Düz Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Düz Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Düz Çatı İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Düz Catilar

1. Düz çatı neden tercih edilmelidir?

Düz çatı, hava koşullarına göre bir binayı dış etkenlerden koruyan ve geleneksel eğimli çatı modellerine kıyasla çok az bir eğime sahip olan neredeyse düz bir çatıdır. Farklı modellerini incelemeye başlamadan önce, düz çatı modellerinin neden tercih edildiği ve beşik çatı ya da kırma çatı hangi kullanım amaçlarına hizmet ettiğini bilmek önceliklidir. Genellikle bir mimarın düz çatı modelini tercih etmesinin 2 ana nedeni vardır: 1) Estetik 2) Kolaylık ve pratiklik

Ticari binalarda ve iş merkezlerinde cihazların kurulumları için düz çatılar oldukça uygundur. İş yerinde zemin alanı tasarrufu sağlarken ekstra yer kazanmak için düz çatıya konulabilecek cihaz ve gereçler, şirket içi trafiği engellemez ve avantaj sağlar. Düz çatılar, ofis binaları için cihazlar ve diğer teknik aletlerin konulacağı ekstra zemin alanı sunması ve monte edilmesi açısından daha elverişli bir zemin alanı sunar.

Hangi çatı olursa olsun, çatının esas görevi bir binayı dış koşullara ve hava şartlarına karşı dış etkenlerden koruması ve yalıtmasıdır. Düz çatılar tamamen düz değildir. Estetik yönüyle modern projelerde göze hitap eden düz çatılar, biriken yağmur suyunu kirli su giderine yani yağmurluklara ileten bir eğime sahiptir. Teras çatılar da dahil olmak üzere, her çatı modelinde mutlaka suyun gidere ulaşmasını sağlayacak bir eğim mevcuttur. Çatı örtüsünde kullanılacak malzemeler için mutlaka karın erime süreci ve diğer dış etkenlere karşı dayanımı kuvvetli olması gerekir.

2. Malzemelere göre değişen düz çatı türleri

İster ticari ister konut projesi olsun; çatı türlerinde kullanılan bazı malzemelerin kullanımı %100 zorunludur. Düz çatı modelleri için farklı materyallerle alternatif sunacak birkaç popüler yol mevcuttur:

PVC tek katmanlı membran - düz çatı modellerinde kaplama türlerinde kullanılan en popüler örneklerinden biridir. PVC membranlar tek bir termoplastik malzeme tabakasıdır. PVC çatılar dayanıklıdır. Darbelere karşı dayanımı ölçülmüştür ve dayanımı kuvvetli bir malzeme türü olarak değerlendirilir. Çoğu PVC membran, özellikle beyaz renkli olanlar, enerji verimli olup, güneş enerjisini absorbe etmek yerine yansıtırlar. Su geçirmez yapıda ve çatı kaplamalarında kullanımı idealdir. Hem konut hem de ticari yapılar için, PVC tesisatları genellikle ömür boyu garanti ile birlikte verilir.

EPDM kauçuk kaplama - endüstride kauçuk, yaygın olarak bir çatı kaplaması malzemesi diye bilinir. PVC çatı kaplamasına nazaran EPDM'nin en büyük avantajlarından biri, çok daha düşük bir fiyata bulunmasıdır. PVC ve EPDM, tipik olarak hangi bölgede yaşadığınıza bağlı olarak düz çatı kaplaması türlerine popülerlik açısından 1 ya da 2. sırada yer alır. EPDM'nin bağlantıları PVC veya ısı kaynaklı derzler kadar güçlü değildir. EPDM, aynı zamanda mülk sahibi için kamu hizmeti faturalarını artırabilecek ısı emme eğilimi vardır ve dolayısıyla bu durum faturaya yansır. TPO membranlar - kauçuk, etilen ve propilen ile çok sayıda dolgu malzemesi olarak kimyasal barındıran tek katmanlı çatı membranıdır. TPO çatı kaplamaları, 1990'lı yılların başlarında piyasaya sürüldüklerinden beri yaygın olarak kullanılmaktadır. En yakın rakibleri olan PVC ve EPDM'ye kıyasla, beyaz ve açık gri (siyahın yanı sıra) alternatifleri daha kolay elde edilebilir ve son zamanlarda kullanım artışını tetikleyen sebeplerden biri de enerji verimliliği açısından faideli olmasıdır. TPO membran, hem EPDM hem de PVC'nin özelliklerini tek bir pakette sunuyor. Pvc gibi dayanımı kuvvetli bir malzeme olarak bilinir.

Modifiye bitüm -  çok katlı bir çatı malzemesi olduğu için bu açıdan önemli bir avantaja sahiptir.  TPO, EPDM ve PVC membranları çok katmanlı olmadı için modifiye bitüm keskin nesneler ve çarpmalara karşı tek katman olmadığı için daha dayanıklıdır. Estetik bir görünüm kazandırmasının yanı sıra enerji verimliliği açısından olumlu özellikler taşır.

Silikon Sprey - bir çatıya kurulumu esnasında koruyucu kaplama malzemesi olarak silikon bir sprey kullanımı tercih edilebilir. Çatıda bu tip bir sprey kullanmanın en büyük avantajı, membranlara üzerinin kaplanması ve monte edilen alanların pürüzsüz görünümünü sağlamaktır. Bir çatı malzemesi için silikon sprey kullanımı diğer bazı materyallerin kullanımına göre daha kolay ve daha düşük maliyetli olabilir. Ancak yine de silikon kaplama türlerinin pahalı ürünleri mevcuttur.

3. Maliyet

Düz çatılar için eğimli çatılara oranla çok düşük bir maliyete yapılacağını söyleyemeyiz. Maliyet hesaplanırken elbette dikkate alınması gereken unsurlar arasında kaplanacak alan ve ebat ilişkileri ölçüler alınarak hesaplanır. Çatı örtüsü kaplanacak yüzey alanının büyüklüğüne göre maliyet artacaktır. Malzeme ve işçiliği kapsayan ücretler metrekare üzerinden verilir ve dolayısıyla matrekare üzerinden malzemeye göre çatı yapımı fiyatlandırılır. Örneğin 150 metrekarelik bir çatı alanı için sandviç panel ve semerli vida malzemelerinin maliyeti yaklaşık 8 bin TL ücrete tabidir.

4. Çatı inşa süreci

Öncelikle düz çatı inşa edilirken tek bir kişinin yetersiz olacağını belirtmek gerek. Kaplama malzemeleri kullanımı ve çatı kurulumu konularında kolaylık sağlaması açısından mutlaka yardımcılar gerekecektir. Bu aynı zamanda güvenlik sağlanması açısından önemlidir. Uygulama yapılacak alanla ilgili kesişen ya da çıkma olan döşeme yüzeyleri ile ilgili tüm detaylar hesaplanmalıdır. Havalandırma sistemleri ya da baca gibi çıkışı olan sistemler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Çatıda kullanılacak kaplama malzemelerini dış koşullar ve mevsimsel şartlar ile bütçeye ve ihtiyaca göre belirlenmelidir.

5. Çatı yaptırırken yardımcı olabilecek bazı profesyoneller

homify’da çatı yaptırabileceğiniz uzmanları bulmak için profesyoneller sekmesini kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehir ve arayacağınız uzman kategorilerine göre arama kriterlerini belirleyerek uzmanların iletişim bilgilerinin bulunduğu kataloğumuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca uzmanların iletişim bilgilerine ulaşabilir, website adreslerini inceleyebilir ve homify’da paylaştıkları projelerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Ayrıca homify’da çatı ustalarına tıklayarak çatı projeleri için uzmanlara ulaşabilir, ilgili çalışmaları firma sayfalarından gözlemleyebilirsiniz.