Cam Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Cam Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Cam Kapılar: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Cam kapılar 

Yaşam alanlarımızı birbirlerinden ayıran ve sınırlarını belirleyen iç mimari unsurların başında, duvarlardan sonra kapılar geliyor pek tabii ki. İşlevsel olarak bu denli önemli olan kapılar, estetik olarak da evimizin genel karakterine büyük etkileri olan oldukça önemli dizayn unsurlarıdır. Sıradan sayılabilecek bir yaşam alanını şık ve modern bir kapıyla sıra dışı ve dikkat çekici bir alana dönüştürmek mümkün. Aynı şekilde, kapıların dekorasyon tarzına uyumlu olmadığı yaşam alanları olduğundan daha özelliksiz görünebilir. İşte bu yüzden kapı tercihleri de evimiz ve dolayısıyla yaşam kalitemiz için kritik bir önem taşıyor. Söz konusu kapı giriş kapısı da olabilir iç kapılardan biri de, bahçe kapısı da... Sonuçta kusursuz bir ev isteyenler için her fonksiyon ve yaşam alanı için mutlaka bir de kusursuz niteliklere sahip kapı olmalı. Bugün kapı modeli ve malzemelerine baktığımızda seçenekler oldukça çeşitli. Ahşaptan PVC’ye uzanan geniş bir yelpazede doğallık, sağlamlık, yalıtım, estetik, hafiflik gibi farklı özellikler ön planda tutularak farklı tercihler yapmak mümkün. Cam kapılar ise, özellikle balkon, bahçe gibi dış yaşam alanlarına açılan ve iç kapı tercihleri açısından zamana meydan okuyan ve estetik açıdan her zaman avantajlı olan kapıların başında geliyor. Camın kırılgan ve zarif yapısı, sanatsal görünümüyle ve sadelikle bir araya gelerek pek çok farklı cam kapı modelini oluşturuyor. Cam kapı model seçenekleri bugün oldukça geniş; sürgülü kapılardan çift kanatlı Fransız kapı modellere kadar her tarz için sıra dışı ve şık cam kapı modelleri bulmak mümkün.  İşte cam kapılarla ilgili merak edilenler...

Neden cam kapı tercih etmeliyim?

Cam kapıların öne çıkan pek çok özelliği vardır. Bunlardan biri ışığı geçiren yapısı nedeniyle bulundukları ortamda daha aydınlık ve ferah bir atmosfer yaratmaları. ÖZellikle balkon, teras ya da bahçe gibi evin dış yaşam alanlarına açılan kapılarda cam malzemenin tercih edilmesi iç yaşam alanlarının da doğal ışıktan çok daha fazla yararlanabilmesine ve içerinin daha aydınlık ve ferah bir ortama dönüşmesine sebep oluyor. Bunun yanı sıra terasa ya da bahçeye bakan odada içeride oturduğunuzda dışarıdaymışsınız hissi de doğmuş oluyor. Aynı nitelik sayesinde özellikle küçük evler çok daha derin ve geniş bir görünüme kavuşabiliyor çünkü odalar arası ışık geçişi küçük odaları kapalı bir kutu olmaktan çıkarıyor ve içeride rahatlatıcı, iç açıcı bir ortam oluşmasına yardım ediyor.

Ancak tüm bunlar bir yana, cam malzeme her zaman zarif ve göz alıcı sanatsal bir görünüm ortaya çıkarmayı başarır. Üstelik cam, hem bir dekorasyon ve mimari malzeme olarak, hem de sanat olarak yüzyıllardır kullanılan köklü bir malzeme ve bu birikimden gelen çeşitlilik sayesinde çok daha sıra dışı cam ve kapı tasarımlarına rastlamak mümkün. Vitraydan buzlu cama, düz camdan renkli cama kadar pek çok cam türünü iç veya dış kapılarda kullanarak evinizde istediğiniz karakter ve ortamı oluşturabilirsiniz.

Cam kapı modelleri

Eviniz için seçebileceğiniz cam kapı modelleri bir hayli zengin. Yalnızca kapı tasarımı değil, cam malzemenin renk tonları ve desenleri de modern tasarımlarda birbirinden güzel ve farklı dizaynlarla evlerimize geliyor. Düz cam, buzlu cam, desenli cam, vitraylı cam ve kabartmalı cam modelleri farklı tarzda kapıları süslüyor. Bunlar dışında kapı stilleri de bir hayli çeşitli: Çift kanatlı Fransız kapılar cam kapı olarak en çok tercih edilen modellerin başında geliyor. Tabii bu kapıların çerçeveli ve çerçevesiz modelleri de var. Sürgülü kapılar da yine cam malzemeyle müthiş bir uyum sağlayabilen modellerden.

Cam kapı kulpları

Tokmak da denilen kapı kulpları aslında bir kapının tasarımında önemli rol oynayan unsulardan biri olduğu gibi kullanım kolaylığı açısından da mutlaka dikkat edilmesi gereken bir tercih.  Cam kapılar için tasarlanan kulplar da çoğunlukla cam, çelik, pirinç gibi malzemelerden üretiliyor ve bu konuda da çeşitlilik oldukça fazla. Hatta cam kapıların diğer kapı malzemelerinden daha geniş bir kulp model yelpazesine sahip olduklarını söylemek de mümkün. Evdeki iç yaşam alanları için tasarlanan cam kapılarda genellikle silindir ya da kare cam kapı tokmakları tercih ediliyor. İş yeri ve ofislerde ise çoğunlukla paslanmaz çelikten imal edilen ve kapının tokmak kısmına dik bir şekilde monte edilen uzun çekme kolları kullanılıyor.

Cam kapıların temizliği ve bakımı

Cam malzemenin oldukça sınırlı dezavantajlarından biri temizlik açısından dikkat ve bakım gerektirmesi elbette. Cam kapınızı haftada en az bir kere cam temizleyici deterjanlarla ya da beyaz sirkeli suyla silmelisiniz, aksi takdirde toz ve el izleri kapınızda nahoş bir görünüm oluşturabilir. Ayrıca cam kapınızı silerken bezden toz ve iplik kalmaması ve pürüzsüz bir görünüm elde edebilmek için mutlaka cam için üretilmiş tüysüz bezleri tercih edin. Temizlik dışında, cam kapıların monte edildiği zıvana yerleri de tüm kapılarda olduğu gibi zaman içinde gıcırdamaya başlayıp yağlanmaya ve temizliğe ihtiyaç duyabilir. Ancak bunların yanında cam kapılar pek de bakım istemez ve kırılmadıkları müddetçe de oldukça uzun ömürlüdürler.

Güvenlik

Cam kapıların son derece tarz sahibi oldukları bir gerçek. Ancak lütfen cam kapı modellerinin belirli riskler içerdiğini de aklınızdan çıkarmayın. Özellikle iyi temizlenen düz camlarda camın pürüzsüz ve saydamlığının cama çarpma ile sonuçlanabildiğini gayet iyi biliyoruz. Tabii bunun yanı sıra özellikle ince camlı tasarımlarda kırılma riskini de göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle küçük çocuklu evlerde bu yüzden pek tavsiye edilmeyen cam kapıların çerçeveli modelleri kullanılarak bu riskler büyük oranda azaltılabilir.

Bütçe ve tasarım

Cam kapı fiyatları farklı model ve malzeme türüne göre bir hayli farklılık gösteriyor ve belirli bir fiyat aralığından söz etmek bunun için mümkün değil. Söz konusu kapının büyüklüğü ve model tasarımı dışında, cam ile beraber kullanılacak başka malzemelerin de hesaplanması, cam üzerindeki desenlerin fabrikasyon veya el işçiliği ile meydana çıkması, üretim ve montaj süreci, camın kalınlığı gibi unsurlar cam kapıların fiyatlarını etkileyen belli başlı ögeler. Eğer aklınızda spesifik bir model ve boyut varsa homify sayfalarındaki profesyonel kapı üreticileri ile iletişime geçebilir ve onlardan fiyat öğrenebilirsiniz. Bunun dışında aklınıza takılan herhangi bir şey olduğunda da sayfalarımızda bulunan uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.