Modern Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Modern ev ne demektir? 

Modern bir ev en son tasarım trendlerini yansıtan bir ev için kullanılabilecek bir tabirdir. Modern evler geleneksel planlar, malzeme ve renk tercihlerine dayanmaz. Aksine modern evler sade olur ve tıpkı ev sahipleri tarafından zamanı yakalayan dekorasyon malzemeleri ve mobilyalarla doldurulmayı bekleyen boş bir tuvale benzerler. Modernizm 20. yüzyılın başlarından beri gündemde ve şık formlar, bolca cam kullanımı ve radikal derecede sadelikle karakterize ediliyor. Modern evler adeta birer yaşam makinesi gibi işlevsellikleriyle tanınıyor. Bugünlerde modern bir ev dendiğinde, anlaşılan şey tasarım unsurlarını mümkün olduğu kadar işlevsel özelliklerle birleştiren evler. Bu biraz zorlu bir denge bulma çabası ama biraz yaratıcı bir tasarımla herkes iç mekanlarını canlı ve modern odalara dönüştürebilir. homify sayesinde son trend modern ev tasarımlarına ulaşabilir ve siz de evinizi bu doğrultuda değiştirebilirsiniz. homify'a bakarak yaratıcı fikirlerinizi harekete geçirin.

Modern bir evi nasıl dekore ederim? 

Modern bir ev tasarlarken evin her odasını da düşünmeniz gerekiyor ki dekorasyon bittiğinde evin tamamının birbiriyle uyumlu olsun. İyi bir modern tasarımda hiçbir şeyin konu dışı kalmaması gerekiyor. Modern ev tasarımında aşırı ve gereksiz süslemelere rastlamak mümkün değildir.  Modern ev tasarımında anahtar kelimeler zarafet, uyum ve işlevselliktir. homify'da hayallerinizi süsleyen modern bir ev tasarlamak için ihtiyacınız olan tüm fikirlere ulaşma imkanınız olacaktır. homify'da  banyodan oturma odasına, mutfaktan yatak odasına kadar evinizde bulunan tüm odalarla ilgili örnek tasarımlara ulaşabilirsiniz. Odaların haricinde modern bahçelere ve ilham verecek balkon ve teraslara da göz atmanız mümkün. Eviniz nasıl dekore edilmiş olursa olsun homify size ihtiyacınız olan ilhamı sağlayacaktır. Bunun için tüm yapmanız gereken homify web sitesindeki fotoğraflara bakıp yazıları okumak. Araştırma yaparken beğendiğiniz fotoğrafları kendi yeni fikirler sayfanıza kaydedebilir ve bu fotoğraflara notlar ekleyebilirsiniz. Bu fotoğraflara daha sonra ulaşmak istediğinizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu şekilde modern bir ev tasarlamadan önce farklı fikirleri değerlendirip sonunda bir karara varabilirsiniz. 

Modern bir ev planlarken neleri göz önünde bulundurmalıyım? 

Modern bir ev planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bir takım unsurlar var o yüzden yeni fikirlerinize resim ve bilgiler eklerken bunları aklınızda bulundurmanızda fayda var. Her şeyden önce ışık çok önemli bir unsur. Modern evler yapay aydınlatmaya yaslanmak yerine mümkün olduğunca fazla bir biçimde doğal ışığın evin içine girmesi prensibini yeğlerler. Tüm dikkat edilmesi gereken şey evin ortada olan bölümlerinin iç karartıcı değil sıcak ve gireni içine alıveren bir özellikte olması. Bu nedenle renk de en az ışık kadar önem kazanan bir diğer unsur oluyor. Her ne kadar renkler gösterişli bir hava yaratsa da siz yine de canlı kırmızılardan ve lacivert gibi koyu renk tonlarından uzak dursanız iyi olur. Çoğu modern ev tasarımı estetik biçimde işlenmiş ahşap kullanımına, fonksiyonel çizgilere, beton gibi malzemelere, beyz kaplanmış sıvaya ve bunların yanı sıra kaplanmamış tuğlaya dayanır. Modern evlerde alan hayati önem taşır. Modern bir evde karışıklıktan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Modern tasarım tüm odaların fonksiyonel olmasına çalışır bu yüzden elinizdeki tüm imkanları fonksiyonel mekanlar yaratmak için kullanın. 

Modern bir ev yaptırırken neleri göz önünde bulundurmalıyım? 

Sıfırdan modern bir ev inşa ettiriyorsanız, odalar, pencereler ve dış mekanlar arasında harika bir kombinasyon yaratma fırsatınız var demektir. Modern bir evin dış cephesi için olabildiğince sade olmaya gayret edin. Tabii bu sert açıların ve göz alıcı kıvrımların tamamen konu dışına itilmesi anlamına gelmiyor ama kalkan duvar ve Tudor tarzı enine kirişler kullanmaktan da kaçının. Bu arada iyi seçilmiş renk kombinasyonları ister ateş tuğla isterse de beton olsun dış cephelerde dikkat çekici ve göz alıcı etkiler uyandıracaktır. Pek çok modern tasarım duvarları yaparken metal ve camı bir arada kullanıyor. Sıcak iklimlerde bu uygulama çok iyi sonuçlar ortaya koyarken, soğuk lokasyonlarda odaların iyi ısınıp ısınmaması öncelikli olarak bakılması gereken faktör olmalı. Evin içinde de karmaşıklıktan uzak durun. Kıvrımlardan ziyade düz ve net çizgileri ve sade renk seçeneklerini tercih edin. Renk dekorasyona sonradan eklenebilir ve değiştirilebilir bu da değişen zevkleriniz cevap veren bir kolaylıktır. Boyayı sonradan değiştirebileceğiniz için aslolan tasarımın temelini zarif ve temiz yapabilmektir. 

Havuzu olan modern bir ev nasıl bulabilirim? 

En ikonik modern ev tasarımlarından biri zarif ve ön cephesi tamamen cam kaplı ve bahçesinde eve ait müstakil bir havuz olan evlerdir. Hele bir de havuz sonsuz havuz olursa kaymanklı ekmek kadayıfı olur. Evin bahçesinde harika bir havuza sahip olmak modern ev tasarımına hem estetik bir katkı sunar hem de sıcak iklimdeki yerlerde yazları serinlemek için mükemmel bir serinleme fırsatı yaratır. homify'da havuzu evinizin planına nasıl entegre edeceğinizi en iyi şekilde gösteren bir çok modern tasarımı bulma şansına sahipsiniz. Havuz bütünün bir parçası olarak evinize yakın olmalı ve evin formuna uyum sağlayan bir şekle sahip olmalı. Seçeceğiniz modern ev planının durumuna göre daha sonrasında bodrum ya da teras için de havuz fikirlerine bakılabilir: 

Modern bir ev bana kaça mal olur? 

Tarz sahibi ve birbirinden farklı ve güzel özelliklere sahip bir eviniz olması için servet ödemek zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Servet ödemek zorunda değilsiniz çünkü akıllıca tasarlanmış modern bir ev verimli malzeme kullanımıyla inşaat masraflarından tasarruf etmenize neden olur. Doğru bir ekspertiz çalışmasıyla geleneksel tasarımlara göre çok daha fazla enerji tasarrufu özelliğine sahip oldukları için uzun vadede çok daha karlı bir tercih haline geliyorlar. Ayrıca araziyi etkin kullanım için de modern bir ev tasarlayabilirsiniz. Geleneksel evler eski moda ve yer israfına neden olan planlara sahipken iyi tasarlanmış bir ev sadece gerektiği kadar alan kullanmasıyla dikkat çeker. Gerekli olmayan özellikler için para ödemek yerine fonksiyonelliği ve estetiği ile öne çıkan modern evleri tercih edebilirsiniz. Ancak sıfırdan yüksek özellikli modern bir ev inşa edeceksiniz, masrafı daha yüksek olabilir ama bu masrafa değeceğine hiç şüphe yok. 

Modern prefabrik evler 

Prefabrik evlerin her zaman kötü bir ünü olmuştur. Belki de bunun nedeni pek çoğunun İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere'de çok da özenilmeden yapılmış olmaları olabilir. Ancak günümüzde yüksek kalitede tasarım ve üretim değerleriyle düşük fiyatları bir araya getiren prefabrik evler var. Bu evler cüzdanınızın dostu olduğu gibi bu evlerin doğaya olan maliyetleri de çok düşük. Eğer biraz alandan feragat edebilirseniz, prefabrike evler mutfaktan yatak odasına, banyodan oturma odasına bir evde olması gereken tüm bölümleri içerecek biçimde, hem de çok kısa sürede inşa edilebiliyor ve hem organik hem de doğal bir görünüme sahip olabiliyorlar. 

Modern iç mekan tasarımı fikirleri 

Modern evlerde güzel alanlar yaratma potansiyeli çok yüksek ve sınırsızdır. Zamansız bir tasarım fikrinin ahşap zemin döşemelerini ve beyaz duvarları bir araya getirmek olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir kombinasyonu mükemmel bir tarzda yaratılan bir iç mekanın temeli olarak kullanabilirsiniz. Duvarlar için orijinal malzemenin son halini koruyabilir ya da çok hafif boyayabilirsiniz. Modern bir evin içinde her şeyi sade ve basit düşünmekte fayda var. Odaların rengarenk olmasına gerek yok. Sadelik hakim olmalı. Cam malzemelerde ya da çiçek düzenlemelerinde renk kullanıp iç mekanın renklenmesini sağlayabilirsiniz. Basılı posterler ve orijinal sanat eserleri seçerek yaratıcılığınızı da sonuna kadar gösterebilirsiniz. Ama bunu yaparken siz siz olun sakın aşırıya kaçmayın. Önemli olan şey oran ve uyum ilkelerinden ödün vermeden modernist öğretinin mottosu olan "form işlevin ardından gelmeli" ilkesine uygun mekanlar tasarlayabilmektir. Modern iç mekan tasarım fikirlerini incelemek için de homify'dan faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken hoşunuza giden tasarımları yeni fikirler albümünüze ekleyip sonra da tasarım aşamasına geçtiğinizde kullanmak.

Bauhaus tarzında modern evler 

Bauhaus iki dünya savaşı arasında Almanya'da filizlenen bir tasarım ekolüdür. Bu ekolün öncü öğrencileri tuğla, beton ve cam kullanımına ağırlık veren heyecan verici modern binalara imza attılar. Tipik bir Bauhaus tarzı modern evde gün ışığının bol şekilde içeri girmesi için yoğun bir cam kullanımına ve ev sahiplerinin açık havayla bağlantısını sağlayacak açık alt kat alanlarına rastlamak mümkün olur. 

Pasif modern evler 

Modern ev tasarımında en heyecan verici trendlerden biri de Almancası "passivhaus" olan pasif modern evlerdir. Bu teknikte evler mümkün olduğu kadar enerji verimli olarak tasarlanır. Kışın ısının dışarı çıkmasına engel olacak özellikler ve evin yazın sıcak havalarda kendiliğinden serin olmasını sağlayacak özellikler önem kazanır. Ayrıca bu evlerde güneş enerjisi panelleri ve pasif güneş enerjisi teknolojisi kullanılır. Tabii bu teknoloji kullanılırken estetik bir tasarım uyum sağlaması sağlanır. Eğer çevre sorunlarını siz de dert ediyorsanız ve modern evinizle çevreye katkı sağlamak istiyorsanız pasif evler tam da size göre. 

Beton modern evler 

Beton 20. yüzyılda inşaat sektöründe devrim yarattı ve şu anda da modern ev inşaatlarında tekrar moda olan bir malzeme olma özelliği taşıyor. Bir materyal olarak beton hem girintili çıkıntılı yüzeylerde hem de lineer bölümlerde zarif bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir. Uzun ömürlü olan beton hem gözenekli hem de düz yüzeyler yaratmaya elverişlidir. Eğer evinizin formu konusunda deneysel bir anlayış tercih ediyorsanız bu konuda en iyi sonucu verecek malzemenin beton olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. 

Daha fazla ev tarzı 

İskandinav evler 

Eğer bir tarz olarak modern evleri seviyorsanız İskandinav tarzı ev de kesin olarak hoşunuza gidecektir. Bu tarzda ahşap evin her bölümünde zengin organik bir doku oluşturma göreviyle başrol oynar. Sade ve beyaz renkler bu tarzın karakteristiğini oluşturur ve bu tarzda süslemeler minimum düzeyde tutulur. 

Eklektik evler 

Eklektik evler siz ne istiyorsanız öyle olabilen evlerdir. Modern dış cepheyle içerde çatı kirişleri gibi rustik özellikleri rustik özellikleri, ya da teorileri bir kenara bırakmanıza neden olacak şekilde renkleri birbiriyle harmanlayabilirsiniz. Eğer eklektik tarzı benimserseniz, çok yaratıcı olma konusunda dikkatli olun. Neticede sonunçta çıkan tasarımın uyumlu bir tasarım olması gerekiyor. 

Endüstriyel evler 

Bir endüstriyel ev garip görünebilir, eğer evi bir yaşam makinesi olarak tanımlayan bir anlayış varsa neden bir fabrika özelliklerini ev tasarımında korumayasınız ki? Açıkta bırakılan tuğla duvarlar, ya da boyanmamış sıvasıyla duran duvarlar, çelik kiriş ve borular, farklı amaçlarla kullanılabilecek yükseltiler eve farklı bir açıdan zarafet katabilir. 

Rustik evler 

Rustik tarzlı bir evde çoğu zaman modern tarzla ilişkisi olmayan özellikler görürüz. Hatta modern tarzın tam zıttı özelliklerdir bunlar.  Kış akşamlarını ısıtacak şömineler, oldukça geniş meşe kirişler, zengin renkler ve yüksek tavanlar bu tarzda karşımıza çıkabilecek özelliklerdir. Bu tarz konforlu ve geleneksel bir ev isteyenlere daha uygun bir tarzdır desek yanlış olmaz. Ancak modern bir evde de rustik elementler çok aşırıya kaçmamak kaydıyla kullanılabilir. Bunun tam tersini yapıp rustik evde modern unsurlar kullanmak da mümkündür. homiy'da bu tarz örneklere rastlamanız da mümkün.