Erkek Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Erkek Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler

Erkek Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler

Ev dekorasyonlarında salon, oturma odası, yatak odası tasarımları ve dekorasyonlarından sonra gelen ve üzerine fazla eğilmeden dekore edilen erkek çocuk yatak odası dekorasyonları çocukların yaş gruplarına göre tasarlanması ve çocuk gelişimlerinin göz önünde bulundurularak dekore edilmesi gereken odalardır. Çocuk odası dekorasyonları incelendiğinde erkek ve kız çocuk yatak odası olarak ikiye ayrıldığını ve cinsiyete göre özel çocuk odası fikirleri geliştirilerek dekorasyon yapıldığını görebilirsiniz.  Çocuğunuzun gelişimi ve rahat bir gelişim çağı göstererek büyümelerini sağlamak adına profesyonel bir yardım alarak çocuk odası dekorasyon fikirleri arasından en ideal fikri seçmelisiniz. Erkek çocuklar için ilgi alanı olan çizgi film karakterleri, yarış arabaları, spor branşları temalı dekorasyonlar yapmak çocuğun hayal gücünün gelişmesine de doğrudan katkı da bulunacaktır.

Bir erkek odası nasıl tasarlayabilirim ?

Bir erkek odasını dekore ederken dekorasyon akımlarından yararlanabilirsiniz.  Modern dekorasyon fikirlerini baz alarak çocuğunuz için uygun bir stil belirleyerek yapacağınız dekorasyon  öncelikle tematik olarak bir  düşünceye sahip olmalıdır. Erkek çocuk yatak odası dekorasyonu için orman figürleri, orman kahramanları veya hayvanlardan yararlanabilir, yarış arabaları ve motosiklet temalarını tercih edebilir,  çizgi film kahramanlarını kullanabilir, karikatür resimleri ve  deniz korsanı figürleri ile çocuklarınızın mutlu olacağı rengarenk bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Renk seçimlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nötr renklerin canlı renkler ile uyumlu olmasıdır. Erkek çocuk odası fikirleri arasında yer alan işlevsellik her zaman ön planda olmalıdır. Bir yatak odası aynı zamanda bir çalışma odası veya oyun alanı olarak kullanılabilmeli, çocuklar için odaları kendi dünyaları haline gelmelidir. Erkek odası dekorasyon fikirleri ile ilgili olarak profesyonel erkek odası dekorasyonları fikirlerinin yer aldığı homify sitesini ziyaret edebilir, birbirinden özel çocuk odası fikirleri arasından dilediğiniz modeli seçebilirsiniz.

Renkler ve desenler

Erkek çocuk odası dekorasyonlarında en önemli iki etken renkler ve desenlerdir.   Dekorasyon içinde doğru renkler seçilmediğinde hem çocukların mutsuz olacağı hem de genel dekorasyonun kötü görüneceği bir erkek çocuk odasına sahip olabilirsiniz. Erkek odası dekorasyon fikirleri genel olarak canlı renkler olan turuncu, lila, nar çiçeği, kırmızı, sarı, yeşil gibi renkler ile nötr renkler olan gri, siya, beyaz renklerin birlikte kullanılması üzerine tasarlanır. Bir orman teması işlenecekse yeşil rengin yoğun olduğu ancak beyaz renk ile dengelenen bir dekorasyon veya bir spor kahramanı işlenecekse duvar boyunca spor branşına ait resimler canlı renkler ile sembolize edilirken arka plan ve diğer mobilyalar gri veya beyaz renkte tercih edilir. Böylece nötr renkler ile canlı renkler kombine yapılmış olur.

Erkek çocuklar için dekorasyon renleri erkek cinsiyeti ile bağdaştırılan renkler olan mavi, kahverengi, gri, kırmızı renklerdir. Bu renkler yoğun bir şekilde duvar dekorasyonunda, seçilen mobilyalarda, çocuk yatağında ve nevresimlerde görülür. Canlı ve nötr renkler olarak kullanılan bu renkler dekorasyonun temelini oluşturur. Erkek odası fikirleri incelendiğinde erkek çocuklarının bu renklere bayıldığı ve kendilerini mutlu hissettikleri de görülebilir. Canlı renklerin yanında nötr renkler olan beyaz, siyah, gri, açık turuncu ve bej renkleri de ana renkler olarak kullanılan renkler arasındadır. Renkler dışında kullanılan desenler de genel olarak renk kombinasyonları ve ahşap özellikli malzemelerin doğal desenleridir. Kullanılan mobilya desenleri, perde ve nevresimlerin renk desenleri erkek çocuk yatak odası dekorasyon fikirleri içinde çok fazla kullanılır.

Erkek odası için mobilyalar

Erkek odası dekorasyon fikirleri içinde kullanılan mobilyalar dekorasyonun zarafeti ve çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Yapılacak dekorasyon içinde yerleşim planının oluşturulması, çocuk için oyun alanı bırakılması, gelişim çağındaki hareketli çocuğun güvenliğinin sağlanması gibi konular ele alındığında mobilyalar çok önemli bir konuma gelir.  Erkek odası fikirleri arasında bir yatak veya ranza ile bir dolap tercih edilerek dekore edilebileceği gibi çocuk eşyalarını muhafaza etmek için çekmeceler, depolama alanları veya oyun masası, oyun alanı çitleri, oyuncak rafları da tercih edilebilir. Mobilya seçimleri yaş aralığına uygun olacak şekilde yapılmalı ve çocuk boyu ile orantılı olmalıdır. Orantısız seçilecek olan mobilyalar işlevsiz olacağı gibi dekorasyonun da orantısız olmasına neden olacaktır. Erkek odası fikirleri arasında yer alan duvar dekorasyonlarını raflar ile birlikte yapabileceğiniz gibi sade duvar dekorasyonları şeklinde de yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği kahramanları, oyuncakları, çizgi film kahramanlarını duvara işleyebilir veya sadece oyuncaklardan oluşan bir duvar dekorasyonu da yaparak çocuğunuzu mutlu edeceğiniz etkileyici  ve göz kamaştırıcı bir erkek odası dekorasyonu da yapabilirsiniz.

Erkek odası dekorasyon fikirleri

Erkek odası dekorasyon fikirleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir.  Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirmek için yarış arabası tasarımına sahip bir yatak takımı ile birlikte duvara yarış simgelerinin resmedildiği bir dekorasyon yapabilir, oyuncaklardan oluşan bir dünya oluşturabilir,  orman canlılarının birbirleri ile oyunlar oynadığını gösteren bir duvar dekorasyonu yapabilir,  gök yüzü veya deniz temalı duvar kağıtları ile dünyayı resmedebilir, oyun alanı ile yaşam alanını ayırarak çocuğunuza disiplin kazandıracak özel bir tasarım yapabilirsiniz.

Erkek odası tasarımları için yapılan duvar dekorasyonları arasından dünya haritası dekorasyonu, özel çocuk afişleri gibi duvar kaplamalarını tercih ederek çocuğunuzun ilgisini çekecek tasarımlara imza atabilirsiniz. Duvara yapışkanlar, etiketler ve stikerlar yapıştırarak çocuğunuzun hayal gücünü zenginleştirebilir, bu etiketlerin yerlerini sürekli değiştirerek çocuğunuza dikkat ve motivasyon kazandırabilirsiniz. Ayrıca erkek çocuk yaş aralığına göre çizim tahtaları veya oyun alanı içinde tebeşir tahtası koyarak çocuğunuza farklı bir oyun ve deneyim alanı oluşturabilirsiniz.

Erkek çocuk yatak odası dekorasyon fikirleri ve erkek odası tasarımları için tercih edilecek perdeler hem çocuk odası dekorasyonu ile hem de erkek çocuklarının tercih ettiği renkler ile uyumlu olmalıdır. Tercih edeceğiniz renkler ve desenler her zaman canlı pastel renkleri, nötr renkler ve erkeklere özgü renkler arasından seçilmiş renkler olmalıdır. Dekoratörlerin de vurguladığı gibi, yastık, nevresim ve yorgan gibi aksesuarlarda aynı renk ve desenlere sahip olmalı ve oda için renk konstrastı kusursuz bir şekilde sağlanmalıdır.

Erkek odası yerleşim planı ve dekorasyonu

Erkek odası dekorasyonu yapılırken yerleşim planı çocuğun isteklerine ve yaşam tarzına göre yapılmalıdır. Kapıyı açtığınızda çocuğunuzun güvenliğini sağlayan bir giriş alanı olacak şekilde yerleşim planı yapılmalıdır. Kendi başına dışarı çıkmak istediğinde güvenli bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayan güvenli bir giriş alanı oldukça önemlidir. Çok fazla oyuncağı ve eşyası varsa özel depolama ve muhafaza alanları oluşturulmalı, fonksiyonel mobilyalar tercih edilerek az mobilyaya sahip ancak çok fonksiyonel bir dekorasyon yapılmalıdır. Çocuk elbise dolapları çekmeceli ve özel tasarımlara sahip olacak şekilde tercih edilmelidir. Böylece hem dolap görevi görecek hem de depolama alanı olarak kullanacağınız bir  mobilya ile fonksiyonel bir dekorasyon yapma şansına sahip olursunuz.

Erkek çocuk odası fikirleri için işlevselliğin en üst düzeyde olduğu yataklar seçilmeli, alt kısımları depo alanı üst kısmı yatak görevi gören bu mobilyalar  ve ya alt kısımlarını çekmece olarak kullanacağınız yatak tasarımları ile fonksiyonel ve yaratıcı dekorasyonlar yapılmalıdır. Daha fazla eşya kullanmadan eldeki imkanlardan maksimum verim alınarak yapılacak bir  dekorasyon hem size hem de çocuğunuza fayda sağlayacaktır.