Kırsal Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Kırsal Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Kırsal Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Giderek beton bir hapishane haline gelen şehirler artık insanların doğadan kopmasına ve yeşile özlem duymasına neden olmaktadır. Günümüzde modern teknolojinin inşaat teknolojisi ile birleşmesi ve çok hızlı yapılar inşa edilmesi yeşil alanların hızlı bir şekilde yok olmasına neden olmaktadır. İnsanoğlunun doymak bilmemesi doğanın ve yeşilin yok olmasının en temel sebepleri arasındadır. 

Şehirlerde yapılan inşaatlar ve modern dev yapılar insanların kasvetli bir yaşama sahip olmalarına neden olduklarından insanlar doğaya olan özlemlerini kır evleri ve kırsal alanda yaşama fırsatları ile gidermektedirler. Günümüzde modern mimari şehirleri hızlıca yutarken bu inşaatları isteyen insanların aynı hızla doğaya ve kırsal alana kaçmalarını da sağlamaktadır. Kır evleri bu alanda en ideal çözümler arasında yer alır. 

Kır evi; yapısı, tasarımı ve mimarisi ile insana huzur veren, doğa ile iç içe bir yaşam imkanı sunan ve şehirden kaçma fırsatı sunan evler oldukları için günümüzde çok fazla rağbet görmekte ve kırsal yaşamı insanlara aşılamaktadır. İnsanlar çocukları ile mutlu bir yaşam sürmek, yeşilin ve doğanın tadını çıkarmak ve hayatları boyunca şehrin gürültülü ve kasvetli havasından uzak kalmak için kır evlerini tercih etmektedir. Bir nevi köy hayatı yaşamak isteyen bir çok aile şehrin dışında yeşille özdeşleşmiş country tarzı evler inşa ederek veya satın alarak mutlu bir yaşam sürme imkanına sahip oluyorlar.

 Kır evi tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler   

Modern bir kır evi tercih edebileceğiniz gibi geleneksel bir çiftlik evi de tercih edebilirsiniz. Yeni bir ev inşa etmek kadar eski bir evi satın alıp istediğiniz gibi dekore etmek ve kır evi konseptini hayata geçirmek için  doğru bir plan yapmalı, doğru uzmanlar ile çalışmaları ve bir kır evinden beklenilenleri karşılamalısınız. 

Kusursuz bir kır evi ile huzur dolu bir hayat yaşamak için öncelikle projelendirme aşamasını hayata geçirmelisiniz. Proje bir evin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayan en temel ihtiyaçtır. Eski bir satın alsanız da yeni bir ev inşa edecek olsanız da mutlaka sağlam ve doğru bir proje yapmalısınız. Proje aşamasını geçtikten sonra  uygulamanın projeye sadik bir şekilde  gerçekleşmesini sağlamalısınız. 

Proje de yer alan tüm detayların doğru bir şekilde uygulanması kusursuz bir kır evine sahip olmanızı sağlayacaktır. Uygulama işleminden sonra dekorasyon işlemi gelecektir. Kır evini dekore ederken doğa ile uyumlu renkler tercih etmeli, desen ve kontrast uyumunun doğa ile iç içe bir yaşama uygun olmasına özen göstermelisiniz. 

Kır evinin en belirgin özellikleri arasında geniş olması, teras veranda ve bahçeye sahip olması gelir. Bu alanlar birer yaşam alanı oldukları için titiz bir dekorasyon işlemi gerektirmektedir. Ayrıca kır evinin iki veya daha çok katlı olması daha fazla odaya sahip olmasını sağlayacağı için  kırsal yaşama uygun dekorasyon işlemi çok önemli hale gelecektir.   

Kır evi ve kırsal yaşam  

Kır evi;insanın doğa ile özdeşleşmesini sağlayan, insan kendini dinlemesi için fırsat veren bir ev türü olduğu için mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Mimar, iç mimar  gibi alanında uzman kişiler size en doğru ev tasarımı yapma imkanı sunacakları gibi  kır evini tam anlamı ile yaşama imkanı da sunacaktır. 

Alanında uzman olan mimar ve iç mimarlar  bir kır evinde olması gereken tüm özelliklerin evde yer almasını sağlayacak, evinizin işlevsel ve fonksiyonel özelliklerini ön plana çıkaracak, veranda ve teras alanlarında doğanın ve serin gecelerin tadını çıkarmanızı sağlayacak tasarımlara imza atacaktır. 

Modern bir kır evine sahip olarak kırsal yaşamın tadını çıkarmak ve pratik olduğu kadar doğanın keyfini çıkaracağınız bir kır evine sahip olmak için doğru kişileri seçmeli, uzman yardımı almalı veya homify kır evleri sayfasında yer alan örnek kır evi modellerini inceleyerek kendi eviniz için ideal projeleri birebir kopyalamalısınız. homify kır evleri sayfasında dünyanın çeşitli yerlerinde yer alan, görselliği, işlevselliği be modernliği ile göz kamaştıran taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmış kır evlerini inceleyerek proje aşamasında  katkı sunabilir evinizin etkileyici ve doğal bir kır evi olmasında rol oynayabilirsiniz.   

Kır evi maliyet hesabı   Bir kır evi için gerekli olan unsurların başında öncelikle ideal ölçülere sahip bir arazi gelir. Araziyi tercih edeceğiniz şehir eğer metropol bir şehir ise arsa fiyatları yüksek olacaktır. Bu nedenle arazi seçimi yaparken şehre uzak olmasına veya bütçenize uygun olmasına dikkat etmeli ve hayal ettiğiniz eve göre uygun ölçülere sahip olmasına özne göstermelisiniz. Günümüzde kırsal alanlarsa arazi metrekare fiyatı 200 – 2000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik tamamen şehir merkezine olan uzaklık, ulaşım yolların olan yakınlık ve arazi genişliği etkili olmaktadır. 

Arazi temin edildikten sonra  evi inşa etme aşamasında karşınıza büyük bir maliyet çıkacaktır. Modern bir şehir evi için metrekare başına harcayacağınız 1500 – 4000 TL arasındadır. Bu maliyet bir kır evi içinde aynıdır. Yapacağınız evin büyüklüğü ile maliyet hesabı doğru orantılı olacaktır. Ancak kır evi için bir de lojistik maliyeti ortaya çıkacaktır. Lojistik kırsal alanlarda şehir merkezine olan uzaklık ile doğru orantılıdır. 150 metrekarelik bir kır evi için ortalama 200 – 500 bin lira maliyet  ortaya çıkmaktadır.   

Kır evi dekorasyonu   

Bir kır evi için şehir evi gibi düşünülmemesi gereklidir. Kır evini dekore ederken öncelikle renk ve desenleri, malzeme seçimini doğal malzemelerden seçmek ve renklerin doğa ile uyumlu olmasını sağlamak çok önemlidir. Çevre düzenlemesi veya bahçe düzenlemesi de kır evi dekorasyonu kadar önem taşır. 

Doğal malzemelerin tercih edilmesi, çevre düzenlemesinde ve evin dış cephe estetiğinde çok önemlidir.  Kır evleri şehir evleri gibi dekore edilmemelidir. Teknoloji ile donatılmış bir kır evi sizi şehirdeki evinizde gibi hissettireceğinden kır evi dekorasyonunda asgari düzeyde teknoloji kullanılmalı ve dekorasyon bu şekilde yapılmalıdır.  

Yasal zorunluluklar ve izinler   

Her ev inşasında olduğu gibi kır evleri içinde uyulması gereken yasal zorunluluklar ve alınması gereken izinler vardır. Öncelikle  inşaat ruhsatı ve imar izini ilgili belediyeden alınmalıdır. Bir kır evi inşaatına başlamadan önce mutlaka inşaat izni almanız gereklidir. İnşaat izninden sonra elektrik, su aboneliği gibi her ev için alınması gereken izinler ve yapılması gereken abonelikler vardır. Bu abonelikleri yapmadan oturma ruhsatı alamazsınız. 

Ayrıca  yapacağınız kır evinin ilgili projelerinin belediyece onaylanması da çok önemlidir. Onay alınmamış bir kır evi projesi inşası tamamlansa da oturum izni alamaz.