Evler İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Evler - Yapılar, Mobilyalar, ve Yaşam

Şehirlerin yanı başında lüks evler, ya da kırsalda bir çiftlik evi, ya da şehir içinde Victoria döneminden kalma büyük teraslı bir ev, yaşanabilecek ev çeşidi o kadar çok ki... Ev demek sadece başımızı sokacak bir delik değil, bir yuva, çocuklarımızı yetiştireceğimiz  ve kişiliğimizi ve zevklerimizi yansıtacak bir yer demektir. Bunun yanında güzel anılar biriktireceğimiz ve dinleneceğimiz bir mekandır. İlk izlenim önemlidir. Bu yüzden evinizle insanları etkilemek istiyorsanız evinizin dış görünüşüne önem gösterin. Evin içi kadar dışı ve bahçesine de bakım yapın. Yakın aileniz dışında misafirleriniz geldiğinde evinizin dışını görüp hemen bir yuva hissine kapılacak ve ev sahiplerinin karakterleri hakkında fikirleri olacaktır. Evler zevklerimizi yansıttığı kadar aynı zamanda fonksiyonel ve pratik de olmalılar. Ünlü Alman tasarım ekolü Bauhaus'un temsilcilerinden Walter Gropius'un dediği gibi "form daima işlevselliği takip eder". İşlevsel bir oda ya da bir mobilya parçası pratik bir amaç gütmenin yanı sıra aynı zamanda estetik de olabilir.

Ev fikirleri ve ilhamları 

Kendi evinizi inşa etme macerası hayatınızda yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Çok eğlenceli tarafları olmasına rağmen, bu süreç hiç şüphesiz streslidir. Bu yüzden acele etmeden araştırmanızı yapmanız, sabırlı olmanız ve ev tasarımının her noktasıyla ilgili uzman tavsiyelerini not etmelisiniz. homify dünyanın her yerinden uzmanların fikirlerinden ilham alabileceğiniz bir yer. Bu uzmanların etkileri hayallerinizdeki evi yaratmanıza yardımcı olabilir. Ailenizin ilk evi, yazlık eviniz, taşınabilir eviniz ya da emeklilikten önce yüksek bütçelere yaptırdığınız villa için fikirler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü homify'daki ev tasarımları neredeyse sınırsız.  

Benim için doğru ev hangisi? 

Genel olarak insanların evden ne beklediklerine dair bir fikirleri vardır. Size uygun olan evi bulma noktasında neredeyse sınırsız sayıda tarz, biçim ve genişlik seçenek söz konusu. Şehirde mi yaşamak istiyorsunuz, doğada mı? Büyük ve ferah bir ev mi istiyorsanız yoksa bakım ihtiyacı az olan daha küçük bir ev mi istiyorsunuz? Evde kısa bir süre mi oturacaksınız yoksa ev uzun süre yuvanız mı olacak? Hesaplı bir ev mi istiyorsunuz yoksa para sorun değil mi? Elden çıkarmak istediğinizde edeceği değer çok önemli mi yoksa evi tamamen istediğiniz gibi mi tasarlamak istiyorsunuz? Son moda tasarımlar mı ilginizi çekiyor yoksa ekolojik bir ev mi tercih ederseniz. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ne olursa olsun tüm cevapları homify'da bulabilirsiniz.  

Hayallerimdeki evi nasıl tasarlayabilirim? 

Hayallerinizdeki evi yaratmanın en iyi yolu bir liste ve bütçe yapmaktır. Hayalinizdeki evin size bir servete mal olması çok da iyi bir şey olmaz. Hayallerinizdeki ev güzel görünmeli ama akılcı depolama alanlarını ve hayallere pek girmeyen ama işlevsellik açısından önemli diğer özellikleri de göz ardı etmemelisiniz.    

Bir evi planlarken neler göz önünde bulundurulmalı?  

Bir evi planlarken göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey var ve bunlar her kişiye göre değişiklik de gösterebilir. Yerel idareden inşaat izni almak zorlu bir süreç olabilir o yüzden prosedürleri iyi öğrenip sabırlı olmanız gerek. Evin konumu ve sizin fiyat aralığınız da önemli konulardır. Bir bütçe oluşturun ve bu bütçeye sadık kalın. Modern bir ev inşa ederken çevre de önemli bir unsur haline geliyor. Bu yüzden evinizi inşa ederken sadece kullandıkları malzemeler ve uygulamaları itibariyle çevreye saygılı profesyonellerle çalışın. Evinizi yaptırırken çevre dostu bir ev yaratmak için ilk başta çok para ödeyebilirsiniz ama uzun vadede böyle bir ev kendini amaorti edip kara geçmenizi sağlayacaktır. Tasarım ve evin planı da önemli birer faktör. Bunlar planlanırken tüm aile bireyleri hesaba katılmalı. Evinizin cephe durumu da önemli. Kuzey yarım kürede yaşıyorsanız güney cepheli bir ev yaptırmak güneş ışığını bolca içeri alacağı için size çok büyük miktarda tasarruf sağlayacaktır.  

Kiralamak mı Satın almak mı?

Ev almadan önce iyi bir hesap yapmak lazım. Öncelikle neden bu evi almak yada kiralamak istiyorsunuz. Evi yatırım amacıyla mı yoksa kendiniz oturmak için mi alacaksınız? Eğer evi yatırım için almak istiyorsanız, iyi bir yatırımın kendini 10 senede amorti etmesi gerektiğini unutmayın. Bu hesabı yaparken yıllık kira geliriniz ve bu gelirin yıllık Efe/tüfe ile artışını göz önünde bulundurabilirsiniz. Tabiki aynı zamanda evin kendi değeride artacaktır. Ekonomik açıdan yapacağınız yatırım 20 senede kendini amorti etmiyorsa buna kötü yatırım denir. O sebepten dolayı bu hesabı dikkatli yapmakta fayda var.

Kendiniz oturacaksanız o zaman yıllık geliriniz ile kira giderlerinizi karşılaştırarak hesap yapabilirsiniz. Bu sayada kiralamak mı banka kredisimi yada direkt satın almak mı daha karlıdır sonuca varabilirsiniz. Satın aldığınız evde dekorasyona önem vermeniz daha çok mümkün. Bu konuda Homify da pek çok içerik bulabilirsiniz.

Ev fiyatları 

Ev fiyatları tıpkı borsadaki hisseler gibi sürekli değişmekte. Pek çok zaman ev almak bir yatırımdır. Dolayısıyla evin fiyatı ne olursa olsun yapacağınız masrafın karşılığını geri alabilirsiniz. İstanbul gibi büyükşehirlerden ev almak ortalama nüfusun pek çoğu için hayal olduğu için pek çok kişi başka yerlerden ev almanın yoluna bakıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi devletler inşaat sektöründeki gelişmeyi desteklemek için ilk kez ev sahibi olacaklara uygun şartlarda yardımlarda bulunuyor. Bir çok devlet ise çevre dostu evler için ekstra destekler sunuyor. Bazı devletler enerji verimlilikleri nedeniyle yeni yapılan evlerin güneş enerjisi panel masraflarını karşılayarak destekte bulunuyor. Dikkatli bir planlama ve araştırmayla, hayallerinizdeki evi almak ilk başta düşündüğünüzden daha hesaplı hale gelebilir.  

Bir ev ne kadar geniş olmalı? 

Bir evin genişliğinin size uygun olup olmadığının tespiti noktasında bazı önemli noktalar var. Eğer ailenizi ileride genişletmeyi planlıyorsanız, ev genişleyen aileniz için yeterli olacak mı? Evin ve bahçenin genişliği bakım yapılabilecek standartlarda mı yoksa bu standartların üstünde mi? Ve elbette siz bu genişliğin altından ekonomik olarak kalkabilecek misiniz? Büyüyen ailelerin ihtiyaçları değişeceğinden bir evin bu değişime uygun ve adapte edilebilir olması gerekli. Evinizi şimdi ya da ileride genişletip genişletemeyeceğinizi de göz önünde bulundurun.  

Evinizin yeterince büyük olmadığını düşünüyorsanız ev genişletme içeriklerimizden yararlanarak fikir edinebilirsiniz.

Doğru evi nasıl bulurum? 

Siz ve aileniz için doğru evi bulmanıza yardımcı olacak ilhamları bulabileceğiniz birçok yer var ve homify da bunlardan bir tanesi. Dünya çağında profesyonellere ait ve kategorilere ayrılmış resimleri gezerek, başkalarının evlerine bakarak sizin için doğru evin nasıl olduğunu bulabilirsiniz. Elbette çevrenizde yeni yapılan konut projelerinin örnek dairelerini gezmek de size çok fazla fikir verecektir. Çevrenizdeki emlakçılara bakmanız da çevrenizdeki evler ve fiyatları konusunda size yardımcı olabilir. Bilgi güçtür. Bu yüzden karşılayabileceğiniz fiyata size uygun bir ev bulmak için sürekli bilgi edinmeye çalışın.  

Yeni bir ev inşa ettirmeye nasıl karar verebilirim? 

Yeni bir ev yaptırmanın her bütçeye ve her zevke uygun çeşitli yolları bulunuyor. Yeni yaptıracağınız evin giriş kapısının anahtarını çevirmek çok özel bir andır. Bunu yapmayı planlıyorsanız size uygun bir ev yaptırın ve bütçenizi sarsmayın. Güvenilir müteahhit  ve mimarların listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra gidip hepsiyle görüşerek isteklerinizi sıralayın. Fiyat alın. Unutmayın hayallerinizin evini yaratacaksınız ama bütçenizi de sıfırlamamanız gerekiyor. Çünkü son dakikada beklenmeyen ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa prefabrik evleri de düşünebilirsiniz. Prefabrik evler bir zamanlar olduğu gibi sefil ve sıkıcı birer görüntüde yapılmıyor. Bu yüzden bu tür evler hesaplı ve küçük ev düşünenler için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca bunu yaparak tarzınızdan da ödün vermezsiniz. Çünkü prefabrik evleri her tarza uydurmak mümkün. Öte yandan konteyner evler de son dönemde epey revaçta. Konteynerlar hem bulması kolay hem de hesaplı malzemeler ve sonsuz biçimde dönüştürülebilirler.  

Alternatif bir örnek için kendi evini yapan adam içeriğimize bakabilirsiniz.

Yeni evim için doğru mimarı nasıl bulabilirim? 

Hayallerinizdeki evin istediğiniz gibi yaratılabilmesi için mimar müşteri ilişkisi çok önemli o yüzden işin bu aşaması doğru bir şekilde yapılmalı. Güvenebileceğiniz bir mimar bulduğunuzda size uygun evi mükemmel bir şekilde yapmanın ilk adımını atmış olabilirsiniz. Evinizin planlamasına, inşasına ve dekorasyonuna yardımcı olacak iyi bir mimar bulmanın pek çok yolu var. Şüphesiz homify da bu yollardan biri. Homify'ın rehberindeki binlerce mimar içinden siz de size yakın ve evinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir mimar bulabileceğinizden emin olun. Çevrenizdeki insanlara bir mimar sormak her zaman iyi sonuç vermeyebilir çünkü sizin kafanızdaki ev, arkadaşlarınızın önereceği mimarın alanının çok uzağında olabilir. O yüzden bulacağınızın mimarın çalışmalarını görmeniz büyük önem arz ediyor. Etrafınızda inşaat sektöründe biri varsa ondan da yardım alabilir ve kafanızdakileri anlatarak ondan güvenilir bir mimar tavsiyesi alabilirsiniz. Ne de olsa onlar işin içindedir ve piyasayı herkesten iyi bilirler. Mimarınızı bulduğunuzda onun referanslarını da soruşturmayı unutmayın. Ayrıca mimarın portfolyosu sizin kafanızdaki şeyleri çıkarmaya yetip yetmeyeceğine dair bir karar vermenize yardımcı olabilir.  

Evimi renove mi etmeliyim yoksa yeni bir ev mi yaptırmalıyım? Buna nasıl karar verebilirim? 

Bu pek çok ailenin yüz yüze kaldığı bir ikilemdir: "Evi renove mi edeceğiz, yeni bir eve mi taşınacağız?" Eğer yeni bir eve taşınmak yeni bir ev yaptırmak anlamına geliyorsa düşünülmesi gereken birkaç nokta var. Şu anki evinizde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir renovasyon mümkün mü? Renovasyon aynı zamanda alıştığınız mahallede, alıştığınız komşularınla kalmak anlamına da geliyor. Taşınmak çocukların okulların, okula gidiş sürelerini, ya da sizin işe gidiş sürenizi değiştirebilir. Taşınırsanız yeni taşınacağız mahallede kafanıza uyan bir komşu bulamayabilirsiniz. Ev taşımak çok da kolay bir iş değildir. Elbette evin içindeyken renovasyon da çok kolay değildir ama bu alanda çok temiz çalışan ekipler bulunabilmesi mümkün. Yeni bir ev inşa etmek eldeki seçeneklerin en pahalısı ama bu ilerisi için iyi bir yatırım olarak da düşülebilir. Karar sizin.  

Küçük evler 

Küçük ev ve küçük ev hareketi genel olarak minik ev hareketi olarak anılıyor. Bu sosyal hareket daha küçük evlerde daha sade ve daha az materyalist bir biçimde yaşamayı savunuyor. Kuzey Amerika'da ortaya çıkan jareket şimdilerde karşılığını Avrupa'da da buluyor. Tüketim toplumunun doğasına karşı gelen minik ev hareketinin savunucuları, kredilerden kaynaklı stresten uzak ve doğal çevreye son derece saygılı evlerde oturmayı yeğliyorlar.  

Düşük bütçe ile ev dekorasyonu

Dekorasyon deyince aklımıza hemen olarak maddiyat gelmemeli. Aslında ev dekorasyonunun bütçeden çok zevk le ilgili olduğunu unutmamak gerekir. Homify üzerinden edineceğiniz fikirlerle çok uygun bütçeli ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Eğer bir profesyonele danışmak isterseniz ücretsiz olarak danışmanızda mümkün.

Düşük bütçeyle dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için özetledik. 

-Göz yoran ve karmaşa yaratan görünümden kaçının. 

-Geçmişin izlerini taşıyan özel parçaların günümüzdeki örnekleri de mekanları güzelleştiriyor. Vintage objeler bulun. 

-Sadece mobilya satın alıp mobilya düzeni oluşturarak dekoru tamamlamış bulunmuyorsunuz. Dikkat edilecek noktalar kullanılacak obje ve aksesuarların tek başına nasıl durduğundan ziyade, kullanılacağı mekan ile ilişkisidir 

-Mis kokular yayan doğal çiçek saksıları ve bitkileri kullanın 

-İlham almaya açık olup örneğin resim yapabilir, boyalarla uğraşabilir yahut kolaj yapabilirsiniz 

-Günümüzde doğal ürünler hayatın her alanında daha çok kullanılmaya başlandı. Bunun dekorasyona etkisi haliyle kaçınılmaz oldu. Artık kütük biçiminde mobilyalara kolaylıkla rastlayabiliriz 

-Aynalar küçük alanlar için kurtarıcıdır. Zira odayı daha parlak ve aydınlık yapar. Aynı zamanda mevcut alanı daha geniş gösterir

Evim için hangi tarzı seçmeliyim? 

Modern evler  

Modern evler geleceğe bakan mimari ve iç mimariyle tanımlanabilir ve genelde odakları hem doğal hem de yapay olarak ışıklandırma üzerindedir ve çevreye son derece saygılıdır. Güneş ışığının aydınlattığı beyaz odalar mekanın kişiselleştirilmesi için yer yer kullanılan renkleri düşünün.  

Country/kır tarzı evler 

Country tarzı bir evi gördüğümüz zaman hepimiz hemencecik tanırız. Peki bu tarzı bu kadar farklı kılan şey nedir? Rustik kirişleri, efil efil perdeleri, çiçekli baskıları ve pastel renkleri düşünün. Kırsal tarzlı evlerde yüzünüze tokat gibi çarpan canlı renkleri pek göremezsiniz. Country tarzı evlerde romantik ve köy havasını yansıtmak için vintage mobillyalar kullanılır. Bu tarz evler hem şehir dışında hem şehir içinde uygun olabilir.  

Klasik tarz evler 

Klasik tarz evler bize sofistike ve zamana meydan okuyan zarafeti çağrıştırırlar. Mimari ve iç mimari trendler değişse de klasik tarzdaki evler kalıcı olmaya devam edecektir. Bu halleriyle zaman meydan okurlar.  

Minimalist tarz evler 

Minimalist tarz evler bir çok farklı tarzdan ilham almış ve aslen de modern tarz evlere yaslanırlar. Minimalist evler İskandinav ve japon tarzlarının açtığı yolda ilerlemiş ve bu tarzların içerdiği bir takım özellikleri kabul ederken bazılarını dışarıda bırakmıştır. Çok az ya dekoratif malzemeyle ya da hiç dekoratif unsur olmaksızın döşenen büyük alanları düşünün. Elbette açık renkli duvarlar ve açık renkli ahşap mobilyalar bu tarzın olmazsa olmazıdır.

İskandinav tarz evler

İskandinav stili geldiği ülkeler kadar soğuk bir havaya sahip olmasına karşı, kullanılan öğelerle ısıtılan, sade ve çok özel bir stildir. Beyaz renk ve ahşapın baskın kullanıldığı, ince perdeler veya perdesiz pencereler, tüylü kumaşlar, post ve halılarla ısıtılan dekorun olmazsa olmazı beyaz renk ve takım olmayan/tek tek kullanılan, sade mobilyalardır.