Çatı: ilham veren görseller

 1. 50GR Mimarlık – Emre Çolak evi: tarz Çatı
 2. NOUVELLE. | Proje Danışmanlık – Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları: tarz Düz çatı
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. 50GR Mimarlık – Emre Çolak evi: tarz Çatı
 5. Egeli Proje – 1 Numaralı Ev: tarz Kırma çatı
 6. Egeli Proje – Ardıç Ev İç Mekan: tarz Kırma çatı
 7. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - ANADOLU ATEŞİ: tarz Düz çatı
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - OSMANLI KAHVESİ: tarz Düz çatı
 10. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - ZÜMRÜT: tarz Düz çatı
 11. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - DOĞA YEŞİLİ: tarz Düz çatı
 12. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - DOĞA YEŞİLİ: tarz Kırma çatı
 13. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - ZÜMRÜT: tarz Beşik çatı
 14. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - OSMANLI KAHVESİ: tarz Düz çatı
 15. Onur Kiremit – RENKLİ KİREMİT - ANADOLU ATEŞİ: tarz Düz çatı
 16. PERGOLA A.Ş. – Dış Mekan Kapama Sistemleri: tarz Çatı teras
 17. 0533,351,49,37,marangoz tamirat servisi,şişli,şişlide,nişantaşı,osmanbey,mecidiyeköy,harbiye,beşiktaş, – https://business.google.com/site/l/03836996987302513640: tarz Çatı teras
 18. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Ahşap bungalov kütük ev: tarz Çatı
 19. VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoğlu Villa İç Mekan: tarz Çatı
 20. VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoğlu Villa İç Mekan: tarz Çatı
 21. Ses Akustik – Chiller Ses Yalıtımı: tarz Kırma çatı
 22. Ses Akustik – Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır: tarz Çatı teras
 23. Fakro Çatı Penceresi – Duman Tahliye Penceresi Hakkında Bilmemiz Gerekenler: tarz Çatı teras
 24. PLAN B – ESKİ DEPONUN OFİSE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ: tarz Çatı
 25. Egeli Proje – Çörten Detayı: tarz Kırma çatı
 26. Egeli Proje – ​1 numaralı evin üstten görünüşü: tarz Çatı
 27. Egeli Proje – 1 Numaralı Ev: tarz Kırma çatı
 28. Egeli Proje – Çatı - Isıtma Bacası: tarz Kırma çatı
 29. 寓子設計: tarz Çatı
 30. Ruschel Arquitetura e Urbanismo: tarz Çatı
 31. FFM-ARCHITEKTEN. Tovar + Tovar PartGmbB: tarz Çatı
 32. studioindoneosia: tarz Çatı
 33. Eduardo Gutiérrez Taller de Arquitectura: tarz Sundurma çatı
  Ad

Çatı

Çatı, binaların üst kısımlarında yer alan ve iklim koşuluna en çok maruz kalan bölüme verilen isimdir. Çatı, binayı soğuktan, sıcaktan, yağmur, kar ve doludan, rüzgardan, kısacası her türlü hava şartından korur.

Bir eve uygulanacak olan çatı türü, evin konumuna ve mimarisine göre belirlenir. Çatı tasarımının ne şekilde olacağı, evin hangi malzemeden üretildiği, malzemenin özellikleri, malzemelerin birbiri ile uyumu, binanın dış görüntüsünün nasıl olduğu ve hangi iklimde bulunduğuna bağlıdır. Örneğin, yoğun yağmur alan bölgelerde çatılar yağışın kontrollü ve hızlı bir şekilde tahliye edilebileceği şekilde tasarlanır. Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde ise, karın çatı üstünde birikip binaya ağırlık yapmaması ve bir an önce tahliye edilmesi için eğim oranının yüksek tutulması gerekir. Çatı aynı zamanda teras olarak da kullanılacaksa, düz çatı tercih edilir.

Eğimli bir çatı sistemi sırasıyla, taşıyıcı, buhar kesici, ısı yalıtımı, su yalıtımı, havalandırma katmanları ve son olarak da çatı kaplama malzemelerinin katmanlar halinde yerleştirilmesiyle oluşur. Binanın konumlandığı bölgenin ilkimine göre bu katmanlar farklılık gösterebilir.

Çatı taşıyıcıları

Çatı taşıyıcıları ahşap ya da çelik olacak şekilde iki türdedir. Her iki malzemenin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ahşap, üretimi ve  işlenmesi kolay bir malzemedir, uygulaması ve ustalık maliyetleri de görece düşüktür. Hafif bir yapıdır, doğası gereği içinde bulunan hava boşlukları sayesinde kusursuz bir ısı ve ses yalıtımı yapar. İletkenliği az olduğu için yangına karşı dayanıklıdır. Ahşap hafif bir malzeme olduğu için deprem yükü de azdır. Öte yandan, mantarlar, böcekler, kurtlar ve yüksek nem ahşaba zarar verebilir.  

Çelik ise güçlü ve dayanıklı bir malzemedir. Mesnet açıklığı fazla olan binalarda dayanıklılığından dolayı tercih edilir. Fırtına ve kar gibi hava şartlarında binayı korur; su alma, devrilme, yerinden çıkma ve kopma gibi olasılıkları yoktur. Geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Ancak ısı ve ses iletimi fazla olduğu için yalıtım katmanının çok daha kuvvetli olması gerekir. Ahşabın yaklaşık olarak on üç katı daha ağırdır, bu da deprem yükünü fazla olduğu anlamına gelir. Maliyeti ahşaba göre daha yüksektir. Su ve çeşitli kimyasallar nedeniyle korozyona uğrayabilir.

En yaygın çatı türleri hangileridir?

En çok kullanılan çatı modelleri kırma çatı, beşik çatı, düz çatı, sundurma çatıdır. Ayrıca, daha çok depo ve fabrika binalarında kullanılan şet çatı, fenerli çatı ve kombine çatı ile ülkemizde fazla yaygın olmayan mansard çatı, kule çatı türleri bulunmaktadır.

Beşik çatı: Çift yüzeyli çatı olarak da adlandırılan beşik çatıların iki yöne eğimi vardır. En yaygın çatı türlerinden biridir. Çatı eğimi normal ilkim bölgelerinde %30-33’lük bir açıyla, kar potansiyeli olan bölgelerde ise %40-45’lik bir açıyla yapılır. Beşik çatılar, eğimlerinden dolayı çatı pencereleri için de en uygun modeldir.

Kırma çatı: Çok yüzeyli çatı olarak da bilinen kırma çatıda, belirli bir açıya sahip eğimli yüzeyler yapının tüm kenarlarına doğru iner. Farklı mimari formlara ve farklı iklim koşullarına uyum sağlayabildiği için hem ülkemizde hem de tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan çatı tipidir.

Düz çatı: Mimaride düz çatı kullanılmasının iki ana nedeni vardır: Estetik ve pratiklik. Bazı binaların mimari stilleri düz çatı ile uyum sağlar. Ayrıca, çatı terası arzu ediliyorsa, çatının düz olması gerekir. Onun yanı sıra, ekolojik çatı olarak da anılan yeşil çatılar için de genelde düz çatı türü tercih edilmektedir. Ticari binalarda ise, kullanılan havalandırma gibi türlü cihazların depolanması amacıyla düz çatılar tercih edilir. Düz çatılar aslında tamamen düz değildir, yağmur suyunun giderlere ulaşmasını sağlayan hafif bir eğimleri vardır.

Sundurma çatı: Tek yüzeyli çatı olarak da bilinen sundurma çatı, bir binaya ya da duvara bitişik olan alanların üstünü hava şartlarından korumak için yapılır. Eğimi tek yönedir. Daha çok teras, garaj, kömürlük gibi ufak alanların üstünün kapatılmasında tercih edilir. Yapımı kolay, maliyeti görece düşüktür.

Çatı kaplama malzemeleri nelerdir?

Çatı örtüsü olarak bilinen çatı kaplama malzemeleri oldukça çeşitlidir. Çatının nasıl bir kaplama ile örtüleceği binanın mimarisine, her aldığı bölgenin iklimine ve kişinin bütçesine göre seçilir.  En yaygın olarak kullanılan malzemeler pişmiş toprak kiremit, beton kiremit, bitümlü shingle, çinko titanyum panel, sandviç panel ve oluklu levhalardır.

Pişmiş topraktan yapılan geleneksel kiremitler ülkemizde en yaygın kullanılan çatı örtüsüdür. Marsilya, Valensiya, Granada tipi kiremitler en çok kullanılan modellerdir. 1 m² çatı örtüsü için ortalama 15 adet kiremit kullanılır.

Beton kiremitler sert hava koşulları için uygundur ve kolay kolay çatlayıp kırılmazlar. Renk seçenekleri fazladır ve büyük boyutlu oldukları için montajları kısa süre alır.

Bitümlü shingle ise en uygun fiyatlı ve en hafif çatı kaplama malzemesidir. Renk seçenekleri fazladır. Kolay döşenmesi vakitten ve işçilikten tasarruf sağlar. İzolasyonu zayıf, ömrü diğer seçeneklere göre çok daha kısadır.

Titanyum çinko panel korozyona karşı dirençli, dayanıklı, bakım gerektirmeyen, hafif bir malzemedir ve çağdaş stildeki yapılarda tercih edilir. Fiyatı alternatiflerine göre yüksek olmakla birlikte, uzun ömrü sayesinde kendini amorti eder.

Sandviç panel ise iki kat galvaniz sac ya da iki kat alüminyum levha arasına çeşitli kalınlıkta ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon edilmesiyle imal edilen bir kompozit çatı kaplama malzemesidir.

Oluklu levhalar çoğunlukla endüstriyel ve zirai yapılarda tercih edilir, konutlarda kullanımı nispeten azdır. Betondan bitüme, farklı malzemelerden üretilen modelleri vardı. Uygun fiyatları ve kolay uygulamaları ile ticari yapılarda tercih edilirler.

Güvenilir bir çatı ustasını nereden bulabilirim?

Çatı konstrüksiyonu uzmanlık gerektiren bir alandır. Taşıyıcı ile çatı örtüsü arasına gerekli olan tüm izolasyon katmanları eksiksiz olarak yerleştirilmeli, çatı örtüsü olarak kullanılacak malzeme yapının mimarisine ve çatının biçimine uygun olmalıdır. Çatı inşasında, malzemenin yanı sıra işçilik de çok önemlidir. Çatı yapımı mutlaka profesyonel bir çatı ustası tarafından gerçekleştirilmelidir. İster sıfırdan bir inşaat yaptırın, isterse de bir tadilat ya da tamirat işiniz olsun, homify Profesyoneller sayfası aracılığıyla, ihtiyacınız olan uzmana doğrudan ulaşabilirsiniz.