İskandinav Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify İskandinav Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İskandinav Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Doğal yaşamı seviyorsanız İskandinav mimarisini tercih etmelisiniz. İskandinav tasarımı evler 1950'lerden beri modernizm, basitlik, minimalizm ve işlevsellik ile karakterize edilmiştir. Bu tür evleri özetle güzel ve işlevsel olarak tanımlayabiliriz. İskandinav mimarisi doğal bir yaşam şeklini işaret eder, kentsel bir çevrede yaşasanız dahi doğaya yakın kalmanıza yardımcı olur.

İskandinav evlerin karakteristik özelliklerini bilmek için İskandinav mimarisine bakmak gerekiyor. İskandinav tanımı Norveç, Finlandiya ve Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Bu ülkelere hakim olan soğuk ve karanlık iklim evlerin mimari özelliklerine belirgin bir şekilde yansımıştır. Zor mevsim koşulları form ve işlevin basitleştirilmesine, çizgileri temiz tutmaya ve konforu ihmal etmeyerek şık bir pratikliğe yol açar. Tüm bu hedeflere doğal malzemelerin yenilikçi kullanımı ile ulaşılır.

İskandinav evlerin mimari özellikleri

İskandinav mimarisine ait konutlara baktığımız zaman şu özelliklerin ön plana çıktığını görürüz:

-Doğa ile bütünleşme 

-Tasarımda basitlik 

-Doğal ışığın kullanılması 

-Doğal malzemelerin yaratıcı kullanımı

-İşlevsellik ve konfor

İskandinav ülkelerinde doğa, kentsel çevrede bile insanlara yakındır. Kuzey Avrupa ülkelerinde sadece kırsal bölgelerde değil büyük şehirlerde de modern ahşap yapıların popüler olduğunu görürüz. Çam kütüklerinden yapılmış bir ev, yapının hem dış hem iç kısmında doğallığı evinize taşır. Büyük pencereler ise doğal ile bağlantı oluşturarak gün ışığından yararlanmanızı sağlar.

Sadelik, İskandinav mimarisini güzel kılan özelliklerden biridir. Her ayrıntı yararlı ve gereklidir. Aşırıya kaçan herhangi bir süsleme olmadığı gibi gereksiz de bir şey yoktur. Temiz hatlar ile temel şekillerle sağlam yapılar olup, dış cephede yine doğaya yakın renkler kullanılır.

Doğal ışık refah, mutluluk ve üretkenliğe katkıda bulunur. Büyük pencerelerin rolü iki boyutludur: doğal ışığı almaya ve dışarıdaki doğaya doğrudan bir görüş sağlamak.

Ahşap ve diğer doğal malzemeler, açıkça hissedilir bir şekilde sıcak iç mekanlar yaratır. Ahşap zemin ve duvarlar samimi bir atmosfer sağlayarak bir yaşam alanının huzurunu taşır.

İskandinav evlerinde işlevsellik ve tasarım

İskandinav tasarımının temel ilkelerinden biri şekil ve işlev arasındaki ilişkidir. Formun sadeliği ve zarafeti İskandinav tasarımının damgasını oluşturarak, işlevin etkili ve verimli bir şekilde uygulanmasına izin vermesi gerekliliği ile iç içe geçmiş durumdadır. Bu özelliklerinden ötürü İskandinav tasarımı yüksek kalitede bir yapıdır Modern teknoloji,  İskandinav tarzında mimari oluşturmak için harika fırsatlar sağlar. Minimalist tasarımlar hem kentsel hem de doğal ortamlarda kullanılabilir. Görsel avantajların yanı sıra kütük yapılar, İskandinav tasarımının çekirdeğini oluşturan eşsiz doğal bir rahatlama ortamı sunar. Bu tür evlerin tasarım avantajları ise şunlardır:

- Görsel özgürlük 

- Tasarım esnekliği 

- Yüksek teknik kalite

- Hızlı inşaat 

- Sağlıklı ve güvenli binalar

İskandinav evlerinde çatı

İskandinav tarzında bir ev müstakil olduğu zaman üçgen çatı tercih edilir. Bu çatı tercihi İskadinav stilin sade ve samimi bir atmosfer yaratma amacına uygundur. Ancak daha modern binalarda düz çatı da kullanılabilir. Üçgen çatı yapısı, genellikle ahşap ve kiremit birleşiminden oluşur. Ahşap çatı gövdesi üzerine kiremit döşenir. Çatının iç mekanda görünümü ise oldukça etkileyicidir. Açıkta bırakılan çatı strüktürleri doğallıyla öne çıkan evleri daha görkemli yapar. 

Geleneksel üçgen çatı dışında daha modern İskandinav evlerinde yeşil çatı örnekleri de görülür. Son yıllarda ortaya çıkan ve hayli yenilikçi olan yeşil çatı akımında, çatı tıpkı bir bahçe gibi yeşil bitki ve çimlerle kaplıdır. Bu çatı türü yalnızca doğal ve etkileyici görünmekle kalmayıp tasarruf da sağlıyor. Örneğin yağmur suyunu emmek, yalıtım sağlayıp maliyeti düşürmek gibi avantajlar mevcut.

İskandinav evlerinde dış cephe malzemeleri

Doğallığı ve basit çizgileriyle öne İskandinav evlerinde en popüler malzeme ağaç kökenli  materyallerdir. Bir yapıya natürel bir hava katmak için en ideal malzeme ahşaptır zira. Ahşap malzeme olarak İskandinav evlerinde çatıda, dış cephede ve kapıda kullanılırken iç mekanda daha çok zeminde tercih edilir. Ahşap dışında dış cephe tasarımında doğal taşların da kullanıldığı görülür. Bu malzemeler sadece görsel açıdan değil sağlıklı, çevre dostu ve dayanıklı oldukları için de tercih ediliyor.

İskandinav evlerinde pencereler

Kuzey Avrupa ülkelerinin soğuk iklim koşullarından ötürü evlerde geniş pencereler bulunur. Bunun sebebi az ısıtan ve çabuk kararan güneş ışığından mümkün olduğunca çok yararlanmaktır. Çetin hava şartları düşünüldüğü zaman büyük pencereler, soğuğu içeri taşımasından ötürü bir dezavantaj gibi görülebilir. Ancak bu tür evlerde ısı yalıtımına önem verildiğinden geniş pencerenin zararı olmaz.

İskandinav evlerinde dış cephe renkleri

Dünyanın en sert kışlarından görüldüğü bir bölgeden çıkmasına rağmen İskandinav evleri hafif, parlak ve sıcak olduğu için bir şöhrete sahiptir. Ahşap ve ağaç kökenli malzemeler dış cephe kaplamasında yoğun olarak kullanıldığı için ham ahşap görünümü dışında boya çok fazla tercih edilmez. Bununla birlikte beyaza boyanmış ya da siyah renkli ahşap ev örneklerine rastlayabilirsiniz. Özellikle siyah cephe, evi çevreleyen doğal ortama karşı çarpıcı bir görünüm oluştururken  aynı renkteki çatı ile kesintisiz bir şekilde bağlanır.

İskandinav evlerinde balkon, teras gibi açık alanlar

İskandinav ev örneklerine bakıldığı zaman genellikle tek katlı binalar göze çarpar. Evler tek katlı olmasına karşın mutlaka veranda ya da teras barındırır. Tıpkı pencereler gibi veranda gibi açık alanlar çevreye bağlantımızı sağlar. İki katlı evlerde balkon da görülür. Ancak verandanın daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bahçeyi daha etkin kullanmak için kış bahçeleri de yaygın olarak kullanılır.

İskandinav evlerinde iç mekan özellikleri

İskandinav tarzında sadelik, doğallık ve konfor vurgulanır. Büyük pencerelerle birlikte evin daha aydınlık gözükmesi için beyaz rengi tercih edilir. Koyu renkler ya da desenli duvar kağıtları bu tarz evlerde nadir görülür. Zeminde ise dış cephede olduğu gibi ahşap popülerdir. Dekorasyona bakıldığında beyaz rengi öne çıkmakla birlikte siyah-beyaz ikilisi belli noktalarda kullanılarak kontrastın gücünden yararlanılır. İskandinav evleri ile ilgili dergi yazılarımıza göz atabilir; İskandinav stili bir dokunuş ya da Çiçek gibi bir aile evi başlıklarında ilham verici örnekler bulabilirsiniz.