Modern Fitness Odası:Tasarım Fikirleri ve Fotoğraflar | homify Modern Fitness Odası:Tasarım Fikirleri ve Fotoğraflar

Modern Fitness Odası:Tasarım Fikirleri ve Fotoğraflar

Yaşamak için nefes almak ne kadar gerekliyse, sağlıklı yaşamak için de spor yapmak o kadar gereklidir. Teknolojinin hayatlarımızda bu kadar merkezi ve kilit bir rol oynamaya başladığı yirmi birinci yüzyılda, artık yaşam tarzlarımızın fazlasıyla hareketsiz ve hatta fiziksel olarak tembel hale gelmeye başladığını söylersek herhalde abartmış olmayız. Sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak istiyoruz ama genellikle de yakınlardaki bir spor salonuna ya da dışarıda koşuya gitmeye vaktimiz olmuyor. Eğer siz de tam olarak böyle yaşıyor ve hissediyorsanız, evinizin konforunda bir spor salonuna sahip olmayı düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Bugün geldiğimiz noktada içinde küçük bir fitness odası ya da egzersiz alanı olmayan bir evin “mükemmel bir ev” olduğu söylemek pek kolay değil.

Eğer kendi evinizde modern bir fitness odası yapmak için fikir edinmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Homify'da modern bir fitness odasına kavuşmanız için gerekli tüm bilgileri, ipuçlarını ve fikirleri bulacaksınız.

Modern fitness odaları için ilham verici fikirler

İster çalışma ofisinin bir köşesinde isterse her türden spor aleti ile donatılmış geniş bir bodrumda olsun, bugün artık pek çok kişi egzersiz yapmak için öyle ya da böyle bir alan bulmaya ve sporu hayatlarının daha önemli bir parçası haline getirmeye çalışıyor. Evinizde modern bir fitness odası yaratmak ise spora düzenli vakit ayırmanın en pratik ve en kolay yolu olarak öne çıkıyor. Bu iş için ayırdığınız oda ister küçük ister büyük olsun, homify web sitesinde ihtiyacınıza uygun çok çeşitli fikirler bulabilir, size ilham verecek örnekleri inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınız, fitness odanız için ayırabileceğiniz alanın büyüklüğü ve bütçenizin doğru bir bileşimini dikkate alırsanız, dışarıdaki spor salonlarına seneler boyu ödeyeceğiniz aidatlara kıyasla çok daha cüzi bir bütçe ile kendi modern fitness odanıza sahip olabilirsiniz.

Mükemmel bir modern fitness odası nasıl olmalı? 

Hiç kuşkusuz her insan kendi evinde modern bir fitness odasına sahip olmak ister, ama bu konuda bir yönelim olmasına rağmen henüz çok az sayıda insan bu iş için gerçekten adım atmayı seçiyor. Mükemmel bir modern fitness odasını gerçekleştirmek için, ihtiyacınıza uygun ekipmanları, doğru bir zemini, zevkinize hitap eden duvar renklerini ve LCD televizyon ya da müzik seti gibi eğlence ünitelerini doğru bir şekilde bir araya getirmeniz gerekir. Tüm bunların içinde uzun yıllar kullanabileceğiniz ve tercihlerinize uygun spor ekipmanlarını seçmek genellikle en zor iştir. Seçeneklerin çokluğu bu işin zorluğunda en önemli etken olsa da, ailenizle veya fitness odanızı kullanacak başka yakınlarınızla birlikte düşünerek ihtiyacınıza en çok hani ekipmanların hitap ettiğine karar verebilirsiniz. Seçeceğiniz ekipmanları satın almadan önce bunlara ilişkin kullanıcı deneyimlerini ve fiyatlarını iyice araştırdığınızdan emin olun. Modern fitness odanızın gerek ekipmanları gerekse de diğer unsurları ile en başından detaylı bir şekilde planlanması, uygulama esnasında işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak ve beklenmedik sürprizler yaşamanızı engelleyecektir.

Modern fitness odaları için örnek ve fikirleri nereden bulabilirim?

Modern fitness odanızı oluşturmak için fikir edinmek istiyorsanız, öncelikle kendi bölgenizdeki fitness araçları satan bir bayiyi ziyaret etmenizde yarar var. Bu mağazalardaki müşteri temsilcileri genellikle bu işte uzman kişiler olurlar ve onlarla birlikte sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını tespit etmeniz daha kolay olacaktır. İnternette çeşitli blog, forum ve benzeri kaynakları araştırmak da her zaman için iyi bir fikirdir. Fitness ekipmanları satan firmaların internet siteleri de yine oldukça iyi bir kaynaktır.

Modern bir fitness odasını yapmaya nereden başlamalıyım?

Modern bir fitness odası oluşturmadan önce, kendiniz ve aile üyelerinizin temel spor ihtiyaçlarını gözden geçirin ve buna uygun bir planlama yapmaya çalışın. Eğer kuracağınız modern fitness odasından bütün aileniz yararlanacaksa ve özellikle de geniş bir aileniz varsa, o halde mümkün olduğunca geniş bir alanı fitness odası olarak ayırmaya çalışın. Ahşap zeminler gürültü yalıtımı ve spor yaralanmalarını en aza indirecek olmaları bakımından fitness odaları için genellikle iyi bir tercihtir. Duvarlara geniş aynalar yerleştirmek size hem gerçek bir spor salonu atmosferi yaratacak, hem de fitness odanızı olduğundan daha geniş göstererek ferahlatacaktır. Televizyon ve/veya müzik seti gibi eğlence araçları da sizi daha düzenli spor yapmaya, fitness odanızda daha fazla zaman geçirmek için motive etmeye yarayabilir, bunları da değerlendirin. İlgi alanlarınıza bağlı olarak yoga, meditasyon, boks, diğer dövüş sporları gibi daha özel çalışmalar için farklı alanlar ayırmanız gerekebilir. Örneğin kick-box gibi bir sporla ilgileniyorsanız bir kum torbasına ihtiyacınız olacaktır. Ve kum torbası bir buzdolabı ya da koltuk gibi bir köşeye konulacak bir eşya değildir, fitness odanızın yerleşimini buna göre özel olarak yapmanız gerekecektir. Siz veya başka bir aile üyeniz dansla ilgileniyorsa, bu iş için de geniş bir alan bırakmanız gerekir. Özetle fitness odanızın neler içereceği ve nasıl bir yerleşim olacağı belli bir standarda değil tamamen sizin ihtiyaçlarınıza tabidir ve sonradan geri dönülmesi zor yanlışlar yapmamak adına tüm bunları en baştan planlamak her zaman için en doğrusu olacaktır.

Modern bir fitness odasında nasıl renkler kullanmalıyım?

Modern bir fitness odasında sizi hem rahatlatacak hem de enerji verecek bir renk kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Duvarlarınızda doğru renklere yer verirseniz, fitness odanız için konforlu bir ortam yaratabilirsiniz. Yeşil ve mavinin parlak tonları bir fitness odası için kullanılabilecek başlıca renklerdir. Ama bu konuda da kesin kurallar yoktur ve elbette üzerine iyi düşünülmüş denemeler yapmanızda hiçbir sakınca yok.

Modern bir fitness odasında nasıl bir zemin kullanmalıyım? 

Fitness odalarında mantar kaplamadan ahşaba ve çeşitli lamine kaplama türlerine kadar çok çeşitli zemin alternatifi kullanılabilir. Ne tür sporlar yapacağınıza bağlı olarak zemin tercihiniz değişecektir. Bununla birlikte kullanacağınız malzemenin fitness ekipmanlarınızın ağırlığından zarar görmeyecek türden olmaması önemlidir. Aynı zamanda üzerinde rahat hareket edilebilir türden zeminler seçmek de fitness odanızın amacına doğru hizmet edecektir. Kondisyon bisikleti, yürüyüş bandı ve bunun gibi modern fitness ekipmanlarının ağırlıkta olduğu bir fitness odası için ahşap zeminler genellikle en çok tavsiye edilen ve en çok randıman alınan zeminlerdir. Öte yandan çok ağır ekipmanlar kullanacaksanız yük taşıma kapasiteleri nedeniyle mantar kaplamalar sizin için daha doğru olabilir. Yoga, dans ve benzeri faaliyetler içinse lamine kaplama zeminleri tercih edebilirsiniz.

Modern bir fitness odasında ne tür ekipmanlara ihtiyaç duyarım?

Fitness ekipmanları gün geçtikçe çeşitlenmekte ve var olan ekipmanlar da yeni teknolojilerle gelişmekteler. Bu yüzden doğru ekipmanları seçmek zaman zaman kafa karıştırıcı bir iş olabilmektedir. Bununla birlikte kendi bölgenizde bu tür malzemeleri satan bir mağazaya bir ziyaret gerçekleştirip profesyonellere fikir danışırsanız ilk etapta yeterince fikir sahibi olabilirsiniz. Bunu internette bir süre araştırma yaparak taçlandırın ve sonrasında da oturup ne tür egzersizler yapacağınıza, bunlar için nelere ihtiyacınız olacağına karar verin. Kondisyon bisikletleri, yürüyüş bantları, dambıl ve başka tür ağırlıklar ilk akla gelen malzemelerdir ama kişisel tercihlere göre örneğin bir kum torbası sizin en çok ihtiyaç duyacağınız ekipman da olabilir. Özetle bu konu tamamen ihtiyaçlarınız, tercihleriniz ve bütçenizle ilgili bir konudur. Doğru araştırma ve planlama ile gerekli ekipmanları tespit edebilirsiniz.

Evimdeki boş bir odayı nasıl modern bir fitness odasına dönüştürebilirim?

Evinizde modern bir fitness odasına dönüştürebileceğiniz fazladan bir odanız olması başlı başına son derece şanslı olduğunuzu gösteriyor. Ama bu odayı kendinize ait bir fitness odasına dönüştürmek için pek de fazla şansa ihtiyacınız yok. Başlangıç için fazla hacimli olmayan ekipmanları ve bütçenize uygun aletleri tercih edin. Bu odayı ne kadar kullandığınıza ve ihtiyaçlarınızın ne kadar çeşitlendiğine göre daha sonra daha kapsamlı eklemeler yapabilirsiniz. Bir fitness odasının amacı enerji harcanması olduğu için havasız ve sıcak bir ortam can sıkıcı olabilir, bu yüzden klima gibi bir iklimlendirme yöntemi düşünebilirsiniz. Zemin de bir fitness odası için en önemli konuların başında geliyor. Eğer boş odanızı fitness odasına çevirme konusunda ciddiyseniz, bunun gelip geçici bir heves olmadığından emin olduğunuzu düşünüyorsanız, o halde bu odanın zeminini değiştirmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Ahşap zeminler genellikle pek çok spor ve egzersiz türü için elverişli ve uzun ömürlüdür. Zevkinize ve bütçenize göre lamine veya mantar kaplama gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Duvarlardan birinde büyük bir ayna kullanın. Aynaların işinize yaradığını düşünürseniz daha sonra diğer duvarlara da benzer bir uygulama yaparak gerçek bir spor salonu görüntüsü elde edebilirsiniz. Aynalar aynı zamanda fitness odanızı olduğundan daha geniş gösterecek ve ferahlatacaktır. Sevdiğiniz takımların ya da sporcuların posterlerini de boş duvarlarda kullanmayı düşünebilirsiniz.  Ayrıca sağlıklı içecekler ve içme suyu ile doldurulmuş küçük bir buzdolabı da bu odada bir hayli kullanışlı olacaktır.

Fitness odam için ne tür bir tarz seçmeliyim?

Verimli şekilde spor yapabilmeniz için, fitness odanız için seçeceğiniz tarz önem arz eder. İhtiyaçlarınıza, fitness odası olarak kullanacağınız alanın genişliği ve yüksekliğine, burada harcamayı düşündüğünüzün toplam zamanın uzunluğuna bağlı olarak, aşağıda listelediğimiz tarzlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Elbette seçeceğiniz tarzın sizi motive edecek, canlandıracak, fitness odanızda vakit geçirmeye teşvik edecek bir estetik taşıması en önemli konudur. Diğer yandan burası bir yemek odası ya da oturma odası değil, işlev odaklı özel bir alan olduğu için pratiklikten ödün verilmemesi gerektiğini de mutlaka göz önünde bulundurmanızda her zaman için fayda var. Tüm bunların ışığında seçebileceğiniz tarzlar şunlar: Endüstriyel tarzda fitness odaları, klasik tarzda fitness odaları ve eklektik tarzda fitness odaları. Gelin şimdi bu tarzlara biraz daha yakından göz atalım. 

Industrial tarzda fitness odaları: 

Köşeli ve keskin hatlara sahip, güçlü ve kaslı bir ambiyanstan hoşlanan kişiler için endüstriyel tarzda fitness odaları son derece uygun bir seçenektir. Bu tarzdaki bir odanın duvarlarında sıvasız çıplak tuğla örgüsü kullanılabilir. Böylelikle güçlü bir görüntü elde edilecektir. Çağdaş aydınlatma elemanlarıyla ahşap zeminin bir araya gelmesi ise endüstriyel tarzdaki fitness odanızı tamamlayacaktır. Dilerseniz desenli duvar kağıtları ya da lekeli görünümlü duvar boyaları kullanarak endüstriyel tarzdaki fitness odanızı bir parça daha renklendirebilirsiniz. 

Klasik tarzda fitness odaları: 

Bir fitness odasının yalnızca spor yapılan bir yer olmaktan ibaret kalmaması, aynı zamanda evinizin son derece güzel, estetik ve cazip bir bölümü haline gelmesi imkansız gibi mi görünüyor? Aslında hiç de öyle değil. Geniş hacimli bir odadaki kaliteli bir zeminde bulunan egzersiz ekipmanları, açık renkli duvarlar ve doğru aydınlatmalar da tabloya dahil olduğunda pekala son derece klas ve şık görünebilir. Duvarlarda kullanacağınız devasa aynalar ve beyaz, gri gibi renklerle yapacağınız dokunuşlar klasik tarzdaki fitness odanızı daha da güzel bir hale getirecektir. 

Eklektik tarzda fitness odaları: 

Acaba bir fitness odası eklektik olabilir mi, modern bir egzersiz stüdyosu gibi görünebilir mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, doğrusunu isterseniz olabilir. Ve eklektik tarzdaki fitness odanız evinizin en sevdiğiniz bölümü olarak gönlünüzde taht kurabilir. Öte yandan bu tarzdaki bir fitness odası maddi olarak biraz külfetli olabilir. Elinizdeki alanı akıllıca kullanır ve amacına uygun düzenlerseniz yapacağınız harcamaya değecektir. En basit spor ekipmanlarını en kaliteli matlarla bir araya getirip evinizin en güzel yerinde kullanın. Malzemeleriniz ne kadar basit olursa fitness alanınızın eklektik görüntüsü o kadar pekişecektir.