Tropik Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Tropik Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Tropik Tarz Ev Tasarım Fikirleri & Resimler

Tropikal evler  

Mimaride tropikal tarzlı yapılar, tıpkı Akdeniz stili evlerde olduğu gibi coğrafi ve iklim koşullarına göre şekillenen bir mimari ile inşa edilen yapılardır. Ekvatoral kuşak ve çöller arasında bir geçiş iklimi olan tropikal iklim, alışık olduğumuz ılıman iklimlerin aksine güneş ışınlarının karaya dik açıyla vurduğu yaz aylarında yağışlı, kış aylarında ise daha kurak bir iklime sahne olur. 

Sıcaklık farklarının çok fazla olmadığı tropikal bölgelerde aynı zamanda yağış da oldukça yoğun olduğu için tropikal bitkilerin çoğu da yapraklarını dökmezler ve dört mevsim yeşil kalırlar. İşte tropikal mimari de bu iklim koşullarına uyum sağlayabilen bir mimaridir. Ülkemizde daha çok Akdeniz iklimi gözlemlense de, bugün artık evrenselleşen ve farklı iklimlere uyarlanarak modern ve lüks bir stil haline gelen tropikal tarz, özellikle yağışlı ve yazın sıcak geçen bölgeler için ideal olsa da, hemen hemen her coğrafyaya uyarlanabilir detaylara sahip. 

Tropikal evler, oldukça geniş bir coğrafyadan ve farklı kültürlerden harmanlanarak ortaya çıkan bir mimari olduğu için aslında kendi içinde de pek çok tarzı bir arada barındırır diyebiliriz. 

Çatı katı bir loft da tropikal bir tarza sahip olabilir, devasa bir malikane de, mütevazi bir müstakil aile evi de... Tropikal tarzın en önemli özelliği, tıpkı tropikal iklimin güçlü ve benzersiz ormanları gibi doğal açıdan eşsiz bir verimliliğe sahip olması ve çiçekler ve bitkilerin canlı renklerle harmanlanarak mimariye de dekorasyona da hakim olmasıdır. 

Ayrıca tabiatın ve mimarinin barış içinde bir arada yaşayabilmesini sağlayan, doğayı katlederek veya asimile ederek değil ona uyum sağlayarak evler inşa edebilen ekolojik ve doğanın içinde bir tarzdır tropikal stil. Bu yüzden de aslında her devre uygun, zamanın ötesinde, natürel ve sıcak yuvaları oluştururlar.

Tropikal evlerin genel mimari ve teknik özellikleri nelerdir?  

Tropikal evler iklim odaklı bir mimari ile tasarlanırlar. Geleneksel tropikal iklimlerde iklim koşullarına göre hava alan duvarlar, yağmura karşı korumalı malzemelerle yemyeşil bitkilerin hakim olduğu tropik formlar tasarımlara hakim olurdu. Ancak bugün gelişen teknoloji ve modernleşen mimari akımlar tropikal evleri de elbette değiştirdi ve daha evrensel ve çağdaş bir estetikle buluşturdu. Tropikal mimarilerin en belirleyici özellikleri sıcak renk tonlarının kullanıldığı hava alan yaşam alanları, ferah mekanlar, geniş görüş açısına sahip manzaralı açık alanlar ve özellikle de çevreye zarar vermeyen materyallerin kullanılması olarak özetlenebilir. 

Tabii bitkilendirmeyi de unutmamak gerek. Şehir merkezlerindeki tropikal tarzlı evlerde bile bol bol ev ağaçları ve tropikal bitkilere rastlanır. Veranda ya da terasın da vazgeçilmezler arasında olduğu tropikal evler, özellikle doğayla iç içe ama aynı zamanda gösterişli ve şık bir tarz arayanlar için ideal.  

Tropikal ev dekorasyonunda estetik unsurlar   

Tropikal mimari, söz konusu yapının tasarımıyla kendini belli edebileceği gibi, son derece modern tasarımlı bir yapıya ayrıntılarda tropikal dokunuşlarla da ortaya çıkarılabilir. Yani aslında şehir merkezindeki apartman dairenizi tropikal bir eve dönüştürmek o kadar da zor değil. Özellikle son yıllarda modern tarzlı evler ile işbirliği içindeki tropik tasarımlar her geçen gün giderek yaygınlaşan bir trende dönüştü. 

Evinizde tropikal bir sıcaklık ve estetik yaratmak için tropikal tarzın desenlerinden ve malzeme kullanımından yararlanabilirsiniz. Tropik desenli duvar kağıtları ve kaplamaları böyle bir atmosfer ortaya çıkarmak için en pratik ve popüler yöntemlerin başında geliyor. Ayrıca bu desenleri perde, yatak örtüsü gibi ev tekstillerinde kullanmak da akıllıca çözümlerden biri.

Peki tropikal desenler denilince aklımıza ne gelmeli? Aslında sıcak, iç açıcı ve bize uçsuz bucaksız şahane bir ormanı çağrıştıran tüm desenler bu kategoriye girebilir. Ananas, muz gibi tropikal meyveler, palmiyeler, geniş yapraklı ağaç ve bitki motifleri, flamingolar, filler ve hatta vahşi ormanın vahşi üyelerinden oluşan hayvan desenleri bu aralar en çok kullanılan tropik desenleri oluşturuyorlar.

Renk tercihleri

Tropikal tarzlı evlerde Akdeniz stili dekorasyonlarda kullanılan sıcak renklerin çok daha çarpıcı ve vurgulu bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Yeşilin açıktan koyuya her tonu bu tarzın baş rolündeki renk diyebiliriz şüphesiz. 

Tabii bunun yanı sıra kırmızı, turuncu, sarı ve kemik renkleri de en sık kullanılan renkler. Tropikal dokulu yaşam alanlarında renk seçimlerinin anahtar noktası, mekanı capcanlı ve yüksek enerjili bir sıcaklıkla buluşturan tonların tercih edilmesidir.

Tropikal tarzlı evlerde malzeme kullanımı ve çeşitliliği

Doğallığın görkemli bir modernlikle bir araya geldiği bu tarzda pek tabii ki malzemeler de olabilecek en doğal formlarda tercih edilir. Doğallık malzeme seçiminin ilk teması ise, hafiflik ve ferahlık da ikinci temasıdır diyebiliriz. El yapımı ürünler de tropikal tarzı evlerin olmazsa olmaz unsurlarını oluştururlar. 

Ahşap mobilyalar tropikal dekorasyonlarda bir hayli yer kaplar, ancak ahşaptan daha çok kullanılan bir mobilya malzemesi olarak bambu bu stilin en öne çıkan malzemesi sayılabilir. Bambu sandalyeler, masalar, aksesuarlar tropikal evlerde görmeye alışkın olduğumuz şık mobilyalardandır. Hasır ürünler de dekorasyonda belirleyici bir ol oynarlar.

El dokuması halılar, keten gibi doğal kumaşlardan dikilmiş botanik desenli perdeler ve tabii ki deniz kabuklarından, Hindistan cevizinden yapılmış egzotik aksesuarlar ve aromatik mum ve tütsüler de tropikal evlerin iç mekanlarındaki vazgeçilmezler listesini tamamlıyorlar.

Farklı Tropikal ev örneklerine ve fikirlerine nereden ulaşabilirim?

Eğer sahip olduğunuz Tropikal tarzlı bir ev yaptırmak istiyorsanız ya da evinizi tropik bir atmosfer ile döşemeyi planlıyorsanız farklı tropikal ev ve yaşam alanı seçeneklerine homify sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca size ilham verecek olan mimari fikir ve inşaat önerilerine homify Dergi sekmelerindeki yazı ve derlemelerimizi inceleyerek ulaşabilir, hoşunuza giden ev ve mimari örneklerini kendi fikir yazılarınızın bulunduğu sayfanıza kaydedebilirsiniz. 

Tüm bunların yanı sıra size en yakın profesyonel inşaat şirketlerini ve mimarları da sıralayabilir ve istekleriniz için en uygun olan profesyonelleri seçerek tek tıkla iletişime geçebilirsiniz. Hem farklı tarzlarda ev, mimari ve inşaat, hem de yaşam alanlarınızla ilgili aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.