Duvar Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları

Duvarlar 

Evlerimizin içindeki odaları birbirinden ayıran, yaşam alanlarımızın sınırlarını belirleyen temel iç mimari unsurların başında pek tabii ki duvarlar geliyor. Mimari yapıların ağırlıklarını binanın temeline iletmek ve dışarıdan gelen iklim ve diğer koşullara karşı da yapının ana iskeletini korumak gibi işlevlere de sahip olan duvarlar farklı mimari özelliklere göre farklı tekniklerle yaratılabilir ve metal, taş, ahşap ve beton gibi farklı malzemelerle üretilebilirler. İşlevsel olarak yapının en önemli elemanlarından biri olan duvarlar her odanın vazgeçilmez birer parçası oldukları için ve yaşam alanlarını zeminden tavana kadar kapladıkları için estetik açıdan da evimizin tarzını ve görünümünü belirleyen ana unsurlardan biridir. Aşağıda, duvar yapımında kullanılan farklı malzemelerin avantajları ve dezavantajları, duvar kaplamaların teknik detayları, duvar dekorasyonu seçenekleri gibi duvarlarla ilgili merak edilen pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Duvar dekorasyonu

Evlerimizin içindeki odaların dekorasyonlarını belirlerken mobilyaları, aksesuarları ve tarzın önceliğini düşünürüz ama aslında iç yaşam alanlarının dokusunu ve karakterini en çok belirleyen ana unsurların başında duvarlar geliyor. Duvarların göz alıcı, temiz ve akıcı görünmediği yaşam alanlarında mobilyalar ne kadar şık ve çarpıcı olursa olsun yeterli olmaz. Kusursuz bir dekorasyon için kusursuz duvarlara sahip olmak gerekir.

Peki kusursuz bir duvar nasıl olmalı? İşte bu sorunun cevabı aslında evden eve, odadan odaya değişiyor. Gelgelelim her ev ve her oda söyleyebileceğimiz şeyler de yok değil. Örneğin duvarların temiz ve hasarsız olması her evde mutlaka bulunması gereken temel özelliklerin başında geliyor. Evinize yeni bir görünüm ve tazelik kazandırmak için de yapmanız gereken ilk şey duvarları elden geçirmek olmalı. Duvarlarınızda bulunan hasarları tamir edip, gerekli sıvaları yapıp tarzınıza ve mobilyalarınıza uyan bir renk seçerek düzgün bir işçilikle boyadığınızda, duvarlarınız artık evinizin çok daha ışıl ışıl ve yeni görünmesini sağlayacaktır. Eğer duvar boyalarınız iyi durumdaysa o zaman belirli aralıklarla duvarlarınızı silmeyi ve lekesiz bir ortam yaratmayı unutmayın. Bu evinizin her zaman daha güzel görünmesine sebep olur. Ayrıca evinizde duvarlarınızı karartan bazı rutubet sorunları varsa bu sorunu mutlaka farklı yalıtım teknikleri uygulayarak ve nem önleyici boya çeşitleri kullanarak engellemenizi tavsiye ediyoruz.

Duvarlarımı süslerken nelere dikkat etmeliyim?

Duvar dekorasyonu oldukça önemli ve özenle yapılması gereken bir konudur. Duvarlarınızı düz renklerden başka seçeneklerle süslemek istiyorsanız duvar kaplamalarından duvar kağıtlarına, tablolardan duvar çıkartmalarına kadar pek çok farklı seçeneğiniz var. Seçeceğiniz duvar dekorasyonuna karar verirken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında söz konusu yaşam alanını boğucu ve yorucu bir hale getirmekten kaçınmak geliyor. Eğer gösterişli, işlemeli, bol renkli ve dikkat çeken mobilya ve aksesuarlar dekorasyonunuzu oluşturuyorsa, o halde daha sade duvar süslemelerine yönelmelisiniz. Eğer minimal bir dekorasyonunuz varsa o halde duvarları hareketlendirebilirsiniz. Mobilya kalabalığı ve duvar süslerinin göz alıcılığı arasında bir kontrast oluşturmanız çok daha ferah yaşam alanları yaratacaktır.

Duvarlarda yaygın olarak kullanılan malzemeler

Evlerin duvarlarını oluşturacak malzemelerin çeşidi aslında evlerin yapımında kullanılan temel malzeme seçimleri ile belirlenir. Zaten taşıyıcı duvarlar evin yapımında kullanılan malzeme ile örülür, yani örneğin söz konusu betonarme bir evse, evin taşıyıcı ana duvarları da betondur. Taş ve ahşap evlerde de bu geçerlidir elbette. Çoğu zaman bütün duvarlar binanın temel malzeme seçimine uyumlu olarak tasarlansa da, zaman zaman dış cephe görünümüne ya da iç dekorasyona çeşitlilik kazandırmak için bazı duvarlar farklı malzemelerden üretilebiliyor. Türkiye’de en sık rastlanan yapı malzemeleri, beton başta olmak üzere taş ve ahşaptan ibaret ve duvarlarda da en çok bu üç malzeme kullanılıyor. Ayrıca duvar kaplama teknolojilerinin gelişmesiyle artık istediğiniz duvar dokusunu çok daha kolayca evinizde oluşturabiliyorsunuz.

Taş ve tuğla duvarlar:

Taş duvarlar bilindiği gibi oldukça köklü bir tarihe sahip olan duvar çeşitlerinden biri ve yüzyıllardır kullanılıyor. Taş duvar estetiği zamana meydan okuyan ve her devirde trend olmayı başaran görünümlerin başında geliyor. Elbette taş duvar denilince aklımıza tek bir duvar görünümü gelmiyor çünkü taş duvarların da oldukça farklı model ve malzeme çeşitliliğine sahip olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizdeki taş yapılarda genellikle yöresel olarak hangi taş çeşidi elverişli ve bölgede bol bulunuyorsa ev yapımında da o taştan kullanılıyor ve duvarın örgü modeli ve işçilik tekniği de taşın çeşidine ve bölgedeki geleneksel yöntemlere göre değişiyor. Taş duvarların en önemli özellikleri tabii ki içinde bulundukları mekanlara tarihsel ve kültürel bir doku katmaları ve doğal bir estetik sağlamaları. Oldukça az bakım isteyen ve dayanıklı ve uzun ömürlü olan taş duvarlar Türkiye’nin pek çok bölgesinde sıklıkla karşımıza çıkan mimari bir değer olarak nitelendirilebilir.

Tuğla duvarları da taş duvarların bir alt kategorisi olarak düşünmek mümkün çünkü sıvası tuğla duvarlar da tıpkı sıvası taş duvarların verdiği etkiyi oldukça kuvvetli bir şekilde yaşam alanlarına yansıtabiliyorlar. Tuğla şekli ve büyüklüğü belirli olan bir malzeme olduğu için kesme taş duvarlar gibi daha pürüzsüz ve modern bir görün yaratıyor. Ayrıca daha hafif olmaları bina ağırlığını hafifletiyor.

Ahşap duvarlar:

Ahşap evler de ülkemizde ve dünyada yüzyıllardır gelişen en eski mimari yapılardan biri ve estetik açıdan da teknik açıdan da zamana meydan okuduklarını kolaylıkla söyleyebiliriz. Ahşap duvarların en önemli özellikleri istenilen tarza ve bütçeye uygun pek çok çeşitte inşa edilebilmeleri elbette. Büyük kütüklerden yapılan duvarlardan ince ahşap malzemeden yapılan kaplamalara kadar pek çok tarz, renk ve dokuda ahşap duvara sahip olmak oldukça kolay. Ahşap duvarlar ısı yalıtımı konusunda da oldukça iddialı ve özellikle iç mekanlarda doğallık etkisi arayanlar için eşsiz bir dekorasyon seçeneği.

Beton duvarlar:

Beton yapı malzemeleri, bilindiği gibi, gelişen modern çağda en çok kullanılan yapı malzemelerinin başında geliyor. Bunun en önemli sebebi beton malzemelerin son teknoloji ile istenilen şekilde işlenebiliyor olması ve çok katlı bina yapımında benzersiz inşaat avantajlarına sahip olmaları. İç yaşam alanları söz konusu olduğunda da betonarme duvar seçenekleri oldukça çeşitli. Ponza, gaz beton vs. gibi pek çok farklı özelliklere sahip duvar bloğunun kullanılabildiği beton duvarlar bugün şehir hayatının vazgeçilmez birer ögeleri. Üstelik beton duvarları süslemek de diğer seçeneklere göre çok daha kolay ve bakımları da daha kolay.