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak bir etki de yapabilir.

Çalışma odamda nasıl bir zemin kaplaması tercih etmeliyim?

Ahşap zeminler çalışma odaları için genellikle iyi bir seçenektir. Odanın görünümüne katkıda bulunduğu gibi kaliteli bir tarzı yansıtmada da ahşap zeminler son derece başarılıdır. Eğer yaşadığınız bölgenin iklimi de uygunsa, ahşap zemin yerine karo bir zemin de tercih edebilirsiniz. Karoların temizliği ve bakımı kuşkusuz ahşaptan daha kolay olacaktır. Ancak bölgenizde kış ayları soğuk geçiyorsa karo tercihi çalışma odanızı ısıtmayı güçleştirebilir. Bununla birlikte açık renkli yer karoları çalışma odanıza hacim kazandırabilir ve ferah bir hava yaratır. Gerek ahşap gerekse de karo tipi zeminlerde halı ya da kilim kullanımı ise daha yumuşak ve sıcak bir basma hissi yaratacaktır. Çalışma odanızda böyle bir sıcaklık hoşunuza gidebilir. Doğal taş ya da plastik tabanlı zemin kaplamaları da ihtiyacınıza yanıt verebilir. Elbette tüm bu seçenekler arasında tercih yapmanızı sağlayacak olan zevkiniz, ihtiyacınız ve bütçeniz arasındaki dengedir. Çalışma odamızda zemin tercihi yaparken dikkat etmemiz gereken önemli bir husus da, yaratacağınız tasarım ve seçeceğiniz malzemelerin evinizin geriye kalan odalarıyla uyumlu olmasıdır.

Kendim için doğru çalışma odası tarzını nasıl tespit ederim?

Çalışma odalarında çok çeşitli tarzlar kullanılabilmektedir. Çalışma konunuz çalışma odanızın tarzına karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken etmenlerden en önemlisidir. Dışarıdan misafir kabul etme ya da müşterilerinizle yüz yüze iletişim kurmanızın gerektiği bir iş kolunda çalışıyorsanız, çalışma odanızı geniş tutmak ve modaya uygun bir tarz tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu türden bir çalışma odasında zemin, duvarlar, mobilya ve aksesuarlar olabildiğince şık olmalı ve müşterinize işinizle ve tarzınızla ilgili ipuçları vermelidir. Yalnızca size ait olacak ve dışarıdan kimsenin gelmeyeceği türden bir çalışma odasına ihtiyacınız varsa, o zaman tarzınızı seçerken çok daha rahat davranabilirsiniz. Bu durumda sizi sınırlayacak tek şey zevkiniz ve bütçenizdir. Bununla birlikte yoğun konsantrasyon gerektiren bir iş kolunda çalışıyorsanız, kalabalık ve gösterişli tasarımlarda kaçınmak isteyebilirsiniz. Zira bu türden bir tarz göze hoş görünebilse de bir göz ve zihin yorgunluğu yaratma ihtimali de az değildir ve çalışma odası gibi yalnızca “çalışma” amacına hitap eden bir odada böyle bir riski almak istemezsiniz.

Çalışma odamı dekore ederken yararlanabileceğim spesifik ipuçları nelerdir?

Bir çalışma odasını tasarlarken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri, evin geri kalanında yaşanan hayatın sizi rahatsız etmeyeceği bir mekan yaratabilmektir. Örneğin çocuk odasına komşu ve her daim çocuk patırtısıyla şenlenen bir çalışma odası isteyeceğiniz son şey olabilir. Yahut çalışma odanızın evin ana girişine çok yakın olması durumunda hane trafiğinin tamamından gereksiz yere haberdar olabilirsiniz, ki bu da çalışma konsantrasyonunuza olumsuz yansır. Eğer müzik stüdyosu ya da heykel atölyesi gibi kendi içinde de gürültü yaratacak bir çalışma alanı yaratacaksanız, bu kez evin geri kalanını kendi gürültünüzle rahatsız etmemek için benzer önlemler almanız gerekebilir. Çalışma odanız için bir başka yararlı ipucu da çalışma masanızı mümkün mertebe basit ve gereksiz detaylardan arındırılmış tutmaktır. Çalışma odanız zihninizin aynası gibidir, o ne kadar dağınık olursa zihniniz de dağınık olur. Doğru çalışma sandalyesini seçmek de önemlidir. Bunun için ilk ve en ucuz gördüğünüzü satın almak yerine çeşitli alternatifler denemelisiniz. Doğal ışığı odaya alan kapı ve pencerelerin doğru konumlanmış olması ve odadaki diğer eşyaların da buralardan gelen ışığı doğru alacak şekilde yerleştirilmeleri de bir başka önemli husustur. Odadaki perde, halı, kilim ve benzeri dokulu eşyalar da mümkün olduğunca basit, sade ve göz yormayan türden olursa yararınıza olacaktır.

Çalışma odamda aksesuarları nasıl kullanırım?

Çalışma odalarının en önemli yönlerinden biri de içlerinde yer alan aksesuarlardır. Çalışma odaları genellikle kişiye özel alanlar, hatta bir yönüyle sığınacağımız limanlar olduğu için, bu odalara çok çeşitli gereksiz şeyleri doldurma eğiliminde olabiliyoruz. Örneğin hiçbir fonksiyonu olmayan ama sırf kaybetmek istemediğimiz için ortalıkta tuttuğumuz bir şeyi tutup çalışma masamızın üzerine koyabiliyoruz. Oysa bu pek doğru bir davranış değil. Aksesuarlar için de aynı şey söz konusu. Çalışma odamızda kullanacağımız aksesuarların mümkün olduğunca az dikkat çeken tarzda olmalarında yarar var. Daha iyisi ise belli bir fonksiyonu olan aksesuarlar. Örneğin basit bir biblo yerine, bir bibloya gizlenmiş bir aydınlatma çok daha hoş olacaktır. Aksesuar konusunda işleri basit tutmak daha doğru olsa da, bu konuda katı davranıp çalışma odanızı kuru ve devlet dairesi gibi bir havaya büründürmek de mantıklı değildir. O yüzden seçici davranarak belli sayıda aksesuar kullanın ve bunların da bir işleve sahip yahut yaratıcılığınızı tetikleyecek türden objeler olmasına özen gösterin.

Çalışma odam küçükse ne yapabilirim?

Çalışma odası olarak ayırdığınız oda küçükse, dert etmeyin. Küçük bir çalışma odasında da konforlu ve işlevsel bir yerleşim yapmak mümkündür. İşinizle doğrudan ilgili olmayan eşyalardan vazgeçmeye çalışın. Mobilya seçiminde odanızın ölçülerine uygunluk önemli kriterlerinizden biri olsun ve boş alanlardan azami ölçüde yararlanmaya çalışın. Zemin ve duvarlarda kullanacağınız malzeme ve renkler de odanızı olduğundan daha geniş gösterebilir. Özellikle açık renkleri tercih etmenizde yarar var. Doğal ışığın sağlıklı kullanımı da küçük bir çalışma odasını ferahlatacak önemli etkenlerden biridir.

Bir çalışma odasını dekore etmek & tasarlamak için kullanabileceğim bir stil rehberi var mı?

Aklınızdaki yaratıcı fikirler ve hayal gücünüz çalışma odanızı tasarlarken yararlanacağınız en iyi stil rehberidir. Bundan fazlası içinse homify'dan yararlanabilirsiniz. Son moda trendleri ve bunlara göre tasarlanmış çalışma odalarını homify'da görebilirsiniz. Gelin homify'dan takip edebileceğiniz tarzlara birlikte göz atalım:

Country

Country tarzı bir çalışma odası son derece şık bir görünüme sahip olabilir. Zarif ahşap mobilyalar country tarzının belirleyici unsurları arasında başı çekerler. Masif ahşap bir çalışma masası ve ona eşlik eden iskemleler bu tarz için ideal mobilyalardır. Yine ahşap raflar da country tarzı bir çalışma odasına güzel uyum sağlayacak parçalardır. Çiçek desenli perdelerinizle bu tarzdaki çalışma odanızı tamamlayabilirsiniz.

Modern

Modern bir çalışma odasında son trendlere uygun aksesuarlar ve şık bir dekorasyon görmek beklenebilir. Modern desenlere sahip perdeler, göz alıcı raflar, soyut tablolar gibi pek çok unsur modern çalışma odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Akıllı aydınlatmalar da yine son dönemde kullanılan önemli unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Endüstriyel

Endüstriyel bir tarzın belirleyici çizgisi ham haldeki malzemelerin kullanılmasıdır. Pütürlü beton duvarlar, boyasız çelik masa ayakları ya da raflar, işlenmemiş ahşap bu malzemelere örnek teşkil edebilir. Metalik tonlar ve mat renkler de endüstriyel tarzdaki bir çalışma odasına katkıda bulunacaktır. İşlev odaklı ve çok fazla gereksiz detay barındırmayan bir alan da yine endüstriyel tarzdaki bir çalışma odası için elverişlidir.