Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. ANTE MİMARLIK – Trend Grup Yapı: tarz Duble garaj
  Ad
 2. ODAK DIŞ TİC – STRAFOR 3D PANEL TUĞLA MODELİ: tarz Duble garaj
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. TEKTON | テクトン建築設計事務所: tarz Duble garaj
 5. Ana Crivellaro: tarz Duble garaj
 6. Regalraum UK : tarz Duble garaj
 7. TEKTON | テクトン建築設計事務所: tarz Duble garaj
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Ana Crivellaro: tarz Duble garaj
 10. Ladrilho Urbanismo e Arquitetura: tarz Duble garaj
 11. NavarrOlivier: tarz Duble garaj
 12. NavarrOlivier: tarz Duble garaj
 13. Júlio Padilha Fabiani - Arquiteto: tarz Duble garaj
  Ad
 14. 大桓設計顧問有限公司: tarz Duble garaj
  Ad
 15. Uptic Studios: tarz Duble garaj
 16. ARTEQUITECTOS: tarz Duble garaj
 17. Efeito Arquitetura: tarz Duble garaj
 18. Efeito Arquitetura: tarz Duble garaj
 19. Regalraum UK : tarz Duble garaj
 20. K2・PLAN 株式会社本多建築設計事務所: tarz Duble garaj
 21. イシウエヨシヒロ建築設計事務所 YIA : tarz Duble garaj
 22. MIRARQPERSPECTIVAS: tarz Duble garaj
 23. shopping color: tarz Duble garaj
 24. 더존하우징: tarz Duble garaj
 25. KuntArch Studio: tarz Duble garaj
 26. MIDE architetti: tarz Duble garaj
 27. 그리다아이디: tarz Duble garaj
 28. Projectstroy: tarz Duble garaj
 29. kisetsu: tarz Duble garaj
 30. SHI Studio, Sheila Moura Azevedo Interior Design: tarz Duble garaj
  Ad
 31. ESLAP PUERTAS AUTOMATICAS: tarz Duble garaj
 32. Coowin Group: tarz Duble garaj
 33. Atrium Vale Pedras e Projetos: tarz Duble garaj

1. Duble garaj büyüklüğü ne kadardır?

Çift kapılı garaj modelleridir. Bu yönüyle yanları açık garajlardan ayrılır. Her bir araç için genellikle kullanılan park yeri ebatı 2,5 m. x 5 m. olarak alınır. Engelli otopark ölçülerinde ise bu ebatlar 3,5 m. x 5 m. olmaktadır. Kapı türleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan en yaygını otomatik garaj kapılarıdır. Kullanım kolaylıkları ve pratiklik bakımından tercih edilen garaj kapıları modeller ve özellikler bakımında farklılıklar gösterir. Bu özelliklerin başında güvenli kullanım olanağı sağlaması ve belirli standartların sağlaması şartlarını gerektirir. Panjur tipi garaj kapısı modelleri, yana kayar garaj kapı modelleri, iki parçalı ve menteşeli garaj kapı modelleri, tek parça garaj kapı modelleri ve seksiyonel garaj kapı modelleri bulunmaktadır.

2. Malzemeler

En yaygın kullanılan malzemeler:

- Çelik 

- Ahşap 

- Alüminyum 

- Fiberglas 

- Vinil

Giriş kapıları gibi, garaj kapıları çelik, alüminyum, ahşap, ahşap kompozitler, fiberglas, vinil veya camdan yapılabilir. Seçilen malzeme ne olursa olsun, estetik unsurlarla göze hitap eden ve detaylar veren bir model arıyorsanız doğal ya da yapay ahşap görünümü vermek en şık alternatiflerden biridir.

Çelik garaj kapıları 

En iyi çelik garaj kapıları iki kat galvanizli çelikten yapılmıştır. Yüzeyi astarlanmalı ve sağlam bir son kat kaplaması ile boyalı ya da kompozit bir materyal ile kaplanmıştır. Çelik kapılar garajınıza uyacak şekilde boyanabilir ve yalıtım olsun olmasın kullanılabilir. Çelik kapıların dezavantajı, özellikle bazı bölgelerinde çukurlaşıp aşınmaya maruz kalabilmeleridir.

Ahşap garaj kapıları 

Ahşap garaj kapıları, çarpıklığı önlemek için katlar veya katlarla oluşturulmuştur. Ağaçlar arasında sedir, kırmızı tahta, köknar ve meranti (luan) gibi türleri bulunmaktadır. Ahşap kapılar fabrika tarafından önceden boyanmış ya da yerinde bitirilecek şekilde temin edilebilir.

Ahşap kompozit kapılar 

Kompozit garaj kapılar, tipik olarak ahşap çerçevesi ve elyaf tahtaları ile kaplanmıştır. Daha iyi modeller, daha yoğunlukta sunta deri bulundurur ve gerçek ahşap kapıyı taklit etmek için dizayn ve oluklar gibi gerçekçi ayrıntılar içerir. Çekirdeklerle ilgili kısımlar polistiren yalıtımı ile doldurulur.

Alüminyum garaj kapıları 

Alüminyum panellerle donatılmış garaj kapıları, pas problemini ortadan kaldırıyor, ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki kırılmaları daha kolay. Çağdaş modelleri boyanmış ya da kaplanmış yüzey kaplamalarıyla ve birçok farklı alternatifte renk seçeneğiyle bulunmaları mümkündür. Ayrıca, alüminyum paneller yerine yarı saydam cam paneller kullanılabilir; bu modeller gizlilik veya güvenlikten ödün vermez.

Fiberglass kapılar 

Cam elyaftan yapılmış garaj kapılarında oyuk çıkması ya da çatlama olması ihtimali daha azdır. Paslanmaz yapıdadırlar ancak darbeye karşı kırılma meydana gelebilir. İki kat fiberglass malzeme tipik olarak çelik çerçeveye bağlanır ve poliüretan yalıtım malzemesi ile doldurulur. Çelik uç kapakları sertliği artırmaya yardımcı olacaktır.

Vinil kapılar 

Vinil garaj kapıları, çatlama ya da kırılmaları zorlaştıran sağlam bir yapıda oldukları için 'çocuklara karşı dayanıklı' olarak tanımlanıyor. Genellikle çelik çerçeveler üzerine inşa edilmişlerdir, bunlar da poliüretan yalıtımı ile doldurulmuştur. Vinil kapılar fiberglas kapılara benzemekle beraber daha az renkte alternatif bulmak mümkündür. Çok sağlam yapıdadırlar ve nadiren ekstra bakım gerektirirler.

3. Çift kapılı garaj inşa etmek ne kadara mal olur?

Genel olarak çift kapılı garaj modelleri, otomatik açılır özellikler barındıran modelleriyle 3 bin TL’den başlayarak 4 bin TL civarlarında bir ortalama ücrete tabidirler. Kullanılan malzeme kalitesi ve uygulanacak alan ve ebatlara göre fiyatlar aratabilir ya da azalabilir.

Malzemeler teknolojik açıdan ve çalışma alanları bakımından farklılık gösterebilmektedir. Teknolojik açıdan barındırabileceği özellikler; manuel kullanma özellikleri, otomatik kapı sistemleri bulundurması, ek güvenlik teknolojisi uygulamalarının kullanılmasıdır. Çalışma alanları bakımından ele alındığında ise kapıyı takarken, kapı için yeterli alan ve zemin bulunuyor mu, bu gibi unsurlara ihtiyaç duyulan parametreler hesaplanır.

4. Duble garajlar için farklı kapı türleri

Genel olarak boyut, kapı türü ve malzemeye göre sınıflandırılır.

En sık kullanılan türleri

Tek kapılı garajlar 

Standart tek kapılı garajları geniş araçları girebileceği ebatlarda tasarlanır. Bu boyutlar, minibüs, spor aracı, küçük bir kamyon ya da herhangi bir araba için, geçiş ve kullanım kolaylıkları barındırır,  standart evler için idealdir. İçinde park edebilecek büyük bir araç ya da birden fazla araç için uygun alan mevcuttur. Tercihe göre daha büyük ve geniş bir garaj kapısı alınıp cephe dizaynı değiştirilebilir.

Çift kapılı garajlar 

Duble garajlar  kullanım ihtiyacı ya da garaj sahibinin isteklerine göre daha geniş ya da makul ebatlarda tasarlaır. Genellikle birden fazla araç ya da daha büyük araçlar için tasarlanan kapı modelleridir. Birden fazla araç bulunan haneler için kullanımı idealdir.

Geri çekilebilir garaj kapıları 

Geri çekilebilir bir garaj kapısının avantajı, özellikle elektrikli sistemlerin kullanımı için tasarlanmış olmasıdır. Bu otomatik garaj kapıları tipik olarak, yatay raylar boyunca düzgün bir şekilde çalışır ve açılıp kapandığında gürültüyü azaltır.

Roller garaj kapısı 

Roller garaj kapısı, kompakt bir çözüm sunarak tasarlanmıştır ve genellikle oluklu çelik panellerle üretilmiştir.

Seksiyonel garaj kapıları 

Seksiyonel garaj kapıları, piyasadaki garaj kapısı modelleri arasında en popüler tasarımdır. Bir seksiyonel garaj kapısı, garajın yan tarafında dikey raylar ve garajın tavanındaki yatay rayları kullanarak kapıyı kaldırıp kapatabilir. Seksiyonel kapılar genellikle sessiz ve düzgün bir çalışma için otomatik garaj kapısı açıcılarıyla dizayn edilmiştir.

Menteşeli Kapı 

Yan menteşeli garaj kapıları, diğer garaj kapısı tasarımlarının aksine dışa açılmak için çelik menteşeler kullanır. Bu, garajınızda daha fazla tavan saklama alanı ve daha büyük araçlar için ihtiyaç duyulan maksimum yükseklik oranını kazandırır.

5. Garaj inşası için doğru profesyoneli bulun

Yüksek kalite sunan bir profesyonel ile anlaşarak uzun vadede kazanç elde edebilir, mali açıdan zarar etmezsiniz. Gelecekte olası bakım maliyetlerini aklınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. homify’da garaj alanında uzmanlara ulaşabilir, garaj kapıları üreticileriyle de temas kurabilirsiniz. Ayrıca diğer alanlardaki profesyonellerle de aynı biçimde temas kurabilirsiniz.