Akdeniz Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Akdeniz Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Akdeniz Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Akdeniz tarzı evler 

Afrika’nın kuzey, Avrupa’nınsa güney ülkelerini saran ve ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkeyi kapsayan Akdeniz kıyılarını vurduğu her coğrafyanın kültürünü de şekillendirmiş ve Akdeniz tarzını oluşturmuştur pek tabii ki. 

Avrupa’nın sıcak havaları, güzel kumsal kıyıları, bağları, keyifli köyleri ve muhteşem dağ manzaraları ile ünlü olan Akdeniz ülkelerindeki köklü mimari geleneği de iklime göre şekillenmiştir ve Akdeniz tarzı mimari yapılar ülkemizin kıyı kesimleri için de oldukça ideal yapıları oluşturur. Aşağıda bu tarz mimari yapıların teknik ve estetik özellikleri hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Akdeniz tarzı mimari yapılar hangi dönemleri kapsar?

Mimari ve dekorasyon tarzlarının oluşumu ve kategorilendirilmesi genellikle zaman aralıklarına bağlı olarak hayata geçer. Ancak Akdeniz tarzında durum biraz daha farklı. Akdeniz tarzı mimariler dönemlere göre iklime ve bölgeye göre ayrıldıkları için tarihsel açıdan da oldukça geniş bir zaman aralığını kapsarlar.

Akdeniz kıyılarında ortaya çıkan ve bu iklimde bugünün modern mimarisini de oluşturan Akdeniz stili Rönesans’ı da Rönesans sonrası oluşan mimari ve dekorasyon akımlarını da kapsar. Yani aslında her dönem gelişen ve süregelen bir Akdeniz tarzı mimariden bahsetmek mümkün. 

Tabii bu kadar geniş bir zaman aralığını ve bu kadar geniş bir bölgeyi kapsayan bir mimari stilin de pek çok farklı formu ve özelliği olduğunu belirtmek şart. Bu tarzın en belirleyici ülkelerinin, yani Fransız mimarisinin ayrı, İtalyan mimarisinin ayrı, İspanyol mimarisinin farklı özellikleri olsa da, hepsinin ortak noktası olan değişmez kavram ve temalar da elbette tarih boyunca şekil değiştirerek bu tarz mimarileri süslemişlerdir.

Akdeniz tarzı evlerin genel teknik özellikleri nelerdir?  

Belirttiğimiz gibi, Akdeniz tarzı her döneme ve ülkeye göre farklılıklar gösterse de, genellikle iklim ile şekillenen bir mimaridir. Deniz kıyısının karakteristik özelliği olan yoğun sıcak havanın etkisinin belirleyici olduğu bu mimari yapılar, içinde yaşayanların daha serin, konforlu ve enerjik bir hayat standardına erişebilmesini amaçlar; dolayısıyla Akdeniz tarzı evlerin ana hedefi, aşırı sıcakların verdiği kasvete ve enerjisizliğe engel olacak canlandırıcı ve serinletici tasarımlar yaratmaktır da diyebiliriz.

Akdeniz ülkelerinde bulunan geleneksel evleri taklit ederek modernleşen Akdeniz stili evlerin en belirgin özellikleri genellikle kırmızı toprak renklerindeki eğimli bir çatı, sıcak havanın iç yaşam alanlarıyla temasını azaltan sıvalı duvarlar, açık ve geniş oturma alanları, sütunlar ve kemerler, bol pencere ve tabii ki avlu ya da verandalardır. 

Ferforje balkonlar da sık görülen detayların başında geliyor.  Akdeniz tarzı yapılar genellikle simetrik özelliklere sahip, geniş bir alana yayılan, en az iki katlı yapılardır.

Akdeniz stilinin estetik özellikleri nelerdir?

Kırmızı kiremitli çatılar, renkli de olabilen sıvalı duvarlar Akdeniz tarzını belirleyen estetik özelliklerin başında geliyor. Ancak bu tarzı eşsiz kılan estetik unsurlar tabii ki sütun ve kemerler. 

Kemerli pencere ve kapılar, doğal taş kullanımı ve tarihi bir doku veren sütunlar Akdeniz tarzı evleri diğer tarzlardan ayıran ve oldukça gösterişli bir estetikle buluşturan ayırt edici özellikleri denilebilir. 

Bunların dışında Akdeniz stilinin süs ayrıntıları da oldukça ilgi çekici ve sofistikedir. Oymalı ve işlemeli mimari unsurların sıklıkla kullanıldığı Akdeniz tarzı evler ağır ahşap kapılar, süslü merdivenler ve desenli ve renkli fayanslara kadar uzanan estetik zenginlikler içerir.

Renk seçenekleri

Terakota tonları, kırmızı, turuncu ve sarı gibi canlı ve doğal renkler Akdeniz tarzının vazgeçilmezleridir. Hem sıcak, hem güneş ışınlarının iç yaşam alanlarını fazlasıyla ısıtmasına engel olacak yansıtıcı, hem de pozitif enerji veren ve doğal bir his yayan renkler bu tarzın ana karakterini oluşturur.

Akdeniz stili mimarili bir ev yaptırırken neleri göz ardı etmemek gerekir?

Akdeniz tarzını şekillendiren en temel özelliğin sıcak ve kuru iklim olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve öncelikle evinizi yaptıracağınız coğrafyanın iklim koşullarını göz önünde bulundurun. 

Türkiye’nin kıyı şehirlerinde bu mimari yapılar oldukça ideal bir yuva oluşturur ancak iç kısımlarda, soğuk ve yağışlı yerlerde Akdeniz tarzı estetikten faydalanmak istiyorsanız, malzeme kullanımında o iklime uygun değişikliklere yer vermeniz gerekiyor.

Geleneksel Akdeniz stili evlerde mutfak gibi yaşam alanlarının duvarlarının nefes alan bir yapıya sahip olmasını sağlamak için duvarlar kireç ile sıvanır. Eğer siz de gerçek bir geleneksel Akdeniz tarzı istiyorsanız bu uygulamayı yapabilirsiniz, ancak bu durumda duvarların her yıl bakımdan geçmesi ve kireç sıvanın tazelenmesi gerektiğini unutmayın.

Açık alanlar ve bitki detayları

Akdeniz tarzı evlerin en önemli özelliklerinden biri de tabii ki mutlaka bir verandaya, avluya, terasa ya da geniş bir balkona sahip olmalarıdır. Sıcak iklimlerde ihtiyaç duyulan açık ve temiz hava ihtiyacı ve yaşam alanlarının dış mekanlara taşması sayesinde özellikle yaz aylarında bu dış mekanlarda oldukça yoğun bir yaşam sürer. 

Akdeniz tarzında aynı zamanda neredeyse tropikal evlerdeki kadar çok canlı bitki kullanımına da rastlarız. Avlular, verandalar veya evin iç yaşam alanları mutlaka birbirinden canlandırıcı bitkiler, ev ağaçları ve mis kokulu çiçeklerle süslenir. Bu canlı bitkiler sıcak havanın bunaltıcılığına engel olur ve havayı temizler.

Farklı Akdeniz stiline sahip ev örneklerine ve fikirlerine nereden ulaşabilirim?

Eğer arazinize Akdeniz tarzlı bir ev yaptırmak istiyorsanız, farklı Akdeniz tarzı ev seçeneklerine homify sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca size ilham verecek olan mimari fikir ve inşaat önerilerine homify Dergi sekmelerindeki yazı ve derlemelerimizi inceleyerek ulaşabilir, hoşunuza giden ev ve mimari örneklerini kendi fikir yazılarınızın bulunduğu sayfanıza kaydedebilirsiniz. 

Tüm bunların yanı sıra size en yakın profesyonel inşaat şirketlerini ve mimarları da sıralayabilir ve istekleriniz için en uygun olan profesyonelleri seçerek tek tıkla iletişime geçebilirsiniz. Hem farklı tarzlarda ev, mimari ve inşaat, hem de yaşam alanlarınızla ilgili aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.