Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Duble Garajlar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. bilen proje – VADİ YAŞAM EVLERİ: tarz Duble garaj, Rustik
 2. SİVRİLER MOBİLYA – Baristocrat 3rd Wave Coffee Shop / Gaziemir: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. ANTE MİMARLIK – Trend Grup Yapı: tarz Duble garaj, Modern
  Ad
 5. ODAK DIŞ TİC – STRAFOR 3D PANEL TUĞLA MODELİ: tarz Duble garaj, Rustik
 6. TEKTON | テクトン建築設計事務所: tarz Duble garaj, Eklektik Ahşap Ahşap rengi
 7. inark [인아크 건축 설계 디자인]: tarz Duble garaj, Minimalist
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Ana Crivellaro: tarz Duble garaj, Modern Ahşap Ahşap rengi
 10. cesar sierra daza Arquitecto: tarz Duble garaj, Rustik Taş
 11. Ana Crivellaro: tarz Duble garaj, Modern Ahşap Ahşap rengi
 12. Regalraum UK : tarz Duble garaj, Endüstriyel
 13. ARTEQUITECTOS: tarz Duble garaj, Modern
 14. 大桓設計顧問有限公司: tarz Duble garaj, Modern
  Ad
 15. Uptic Studios: tarz Duble garaj, Modern
 16. TEKTON | テクトン建築設計事務所: tarz Duble garaj, Eklektik Ahşap Ahşap rengi
 17. Hugo Hamity Architects : tarz Duble garaj, Modern
 18. 위드하임: tarz Duble garaj, Modern
  Ad
 19. DobleVB Arquitectura: tarz Duble garaj, Rustik
 20. MOONFIELD STUDIO: tarz Duble garaj, Modern
 21. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 22. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 23. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 24. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 25. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 26. MyGarage: tarz Duble garaj, Endüstriyel
 27. 山本嘉寛建築設計事務所 YYAA: tarz Duble garaj, Modern Beton
 28. Servicios de Ingeniería, Diseño & Construcción: tarz Duble garaj, Tropikal Aluminyum/Çinko
 29. Servicios de Ingeniería, Diseño & Construcción: tarz Duble garaj, Tropikal Tuğla
 30. Cor & Vida Arquitetura e Interiores: tarz Duble garaj, Modern Beton
 31. 瑞嗎空間設計: tarz Duble garaj, Modern
 32. モノスタ’70: tarz Duble garaj, Eklektik
 33. Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - BIAMS: tarz Duble garaj, Endüstriyel Granit

1. Duble garaj büyüklüğü ne kadardır?

Çift kapılı garaj modelleridir. Bu yönüyle yanları açık garajlardan ayrılır. Her bir araç için genellikle kullanılan park yeri ebatı 2,5 m. x 5 m. olarak alınır. Engelli otopark ölçülerinde ise bu ebatlar 3,5 m. x 5 m. olmaktadır. Kapı türleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan en yaygını otomatik garaj kapılarıdır. Kullanım kolaylıkları ve pratiklik bakımından tercih edilen garaj kapıları modeller ve özellikler bakımında farklılıklar gösterir. Bu özelliklerin başında güvenli kullanım olanağı sağlaması ve belirli standartların sağlaması şartlarını gerektirir. Panjur tipi garaj kapısı modelleri, yana kayar garaj kapı modelleri, iki parçalı ve menteşeli garaj kapı modelleri, tek parça garaj kapı modelleri ve seksiyonel garaj kapı modelleri bulunmaktadır.

2. Malzemeler

En yaygın kullanılan malzemeler:

- Çelik 

- Ahşap 

- Alüminyum 

- Fiberglas 

- Vinil

Giriş kapıları gibi, garaj kapıları çelik, alüminyum, ahşap, ahşap kompozitler, fiberglas, vinil veya camdan yapılabilir. Seçilen malzeme ne olursa olsun, estetik unsurlarla göze hitap eden ve detaylar veren bir model arıyorsanız doğal ya da yapay ahşap görünümü vermek en şık alternatiflerden biridir.

Çelik garaj kapıları 

En iyi çelik garaj kapıları iki kat galvanizli çelikten yapılmıştır. Yüzeyi astarlanmalı ve sağlam bir son kat kaplaması ile boyalı ya da kompozit bir materyal ile kaplanmıştır. Çelik kapılar garajınıza uyacak şekilde boyanabilir ve yalıtım olsun olmasın kullanılabilir. Çelik kapıların dezavantajı, özellikle bazı bölgelerinde çukurlaşıp aşınmaya maruz kalabilmeleridir.

Ahşap garaj kapıları 

Ahşap garaj kapıları, çarpıklığı önlemek için katlar veya katlarla oluşturulmuştur. Ağaçlar arasında sedir, kırmızı tahta, köknar ve meranti (luan) gibi türleri bulunmaktadır. Ahşap kapılar fabrika tarafından önceden boyanmış ya da yerinde bitirilecek şekilde temin edilebilir.

Ahşap kompozit kapılar 

Kompozit garaj kapılar, tipik olarak ahşap çerçevesi ve elyaf tahtaları ile kaplanmıştır. Daha iyi modeller, daha yoğunlukta sunta deri bulundurur ve gerçek ahşap kapıyı taklit etmek için dizayn ve oluklar gibi gerçekçi ayrıntılar içerir. Çekirdeklerle ilgili kısımlar polistiren yalıtımı ile doldurulur.

Alüminyum garaj kapıları 

Alüminyum panellerle donatılmış garaj kapıları, pas problemini ortadan kaldırıyor, ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki kırılmaları daha kolay. Çağdaş modelleri boyanmış ya da kaplanmış yüzey kaplamalarıyla ve birçok farklı alternatifte renk seçeneğiyle bulunmaları mümkündür. Ayrıca, alüminyum paneller yerine yarı saydam cam paneller kullanılabilir; bu modeller gizlilik veya güvenlikten ödün vermez.

Fiberglass kapılar 

Cam elyaftan yapılmış garaj kapılarında oyuk çıkması ya da çatlama olması ihtimali daha azdır. Paslanmaz yapıdadırlar ancak darbeye karşı kırılma meydana gelebilir. İki kat fiberglass malzeme tipik olarak çelik çerçeveye bağlanır ve poliüretan yalıtım malzemesi ile doldurulur. Çelik uç kapakları sertliği artırmaya yardımcı olacaktır.

Vinil kapılar 

Vinil garaj kapıları, çatlama ya da kırılmaları zorlaştıran sağlam bir yapıda oldukları için 'çocuklara karşı dayanıklı' olarak tanımlanıyor. Genellikle çelik çerçeveler üzerine inşa edilmişlerdir, bunlar da poliüretan yalıtımı ile doldurulmuştur. Vinil kapılar fiberglas kapılara benzemekle beraber daha az renkte alternatif bulmak mümkündür. Çok sağlam yapıdadırlar ve nadiren ekstra bakım gerektirirler.

3. Çift kapılı garaj inşa etmek ne kadara mal olur?

Genel olarak çift kapılı garaj modelleri, otomatik açılır özellikler barındıran modelleriyle 3 bin TL’den başlayarak 4 bin TL civarlarında bir ortalama ücrete tabidirler. Kullanılan malzeme kalitesi ve uygulanacak alan ve ebatlara göre fiyatlar aratabilir ya da azalabilir.

Malzemeler teknolojik açıdan ve çalışma alanları bakımından farklılık gösterebilmektedir. Teknolojik açıdan barındırabileceği özellikler; manuel kullanma özellikleri, otomatik kapı sistemleri bulundurması, ek güvenlik teknolojisi uygulamalarının kullanılmasıdır. Çalışma alanları bakımından ele alındığında ise kapıyı takarken, kapı için yeterli alan ve zemin bulunuyor mu, bu gibi unsurlara ihtiyaç duyulan parametreler hesaplanır.

4. Duble garajlar için farklı kapı türleri

Genel olarak boyut, kapı türü ve malzemeye göre sınıflandırılır.

En sık kullanılan türleri

Tek kapılı garajlar 

Standart tek kapılı garajları geniş araçları girebileceği ebatlarda tasarlanır. Bu boyutlar, minibüs, spor aracı, küçük bir kamyon ya da herhangi bir araba için, geçiş ve kullanım kolaylıkları barındırır,  standart evler için idealdir. İçinde park edebilecek büyük bir araç ya da birden fazla araç için uygun alan mevcuttur. Tercihe göre daha büyük ve geniş bir garaj kapısı alınıp cephe dizaynı değiştirilebilir.

Çift kapılı garajlar 

Duble garajlar  kullanım ihtiyacı ya da garaj sahibinin isteklerine göre daha geniş ya da makul ebatlarda tasarlaır. Genellikle birden fazla araç ya da daha büyük araçlar için tasarlanan kapı modelleridir. Birden fazla araç bulunan haneler için kullanımı idealdir.

Geri çekilebilir garaj kapıları 

Geri çekilebilir bir garaj kapısının avantajı, özellikle elektrikli sistemlerin kullanımı için tasarlanmış olmasıdır. Bu otomatik garaj kapıları tipik olarak, yatay raylar boyunca düzgün bir şekilde çalışır ve açılıp kapandığında gürültüyü azaltır.

Roller garaj kapısı 

Roller garaj kapısı, kompakt bir çözüm sunarak tasarlanmıştır ve genellikle oluklu çelik panellerle üretilmiştir.

Seksiyonel garaj kapıları 

Seksiyonel garaj kapıları, piyasadaki garaj kapısı modelleri arasında en popüler tasarımdır. Bir seksiyonel garaj kapısı, garajın yan tarafında dikey raylar ve garajın tavanındaki yatay rayları kullanarak kapıyı kaldırıp kapatabilir. Seksiyonel kapılar genellikle sessiz ve düzgün bir çalışma için otomatik garaj kapısı açıcılarıyla dizayn edilmiştir.

Menteşeli Kapı 

Yan menteşeli garaj kapıları, diğer garaj kapısı tasarımlarının aksine dışa açılmak için çelik menteşeler kullanır. Bu, garajınızda daha fazla tavan saklama alanı ve daha büyük araçlar için ihtiyaç duyulan maksimum yükseklik oranını kazandırır.

5. Garaj inşası için doğru profesyoneli bulun

Yüksek kalite sunan bir profesyonel ile anlaşarak uzun vadede kazanç elde edebilir, mali açıdan zarar etmezsiniz. Gelecekte olası bakım maliyetlerini aklınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. homify’da garaj alanında uzmanlara ulaşabilir, garaj kapıları üreticileriyle de temas kurabilirsiniz. Ayrıca diğer alanlardaki profesyonellerle de aynı biçimde temas kurabilirsiniz.